bui
10.06.07,22:23
Od novembra minuleho roka mame 2 zamestnancov. Viem ze je povinnostou zamestnavatela zabezpecit zamestnancom stravovanie. Nasi zamestnanci boli takmer nepretrzite na zahranicnych sluzobnych cestach. Nasou chybou bolo, ze sme im pocas casu, ktory stravili v zamestnani doma nezabezpecili stravne listky. Chceme to napravit, no chceli by sme sa podelit o skusenosti ako sa naklada s takymito stravnymi listkami.
Je asi potrebne uzatvorit zmluvu s firmou, ktora predava taketo stravne listky.
existuju stravne listky s roznymi hodnotami. Podla coho sa vybera v akej hodnote ma stravny listok byt? Zavisi to od zamestnavatela kolko je ochotni svojim zamestnancom dat?
Dalsia otazka..Ako je to s poctom stravnych listkov? V akom mnozstve sa to objednava? Moze sa kupit aj do zasoby...Zauctuje sa vsetko na ucet cenin a dava sa to do nakladov podla toho kolko danemu zamestnancovi v dany mesiac prinalezi?
Dalsia otazka. Ja si to predstavujem tak ze prvy krat dam zamestnancovi plny pocet straveniek na cely mesiac a dalsi mesiac mu dam menej o to na co nemal v prvy mesiac narok...alebo sa to robi inym sposobom? Lebo netusim kolko dni bude zamestnanec v dany mesiac na sluzobnej ceste...
A ako to mam vyriesit v nasom pripade? Minuly rok uz necham tak, stym ze viem ze sme porusili zakonnik prace. A tento rok? Da sa vydat zamestnancom stravne listky na dni za ktore im strava patri aj spatne od januara? Da sa to dat do nakladov? Alebo ako tento problem vyriesit?Mate s tym niekto skusenosti?
Melnick
10.06.07,21:07
Od novembra minuleho roka mame 2 zamestnancov. Viem ze je povinnostou zamestnavatela zabezpecit zamestnancom stravovanie. Nasi zamestnanci boli takmer nepretrzite na zahranicnych sluzobnych cestach. Nasou chybou bolo, ze sme im pocas casu, ktory stravili v zamestnani doma nezabezpecili stravne listky. Chceme to napravit,:) no chceli by sme sa podelit o skusenosti ako sa naklada s takymito stravnymi listkami.
Je asi potrebne uzatvorit zmluvu s firmou, ktora predava taketo stravne listky.áno
existuju stravne listky s roznymi hodnotami.áno Podla coho sa vybera v akej hodnote ma stravny listok byt? 89.-Sk, z tejto sumy je 55% náklad zamestnávateľa a 45% sa podieľa zamestnanec. Môžeš dať aj vo vyššej hodnote,ale suma nad 89 SK je VNZD Zavisi to od zamestnavatela kolko je ochotni svojim zamestnancom dat? áno
Dalsia otazka..Ako je to s poctom stravnych listkov? V akom mnozstve sa to objednava? Moze sa kupit aj do zasoby...Zauctuje sa vsetko na ucet cenin a dava sa to do nakladov podla toho kolko danemu zamestnancovi v dany mesiac prinalezi? áno
Dalsia otazka. Ja si to predstavujem tak ze prvy krat dam zamestnancovi plny pocet straveniek na cely mesiac a dalsi mesiac mu dam menej o to na co nemal v prvy mesiac narok...alebo sa to robi inym sposobom? Lebo netusim kolko dni bude zamestnanec v dany mesiac na sluzobnej ceste..ja dávam pri výplate ,podľa odpracovaných dní..
A ako to mam vyriesit v nasom pripade? Minuly rok uz necham tak, stym ze viem ze sme porusili zakonnik prace. A tento rok? Da sa vydat zamestnancom stravne listky na dni za ktore im strava patri aj spatne od januara?Zamestnancom môžeš dať lístky aj spätne. Da sa to dat do nakladov? Alebo ako tento problem vyriesit?Mate s tym niekto skusenosti?

