MatejK
11.06.07,13:00
Ako firma sme si požičali osobné auto z požičovne na reprezentačné účely. Mesačne od nich dostávame na toto auto faktúru. Môžeme si uplatniť odpočet DPH, keď sme platcami DPH? :confused:
m.hladka
11.06.07,13:09
Vo fakture nie je dph za auto, ale za služby resp. nájom za zapožičanie auta a tam by som si podľa môjho názoru uplatnila dph. (tak akoby som si požičala nejaký stroj z požičovne).
kačenka
11.06.07,13:10
§49 odst 6 zákona o DPH hovorí: platiteľ nemôže odpočítať dáň pri kúpe a nájme osobného auromobilu - vozidlo v kat. M1
a ešte nechápem na aké repre účely je toto auto prenajaté.
Libi
11.06.07,13:11
nuž a ja si myslím, že podľa par.49 ods.7 a/ si DPH nemôžte odpočítať ani pri nájme osobného automobilu.
m.hladka
11.06.07,17:03
Súhlasím so všetkými príspevkami, ale tento prípad ja neposudzujem, ako §49, pretože to nie je nájom auta z leasingu, ktorý potom prejde do os. vlastníctva, ale to je nájom auta (stroja, traktora vysávača) z požičovne a nikdy sa nestane vlastníkom tohto auta, ale ho podľa zmluvy musí vrátiť. Teda platí faktúry len za vypožičanie auta. Možno sa mýlim, ale to je môj nazor. Bude lepšie si to overiť na DU.
Alena Mi
11.06.07,17:11
A ako je to s PHM, ktoré do tohto prenajatého auta natankujem? Mám nárok na odpočet DPH?
bepo
11.06.07,18:26
Súhlasím so všetkými príspevkami, ale tento prípad ja neposudzujem, ako §49, pretože to nie je nájom auta z leasingu, ktorý potom prejde do os. vlastníctva, ale to je nájom auta (stroja, traktora vysávača) z požičovne a nikdy sa nestane vlastníkom tohto auta, ale ho podľa zmluvy musí vrátiť. Teda platí faktúry len za vypožičanie auta. Možno sa mýlim, ale to je môj nazor. Bude lepšie si to overiť na DU.
A kde v zákone čítaš že sa nemôže odpočítať dph pri osobnom aute len pri nájme ako leasingu ale obyčajnom nájme sa môže? Je tam len nájom a je jedno či trvá 1 deň alebo 6 rokov.
rommy
11.06.07,18:46
Moja predchodkyňa uplatnila odpočet za nájom osobného automobilu, ale daňovou kontrolou jej to neprešlo.
m.hladka
11.06.07,19:51
Neviem, čo tu teraz rozoberáme. Otázka bola, že si firma požičala auto z požičovne: - podľa toho treba riešiť problém. Myslím si, že hlavne to záleží od toho, čo má vo faktúre napísané, či je to nájom auta, alebo zapožičanie auta. A ja som odpovedala na otázku v 5 príspevku, ale ostatné príspevky riešili podľa môjho názoru úplne niečo iné. Takže omylom sa tu začali rozoberať dve rozličné problémy. Možno sa mýlim, ale ja to chápem takto.
cloe
11.06.07,19:54
Mala šťastie, že jej to neprešlo? A či som dobre neporozumela?:)
Som ja ale moták:D , aspoň vidieť ako to čítam. Už aj to idem zmazať.
bepo
11.06.07,20:47
Neviem, čo tu teraz rozoberáme. Otázka bola, že si firma požičala auto z požičovne: - podľa toho treba riešiť problém. Myslím si, že hlavne to záleží od toho, čo má vo faktúre napísané, či je to nájom auta, alebo zapožičanie auta. A ja som odpovedala na otázku v 5 príspevku, ale ostatné príspevky riešili podľa môjho názoru úplne niečo iné. Takže omylom sa tu začali rozoberať dve rozličné problémy. Možno sa mýlim, ale ja to chápem takto.
Neriešime tu dve veci- dph sa nedá odpočítať pri nájme a je jedno či je to nájom na 1 deň alebo nájom s právom kúpy prenajatej veci teda leasing. Nájom a zapožičanie je to isté.
tamik
11.06.07,21:47
Faktúru za zapožičanie auta - DPH si nemôžeš uplatniť PH ano