smartim
11.06.07,22:47
Máme občianske združenie a už pol roka realizujeme projekt, ktorý je zameraný na propagáciu výtvarného umenia a mladých umelcov. Súčasťou projektu je aj pravidelná predajná prezentácia študentov v stánku na jarmokoch. Obc. zdr. vedie jednoduché účtovníctvo. Je nutné aby kvoli takémuto projektu a druhu príjmov malo Obc. zdr živnosť? Je nutné používať registračnú pokladňu pri predaji? Postačujú k zaúčtovaniu príjmové doklady? Ďakujem.
Melnick
11.06.07,22:14
Je dôležité čo máte v stanovách OZ. Takto je ťažké Ti odpovedať. Ak túto činnosť tam zakotvenú nemáte je potrebné riešiť to buď rozšírením stanov,prípadne ak táto činnosť bude chápaná ako sústavná ,prevádzkovaná samostatne v mene OZ ,na jeho vlastnú zodpovednosť a to na účel dosiahnutia zisku ,jedná sa o podnikanie v zmysle živnostenského zákona. V tom prípade má OZ tie isté povinnosti ako každý podnikateľ.
rastom
12.06.07,07:41
A... marí sa mi, že ak občianske združenie prevádzkuje zárobkovú činoosť musí viesť podvojné účtovníctvo.
Ak niekto viete, potvrdťe to prosím.
(niekde som to čítal, len neviem kde)
Melnick
12.06.07,10:00
A... marí sa mi, že ak občianske združenie prevádzkuje zárobkovú činoosť musí viesť podvojné účtovníctvo.
Ak niekto viete, potvrdťe to prosím.
(niekde som to čítal, len neviem kde)

Dobre sa Ti marí. OZ môžu účtovať v JÚ len za toho predpokladu,ak nepodniká a ak jeho príjmy v predchádzajúcom účtovnom období nedosiahli 3000000.-Sk
Poberanie príjmov v podobe 2% zapl. dane nemá vplyv na účtovnú sústavu,v ktorej bude OZ účtovať.
rastom
12.06.07,12:44
Tak, tak.... tak som to evidoval aj ja...
Dakujem.
Takže SMARTIM zabudnite na jednoduché účtovníctvo.
smartim
12.06.07,12:47
A co v pripade, ze v stanovach mame podporu mladych umelcov a realizaciu projektov suvisiacich s rozvojom regiónov? Nasa cinnost nie je zamerana na dosiahnutie zisku. Ide o konkretny projekt a predavaju sa diela, ktore vytvoria buduci vytvarnici, sochari, sperkari a pod. Staci v takom pripade, ked od kupujucim na podujatim, kde sa prezentujeme dame kopiu prijmoveho dokladu a my pouzijeme v uctovnictve original? 95 % prijmov vlastne ide na podporu studentov, co diela vytvoria....
Nemame tak vysoke prijmy ani nepodnikame.......
Melnick
12.06.07,15:11
Tam by som videla ešte možnosť dobrovoľného príspevku za dielo. Ale radšej to ešte overím ,takže sleduj tému.

Riešením, by ale mohli byť , aj Tebou navrhované PPD.
rastom
13.06.07,09:11
Taký nápad.... Dajte si tam logo Vašeho združenia a nech si to predávajú umelci sami....
VY ich PODPORITE , ale nepredávate.. a máte po probléme...
A... čo sa týka zvyšku... Aj keby ste to predali za 1 SK a len jeden kus.
Bola by to podnikateľská činnosť a ako taká= podvojné účtovníctvo.
Ako aby to nevyznelo, že to nemôžete robiť.
VY to môžete robiť, ale následne na to nesplňate podmienky na vedenie len jednoduchéh účtovníctva.
smartim
13.06.07,14:14
Dakujem. Problem je v dvoch veciach. Umelci su studenti, tj. nemaju zivnost, takze neviem, na zaklade coho by si to sami predavali. cielom naseho projektu je umoznit studentom overit si, ci je o ich pracu zaujem, ci by sa teoreticky vedeli svojim umenim uzivit, zvysit sebavedomie a ziskat daslich mladych ludi pre umenie.
Dalsi problem je ten, ze toto je jediny projekt, ktory by sme chceli takto realizovat, takze kvoli 500,- Sk prijmom za stvrtrok, z ktorych po odpocitani vydavkov 5,- Sk nakoniec ostane zdruzeniu na dalsie vyuzitie, sa nam ani len neoplati vybavovat zivnostensky list a investovat 1000,- SK na kolok, nevravim este o nakladoch na vedenie podvojneho uctovnictva.