Odpovede v texte vyznačené modrou farbou.:)
Orsz
10.06.07,21:25
Pridám sa aj ja. So všetkým s Tebou, Majka, súhlasím, len s tým dávaním lístkov spätne moc nie, pretože by malo byť nespochybniteľné, že sa im lístky dávajú ako náhrada na zabezpečenie jedného teplého jedla denne, čo spätne už nie je možné. Čítala som vo viacerých článkoch od poradcov, ale myslím, že aj tu na porade to bolo spomenuté, že by sa spätne nemali dávať. Ale poviem Ti, že by som bola aj rada, keby to tak nebolo ;) .
misomiso
10.06.07,21:30
Zamestnavame ludi na zivnost. Zatial sme jedini zamestnanci eserocky ja a manzelka (sucasne sme konatelia a spolocnici s.r.o.). Porusujeme ZP, ked si (sami sebe) nepreplacame stravne listky?
Orsz
10.06.07,21:39
Zamestnavame ludi na zivnost. Zatial sme jedini zamestnanci eserocky ja a manzelka (sucasne sme konatelia a spolocnici s.r.o.). Porusujeme ZP, ked si (sami sebe) nepreplacame stravne listky?

Nie, ak prehlásite, že ich nechcete.
bui
11.06.07,07:37
ale ked ako pise majka? dava listky na vyplatu podla odpracovanych dni, tak to je tiez vydavanie stravnych listkov spatne, nie?...
Zoltán Kovács
11.06.07,07:54
ale ked ako pise majka? dava listky na vyplatu podla odpracovanych dni, tak to je tiez vydavanie stravnych listkov spatne, nie?...

Áno je. Je to bežná prax vo firmách. Nechce sa im dávať dopredu lístky lebo nevedia koľko dni v skutočnosti zamestnanec odpracuje v mesiaci a potom v nasledujúcom mesiaci to zúčtovať, ak dostali priveľa, resp. málo.
bui
11.06.07,08:09
tak potom v tom nevidim velky rozdiel ci dam mesiac pozadu..alebo vydam spatne od januara..kedze zatial nedostali nic a mali narok...aj ked len na par dni...
Zoltán Kovács
11.06.07,08:11
tak potom v tom nevidim velky rozdiel ci dam mesiac pozadu..alebo vydam spatne od januara..kedze zatial nedostali nic a mali narok...aj ked len na par dni...

Ja vidím, lebo napr. za máj dostanú v júni spolu s výplatou. Takže ten časový sklz nie je viacmesačný. Spätne od januára by som ani ja nedával, asi by to daň.kontrola neuznala.
hemaja
11.06.07,08:18
ale ked ako pise majka? dava listky na vyplatu podla odpracovanych dni, tak to je tiez vydavanie stravnych listkov spatne, nie?...

my dávame zamestnancom stravenky prvý deň v mesiaci na celý mesiac dopredu (1.6. sme im dali na jún) podľa počtu pracovných dní a súčasne im strhneme stravenky za dovolenky, paragrafy, PN v predchádzajúcom mesiaci (máj)
Zoltán Kovács
11.06.07,08:19
my dávame zamestnancom stravenky prvý deň v mesiaci na celý mesiac dopredu (1.6. sme im dali na jún) podľa počtu pracovných dní a súčasne im strhneme stravenky za dovolenky, paragrafy, PN v predchádzajúcom mesiaci (máj)

Takto by to malo fungovať
Melnick
11.06.07,08:48
Chcem uviesť veci na správnu mieru a preto pridávam stanovisko DÚ.

http://www.porada.sk/showpost.php?p=458699&postcount=98 :) :) :)
Melnick
11.06.07,08:56
Pridám sa aj ja. So všetkým s Tebou, Majka, súhlasím, len s tým dávaním lístkov spätne moc nie, pretože by malo byť nespochybniteľné, že sa im lístky dávajú ako náhrada na zabezpečenie jedného teplého jedla denne, čo spätne už nie je možné. Čítala som vo viacerých článkoch od poradcov, ale myslím, že aj tu na porade to bolo spomenuté, že by sa spätne nemali dávať. Ale poviem Ti, že by som bola aj rada, keby to tak nebolo ;) .


