bubo111
10.06.07,14:49
Velmi pekne prosim o pomoc skusenejsich kolegov. Uctujem OZ ceskej spolocnosti v SR.
1. Na bezny ucet v SKK mi prislo od zriadovatela (ceskej spolocnosti) 78 250 SKK (zaroven s vypisom z uctu prislo aj kreditne avizo o tom, ze tychto 78 250 SKK predstavuje 60 000 CZK). Prijate prostriedky na ucet zauctujem 221/395. Mam to uctovat len v SKK alebo aj v CZK? Do konca roka sa tieto prostriedky nevratili zriadovatelovi, konecny zostatok z 395 preuctujem na zavazkovy ucet - zavazok voci zriadovatelovi. Mam zavazok voci zriadovatelovi evidovat len v SKK, t.j. 78 250 SKK, alebo mam evidovat zavazok v CZK, t.j. 60 000 CZK (a na konci roka na zavazkovom ucte uctovat o kurzovom rozdiele k 31.12.)?
2. Na organizacnu zlozku mi prisla faktura, ktora znie na 50 000 SKK. Tuto fakturu vsak zaplatil zriadovatel - z jeho uctu odislo 38 000 CZK. Nemam ziaden doklad o tom, ze tychto 38 000 CZK predstavuje prave 50 000 SKK, no po prepocte komercnym kurzom ceskej banky, to tak priblizne vychadza. Internym dokladom som uhradila fakturu organizacnej zlozky (321/395), vznikol mi tak zavazok voci zriadovatelovi. V akej mene mam tento zavazok evidovat: len v SKK, t.j. 50 000 SKK, alebo v CZK 38 000 CZK (a potom prepocitat na SKK) ....?
Danila
10.06.07,14:30
Účtovanie organizačnej zložky musí byť v súlade splatnými predpismi v SR. Účtovanie v cudzej mene bude podľa §-24 zákona o účtovníctve. T.j., majetok a záväzky budeš prepočítavať na slovenskú menu kurzom NBS, prípadne komerčným kurzom. Rovnako ako slovenské subjekty vyčísliš a zaúčtuješ prípadné kurzové rozdiely.
babenko1
10.06.07,16:35
Velmi pekne prosim o pomoc skusenejsich kolegov. Uctujem OZ ceskej spolocnosti v SR.
1. Na bezny ucet v SKK mi prislo od zriadovatela (ceskej spolocnosti) 78 250 SKK (zaroven s vypisom z uctu prislo aj kreditne avizo o tom, ze tychto 78 250 SKK predstavuje 60 000 CZK). chcela by som sa opýtať na účel tých peňazí? ak to bola pôžička, účtuje sa to priamo na záväzkový účet. túto sumu budeš evidovať v CZK, ale prepočítanú na SKK podľa platných predpisov.
Prijate prostriedky na ucet zauctujem 221/395. prečo to účtuješ na 395??? ved to je samostatný subjekt, ktorý vedie svoje vlastné účtovníctvo podľa našich zákonov.
Mam to uctovat len v SKK alebo aj v CZK? Do konca roka sa tieto prostriedky nevratili zriadovatelovi, konecny zostatok z 395 preuctujem na zavazkovy ucet - zavazok voci zriadovatelovi. Mam zavazok voci zriadovatelovi evidovat len v SKK, t.j. 78 250 SKK, alebo mam evidovat zavazok v CZK, t.j. 60 000 CZK (a na konci roka na zavazkovom ucte uctovat o kurzovom rozdiele k 31.12.)?
2. Na organizacnu zlozku mi prisla faktura, ktora znie na 50 000 SKK. za čo to bola faktúra? zaúčtuješ ju ako klasickú faktúru prijatú zo zahraničia.. 5xx/321, jej úhradu 321/221.
Tuto fakturu vsak zaplatil zriadovatel - z jeho uctu odislo 38 000 CZK.
Nemam ziaden doklad o tom, ze tychto 38 000 CZK predstavuje prave 50 000 SKK, no po prepocte komercnym kurzom ceskej banky, to tak priblizne vychadza. Internym dokladom som uhradila fakturu organizacnej zlozky (321/395), vznikol mi tak zavazok voci zriadovatelovi. V akej mene mam tento zavazok evidovat: len v SKK, t.j. 50 000 SKK, alebo v CZK 38 000 CZK (a potom prepocitat na SKK) ....?
takže.. ak zriadovateľ uhradil túto faktúru, zas musíš urobiť zápis o pôžičke - bolo by dobré mať od nich nejaký podklad, na základe ktorého to uhradili, napr. oznámenie listom, interným dokladom zúčtovať pôžičku s uhradenou faktúrou a vyčísliť kurzový rozdiel..
