MIRKA
05.02.05,22:59
Poradí mi niekto, ako čo najjednoduchšie účtovať str.lístky v JÚ????

Príklad:
Nákup TR je na fa.
Suma, ktorú hradí zamestnanec, sa mu zráža z výplaty, ktorá ide na účet.
Zamestnávateľ prispieva 2,- zo SF (účet vedený v banke).

Som zistila, že to robím nejako na dlhé lakte a by ma zaujímalo, ako účtujete vy.

Ďakujem
jeso
14.02.05,15:58
mám podobný problém -za obedy mi príde fa, ktorá je s DPH...
ako sa to má správne účtovať v JU ?
fa rozrátavam na 55% /zamestnávatel - VOZD +odpočet DPH-z 55% /+45 %/zamestnanec-VNZD-, ktoré mi zamestnanec uhradí/
Dnes mi bolo povedané, že zamestnancom by som to mala dávať s DPH...
AKO TO SPRÁVNE ROBIŤ ? PORADTE PROSÍM .
Manual
14.02.05,16:20
Ja to robím v JU nasledovne: Stravenka je v hodnote napr. 50,- Sk
Celú Fa z Vašej stravovacej zaúčtujem ako VOD.
Zamestnancovi predám stravenku za 20,- sk vystavím PPD a zaúčtujem ako POD.
Napíšem VPD - príspevok 2,50 Sk na stravenku zo SF ako VND.
Takže to mám zaúčtované 3 krokmi. V r. 2000 a v r. 2003 bola kontrola a v pohode. DPH zamestnancom neúčtujem.
Je viac spôsobov a v literatúre doporučujú hlavne tie "komplikovanejšie"
Pekný večer želám...
jeso
14.02.05,17:17
ale ja nemám klasické stravenky-zamestnanci sa stravujú tak, že zo stravovacej jednotky nám nosia obedy-na konci mesiaca príde fa za celý mesiac-ale obsahuje DPH!
dnes som volala do poradcu podnikatela a tam mi bolo povedané, že zamestnancom mám dávať preplatiť sumu stravného aj s DPH -neviem ako!
Preto potrebujem poradiť ako to mám robiť .
jeso
14.02.05,17:30
no dnes asi nemám šťastie na rýchlu pomoc , alebo hej ?
jeso
14.02.05,19:45
Manual... nakupuješ stravenky s DPH a tú si odpočítavaš ?
eviketa
14.02.05,19:57
jeso k t tomuto tu boli už pokecy. Daj si hľadať napr.strav.lístky a nájdeš to. Inak: cenu lístka bez DPH - 55% daň.náklad, 45% nie. Zamestnanec - cena lístku 45% + cela DPH .
jeso
14.02.05,20:02
eviketa-dik
dala som si najskôr vyhladávanie, ale nejako som nepochodila, asi neviem dobre hladať
VieraM
14.02.05,20:28
Celu DPH hradi zamestnanec, cize je na vstupe aj na vystupe rovnaka.

Napr. nakup listka 100 + DPH 19.- SK
Na vstupe mam 55 % t.j 55,- Sk v JU rezia DPH 19.-
45 % t.j 45, Sk vydaj neovpl.zaklad dane
Na vystupe 45.- SK + DPH 19 spolu 64,- Sk hradi zamestnanec.
Stravne zrazim z vyplaty a prevediem mzdu na ucet. Vypis z uctu potom
uctujem danu sumu, napr. mzda 10000 - 1000 stravne = k vyplate 9000.-
Teda uctujem vypis /9000/ takto 10000,- vydaj - mzdy a 1000 ako prijem
neovpl. zaklad dane. Je to ovela zlozitejsie ako v PU ale inak sa to neda. Jednoduchsie by bolo prijimat tieto peniaze v hotovosti ale zamestnanci si to ziadaju zrazit zo mzdy. A kedze v JU uctujeme len o prijmoch a vydavkoch ja postupujem takto. Je to prehladne a vysledok vzdy spravny. Len stravne listky tzv. gastrolistky sa DPH tak neuctuje. lebo ich kupujeme bez DPH.
jeso
14.02.05,20:49
dakujem-už som s tej stravy celkom zmorená
Ľuba
15.02.05,08:13
Ja som to robila podľa Ing. Cenigovej nasledovne:
Cena lístka bola 67,20 + 12,80 = 80,- Sk
Zamestnávateľ prispieva 55% z ceny jedla, t.j. 44,- Sk
Zamestnanec za lístok zaplatí 23,20 + 12,80 DPH (čo je DPH z celého lístku)= 36,- Sk
(čo je vlastne 45% z ceny jedla).
jeso
23.02.05,18:37
Celu DPH hradi zamestnanec, cize je na vstupe aj na vystupe rovnaka.