:) viem,že sa problém riešil už viackrát,ale napr. prechodná platobná neschopnosť zam-eľa,neumožní nakúpiť SL a on chce zam-com tieto dať pri zlepšenej finančnej situácii,bolo by preto nešťastím pre zamestnancov,keby táto možnosť neexistovala.:) :)
jess
11.06.07,09:07
Ak zamestnanec nemá záujem o stravenky, je nutné to mať na papieri ?
Zoltán Kovács
11.06.07,09:08
Ak zamestnanec nemá záujem o stravenky, je nutné to mať na papieri ?

ÁNo je nutné mať prehlásenie zamestnanca, že nechce stravné lítky.
bui
11.06.07,09:21
a to sa moze? moze sa vzdat svojich prav?..
Tweety
11.06.07,09:25
Podľa §17 ZP, úkon, ktorým sa zamestnanec vopred vzdáva svojich práv, je neplatný. Je teda na zamestnávateľovi, aby preukázal, že umožnil stravovanie, ale zamestnanec ho nevyužil.
bui
11.06.07,09:27
len ci to dobre chapem..1.6. im dam fyzicky stravne listky na cely jun, 10.7. vypocitam mzdy, zistim na kolko listkov mali narok...strhnem im z vyplaty 45 perc. hodnoty listkov na ktore mali narok,do uctovnictva zauctujem k 30.6. vyplaty, aj naklady na stravne listky na ktore bol narok, s tym ze k 1.7. im dam fyzicky menej o listky, ktore by mi mali vratit za jun....
Zoltán Kovács
11.06.07,09:28
len ci to dobre chapem..1.6. im dam fyzicky stravne listky na cely jun, 10.7. vypocitam mzdy, zistim na kolko listkov mali narok...strhnem im z vyplaty 45 perc. hodnoty listkov na ktore mali narok,do uctovnictva zauctujem k 30.6. vyplaty, aj naklady na stravne listky na ktore bol narok, s tym ze k 1.7. im dam fyzicky menej o listky, ktore by mi mali vratit za jun....

ÁNo presne tak. A tu je pomocná tabuľka na výpočet nároku:

http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=576
Zoltán Kovács
11.06.07,09:29
Podľa §17 ZP, úkon, ktorým sa zamestnanec vopred vzdáva svojich práv, je neplatný. Je teda na zamestnávateľovi, aby preukázal, že umožnil stravovanie, ale zamestnanec ho nevyužil.

Presne takto som to mal na rozume. Zamestnávateľ musí umožniť dokázateľne, že dal možnosť. Keď to odmietne zamestnanec, najlepšie to mať na papiery.
jess
11.06.07,09:33
Nášmu zamestnacovi nevyhovuje reštauračná strava tak uteká behom obedňajšej prestávky domov sa naobedovať. Druhý zamestnanec je športovec a tiež mu nevyhovuje reštauračná strava. Ani jeden z nich nejaví záujem o stravenky aj keď sme im ich ponúkli. Takže bude lepšie, keď to dám na papier a oni mi to podpíšu, že ?
misomiso
11.06.07,09:36
Ja vidím, lebo napr. za máj dostanú v júni spolu s výplatou. Takže ten časový sklz nie je viacmesačný. Spätne od januára by som ani ja nedával, asi by to daň.kontrola neuznala.

Ja si myslim, ze danova kontola by to musela uznat, ked ide o napravu isteho pochybenia (zoluladenie s pravnym stavom).

Zoberme si ako priklad sudne rozhodnutia (mnohe boli terz medializovane) ked sa (byvaly) zamestnanec domaha mezdy napr. za 4 roky, z dovodu neopravneneho ukoncenie reac. pomeru zamestnavatelom. Pokila zamestnanec sudny spor vyhra (teda pokial sud uzna, ze bol v prave) patri mu odmena vo vyske jeho platu ze cele obdobie a je dokonca uplne irelevantne, ze cely ten cas u zamestnavatela uz nepracoval. (Mzda sa normalne predsa dava tiez iba ako nahrada za vykonanu pracu nie?)
jess
11.06.07,09:36
ÁNo presne tak. A tu je pomocná tabuľka na výpočet nároku:

http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=576

Poskytuje sa stravenka na deň, keď bol sviatok a zamestanec pre sviatok nepracoval ?
Tweety
11.06.07,09:37
Nie, neposkytuje.
jess
11.06.07,09:38
Ďakujem. :)
bepo
11.06.07,09:40
Poskytuje sa za odpracovanú smenu dlhšiu ako 4 hod
Melnick
11.06.07,09:41
Prepáčte ,ale nestačí stanovisko DÚ v BB ???
k spätnému vydávaniu SL??? :eek: :eek: :eek:

http://www.porada.sk/showpost.php?p=478490&postcount=12

Znovu prikladám link. Treba čítať do konca. Pretože v úvode je stanovisko k spätnému uplatneniu SL u SZČO ,ale posledný odsek rieši zamestnancov,tak neviem??? :eek: :eek: :eek:
bea
11.06.07,09:43
Vyzerá to tak, že diskutujúci si neprečítali posledný odsek, alebo ja tomu nerozumiem. Veď podľa toho je možné spätne zakúpiť stravné lístky zamestnancom.
Melnick
11.06.07,09:47
bea ,rozumieš a úplne dobre rozumieš.:) :) :) Navyše máš pravdu s tým neprečítaním si stanoviska až do konca.
bea
11.06.07,10:14
bea ,rozumieš a úplne dobre rozumieš.:) :) :) Navyše máš pravdu s tým neprečítaním si stanoviska až do konca.
A pritom je to také "potešujúce" stanovisko, čo sa nestáva tak často....:):):):):)
bui
11.06.07,14:16
mimotemy boze ja som z tej porady taka nadsena....najdem tu vsetko co potrebujem. Nenormalne. Az sa mi nechce verit.....dakujem za vsetkych tomu kto poradu vymyslel....Ja som sa tu uz tolko naucila...:o
Melnick
11.06.07,14:21
mimotemy boze ja som z tej porady taka nadsena....najdem tu vsetko co potrebujem. Nenormalne. Az sa mi nechce verit.....dakujem za vsetkych tomu kto poradu vymyslel....Ja som sa tu uz tolko naucila...:o
:D :D :D :D :D :D :D :)
Orsz
11.06.07,16:13
Takže pre všetkých na záver: Keďže je povinnosťou zamestnávateľa zabezpečiť stravné pre zamestnancov - možno tieto lístky uplatniť aj spätne. U SZČO to možné nie je. Takže napravujem týmto aj svoj príspevok č.3, i keď ja som radšej spätne lístky nedávala - odteraz s tým nebudem mať problém.
opop
12.06.07,11:57
Melnick> tych 89.-Sk ( z toho 55% náklad zamestnávateľa a 45% zamestnanec) je niekde definovane ako minimum? Znamt mi vravel ze maju 50SK SL s tym ze zamest. prispieva 30 SK (pri 11h prac dobe)
Tweety
12.06.07,11:58
Minimum je definované v ZP, konkrétne v §152.
Najka
12.06.07,12:07
ahojte, chcela by som sa spýtať, čo v prípade, ak zamestnávateľ nezabezpečí stravovanie, a zamestnanec si neuplatní stravné (máme stavbu mimo miesta sídla a zamestnanci chodia na týždňovky)
Tweety
12.06.07,12:19
Ak nezabezpečí stravovanie,( vylučujú to podmienky výkonu práce) poskytne finančný príspevok podľa spomínaného §152 ZP.
Najka
12.06.07,12:24
ale keď je to považované ako pracovná cesta?
Tweety
12.06.07,12:25
Za PC má nárok na diéty podľa zákona o CN.
Najka
12.06.07,12:26
A keď si tento nárok neuplatní (nevypíše cesťák?)
Tweety
12.06.07,12:28
Pri odpracovaní zmeny dlhšej ako 4 hod. vzniká mu nárok na stravenku.
opop
12.06.07,12:30
Minimum je definované v ZP, konkrétne v §152.

konkretna suma tam nieje definovana
Tweety
12.06.07,12:31
Minimum je 55% ceny jedla, maximum 55% z 89.-( PC od5-12hod.)
fimka
12.06.07,14:57
Pri odpracovaní zmeny dlhšej ako 4 hod. vzniká mu nárok na stravenku.


