anavki
11.06.07,09:18
Rada by som Vás požiadala o váš názor ohľadom podania daňového priznania - opravného. Rozmýšľam či vôbec je potrebné ho podávať v takomto prípade :

Kamarát žije už štvrtý rok v U.S.A a do konca októbra tam dosahoval prijmy, ktoré podľa medzinárodnej zmluvy boli oslobodené od dane. Takže daňové priznanie bolo nulové (takto som ho podala v termíne do konca marca).

V novembri a decembri však začal pracovať v inom odbore a dosiahlol príjmy zo závislej činnosti, ktoré zdanil v U.S.A. Okrem toho mal príjem v U.S.A na základe „Dohody“, tento však zdanený v USA nebol. (O tom ma informoval až neskôr, preto asi musim podať opravne daňové a uviesť tieto prijmy?)

Žije s celou rodinou v štátoch už štvrtý rok, deti tam chodia riadne do školy a na Slovensko prichádza len v lete na návštevu. Ináč má stály byt v zahraničí čo nemá v pláne meniť ani v najbližších rokoch. Trvalý pobyt na Slovensku má stále registrovaný.

Ak je povinný podať daňové priznanie, chcela by som Vás požiadať o radu, pretože podľa zmluvy 74/1994 Z.z. patrí pod článok 21 – Študenti, stážisti, učitelia a výskumní pracovníci a týka sa ho bod b) iii) – že je oslobodený od zdanenia 5000 USD na obdobie 5 rokov. Túto sumu zrejme odpočítam od jeho príjmu, ale neviem v ktorom riadku DP to mám uviesť?

DP bude po uplatnení odpočítateľných položiek a daňových bonusov na deti vystavené na nulu.

Ďakujem.