Napr. nakup listka 100 + DPH 19.- SK
Na vstupe mam 55 % t.j 55,- Sk v JU rezia DPH 19.-
45 % t.j 45, Sk vydaj neovpl.zaklad dane
Na vystupe 45.- SK + DPH 19 spolu 64,- Sk hradi zamestnanec.
Stravne zrazim z vyplaty a prevediem mzdu na ucet. Vypis z uctu potom
uctujem danu sumu, napr. mzda 10000 - 1000 stravne = k vyplate 9000.-
Teda uctujem vypis /9000/ takto 10000,- vydaj - mzdy a 1000 ako prijem
neovpl. zaklad dane. Je to ovela zlozitejsie ako v PU ale inak sa to neda. Jednoduchsie by bolo prijimat tieto peniaze v hotovosti ale zamestnanci si to ziadaju zrazit zo mzdy. A kedze v JU uctujeme len o prijmoch a vydavkoch ja postupujem takto. Je to prehladne a vysledok vzdy spravny. Len stravne listky tzv. gastrolistky sa DPH tak neuctuje. lebo ich kupujeme bez DPH.
http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif
V tomto prípade lístok stojí 100+DPH 19,- =119 Sk
a zamestnanec zaplatí 64,- Sk ?
Ved zamestnávatel potom zaplatí len 55,- Sk /119-64=55,- Sk/
Čím viac čítam o stravných lístkoch s DPH tým ma to viac pletie ...už vôbec neviem ako to mám robiť a to som si z porady vytlačila všetko o stravných lístkoch s DPH a že vraj JU je jednoduché...
jeso
23.02.05,18:48
evuša
23.02.05,18:54
Ja mám iný spôsob účtovania. A tiež si myslím, že je správny. Podnikateľ nakúpi stravné lísktky, ktoré sú bez DPH napr. v hodnote 100,- Sk. Faktúru mu dám do nákladov celú. Následne fakturujem zamestnancom 45% z ceny lístka t. j. 45,- Sk + 19% ale z ceny 45 korún nie zo 100 korún a príjem zo stravných lístkov zaúčtujem ako ostatné príjmy. Veď zamestnanec nemôže predsa platiť DPH z mojich nákladov nie? A 55 % stravného lístka je môj náklad čiže právo na odpočítanie DPH mám. A ak ja zamestnancovi predávam ten stravný lístok len za 45 korún, nemôžem mu DPH účtovať zo 100 korún. Zatiaľ mi to pri kontrolách nevytkol žiaden daňovák takže to bude zrejme v poriadku. Lenže pre daňovákov je úplne v poriadku aj to, že im odvediete vyššiu DPH.
jeso
23.02.05,19:02
Ja mám iný spôsob účtovania. A tiež si myslím, že je správny. Podnikateľ nakúpi stravné lísktky, ktoré sú bez DPH napr. v hodnote 100,- Sk. Faktúru mu dám do nákladov celú. Následne fakturujem zamestnancom 45% z ceny lístka t. j. 45,- Sk + 19% ale z ceny 45 korún nie zo 100 korún a príjem zo stravných lístkov zaúčtujem ako ostatné príjmy. Veď zamestnanec nemôže predsa platiť DPH z mojich nákladov nie? A 55 % stravného lístka je môj náklad čiže právo na odpočítanie DPH mám. A ak ja zamestnancovi predávam ten stravný lístok len za 45 korún, nemôžem mu DPH účtovať zo 100 korún. Zatiaľ mi to pri kontrolách nevytkol žiaden daňovák takže to bude zrejme v poriadku. Lenže pre daňovákov je úplne v poriadku aj to, že im odvediete vyššiu DPH.
ale pozor, DPH ktorú firma zaplatí za lístky pri nákupe sa musí vyinkasovať pri predaji lístkov zamestnancom celá-celú DPH musí zaplatiť zamestnanec
Manual
23.02.05,19:07
no dnes asi nemám šťastie na rýchlu pomoc , alebo hej ?jeso prepáč, nejak som Ťa prehliadol. Ja nakupujem str. lístky vo Vašej stravovacej a tam je to bez DPH a účtujem to tak ako som uviedol vyššie.
Pekný večer Ti želám...
MIRKA
23.02.05,19:09
v mojej bývalej firme sa to tiež robilo takmer tak isto, ako píše evuša, ale s tým rozdielom, že DPH na výstupe sa musela rovnať DPH na vstupe, takže zo 45% str.lístka odviedol DPH zamestnanec a z 55% zamestnávateľ. tak sa to robilo minulý rok, teraz neviem, či sa niečo menilo... výpočet robila firemná daniarka.
jeso
23.02.05,19:18
jeso prepáč, nejak som Ťa prehliadol. Ja nakupujem str. lístky vo Vašej stravovacej a tam je to bez DPH a účtujem to tak ako som uviedol vyššie.
Pekný večer Ti želám...
Manual nič sa nestalo, asi som už len k prehliadnutiu -taká som nešťastná z tej stravy, že ani pekný večer nebudem mať...http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif
evuša
23.02.05,19:42
Ale ak nakupujete stravné lístky, tak tie sú spravidla nakupované bez DPH, čiže firma si na vstupe daň neuplatnuje. Ak tie stravné lístky predávate zamestnancom za určitú cenu, tak tú cenu musíte odaniť 19 %. Čiže na vstupe daň nie je, na výstupe je 19 % z ceny lístka za ktorú si ho zamestnanec kupuje. Podnikateľ má na vstupe len daň zo služby nie daň zo straveniek. A daň zo služby nemôže dať zaplatiť zamestnancovi.
jeso
23.02.05,19:47
Ale ak nakupujete stravné lístky, tak tie sú spravidla nakupované bez DPH, čiže firma si na vstupe daň neuplatnuje. Ak tie stravné lístky predávate zamestnancom za určitú cenu, tak tú cenu musíte odaniť 19 %. Čiže na vstupe daň nie je, na výstupe je 19 % z ceny lístka za ktorú si ho zamestnanec kupuje. Podnikateľ má na vstupe len daň zo služby nie daň zo straveniek. A daň zo služby nemôže dať zaplatiť zamestnancovi.
evuša-ja nakupujem lístky aj s DPH
hodnota hlavného jedla -54,60 Sk
DPH 19 % -10,40 Sk
cena hlavného jedla =65,- Sk s DPH
MIRKA
23.02.05,19:48
Ale ak nakupujete stravné lístky, tak tie sú spravidla nakupované bez DPH, čiže firma si na vstupe daň neuplatnuje. Ak tie stravné lístky predávate zamestnancom za určitú cenu, tak tú cenu musíte odaniť 19 %. Čiže na vstupe daň nie je, na výstupe je 19 % z ceny lístka za ktorú si ho zamestnanec kupuje. Podnikateľ má na vstupe len daň zo služby nie daň zo straveniek. A daň zo služby nemôže dať zaplatiť zamestnancovi.
pokiaľ ja viem, tak sa to netýka poukážok typu TR, Vaša stravovacia, Sodehdo... tam sa zamestnancovi DPH na výstupe neúčtuje.
evuša
23.02.05,20:00
Nechcem sa s Vami hádať, ale na jednom školení ohľadom DPH sme podrobne rozoberali práve stravné lístky. Tu ide o to, že podnikateľ - platca DPH predajom straveniek poskytuje službu a tú je povinný odaniť. Bez ohľadu na to, či nakúpil stravné lístky s alebo bez DPH, mal by tam účtovať daň. Veď ak nakúpi tovar od neplatcu DPH a ďalej ho predáva, musí ho predať s daňou a daň odviesť, aj keď si daň na vstupe neuplatnil.
jeso
23.02.05,20:08
no ved o to mi ide....