Ale § 152 ods. 2 ZP hovorí: "na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako 4 hodiny". Upozornujem na to preto, lebo za výkon práce sa podľa § 144 ods. 3 ZP považuje aj dovolenka a platený sviatok. Stretla som sa s názorom, že aj za dovolenkové dni, resp. dni s plateným sviatkom je nárok na stravné lístky. Ja ich nedávam. Ale ako by to malo byť s ohľadom na § 144?
fimka
12.06.07,15:24
Nikto nekomentuje? :confused:
Tweety
12.06.07,15:29
V §152 sa hovorí 2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä podávaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

Takže ak mám D- nie som v práci, žiaden priebeh pracovnej zmeny, nemám nárok na stravenku, v zamestnaní,kde nie je podpísaná KZ, nárok na stravenku nie je.
fimka
12.06.07,15:46
Súhlasím, že počas dovolenky v práci nie si;) . Ale na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako 4 hodiny. A za výkon práce sa v zmysle § 144 považuje aj dovolenka a platený sviatok.
Melnick
12.06.07,19:08
A ideme ďalej vo filozofovaní ;) :
§ 85
Pracovný čas
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html#hore)

(1) Pracovný čas je časový úsek, v ktorom je zamestnanec k dispozícii zamestnávateľovi, vykonáva prácu a plní povinnosti v súlade s pracovnou zmluvou.

znamená to,že zam-eľ poskytuje stravné lístky takému zam-covi,ktorý je na pracovisku / nie na Bahamách :) / a je povinný odpracovať výkon práce / nie odležať na pláži ;) :) / dlhší ako 4 hodiny.:)
Melnick
12.06.07,19:09
Súhlasím, že počas dovolenky v práci nie si;) . Ale na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako 4 hodiny. A za výkon práce sa v zmysle § 144 považuje aj dovolenka a platený sviatok.
Dovolenka nie je odpracovaný výkon práce. Ale ináč by sa mi to páčilo,keby bola a ja keby som bola zamestnanec.;) ;) :)
kukučka
14.06.07,07:48
A keď si tento nárok neuplatní (nevypíše cesťák?)
A dala si mu ho?

"Cesťák" je cestovný príkaz, ktorý dáva zamestnávateľ zamestnancovi a prikazuje mu, kedy, kde a čím má pre firmu cestovať a pracovať mimo svojho obvyklého pracoviska a bydliska. Zamestnanec dokazuje, že tak vykonal a zamestnávateľ uspokujuje jeho nároky.
bui
14.06.07,22:15
chcem len k tomu poslednemu prispevku aj ked troskumimotemy poznamenat...ak zamestnanec neodovzda vyuctovanie sluz. cesty..lebo si vraj uz nepamata kedy prechadzal hranice a kedy boli odlety aj ked preukazatelne na sluzobke bol, lebo ma podpisany timesheet ..teda prac.list....od firmy pre ktoru nasa firma robila prjekt..mozem k prikazu napisat..sluz. cesta nezauctovana, nahrady nevyplatne..lebo zamestnanec neodovzdal vyuctovanie?
Muška
14.06.07,23:44
(3) Zamestnanec je povinný do desiatich pracovných dní po dni skončenia pracovnej cesty predložiť zamestnávateľovi písomné doklady potrebné na vyúčtovanie pracovnej cesty a tiež vrátiť nevyúčtovaný preddavok. Zamestnávateľ môže zamestnancom, ktorým častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, vo vnútornom predpise určiť dlhší čas na predloženie písomných dokladov potrebných na vyúčtovanie pracovnej cesty a vrátenie nevyúčtovaného preddavku, najdlhšie však do 30 kalendárnych dní po dni skončenia pracovnej cesty.

tzn. ak zamestnanec nepodá vyúčtovanie prac. cesty je to jeho "škoda"
bui
15.06.07,13:09
no nemozem o nijako prinuti odovzdat mi to....ked si nic nepamata..

