detektív
11.06.07,08:35
Ako to je ? Môže si zamestnanec čerpať 1/2 dňa dovolenky. Bolo mi povedané že Zákonník práce to nedovoľuje????
Ďakujem za všetky odpovede.
katkaj
11.06.07,06:38
Ako to je ? Môže si zamestnanec čerpať 1/2 dňa dovolenky. Bolo mi povedané že Zákonník práce to nedovoľuje????
Ďakujem za všetky odpovede.

Môže čerpať aj 1/2 dňa dovolenky.
Leila2006
11.06.07,09:49
No, ja si myslím, že to zákonník práce skutočne nedovoľuje. Neviem, presne, kde to je upravené, snáď par.110 -Týždňom dovolenky je sedem po sebe nasledujúcich dní. 1/2 dňa dovolenky je možné čerpať len vtedy, ak napr. pri nástupe do PP v priebehu roka vyjde nárok na dovolenku 1/2 dňa, ináč nie.
katkaj
11.06.07,09:57
No, ja si myslím, že to zákonník práce skutočne nedovoľuje. Neviem, presne, kde to je upravené, snáď par.110 -Týždňom dovolenky je sedem po sebe nasledujúcich dní. 1/2 dňa dovolenky je možné čerpať len vtedy, ak napr. pri nástupe do PP v priebehu roka vyjde nárok na dovolenku 1/2 dňa, ináč nie.

Určite nikde nie je zakázané čerpať 1/2 dňa dovolenky. je to na dohode medzi zamestnávateľom a zamestnancom
azuz
11.06.07,10:58
Zákon to v žiadnom prípade nezakazuje. A čo nie je zakázané, je dovolené.
Leila2006
12.06.07,08:21
Komentár k uvedenému na epi.sk:
Komentár (výklad): K § 111
311/2001 Z. z. Zákonník práce
Účinnosť od: 1. 7. 2003

Ak sa zamestnancovi poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí aspoň jedna časť byť najmenej dva týždne, pokiaľ sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky v hodinách je neprípustné. Protirečí základnému účelu dovolenky, a to zotaveniu sa po vykonanej práci. Určenú dobu čerpania dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.

Z tohto vyplýva, že čerpanie dovolenky 1/2 dňa nie je možné, (okrem prípadov vzniku nároku pri jej alikvotizácii, t.j. vzniku, resp.zániku PP v priebehu roka.)
katkaj
12.06.07,08:24
Komentár k uvedenému na epi.sk:
Komentár (výklad): K § 111
311/2001 Z. z. Zákonník práce
Účinnosť od: 1. 7. 2003

Ak sa zamestnancovi poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí aspoň jedna časť byť najmenej dva týždne, pokiaľ sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky v hodinách je neprípustné. Protirečí základnému účelu dovolenky, a to zotaveniu sa po vykonanej práci. Určenú dobu čerpania dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.

Z tohto vyplýva, že čerpanie dovolenky 1/2 dňa nie je možné, (okrem prípadov vzniku nároku pri jej alikvotizácii, t.j. vzniku, resp.zániku PP v priebehu roka.)

Stále tvrdím že ak sa zamestnávateľ dohodne so zamestnancom na 1/2 dňa dovolenky tak je to v poriadku. Pokiaľ mu to zamestnávateľ nepodpíše tiež je to v poriadku.
Ale nikde v zákone to nie je zakázané
Leila2006
12.06.07,09:01
To "pokiaľ sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak" sa vzťahuje k tej prvej vete. Stále mi tam zostáva tá časť, ze "čerpanie dovolenky v hodinách je neprípustné". Starý zákonník to na rozdiel od súčasného nezakazoval. Ja tomu výkladu verím. Dobre by bolo, keby sa tu k tomu vyjadril nejaký právnik - personalista.
katkaj
12.06.07,09:05
To "pokiaľ sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak" sa vzťahuje k tej prvej vete. Stále mi tam zostáva tá časť, ze "čerpanie dovolenky v hodinách je neprípustné". Starý zákonník to na rozdiel od súčasného nezakazoval. Ja tomu výkladu verím. Dobre by bolo, keby sa tu k tomu vyjadril nejaký právnik - personalista.