ja nakupujem lístky aj s DPH
hodnota hlavného jedla -54,60 Sk
DPH 19 % -10,40 Sk
cena hlavného jedla =65,- Sk s DPH

zamestnanec by mal zaplatiť 45% z lístka 24,60+19% DPH-10,40/celú/= 35,- Sk
ale zamestnávateľ potom zaplatí len 30,- Sk z lístka ? 65-35=30
tomuto nerozumiem...
evuša
23.02.05,20:21
Tiež mi nie je jasné prečo by mal zamestnanec platiť DPH z celého lístka, keď 55 % je náklad podnikateľa a zo svojich nákladov si má právo odpočítať DPH. Ja by som pre výpočet ceny zobrala cenu stravného lístka bez DPH, vypočítala z nej 45 % a na túto sumu nahodila 19 % DPH. Toto by vlastne mal podľa môjho názoru zaplatiť zamestnanec s tým, že tých 19 % podnikateľ odvedie do ŠR. Má to pre mňa svoju logiku a nevidím dôvod, prečo by sa to tak nemalo robiť. Veď zákon ukladá podnikateľovi povinnosť poskytovať túto službu zamestnancom. A nikde som sa nedočítala, že by zamestnanec mal odviesť DPH z celej ceny stravného lístka. Vždy to bolo tak, že len 19 % z ceny, ktorú platí za stravný lístok a to je tých 45 %.
jeso
23.02.05,20:25
do 30.4. to bolo len DPH zo 45%
od 1.5. je to 45%+DPH z celého lístka
evuša
23.02.05,20:40
To znamená, že keď kupujem stravné lístky bez DPH nemám uplatňovať pri predaji zamestnancom DPH? Alebo im dám zaplatiť DPH z celého lístka ak na vstupe vlastne žiadnu DPH nemám?
jeso
23.02.05,20:44
To znamená, že keď kupujem stravné lístky bez DPH nemám uplatňovať pri predaji zamestnancom DPH? Alebo im dám zaplatiť DPH z celého lístka ak na vstupe vlastne žiadnu DPH nemám?

ak to správne chápem ja -stravný lístok bez DPH sa chápe ako cenina a zamestnancovi sa predáva bez DPH- na faktúre je vyfakturovaná ešte provízia, z ktorej si firma uplatnuje DPH
MIRKA
23.02.05,20:52
To znamená, že keď kupujem stravné lístky bez DPH nemám uplatňovať pri predaji zamestnancom DPH? Alebo im dám zaplatiť DPH z celého lístka ak na vstupe vlastne žiadnu DPH nemám?
sú dva rôzne prípady, resp. tri:
1. kupuješ str.poukážky (TR, Vaša, Sodexho...-oni si účtujú províziu za spostredkovanie, ale nie na str.poukážku) - tam zamestnancovi nič nezdaňuješ
2. kupuješ str.lístky (napr. DAB...-účtujú ti na lístok aj DPH) - zamestnancovi pri predaji zdaníš (u nás sa mu zdaňovala len časť 45%)
3. kupuješ str.lístky (xy - nie su platiteľmi (nejaká FO), tak ti DPH nenaúčtujú) - zamestnancovi pri predaji zdaníš
jeso
23.02.05,21:00
sú dva rôzne prípady, resp. tri:
1. kupuješ str.poukážky (TR, Vaša, Sodexho...-oni si účtujú províziu za spostredkovanie, ale nie na str.poukážku) - tam zamestnancovi nič nezdaňuješ
2. kupuješ str.lístky (napr. DAB...-účtujú ti na lístok aj DPH) - zamestnancovi pri predaji zdaníš (u nás sa mu zdaňovala len časť 45%)
3. kupuješ str.lístky (xy - nie su platiteľmi (nejaká FO), tak ti DPH nenaúčtujú) - zamestnancovi pri predaji zdaníš