Danila
10.06.07,17:39
Pri účtovaní v zahraničnej organizačnej zložke je faktom to, že je účtovnou jednotkou, pri vzniku zostavuje otváraciu súvahu, , medzi prvé účtovné operácie zaúčtuje poskytnuté finančné prostriedky zriaďovateľom napr. 211/413. Avšak v priebehu podnikateľskej činnosti je používanie účtu 395 - vnútorné zúčtovanie nevyhnutné, napr. pri priebežnom poskytovaní finančných prostriedkov zriaďovateľom 211,221/395. Organizačná zložka môže predsa realizovať svoju činnosť voči iným subjektom, ale aj vo vnútri podniku. A teda aj zúčtovanie vnútropodnikovej fa voči zriaďovateľovi bude 395/602. Pri uzavieraní účtovných kníh tento účet nemá zostatok, ale jeho používanie je opodstatnené.
bubo111
11.06.07,04:45
Dakujem za pripomienky, no aj tak stale neviem, ako by som mala zauctovat napr. bod 1. priebezne poskytovanie penaznych prostriedkov na ucet vedeny v Skk z uctu zriadovatela, ktory je vedeny v Czk - ide mi hlavne o menu, pretoze nazory na to sa v mojom okoli rôznia. Mam tento zavazok z poskytnutych prostriedkov od zriadovatela evidovat len v SKK? Peniaze prisli na ucet v Skk (i ked mam aj kreditne avizo o tom, ze to boli prostriedky poskytnute v Czk). Alebo evidovat prvotne zavazok v Czk a ten preratavat na Skk. Osobne by som volila prvu moznost, cize len evidovanie v Skk. Vychadzam z predpokladu, ze zriadovatel vedie vo svojom uctovnictve OZ ako samostatnu prevadzku a samotny presun penaznych prostriedkov z uctu v Czk na ucet v Skk je z pohladu celej spolocnosti chapany ako nakup cudzej meny, t.j. v tomto pripade Skk. Obdobne by som riesila aj bod 2. Ale musim povedat, ze uz sa v tom zacinam celkom slusne zamotavat :o)
Danila
11.06.07,06:20
V prvom aj v druhom prípade si účtovala správne, a v tomto prípade účtuješ len v SKK.Prípadné kurzové rozdiely sú v tomto prípade len u zriaďovateľa.
bubo111
11.06.07,06:32
Velmi pekne dakujem.
helas
02.07.07,14:59
Dobrý deň,
účtujem v organiz. zložke. Zriaďovateľ chce, aby sme sa aj my podieľali na nákladoch, ktoré mu vzniknú pri riadení pobočky, napr.cestovné,ubytovanie.
Je to možné ? Návrh je takýto : paušálne mesačne % z dosiahnutého obratu za mesiac,alebo skutočne preplatené náklady na SC /lenže to nie je zamestnanec slovenskej zložky a neviem či môžme preplatiť náklady za cudzieho zamestnanca/alebo navýšiť cenu tovaru- to ešte neviem ako.
Dá sa to riešiť jedným z týchto spôsobov?
Ďakujem
enya63
21.09.11,07:21
1. Na bezny ucet v SKK mi prislo od zriadovatela (ceskej spolocnosti) 78 250 SKK (zaroven s vypisom z uctu prislo aj kreditne avizo o tom, ze tychto 78 250 SKK predstavuje 60 000 CZK). Prijate prostriedky na ucet zauctujem 221/395. Mam to uctovat len v SKK alebo aj v CZK? Do konca roka sa tieto prostriedky nevratili zriadovatelovi, konecny zostatok z 395 preuctujem na zavazkovy ucet - zavazok voci zriadovatelovi. Mam zavazok voci zriadovatelovi evidovat len v SKK, t.j. 78 250 SKK, alebo mam evidovat zavazok v CZK, t.j. 60 000 CZK (a na konci roka na zavazkovom ucte uctovat o kurzovom rozdiele k 31.12.)?
2. Na organizacnu zlozku mi prisla faktura, ktora znie na 50 000 SKK. Tuto fakturu vsak zaplatil zriadovatel - z jeho uctu odislo 38 000 CZK. Nemam ziaden doklad o tom, ze tychto 38 000 CZK predstavuje prave 50 000 SKK, no po prepocte komercnym kurzom ceskej banky, to tak priblizne vychadza. Internym dokladom som uhradila fakturu organizacnej zlozky (321/395), vznikol mi tak zavazok voci zriadovatelovi. V akej mene mam tento zavazok evidovat: len v SKK, t.j. 50 000 SKK, alebo v CZK 38 000 CZK (a potom prepocitat na SKK) ....?

Prosím ako si to vyriešil? Ja účtujem tiež OZ v Čechách a je tam neustály tok peňazí OZ zo svojho účtu platí matke faktúry inokedy matka zo svojho účtu platí OZ mzdy zamestnancom, nechávam to zaúčtované v bankách cez 398, neúčtujem to potom ešte v záväzkoch ako pôžičku v cudzej mene, niekedy je to v eurách inokedy v czk. Ako riešiť kurzové rozdiely?Ja som myslela, že preúčtujem 398 z OZ do matky na konci roka a rozdiel bude kurzovým rozdielom. A naopak 398 z matky prerátam k 31.12. kurzom čnb a rozdiel zaúčtujem ako kurzový rozdiel v OZ.Mohlo by to tak byť?