Prikladám celý paragraf 111 a viac nemám k tomu čo dodať ;)
§ 111


(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca.

(2) Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov a zlučiteľné so záujmom zamestnancov. Hromadné čerpanie dovolenky nesmie byť viac ako dva týždne a v umeleckých súboroch z povolania štyri týždne. V divadle a v inej umeleckej ustanovizni, ktorej predmetom činnosti je interpretovať hudobné diela, možno určiť hromadné čerpanie dovolenky v celej výmere.

(3) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.
nikulik
12.06.07,09:13
To "pokiaľ sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak" sa vzťahuje k tej prvej vete. Stále mi tam zostáva tá časť, ze "čerpanie dovolenky v hodinách je neprípustné". Starý zákonník to na rozdiel od súčasného nezakazoval. Ja tomu výkladu verím. Dobre by bolo, keby sa tu k tomu vyjadril nejaký právnik - personalista.

mimotemy A prečo si to takto komplikuješ ak sa smiem opytať. Nie je to nikde zakazané v Zákonníku práce, tak potom prečo vyhládavať a uvažovať nad niečim čo ti nikto nedokáže presne potvrdiť? Od začiatku čo robim mzdárku sa riadim zákonníkom práce a to systémom, keď to tam nie je tak to môže byť!;)
Leila2006
12.06.07,09:29
mimotemy A prečo si to takto komplikuješ ak sa smiem opytať. Nie je to nikde zakazané v Zákonníku práce, tak potom prečo vyhládavať a uvažovať nad niečim čo ti nikto nedokáže presne potvrdiť? Od začiatku čo robim mzdárku sa riadim zákonníkom práce a to systémom, keď to tam nie je tak to môže byť!;)

Aj tak sa dá, ale predsa len ma zaujíma, ako je to právne v poriadku.
mina311
12.06.07,10:11
Tak trosku suhlasim s LEILOU.. pretoze napr. u mna je to tak, ze vedenie v tomto pripade posiela zamestnancov za mnou..... ale napr. potom pride nejaka teta mudra kontrolorka, ktora povie, ze 1/2 dna nemoze byt... a som na chybe ja!!!!
Vseobecne to riesim tak, ze zamestnancom hovorim, ze 1/2 dna jednoducho byt na dovolenke nemozu a hotovo!!! V podstate v tomto ohlade zastupujem zamestnavatela... a "dohodli" sme sa takto....
Zdenuša
12.06.07,10:18
Ja to robím takto:

keď zamestnanec chce vyčerpať len pomernú časť dovolenky (je jedno či 1/2 dňa alebo 2 hodiny alebo 6 hodín atď), tak do dochádzky píšem celý deň, ale do svojej poznámky na okraj si napíšem, koľko mu z toho dňa zostalo na dočerpanie podľa potreby: a keď je v stave, že potrebuje dočerpať ten zvyšok, tak v dochádzke má 8 hodín a proste odíde skôr...sme v tomto veľmi liberálni a vyhovuje to aj mne aj zamestnancom...

krásny deň :)
azuz
12.06.07,10:35
Komentár k uvedenému na epi.sk:
Komentár (výklad): K § 111
311/2001 Z. z. Zákonník práce
Účinnosť od: 1. 7. 2003

Ak sa zamestnancovi poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí aspoň jedna časť byť najmenej dva týždne, pokiaľ sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky v hodinách je neprípustné. Protirečí základnému účelu dovolenky, a to zotaveniu sa po vykonanej práci. Určenú dobu čerpania dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.