Takze je tento projekt z uctovneho hladiska nerealizovatelny?

PS: Kde najdem definiciu podnikania, ktora hovori, ze je to podnikatelska cinnost?
rastom
15.06.07,07:30
Nevzdávaš sa a to je dobre.
Aj keď v tomto prípade je to skôr "topiaci sa aj slamky chytá :)
Myslím, že to je v zákone o účtovníctve.
(definované, za akých podmienok môže obč. združenie účtovať v jednoduchom účtovnícve.)
Súhlasím, že sa Vám to absolútne neoplatí.
Ale ... je to škoda, že to zlyhá na takejto blbosti.
Hmmmmmmm.
Nie som absolútne presvedčený, že oni vôbec musia mať nejaký živnostenský list.... myslím tí študenti.
Ak si na zahradke vypestuješ zeleninu, tak ju môžeš predať na trhu.
Ak predáš nejaké svoje osobné veci, tiež to nie je podnikanie.
Ak si student vyrobí nejakú vec... potom ju "nepotrebuje" a predá ju....
na "jarmoku" :)
Ale aj táto moja úvaha je "topiaci sa...."
:D
Skúste hľadať môžnosti týmto smerom...
VY to zastrešíte, ale predávajú oni.
Podľa mňa jediná reálna cesta.
rastom
15.06.07,07:32
Ešte ma napadlo....taký tip
Deň narcisov... oni tiež dávajú niečo za niečo.
Viem, že je to iný prípad.. ale ako nápad, nie zlé...
Dať to do roviny dobrovoľnosti...
smartim
15.06.07,09:17
Dakujem :)
Ako som hladal, tak som hladal, nasiel som len tieto pravne upravy:

Podnikanie: Zivnostensky zakon:

- sustavna cinnost, prevadzkovana samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnu zodpovednost za ucelom dosiahnutia zisku.

my to nerobime za ucelom dosiahnutia zisku - studenti na zaklade zmluvy dostanu 99 % prijmov, zvysok ide na bankove prevody (tj. pre zdruzenie tak 5 - 10,- Sk) a ine poplatky suvisiace s dosahovanim tychto prijmov.
Nie je to sustavne - je to tak 4 - 5 krat do roka pocas trvania projektu a ten bude trvat 24 mesiacov.

Pochopil som to spravne?

Uctovne sustavy:

V jednoduchom uctovnictve moze uctovat - Ob. zdr. ak nepodnika a nema v minulom uct. obdobi prijmy 3 mil. Sk.....

nepodnikame (ak som si dobre vysvetlil zivnostensky zakon) a prijmy sme mali do 1000,- SK.
rastom
15.06.07,09:35
nie je podmienkou, že ho aj musíš dosiahnuť.. teda príjem.
Ak je SZCO v strate, tak sa predsa nedá povedať, že nepodniká !
V tomto medzeru nenájdeš.
Nákup a predaj= obchodná činoosť.
Toto nie je riešenie.
Akonáhle predáte 1 ks tovaru je to podnikateľská činnosť.= podvojné účtovníctvo.

Iné by bolo keby ste to rozdávali.....
smartim
15.06.07,10:13
keby sme to rozdavali, museli by sme zohnat sponzora, co by nam pokryl vydavky.
Ako to spravit dobrovolnym, ked potrebujeme pokryt vydavky?
Nestaci, ked je v zmluve zadefinovanie, ze 99, resp 100 % prijmov bude zas nasim vydavkom? ved z toho musi byt evidentne, ze je nemozne dosiahnut zisk, ked to predavame za cenu, za ktoru sme to nakupili? Ved SZCO si neurobi zmluvu z ktorej je zrejme ze nemoze zarobit, nie?
rastom
15.06.07,11:43
Točíme sa stále dookola. :D
(Kľudne si čítajte zákony a hľadajte okľuku - nenájdete)
Z môjho pohľadu to uzatváram tým, že podľa môjho subjektívneho názoru sa z toho NEDA nijako vybrdnúť!
Vy proste nakupujete a predávate! Nech sa na to dívaš hoci aj ružovými okuliarmi.
P.S:
Najjednoduchšie riešenie je zistiť, či so to môžu páni umelci predávať sami za seba a VY to len sporpagujete!
Inak.. podvojné.. atď...
Thats all.