prečo len časť 45% ?
MIRKA
23.02.05,21:11
prečo len časť 45% ?
viď môj príspevok č.17.
zamestnanec teda aj zaplatil 45% + z tých 45% DPH (nie z celého lístka, ako sa tu spomínalo)
jeso
23.02.05,21:13
dík za odpovede .... už končím ...pekný večer
alica
24.02.05,07:46
my kupujeme gastro LeCheque, sú bez DPH, odanené sú len služby /poštovné etc./. Zamestanci zaplatia 45% z ceny gastrolístka do pokladne, raz mesačne. Dúfam, že je to tak dobre.
Viki
13.03.05,18:03
http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif
V tomto prípade lístok stojí 100+DPH 19,- =119 Sk
a zamestnanec zaplatí 64,- Sk ?
Ved zamestnávatel potom zaplatí len 55,- Sk /119-64=55,- Sk/
Čím viac čítam o stravných lístkoch s DPH tým ma to viac pletie ...už vôbec neviem ako to mám robiť a to som si z porady vytlačila všetko o stravných lístkoch s DPH a že vraj JU je jednoduché...
no neviem neviem, či vôbec môže mať zamestnávateľ v nákladoch cenu 55 Sk/1 lístok.... zákon hovorí, že 55% z ceny lístka, avšak najviac do výšky 55% stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5-12hod podľa zákona o cestovných náhradách a tá je 80 Sk (?) Z toho vychádza, že VOD-max. = 44 Sk/1 lístok
....hmmmmm takže ako???
alebo som už aj ja dopletená?
Viki
13.03.05,18:08
Celu DPH hradi zamestnanec, cize je na vstupe aj na vystupe rovnaka.

Napr. nakup listka 100 + DPH 19.- SK
Na vstupe mam 55 % t.j 55,- Sk v JU rezia DPH 19.-
45 % t.j 45, Sk vydaj neovpl.zaklad dane
Na vystupe 45.- SK + DPH 19 spolu 64,- Sk hradi zamestnanec.
Stravne zrazim z vyplaty a prevediem mzdu na ucet. Vypis z uctu potom
uctujem danu sumu, napr. mzda 10000 - 1000 stravne = k vyplate 9000.-
Teda uctujem vypis /9000/ takto 10000,- vydaj - mzdy a 1000 ako prijem
neovpl. zaklad dane. Je to ovela zlozitejsie ako v PU ale inak sa to neda. Jednoduchsie by bolo prijimat tieto peniaze v hotovosti ale zamestnanci si to ziadaju zrazit zo mzdy. A kedze v JU uctujeme len o prijmoch a vydavkoch ja postupujem takto. Je to prehladne a vysledok vzdy spravny. Len stravne listky tzv. gastrolistky sa DPH tak neuctuje. lebo ich kupujeme bez DPH. nemá byť maximálne 44 Sk/lístok VOD-réžia?
Viki
14.03.05,06:53
... prosím, opravte ma ak sa mýlim v príspevku 33 a 34 - s tým maximom.....
Janna
14.03.05,07:07
Ja si tiež myslím, že max do prevádzk.rézie môže isť 44,- Sk
čo je 55% z 80,- Sk stravné.
j.
MIRKA
14.03.05,20:54
... prosím, opravte ma ak sa mýlim v príspevku 33 a 34 - s tým maximom.....
nie, nemýliš sa. máš pravdu.
ale v tých príspevkoch (od VieraM a jeso) riešili príklad zdanenia str.lístka zamestnancovi bez ohľadu na to, aký je stanovený limit zákonom ... myslím.
MIRKA
14.03.05,21:00
toto pribudlo na drsr.sk 11.3.2005 o stravovaní:

Stravovanie zamestnancov po novom





Podľa § 22 ods.1 zákona o DPH je základom dane pri dodaní služby stravovania všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie služby, zníženú o daň. Do základu dane sa zahŕňa aj príspevok alebo dotácia, ktorá je priamo spojená s cenou služby.

V rozsudku Európskeho súdneho dvora z 20.januára 2005 vo veci C-412/03 Hotel Scandic Gäsabäck AB bol vyjadrený názor k základu dane pri poskytovaní služieb vlastným zamestnancom. V zmysle názoru vyjadreného v citovanom rozsudku sa do základu dane podľa § 22 ods.1 zákona o DPH nezahrnie príspevok platený zamestnávateľom, ktorý môže zamestnávateľ zahrnúť do výdavkov na účely dane z príjmov, ako ani príspevok zo sociálneho fondu. Príspevok sa zahrnie do základu dane len ak je platený inou osobou ako zamestnávateľom.

Z uvedeného vyplýva, že základom dane pri dodaní služby stravovania je protihodnota, ktorú zaplatil zamestnanec za cenu stravného lístka, znížená o DPH.
Viki
19.03.05,06:01
nie, nemýliš sa. máš pravdu.
ale v tých príspevkoch (od VieraM a jeso) riešili príklad zdanenia str.lístka zamestnancovi bez ohľadu na to, aký je stanovený limit zákonom ... myslím. Ja som reagovala na to, že nie je uznané mať 55% zo 100 Sk - t.j. 55Sk v réžii ako písala VieraM... keď zákon povoľuje len 44Sk
Je to ale škoda, že výška platená zamestnávateľom je takto obmedzená, veď keď firma prosperuje a váži si svojích zamestnancov prečo by im nemohla platiť za lístky trebars aj 70 Sk - čiže aj keď chce nemôže.
Tiež si myslím, že nápoje (minerálka, káva, čaj...) pre zamestnancov by mali byť vo výdavkoch a nie potrebovať zdôvodnenie hygienika, sťažené podmienky a pod.
A príjem zo sociálneho fondu - keď je tvorba povinná, prečo to zamestnancovi zdaňovať? Aspoň že príspevok na stravu je oslobodený.
Ale toto sú len také kecy o ničom, ktoré ja mojím príspevkom nezmením - a ani to nepatrí sem, skôr do témy Po porade... idem robiť niečo užitočnejšie