Z tohto vyplýva, že čerpanie dovolenky 1/2 dňa nie je možné, (okrem prípadov vzniku nároku pri jej alikvotizácii, t.j. vzniku, resp.zániku PP v priebehu roka.)
Neviem kto robil tento výklad (POZOR -výklad k zákonu nie je právnou normou), ale kde je v Zákonníku práce napísané, že základným účelom dovolenky je zotavenie po vykonanej práci???
Táto definícia kedysi v Zákonníku práce bola, ale už nie je. To si zrejme zabudla všimnúť tá osoba, ktorá písala vyššie spomenutý výklad.
azuz
12.06.07,10:40
Tak trosku suhlasim s LEILOU.. pretoze napr. u mna je to tak, ze vedenie v tomto pripade posiela zamestnancov za mnou..... ale napr. potom pride nejaka teta mudra kontrolorka, ktora povie, ze 1/2 dna nemoze byt... a som na chybe ja!!!!
Vseobecne to riesim tak, ze zamestnancom hovorim, ze 1/2 dna jednoducho byt na dovolenke nemozu a hotovo!!! V podstate v tomto ohlade zastupujem zamestnavatela... a "dohodli" sme sa takto....
Opýtaj sa tety mudrej kontrolorky, kde je napísané, že 1/2 dna nemôže byť. ;)
endrju
12.06.07,10:52
Aj tak sa dá, ale predsa len ma zaujíma, ako je to právne v poriadku.
Nerozumiem pochybnostiam. :rolleyes:

katkaj to podľa môjho názoru napísala a aj zdôvodnila dostatočne zrozumiteľne.

Z Ústavy Slovenskej republiky, okrem iného, jednoznačne vyplýva, že:
1) pokiaľ zákon niečo nezakazuje, je to povolené,
2) štátne orgány môžu konať iba tak, ako im to zákon prikazuje,
3) príkázať alebo zakázať niečo možno iba zákonom alebo iba na základe zákona.

V slovenskej legislatíve som nenašiel ani jedno ustanovenie, ktoré by "riešilo" osobitne otázku čerpania 1/2 dňa dovolenky (či už zakazovacím alebo prikazovacím spôsobom). Ak by niekde v legislatíve bol riešený problém 1/2 dňa, bol by dôvod na otázku, prečo nie je riešený aj problém 1/4 alebo 1/3 dňa a t.ď.
Rovnako som tam nenašiel ani zmienku o zaokrúhľovaní nároku na dovolenku.
Ak si niekto myslí, 1/2 dňa dovolenky sa nesmie čerpať, nech zaokrúhľuje nárok na celé dni a problém je vyriešený.
Pokiaľ bude niekto zaokrúhľovať nárok na 1/2 dni a dovolí čerpať iba celé dni, dôjde k porušeniu zákona - zamestnanec si nebude môcť vyčerpať celý svoj nárok, napriek tomu, že tento nárok vznikol.
Okrem toho pripomínam, že pracovnom práve (najmä v Zákonníku práce ) sa veľmi často používa jedno "zaklínadlo" odvolávajúce sa na interné predpisy zamestnávateľa alebo kolektívnu zmluvu.
Preto ten, kto si myslí, že je potrebné niektoré detaily uplatňovania predpisov "rozpitvať" podstatne podrobnejšie ako je to v Zákonníku práce, nech si v týchto dokumentoch "problém" vyrieši jednoznačne a v tom okamžiku zanikne dôvod na strácanie času špekuláciami o tom "ako je to právne v poriadku".
Ak firma nezamestnáva človeka schopného príslušný interný predpis vytvoriť, nech požiada o vytvorenie takého predpisu kvalifikovaného právnika, ktorý bude za výsledok svojej práce v prípade nejakého pochybenia niesť aj následky.

P.S.
Na záver pripomínam, že na Porade problémy "1/2 dňa dovolenky" a "zaokrúhľovanie nároku na dovolenku" boli "pretriasané" niekoľko desiatok krát.
Odporúčam preto pochybujúcim, aby si vyhľadali aj ostatné témy venované týmto problémom a podľa možnosti, aby si ich aj preštudovali. Ďakujem za pozornosť a ospravedlňujem sa, že som si dovolil týmto spôsobom vstúpiť do tejto diskusie.
Chobot
12.06.07,11:01
To "pokiaľ sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak" sa vzťahuje k tej prvej vete. Stále mi tam zostáva tá časť, ze "čerpanie dovolenky v hodinách je neprípustné". Starý zákonník to na rozdiel od súčasného nezakazoval. Ja tomu výkladu verím. Dobre by bolo, keby sa tu k tomu vyjadril nejaký právnik - personalista.

