Elena33
11.06.07,14:15
Chcela by som sa spytat, ci je mozne vypovedat zmluvu o najme polnohosp. pozemkov aj napriek tomu, ze bola uzavreta byvalym majitelom (pred zdenenim) na obdobie 10 rokov za velmi nevyhodnych podmienok. V zmluve nie je uvedena ziadna klauzula o vypovednej lehote, prave naopak, je tam uvedene, ze zmluvu mozno zrusit iba pri urcitych okolnostiach (neplateni najmu, zlom zaobchadzani s pozemkom). Sucasny majitel by rad tuto zmluvu vypovedal a podpisal novu s vyhodnymi podmienkami pre obe strany. Vopred dakujem za info
betka
11.06.07,16:16
Zmluva je robená výhodne pre jednu zmluvnú stranu.
V zmluve by malo byť uvedené, či sa jedná o zmluvu na dobu určitú, resp. neurčitú.
Ten bod, že ju možno zrušiť len za určitých okolností, ako píšete zlé zaobchádzanie s pozemkom, neplatenie nájmu, to je zrejme postavené na hlavu.
Myslím, že sa dá zmluva napadnúť, ak tam nie je uvedená lehota prenájmu.
Možno sa vyjadria k téme i právnici na porade, zaujalo ma to...
olybaba
11.06.07,16:36
Pozdravujem,

- bez toho, aby som videla nájomnú zmluvu by som sa k nej nevyjadrovala,
- až po jej prečítaní by som zaujala stanovisko,
- z vlastnej skúsenosti môžem napísať, že ústne podaný obsah napr.nájomnej zmluvy nemusí byť totožný s jej napísaným obsahom, môžu sa prehliadnuť "dôležité" informácie,
- doporučujem, keď sa dá zverejniť znenie nájomnej zmluvy a potom konkrétne sa bude dať vyjadriť k tomu, či je platná a pod.
TinkiDinki
12.06.07,08:32
Čo ja viem v Občianskom zákonníku je zakázané vypovedať nájomnú zmluvu z dôvodu zmeny vlastníka nehnuteľnosti.

Pozor na toto...