Prajem dobré ránko a pekný víkend :)
Viki
ofis
20.07.05,18:18
Začínam účtovať maloobchodnú predajňu v JU kde predávajú potraviny za stravné lístky a tieto sú predávané emintentovi t.j. napr.Vaša stravovacia. Prosím o radu ako sa to účtuje, alebo kde sa tento účtovný prípad nachádza ? Na Porade som začiatočník tak teda prepáčte ak je to niekde tu. Dakujem.
KEJKA
20.07.05,18:38
Začínam účtovať maloobchodnú predajňu v JU kde predávajú potraviny za stravné lístky a tieto sú predávané emintentovi t.j. napr.Vaša stravovacia. Prosím o radu ako sa to účtuje, alebo kde sa tento účtovný prípad nachádza ? Na Porade som začiatočník tak teda prepáčte ak je to niekde tu. Dakujem.1. tržby / kryté stravnými lístkami 211xx / 604,343
2. vyúčtovanie emitenta 378, 518, 343 / 211xx
3. platba emitenta na účet 221/378

účtovný prípad 2. sa ešte delí na dva - závisí od spôsobu vyrovnania s emitentom
Janka6685
21.07.05,18:53
Ahojte

Ohľadom stravných lístkov mám otázku: Príspevok na stravovanie sa zamestnancom môže poskytovať zo sociálneho fondu len nad rámec povinného prídelu? To znamená, že tých 55 % zo sumy stravného im môžem prispieť zo SF, alebo len keby som im chcela prispieť viac, tak až potom to bude zo SF?

Ďakujem
ondrejvla
21.07.05,20:18
Ahojte

Ohľadom stravných lístkov mám otázku: Príspevok na stravovanie sa zamestnancom môže poskytovať zo sociálneho fondu len nad rámec povinného prídelu? To znamená, že tých 55 % zo sumy stravného im môžem prispieť zo SF, alebo len keby som im chcela prispieť viac, tak až potom to bude zo SF?

Ďakujem
Janka 55% je z nákladov firmy, zo SF si urob smernicu a daj podpísať šéfovi, koľko budeš prispievať na 1 ks. Môžeš podľa toho, koľko tam máš koruniek no a samozrejme podľa Zákona o SF.
eviketa
22.07.05,04:43
to Linda - ofis píše že v JU ofis ja neviem ako máte prijímanú tržbu, ale asi máte tie lístky ako platbu cez ERP ? teda zaplatia za tovar lístkami ? potom tie lístky zanesieš emit. a ten ti vystaví doklad a odpočíta si províziu a zyšok ti vráti , asi by som výdaj emit. účtovala cez prieb.položky, príjem od neho v rovnakej výške cez prieb.položky a potom ich províziu do prev.réžie
KEJKA
22.07.05,11:38
to Linda - ofis píše že v JU ofis ja neviem ako máte prijímanú tržbu, ale asi máte tie lístky ako platbu cez ERP ? teda zaplatia za tovar lístkami ? potom tie lístky zanesieš emit. a ten ti vystaví doklad a odpočíta si províziu a zyšok ti vráti , asi by som výdaj emit. účtovala cez prieb.položky, príjem od neho v rovnakej výške cez prieb.položky a potom ich províziu do prev.réžieja vždy odpoviem za PU, v JU nerobím, ale súhlasila by som s týmto, ale nie som si istá.
Janka6685
02.08.05,10:24
Janka 55% je z nákladov firmy, zo SF si urob smernicu a daj podpísať šéfovi, koľko budeš prispievať na 1 ks. Môžeš podľa toho, koľko tam máš koruniek no a samozrejme podľa Zákona o SF.
Ďakujem (síce ďakujem neskoro, ale predsa).
ZuzanaP
11.01.06,06:02
Chcela by som sa poradiť: ako zaúčtujem došlú faktúru od Accor Services.

Nakupujeme od nich 60 korunové stravné lístky. Zamestnávateľ hradí Sk 33,-- a zamestnancom sa strháva vo výplate ako stravné počet stravných lístkov x Sk 27,--.

Môžem si celú tú sumu (napr. 12 000) rozdeliť na 55 % - VOD a 45 % - VND?

Alebo akým spôsbom sa to dá ešte účtovať?
liba2
11.01.06,06:13
Chcela by som sa poradiť: ako zaúčtujem došlú faktúru od Accor Services.

Nakupujeme od nich 60 korunové stravné lístky. Zamestnávateľ hradí Sk 33,-- a zamestnancom sa strháva vo výplate ako stravné počet stravných lístkov x Sk 27,--.

Môžem si celú tú sumu (napr. 12 000) rozdeliť na 55 % - VOD a 45 % - VND?

Alebo akým spôsbom sa to dá ešte účtovať?
Nie môžem ale musíš to rozdeliť na 2 čiastky, správne na 3, lebo aj zo SF musíš prispievať - určite ho tvoríš keď máš zamestnancov.
ZuzanaP
11.01.06,07:25
Dobre rozdelím si to:
6 600,- - zamestnávateľ 55 % VOD
5 400,-- 45 % zamestnanci

a keď im to strhávame vo výplatnej páske, ako si vysporiadam úhrady?
Zamestnávateľ neprispieva zo SF.
Majka
11.01.06,11:19
Prosim Vas chcem sa poradit,
od 1/06 mam strave listky 90.-sk hodnotou
mozem to rozuctovat nasledovne...?

danovy naklad 49.-sk /55perc. z 89.-/
prisp.zo soc.fondu 17.-sk
prispevok zamestnanca 24.-sk

je stanovene kolko percent mozem prispievat na stravny listok z SF?
Majka
11.01.06,11:21
Chcela by som sa poradiť: ako zaúčtujem došlú faktúru od Accor Services.