Komentáre nie sú záväzné ako znenia zákonov. Komentár je len výklad nejakého autora (nie autora zákona).

Na upresnenie príslušných ustanovení zákona sa zvykne vydávať vykonávacia vyhláška alebo opatrenie k určitému zákonu a to je právne záväzný výklad zákona.

Môže sa stať, že viacerí autori budú mať rozdielny výklad zákona. Podľa tohto autora je čerpanie dovolenky na hodiny neprípustné, ale vychádza nie priamo z faktu, že by to zákon zakazoval, ale z predpokladu, že dovolenka slúži na zotavenie, čo podľa tohto autora by nemalo byť pol dňa. Podľa mňa aj pol dňa dovolenky môže slúžiť na zotavenie. Aj v praxi je to tak, že zamestnávatelia poskytujú aj pol dňa dovolenky.

AK teda s tým shlasí zamestnávateľ, tak to zákonu neodporuje. Aj keď niektoré komentáre k zákonu s tým nebudú súhlasiť. Veď kto bude voči tomu namietať, ak s tým súhlasia obe strany?
Chobot
12.06.07,11:12
Tak trosku suhlasim s LEILOU.. pretoze napr. u mna je to tak, ze vedenie v tomto pripade posiela zamestnancov za mnou..... ale napr. potom pride nejaka teta mudra kontrolorka, ktora povie, ze 1/2 dna nemoze byt... a som na chybe ja!!!!
Vseobecne to riesim tak, ze zamestnancom hovorim, ze 1/2 dna jednoducho byt na dovolenke nemozu a hotovo!!! V podstate v tomto ohlade zastupujem zamestnavatela... a "dohodli" sme sa takto....

Máš pravdu v tom, že pokiaľ tak zamestnávateľ rozhodne, nie ste povinní poskytovať 1/2 dňa dovolenky. Zamestnanci sa pri nárokovaní 1/2 dňa nemajú o čo oprieť, lebo zákon to ani priamo neprikazuje. Takže ak s tým nesúhlasíte, je to tiež v poriadku.
jamis
12.06.07,11:22
Mne sa veru ešte za celé tie dlhé roky čo robím mzdárku nestalo, aby mala kontrola dajaké výhrady proti čerpaniu dovolenky po 1/2 dňoch
Leila2006
12.06.07,11:29
Nerozumiem pochybnostiam. :rolleyes:
Ak si niekto myslí, 1/2 dňa dovolenky sa nesmie čerpať, nech zaokrúhľuje nárok na celé dni a problém je vyriešený.
Pokiaľ bude niekto zaokrúhľovať nárok na 1/2 dni a dovolí čerpať iba celé dni, dôjde k porušeniu zákona - zamestnanec si nebude môcť vyčerpať celý svoj nárok, napriek tomu, že tento nárok vznikol.

Asi sme sa nepochopili, ak taký nárok vznikne (ak ide o alikvotnú časť pri vzniku al.zániku PP), samozrejme si ho zamestnanec má právo vyčerpať.
O.K. v tejto téme asi zhodu nenájdeme. Išlo mi ozaj len o postup v zmysle zákona, nemám záujem ukracovať zamestnancov.
endrju
12.06.07,11:52
Myslím si (aj napriek tomu, že sa tu objavili dve verzie odpovedí), že detektív (detektív = nick zakladateľa tejto témy) už má po tejto diskusii k dispozícii dostatočné množstvo argumentov, ktoré mu pomôžu vyriešiť otázku jednoznačne.
Lion Topoľčany
12.06.07,11:55
u nás v práci dávajú 1/2 dňa dovolenku. Ale je to irónia "dovolenka slúži na zotavenie". Obyčajne si človek berie 1/2 dňa na to, aby pobehal po úradoch,
apod. A je po oddychovaní...