Ak sa zmenil vlastník a ten nieje spokojný s nájomcom nesmie uviesť do výpovede uvedený dôvod. Nájomca vyhrá súdny spor a Vy mu budete platiť odškodné.
Elena33
12.06.07,10:28
Zmluva bola uzatvorena na dobu urcitu 10 rokov od 01.01.2006. Cena najmu je fixne stanovena a je mensia ako 1% z BPEJ. Niekde som sa docitala, ze zmluva z najmu polno. pozemkov, ktora ma trvanie dlhsie ako 5 rokov by mala obsahovat iste nalezitosti. Jedna z nich je aj blizsie urcenie kvality pody polozene posudkom, nie starsim ako 6 mesiacov. Tento posudok vsak k zmluve prilozeny nie je. Mozne je, ze zmluva je neplatna prave z tohto dovodu, avsak ak najomca nepodpise tento rok novu zmluvu, nemusi platit najomne za tento rok. Niekde som sa este docitala, ze Statny pozemkovy fond moze dat vypoved k 01.10. daneho roka s jednorocnou vypovednou lehotou, avsak asi to neplati pre bezneho prenajimatela. Najomca vyslal novemu majitelovi (dedicovi) novu zmluvu na podpis za velmi nevyhodnych podmienok (platenie o rok neskor, moznost podnajmu inej osobe, platba v naturaliach...) aby ju obratom poslal podpisanu. Ak tak neurobi, bude sa vraj pokracovat v terajsej zmluve. Je pre mna zahadne, preco by najomca posielal novu zmluvu, ak plati predchadzajuca.
rada
12.06.07,12:09
Mnohé odpovede na dotazy typu ..."niekde som sa dočítala ..." nájdete v zákone č. 504/2003 Z.z. o nájme poľnohospodárskych pozemkov...;)
Elena33
12.06.07,12:43
Dakujem za info, nie som sice pravnik, ani sa v tom vobec nepohybujem, ale ked je clovek prinuteny, tak si co to nastuduje o danej problematike. Chcela by som dany stav riesit najprv navrhom a podpisom zmluvy najomcom s podmienkami vyhodnymi pre obe strany. Ako by vsak mal vyzerat pravny postup, ak by najomca s navrhom vobec nesuhlasil? Poslat mu pisomnu vypoved najmu (ci je vobec pravne podlozena), resp. sa priamo obratit na sud (tomu by som sa radsej vyhla). Dakujem za info
olybaba
12.06.07,16:39
Zmluva bola uzatvorena na dobu urcitu 10 rokov od 01.01.2006. Cena najmu je fixne stanovena a je mensia ako 1% z BPEJ. Niekde som sa docitala, ze zmluva z najmu polno. pozemkov, ktora ma trvanie dlhsie ako 5 rokov by mala obsahovat iste nalezitosti. Jedna z nich je aj blizsie urcenie kvality pody polozene posudkom, nie starsim ako 6 mesiacov. Tento posudok vsak k zmluve prilozeny nie je. Mozne je, ze zmluva je neplatna prave z tohto dovodu, avsak ak najomca nepodpise tento rok novu zmluvu, nemusi platit najomne za tento rok. Niekde som sa este docitala, ze Statny pozemkovy fond moze dat vypoved k 01.10. daneho roka s jednorocnou vypovednou lehotou, avsak asi to neplati pre bezneho prenajimatela. Najomca vyslal novemu majitelovi (dedicovi) novu zmluvu na podpis za velmi nevyhodnych podmienok (platenie o rok neskor, moznost podnajmu inej osobe, platba v naturaliach...) aby ju obratom poslal podpisanu. Ak tak neurobi, bude sa vraj pokracovat v terajsej zmluve. Je pre mna zahadne, preco by najomca posielal novu zmluvu, ak plati predchadzajuca.

Pozdravujem,
pre právne posúdenie starej a novej nájomnej zmluvy si poskytla málo údajov:
- nájomca pozemkov uzatvoril "starú" nájomnú zmluvu s pôvodným vlastníkom, je samozrejmosťou, že sa skontaktoval s dedičmi a chce mať nájomnú zmluvu podpísanú nimi,
- neuvádzaš, podľa akého zákona je uzatvorená nájomná zmluva, aké § sa v nej uvádzajú, preto vyjadriť sa k tomu čo sa pýtaš je veľmi zavádzajúce,
- odpovede bez prečítania konkrétneho dokladu sú neprofesionálne,
- sorry za takéto riadky, ale zivot ma naucil nevyjadrovat sa k nicomu, co nevidim a necitam,
Elena33
13.06.07,07:11
Zmluva sa opiera o §677 Obcianskeho zakonnika, taktiez je spomenuty zakon 229/1991 a zakon 208/1994.
olybaba
13.06.07,18:35
Zmluva sa opiera o §677 Obcianskeho zakonnika, taktiez je spomenuty zakon 229/1991 a zakon 208/1994.

Pozdravujem,
- všetky pôvodné nájomné zmluvy týkajúce sa poľnohospodárskych pozemkov sa mali obnoviť a nájom sa mal uzatvoriť v zmysle zákona č. 504/2003 Z.z. o nájme poľnohospodárskych pozemkov...
- treba si tento zákon pozrieť a potom porovnať údaje a text v predloženej nájomnej zmluve,
- pokiať predložená nájomná zmluva nezodpovedá horeuvedenému zákonu, netreba ju podpísať, treba ju vrátiť užívateľovi a požiadať ho o upravenie zmluvy, poprípde uviesť čo si želáte, aby do nej doplnil
Elena33
14.06.07,06:20
Cize ak si dame vystavit novu zmluvu s podmienkami vyhodnymi pre obe strany opierajuc sa o zakon 504/2003 a najomca ju odmietne podpisat, nadalej plati povodna zmluva alebo nie?