Nakupujeme od nich 60 korunové stravné lístky. Zamestnávateľ hradí Sk 33,-- a zamestnancom sa strháva vo výplate ako stravné počet stravných lístkov x Sk 27,--.

Môžem si celú tú sumu (napr. 12 000) rozdeliť na 55 % - VOD a 45 % - VND?

Alebo akým spôsbom sa to dá ešte účtovať?

Nie som si teda ista ale nie si povinna im poskytunt podla zakona stanovene stravne t.j. prave teraz 89.-sk na 1 listok,den?
Majka
11.01.06,13:35
Prosim Vas chcem sa poradit,
od 1/06 mam strave listky 90.-sk hodnotou
mozem to rozuctovat nasledovne...?

danovy naklad 49.-sk /55perc. z 89.-/
prisp.zo soc.fondu 17.-sk
prispevok zamestnanca 24.-sk

je stanovene kolko percent mozem prispievat na stravny listok z SF?


je to ok? co myslite
Sany
11.01.06,14:02
Nie som si teda ista ale nie si povinna im poskytunt podla zakona stanovene stravne t.j. prave teraz 89.-sk na 1 listok,den?
Nie si povinná poskytovať max. stravné - ja som dala zamestnancom na výber - či chcú drahšie lístky, ale tým pádom aj oni budú prispievať viac (40,- Sk na gastráč v hodnote 89,-Sk), alebo necháme 60,- Sk a ich príspevok bude len 11,- Sk. Vybrali si tie za 60,- Sk.
Majka
11.01.06,16:17
Sany,
no pre nich vyhodnejsie...
u nas zase by chceli lacne a vysoku hodnotu.

Mozem teda tych 17sk prispievat zo SF?
Tweety
11.01.06,16:21
Sany,
no pre nich vyhodnejsie...
u nas zase by chceli lacne a vysoku hodnotu.

Mozem teda tych 17sk prispievat zo SF?
Ak máš peniaze vo fonde, tak áno.;)
liba2
11.01.06,16:29
Prosim Vas chcem sa poradit,
od 1/06 mam strave listky 90.-sk hodnotou
mozem to rozuctovat nasledovne...?

danovy naklad 49.-sk /55perc. z 89.-/
prisp.zo soc.fondu 17.-sk
prispevok zamestnanca 24.-sk

je stanovene kolko percent mozem prispievat na stravny listok z SF?
Majka, daňovo uznané je len 48,95 Sk/ks; zo SF daj 17,05 Sk/ks a zamestnanec zaplatí 24 Sk.
Výška príspevku zo SF nie je určená. Predpokladám, že kolektívnu zmluvu nemáte, tak rozhodne o tom vedenie firmy. Treba urobiť Smernicu o používaní SF a tam to zapísať.

Nie som si teda ista ale nie si povinna im poskytunt podla zakona stanovene stravne t.j. prave teraz 89.-sk na 1 listok,den?Firma je povinná prispieť min. 55% z ceny jedla, maxim. 55% z 89 Sk (stravné podľa ZoCN). Teda firma môže obstarať stravenky v hodnote 50 Sk; z toho 55% je 27,50 Sk - to musí, ale môže až 48,95 Sk.
Majka
12.01.06,12:05
Majka, daňovo uznané je len 48,95 Sk/ks; zo SF daj 17,05 Sk/ks a zamestnanec zaplatí 24 Sk.
Výška príspevku zo SF nie je určená. Predpokladám, že kolektívnu zmluvu nemáte, tak rozhodne o tom vedenie firmy. Treba urobiť Smernicu o používaní SF a tam to zapísať.
Firma je povinná prispieť min. 55% z ceny jedla, maxim. 55% z 89 Sk (stravné podľa ZoCN). Teda firma môže obstarať stravenky v hodnote 50 Sk; z toho 55% je 27,50 Sk - to musí, ale môže až 48,95 Sk.

dakujem pekne,ano mam to upravene smernicami aj v minulych rokoch.
makoska
12.01.06,12:50
My mame takyto pripad...doteraz sme zamestnancom poskytovali stravne listky v hodnote 80 Sk...a firma preplacala 44 Sk...teraz sa bratislavska pobocka stahuje na ine miesto, kde bude jedalen a obedy za 55 Sk, takze pre bratislavcanov uz nebude firma poskytovat SL ale tieto listky, pre ostatne pobocky ale zostavaju SL.
Otazka znie:...moze zamestnavatel preplacat blavakom 55 % z 55 Sk a ostatnym 55 % z 80 Sk?....nevyzera to velmi spravodlivo....
ZuzanaP
19.01.06,06:58
Ak zamestnancom strhávame stravné vo výplate, tak potom si to v JU zaúčtujem cez interný doklad - príjem neovplyvňujúci základ dane?
Tweety
19.01.06,07:18
Ak zamestnancom strhávame stravné vo výplate, tak potom si to v JU zaúčtujem cez interný doklad - príjem neovplyvňujúci základ dane?
Správne.;)
nika.sum
19.01.06,08:28
Ahojte. zamestnakyna prisla za mnou s prosbou, ze po 31.12.2005 nasla zalozene stravne listky r. 2005. V Accorservis mi povedali, ze sa daju iba dobropisovat a oni mi poslu na ucet peniaze v tej hodnote akej su listky. Teraz neviem, ked mi pridu peniaze na ucet, ako to zauctovat. Mozem vyplatit zamestnankyni sumu v hotovosti ? Prijem by som dala ako PNZD a platbu v hotovosti zamestnancovi ako VNZD.
nika.sum
19.01.06,08:46
Najde sa niekto kto mi poradi????
Tweety
19.01.06,08:54
Ahojte. zamestnakyna prisla za mnou s prosbou, ze po 31.12.2005 nasla zalozene stravne listky r. 2005. V Accorservis mi povedali, ze sa daju iba dobropisovat a oni mi poslu na ucet peniaze v tej hodnote akej su listky. Teraz neviem, ked mi pridu peniaze na ucet, ako to zauctovat. Mozem vyplatit zamestnankyni sumu v hotovosti ? Prijem by som dala ako PNZD a platbu v hotovosti zamestnancovi ako VNZD.
Neúčtujem v JU, ale skúsim z pohľadu PU. Musíš potom ešte mínusovať náklady ovplyvn. ZD, ktoré si účtovala, keď si nakúpila stravenky, čiže koľko straveniek vrátila, toľko z nákladov mínusovať..
nika.sum
19.01.06,09:40
Neúčtujem v JU, ale skúsim z pohľadu PU. Musíš potom ešte mínusovať náklady ovplyvn. ZD, ktoré si účtovala, keď si nakúpila stravenky, čiže koľko straveniek vrátila, toľko z nákladov mínusovať..