vsetko mal zabepecene objednavajucou firmou, takze pride len o vreckove
bui
19.07.07,14:41
Prepáčte ,ale nestačí stanovisko DÚ v BB ???
k spätnému vydávaniu SL??? :eek: :eek: :eek:

http://www.porada.sk/showpost.php?p=478490&postcount=12

Znovu prikladám link. Treba čítať do konca. Pretože v úvode je stanovisko k spätnému uplatneniu SL u SZČO ,ale posledný odsek rieši zamestnancov,tak neviem??? :eek: :eek: :eek:


neviem preco ked si kliknem na danu linku, tak tam nevidim nic ohladom vyjadrenia DU, k stravnym listkom....zeby to bolo tym horkom?
Jana Acsová
19.07.07,14:48
Takže takto ...
bui
23.07.07,22:00
dakujem..
Takze ak vydam spatne od januara stravne listky, zauctujem 527..naklady spatne od januara...a vytlacim si taketo stanovisko DU v BB...neorazene, nepodpisane....bude to stacit ako argument nasmu danovemu uradu v Bratislave?
liba2
23.07.07,22:12
len poopravím, že ide o stanovisko Daň. riaditeľstva v BB, takže vášmu DÚ bude určite známe.
Katarína Kolarčíková
27.12.07,15:34
Oprášim trošku túto tému. Celý tento rok sme nedávali zamestnancom lístky, ani nijako inak nezabezpečili stravu... Dá sa to ešte nejako dať na poriadok? Je tu niečo o tom, že ak preukážem, že sme im stravovanie zabezpečili, ale zamestnanci odmietli a dali mi to písomne. Ako by som to mohla dokázať? Keby mám zmluvu s reštauračným zariadením, že bude voziť jedlo každý deň podľa objednávky zamestnancov a priložím potvrdenie od zamestnancov, že túto stravu odmietajú, bolo by to v poriadku?
Marína
27.12.07,23:23
Oprášim trošku túto tému. Celý tento rok sme nedávali zamestnancom lístky, ani nijako inak nezabezpečili stravu... Dá sa to ešte nejako dať na poriadok? Je tu niečo o tom, že ak preukážem, že sme im stravovanie zabezpečili, ale zamestnanci odmietli a dali mi to písomne. Ako by som to mohla dokázať? Keby mám zmluvu s reštauračným zariadením, že bude voziť jedlo každý deň podľa objednávky zamestnancov a priložím potvrdenie od zamestnancov, že túto stravu odmietajú, bolo by to v poriadku?
Katarína, bez ohľadu na to či si (ne)čítala etiketu porady a či sa ustanovenia ZP (ne)majú dodržiavať, sama vieš, že je to z vašej strany voči zamestnancom riadna podpásovka. Asi viete ako na to, zatlačiť ich do kúta. Viac k tomu radšej nedodám ................
Lydka R
27.12.07,23:27
Oprášim trošku túto tému. Celý tento rok sme nedávali zamestnancom lístky, ani nijako inak nezabezpečili stravu... Dá sa to ešte nejako dať na poriadok? Je tu niečo o tom, že ak preukážem, že sme im stravovanie zabezpečili, ale zamestnanci odmietli a dali mi to písomne. Ako by som to mohla dokázať? Keby mám zmluvu s reštauračným zariadením, že bude voziť jedlo každý deň podľa objednávky zamestnancov a priložím potvrdenie od zamestnancov, že túto stravu odmietajú, bolo by to v poriadku?

No, je to z vašej strany "sila" i odvaha zároveň. A ešte takto verejne ...
Katarína Kolarčíková
28.12.07,08:50
Robím účtovníctvo externe. Preberám ho od 1.1.2008. Zistila som, že to predo mnou nerobili. Mám sa ísť teraz obesiť, keď na mňa idete z výčitkami??? :eek: Nie všetci sme tu majitelia firiem, nie všetci sme zodpovední za chyby, ale každý sa snaží nejako prežiť. A čo sa týka zamestnancov, nechcem to tu veľmi rozoberať, ale nemusíte sa báť, nikto ich netlačí do kúta, pomery sú trošku iné...
Lydka R
28.12.07,09:15
Robím účtovníctvo externe. Preberám ho od 1.1.2008. Zistila som, že to predo mnou nerobili. Mám sa ísť teraz obesiť, keď na mňa idete z výčitkami??? :eek: Nie všetci sme tu majitelia firiem, nie všetci sme zodpovední za chyby, ale každý sa snaží nejako prežiť. A čo sa týka zamestnancov, nechcem to tu veľmi rozoberať, ale nemusíte sa báť, nikto ich netlačí do kúta, pomery sú trošku iné...