Nejde to bez toho aby to mne zasahovalo do ZD. Ved ona tie stravenky dostala v r. 2005 ,podla zakona som prispela ja ako zamestnavatel tych 55% zvysok si doplatila. A ona ich neminula z urcitych dovodov, ja som vlastne iba zobrala od nej stravenky v hodnote 720,- a vratila ich firme kt. ich poskytuje a tie peniaze kt. mi poslu, cize hodnotu tych listkov by som jej vyplatila v hotovosti. Asi si to jednoducho predstavujem...
Tweety
19.01.06,09:46
Nejde to bez toho aby to mne zasahovalo do ZD. Ved ona tie stravenky dostala v r. 2005 ,podla zakona som prispela ja ako zamestnavatel tych 55% zvysok si doplatila. A ona ich neminula z urcitych dovodov, ja som vlastne iba zobrala od nej stravenky v hodnote 720,- a vratila ich firme kt. ich poskytuje a tie peniaze kt. mi poslu, cize hodnotu tych listkov by som jej vyplatila v hotovosti. Asi si to jednoducho predstavujem...
Aha, neboli to stravenky naviac, ale jednoducho ona ich nevyužila. Tak potom to je jednoduché. Ak Ti pošlú peniažky, pekne krásne jej ich vyplatíš. Ty si v tom prípade iba sprostredkovateľ vrátenia, nič Ti to neovplyvní žiadny základ dane.:eek:
nika.sum
19.01.06,09:47
Aha, neboli to stravenky naviac, ale jednoducho ona ich nevyužila. Tak potom to je jednoduché. Ak Ti pošlú peniažky, pekne krásne jej ich vyplatíš. Ty si v tom prípade iba sprostredkovateľ vrátenia, nič Ti to neovplyvní žiadny základ dane.:eek:

Dakujem, uz som sa zlakla,ze pre dobrotu na zobrotu:D
Tweety
19.01.06,09:48
Dakujem, uz som sa zlakla,ze pre dobrotu na zobrotu:D

Neľakaj sa, Ty si jej vlastne urobila láskavosť a to si zaslúži poďakovanie.;)
mika1
18.04.06,06:24
My mame takyto pripad...doteraz sme zamestnancom poskytovali stravne listky v hodnote 80 Sk...a firma preplacala 44 Sk...teraz sa bratislavska pobocka stahuje na ine miesto, kde bude jedalen a obedy za 55 Sk, takze pre bratislavcanov uz nebude firma poskytovat SL ale tieto listky, pre ostatne pobocky ale zostavaju SL.
Otazka znie:...moze zamestnavatel preplacat blavakom 55 % z 55 Sk a ostatnym 55 % z 80 Sk?....nevyzera to velmi spravodlivo....

Makoska, môcť môže, ale v záujme motivujúceho prístupu k zamestnancom by som to však na jeho mieste nerobila: Zároveň totiž môže prispievať aj rovnako, akúkoľvek sumu medzi 44,- a 48,95,-Sk.
boitana
18.04.06,07:52
Chcela by som sa poradiť: ako zaúčtujem došlú faktúru od Accor Services.

Nakupujeme od nich 60 korunové stravné lístky. Zamestnávateľ hradí Sk 33,-- a zamestnancom sa strháva vo výplate ako stravné počet stravných lístkov x Sk 27,--.

Môžem si celú tú sumu (napr. 12 000) rozdeliť na 55 % - VOD a 45 % - VND?

Alebo akým spôsbom sa to dá ešte účtovať?
ja uctujem takto a vyhovuje mi to urobim to na 1 str listok
DF -od ACCOR 89,-- 213/321
poplat sluzba 100,- 518/321
dph zo sluzby 19,- 343/321
uhr za DF 208,- 321/211,221
na zaciatku mesiaca vystavim ID a tam je rozpis kolko komu predavam listkov
pani xyz45%-poniz o SF 38,- 335/213
naklad firmy ID55% 48,95 527/213
prisp zo soc fondu ID 2,05 472/213
a pri mzde cez vyplatnu pasku im staihnem uhradu za stravne listky ID/MZ 331/335 38,-skk
Adra
27.04.06,14:53
Zdravím, hore uvedený rozpis je fajn, ešte by ma zaujímalo ako mám zúčtovať poníženie soc. fondu z pokladne ? / 211100
Vďaka
ALBO
27.04.06,16:12
Ahojte. zamestnakyna prisla za mnou s prosbou, ze po 31.12.2005 nasla zalozene stravne listky r. 2005. V Accorservis mi povedali, ze sa daju iba dobropisovat a oni mi poslu na ucet peniaze v tej hodnote akej su listky. Teraz neviem, ked mi pridu peniaze na ucet, ako to zauctovat. Mozem vyplatit zamestnankyni sumu v hotovosti ? Prijem by som dala ako PNZD a platbu v hotovosti zamestnancovi ako VNZD.