Pokiaľ ho preberáš od 1.1.2008 tak staré roky nechaj tak. Nevŕtala by som do toho. Zamestnávateľ si nesplnil povinnosť a len on je za to zodpovedný. Pridávaš si robotu a nemuselo by to dopadnúť dobre.
Ale od nového roka skús zamestnávateľa usmerniť v tejto oblasti, aby sa o rok nemusela riešiť takáto situácia.
Katarína Kolarčíková
28.12.07,09:21
Pokiaľ ho preberáš od 1.1.2008 tak staré roky nechaj tak. Nevŕtala by som do toho. Zamestnávateľ si nesplnil povinnosť a len on je za to zodpovedný. Pridávaš si robotu a nemuselo by to dopadnúť dobre.
Ale od nového roka skús zamestnávateľa usmerniť v tejto oblasti, aby sa o rok nemusela riešiť takáto situácia.

Samozrejme, že by som sa z toho najradšej vyvliekla. Tiež to tak beriem, že to nie je moja starosť, ale dostala som ako úlohu dať to na poriadok :( Od nového roka to pôjde určite všetko podľa správnosti, na to si už ja dohliadnem ;)
Lydka R
28.12.07,09:22
... ale zamestnanci odmietli a dali mi to písomne. ...

Nič v zlom Katka, ale z vlastnej skúsenosti viem, že mnohí zamestnanci podpíšu hocičo a tvária sa, že so všetkým súhlasia, všetkému rozumejú. Ale ak príde na lámanie chleba, poprú aj to, že takýto papier v živote videli.
liba2
28.12.07,09:41
Samozrejme, že by som sa z toho najradšej vyvliekla. Tiež to tak beriem, že to nie je moja starosť, ale dostala som ako úlohu dať to na poriadok :( Od nového roka to pôjde určite všetko podľa správnosti, na to si už ja dohliadnem ;)Ak si SZČO, tak nemôžeš prijať žiadnu úlohu; ste partneri - ako partneri sa musíte akceptovať.
Dáša_
28.12.07,10:35
Ak si SZČO, tak nemôžeš prijať žiadnu úlohu; ste partneri - ako partneri sa musíte akceptovať.

To je pravda. A tiež jej môže povedať: Ďakujem, pohľadám iného účtovníka.

Niekedy je to ťažké, balancovať. Človek je ako medzi dvoma mlynskými kameňami.
petacuckova
05.07.08,06:22
Dobré ráno. Mám otázku. Prijali sme nového zamestnanca, odrobil jeden deň a ďalší ostal PN. V prvý deň sa mu vydalo 5 straveniek. Teraz s ním zamestnávateľ končí PP v skúšobnej dobe. Za 4 stravenky, na ktoré nemal nárok mu mám z výplaty stiahnuť nie 30,- Sk, sumu ktorú si platia zamestnanci, ale celú hodnotu lístka, t.j 80,- Sk ? Alebo len 30,- Sk za lístok a 50,- Sk zdaniť ako nepeňažný príjem ? Ďakujem.
Tweety
05.07.08,07:37
Dobré ráno. Mám otázku. Prijali sme nového zamestnanca, odrobil jeden deň a ďalší ostal PN. V prvý deň sa mu vydalo 5 straveniek. Teraz s ním zamestnávateľ končí PP v skúšobnej dobe. Za 4 stravenky, na ktoré nemal nárok mu mám z výplaty stiahnuť nie 30,- Sk, sumu ktorú si platia zamestnanci, ale celú hodnotu lístka, t.j 80,- Sk ? Alebo len 30,- Sk za lístok a 50,- Sk zdaniť ako nepeňažný príjem ? Ďakujem.
Za 4 lístky, na ktoré nemal nárok, zaplatí plnú hodnotu, t.j. 80.-.
petacuckova
05.07.08,07:53
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.