To by ste jej ale dali hotovost namiesto obedov a to asi oslobodene u nej nebude.
Tweety
28.04.06,06:29
Zdravím, hore uvedený rozpis je fajn, ešte by ma zaujímalo ako mám zúčtovať poníženie soc. fondu z pokladne ? / 211100
Vďaka 472/211100.
Lucida
23.10.09,12:11
Rozdeluje aj SZCO lístky pre sameho seba spôsobom 55% VOZD a 45% VNZD?
Anja111
23.10.09,12:14
Rozdeluje aj SZCO lístky pre sameho seba spôsobom 55% VOZD a 45% VNZD?
Nie.
Lucida
23.10.09,12:18
Nie.

DAKUJEM!!!
Tweety
23.10.09,12:32
Rozdeluje aj SZCO lístky pre sameho seba spôsobom 55% VOZD a 45% VNZD?
VOZD je cena stravenky-max. 3,60 €.
Lucida
23.10.09,13:39
VOZD je cena stravenky-max. 3,60 €.

teda ak ma nakupene 3.7.2009 80ks listkov á 3,60€ tak ide 288,-€ ako VOZD?
Lianka
23.10.09,14:10
Ano, ale az ked ich spotrebuje, nie v den nakupu. Idealne mesacne podla poctu pracovnych dni, ja osobne to robim stvrtrocne.
L-M
19.11.09,11:28
Pekný deň potrebovala by som poradiť.
SZČO (účtovne)ostane ešte asi 20 lístkov na budúci rok. Ale platnosť týchto lístkov bude končiť 31.12.2009. (kupované v auguste), je to možné ich previesť v ceninách do nasledujúceho roku a tam podľa počtu odpr.dní mesačne dať ako VOZD.
Alebo radšej ten ostatok dať na konci roku ako VNZD?
Viem, že je možnosť to vymeniť, ale to zrejme nebude možné, lebo fyzicky ich už nebude mať.

Vopred ďakujem za odpoveď
L-M
20.11.09,09:23
Bude niekto taký zlatý a pozrie sa mi na môj problém?
Ďakujem
Lucida
20.11.09,09:56
Ahojte!

SZCO co ma zamestnanca mu zrazil v mzde stravenky za 3,30€ ako doteraz. Avsak dodatocne mi nahlasil, ze stravenky mali uz inu hodnotu. Ako to dorovnat?
Lianka
20.11.09,09:56
Pre L-M:
Pozerala som na to. Ja by som to uctovala na stave a "minala" aj v roku 2010. Ved na fakture nie je napisane, ze ide o listky, ktore treba minut do konca roka 2009. Okrem toho si nie som ista, ze aj keby ich v januari vymenil za akutalne, ci stravovacia spolocnost dava o tom potvrdenie a ci by som o nom uctovala, kedze je to len vymena z "rucky do rucky".

Osobne mam skusenost, ze som kupovala v na 11 a 12/2009 listky v roznych hodnotach, a u niektorych mi dali uz listky na 2010, ale u niektorych hodnot este na 2009.
Lianka
20.11.09,09:58
Ahojte!

SZCO co ma zamestnanca mu zrazil v mzde stravenky za 3,30€ ako doteraz. Avsak dodatocne mi nahlasil, ze stravenky mali uz inu hodnotu. Ako to dorovnat?

Najlepsie opravit v najblizsej vyplate - opravit prispevok zamestnanca za minuly mesiac + za aktualny mesiac uz vypocitat spravne.
L-M
20.11.09,10:25
Pre L-M:
Pozerala som na to. Ja by som to uctovala na stave a "minala" aj v roku 2010. Ved na fakture nie je napisane, ze ide o listky, ktore treba minut do konca roka 2009. Okrem toho si nie som ista, ze aj keby ich v januari vymenil za akutalne, ci stravovacia spolocnost dava o tom potvrdenie a ci by som o nom uctovala, kedze je to len vymena z "rucky do rucky".

Osobne mam skusenost, ze som kupovala v na 11 a 12/2009 listky v roznych hodnotach, a u niektorych mi dali uz listky na 2010, ale u niektorych hodnot este na 2009.
o.k- ďakujem za radu,urobím to veru tak.
Okrem toho som teraz doobjednala ďalšie aj pre SZČO aj zamestnancov, tak sa to pomieša.
aliiica
04.12.09,08:23
Ked objednam sl pre SZCO v decembri 2009 na 1-3/2010, mozem dat do VOZD celu hodnotu sl z faktury este tento rok? Alebo az buduci rok to ide do VOZD?
Tweety
04.12.09,08:26
Ked objednam sl pre SZCO v decembri 2009 na 1-3/2010, mozem dat do VOZD celu hodnotu sl z faktury este tento rok? Alebo az buduci rok to ide do VOZD?
Nie, nebudú to VOZD.
aliiica
04.12.09,08:41
A v r. 2010 ich mozem dat do VOZD?
Tweety
04.12.09,08:43
A v r. 2010 ich mozem dat do VOZD?
Zaúčtuješ to postupne po mesiacoch.