Janka6685
06.02.05,13:59
Ahojte!

Prosím Vás, poradí mi niekto? V prípade ak dodržím postupy pri zamestnávaní pracovníkov na "dohodu o vykonávaní práce" (max. 300 hod. ročne), môžem zamestnávať len takýchto pracovníkov, alebo musím mať aj niekoho na trvalý pracovný pomer. Je to dosť súrne, lebo zanedlho začnem prevádzkovať živnosť a preto hľadám odpovede na otázky, ktoré potrebujem mať zodpovedané ešte pred začatím.

Ďakujem
ekin
06.02.05,13:34
ak nemas napln pre prijatie zamestnancov do TPP, nemusis ich zamestnavat...vsetko zalezi od toho, s čím podnikáš, či budeš pracovať aj ty, alebo skutočne potrebuješ aj riadnych zamestnancov. Sú činnosti, ktoré sa dajú zvládať pomocou dohôd o vykonaní práce, ale iné, trvalé, opakujúce - tam je namieste pracovny pomer
Nike
06.02.05,16:22
súhlasím s ekin. Záleží na činnosti, na ktorú ich potrebuješ.
lenkak
06.02.05,16:52
Môžeš mať len dohody, ale keď sa budú opakovať vhodnejší by bol PP. (poprípade pracovný pomer na kratší úväzok). Záleží od toho čo budú vykonávať. Lenka
metracik2
15.02.05,16:17
Ja by som sa pridala so svojim nazorom, ze mozu byt zamestnanci len na dohodu, ale pozor v popise prace nesmu byt opakujuce sa cinnosti. Napr. uctovnicka nesmie mat dohodu o vykonani prace, lebo je to opakujuca sa cinnost. Pri vypisovani pracovnej cinnosti pri tychto dohodach sa musi prejavit fantazia, aby to bolo v sulade so zakonom. Este si treba uvedomit, ze z dohod sa nevykonavaju odvody a ako si zamestnanci budu uhradzat odvody!
Deni
16.02.05,15:48
Este si treba uvedomit, ze z dohod sa nevykonavaju odvody a ako si zamestnanci budu uhradzat odvody!
Ak zamestnávam dobrovoľne nezamestnaného občana alebo dôchodcu na dohodu, neodvádzam žiadne odvody do poisťovní? Odvádzam len daň 19 % ?
Sefcikova
16.02.05,20:11
keď máš niekoho na dohodu o vykonaní práce, musíš mu do sociálky zapl. úrazové poistenie

napr. : hrubá mzda z dohody = 3000.-
odvedená zrážková DzP = 570.- na prísluš. daňový úrad
0,08 úrazové do soc. poisťovne = 24.-

tvoj náklad je 3024.- Sk, dohodárovy vyplatíš 2430.- Sk
do sociálky posielaš mesačne výkaz

Maja
Tatiana
16.02.05,20:22
Kto môže napadnúť, keď pracovník má DoVP uzatvorenú na rok. V popise činnosti bude mať napísané vykonanie prác podľa potreby spoločnosti do 300 hodín ročne a mesačný príjem napr.10 000,- Sk. Samozrejme daň riadne bude odvedená a taktiež aj odvod za organizáciu do soc. poisťovní.
Marta V
16.02.05,20:26
U nás robil takúto kontrolu inšpektorát práce a boli dosť otravní.Mali sme vrátnika na dohodu počas zastupovania pracovníka, ktorý bol PN ( este vtedy platili dohody o pracovnej činnosti) a vytkli nám to. Považovali to, akože sa chceme vyhnúť plateniu odvodov.
SOME
17.02.05,05:35
Môžeme na dohodu o vykonaní práce zamestnávať upratovačku, ktorá by pracovala 1 x za týždeň, ale počas celého roka?
Ďakujem
ivetas
17.02.05,06:52
Ahojte chcem sa spytat ohladom dohod.

1. Ak so zamestnancom podpisem vyhlasenie na zdanienie prijmov FO v takom pripade ak jeho mzda je nizsia ako 6.736,- nemusi odvadzat 19% dan.
2. Ak jeho mzda je vyssia ako minimalna mzda musi platit 14% predavky do ZP.
3. Zamestnavatel za neho odvadza urazove poistenie 0,8%. K tomuto poisteniu sa robia aj mesacne vykazy?
Prosim poradte ci je to tak spravne.
Dakujem vam
tibor
17.02.05,07:37
SOME - zrovna upratovačka nie je vhodná na dohodu...leda ak by si jej stále dával iné úlohy v Dohode. je to typický príklad opakujúcej sa činnosti - písalo sa tu o tom asi pred 8 mesiacmi obšírnejšie aj s návodmi ako to vyriešiť...hľadaj...
SOME
17.02.05,10:06
TIBOR - ďakujem, našla som všetko, čo potrebujem
Sany
17.02.05,10:13
Ja by som sa pridala so svojim nazorom, ze mozu byt zamestnanci len na dohodu, ale pozor v popise prace nesmu byt opakujuce sa cinnosti. Napr. uctovnicka nesmie mat dohodu o vykonani prace, lebo je to opakujuca sa cinnost. Pri vypisovani pracovnej cinnosti pri tychto dohodach sa musi prejavit fantazia, aby to bolo v sulade so zakonom. Este si treba uvedomit, ze z dohod sa nevykonavaju odvody a ako si zamestnanci budu uhradzat odvody!
Myslím, že práve účtovníčka by mohla mať dohodu o vykonaní práce - "spracovanie účtovníctva a vypracovanie daňového priznania za rok xxxx". A že bude poberať mesačne nejakú odmenu? ? Dá sa v dohode dohodnúť, že bude poberať zálohy za čiastkovo spracovanú úlohu.
Marta V
17.02.05,18:45
Áno to by bolo správne, ja som to tiež tak robila.
Deni
17.02.05,19:00
keď máš niekoho na dohodu o vykonaní práce, musíš mu do sociálky zapl. úrazové poistenie

Maja Maja ďakujem za podrobný rozpis, už chápem. Ale čítala som niečo o zdravotnom poistení. Ak by išlo o príjem vyšší ako je min.mzda musím odviesť poistné aj do ZP? Ešte raz ďakujem.
učty
17.02.05,19:14
Ahojte chcem sa spytat ohladom dohod.

1. Ak so zamestnancom podpisem vyhlasenie na zdanienie prijmov FO v takom pripade ak jeho mzda je nizsia ako 6.736,- nemusi odvadzat 19% dan.
2. Ak jeho mzda je vyssia ako minimalna mzda musi platit 14% predavky do ZP.
3. Zamestnavatel za neho odvadza urazove poistenie 0,8%. K tomuto poisteniu sa robia aj mesacne vykazy?
Prosim poradte ci je to tak spravne.
Dakujem vam1. Ku každej dohode znovu Vyhlásenie a pre istotu nulové výkazy pre DÚ - jedna pani povedala že áno, druhá že nie a my budeme platiť 2 000 Sk pokuty?
3. Výksz pre soc poistovňu určite veď im platíš . . .
format4
21.12.05,04:25
K tomuto by sa niekto mohol vyjadriť, kde je vlastne definovaná opakujúca sa činnosť, pretože napr. aj upratovanie by to malo byť aj keby to bolo iba jeden krát do mesiaca, ale je to pravidelne celý rok. Ale mohlo by to byť napr. aj vymaľovanie , resp. dezinfekcia určitých priestorov, napr. v potravinách, ktorá sa vykonáva pravidelne napr. jeden krát za mesiac v priebehu celého roka. Ale prečo by to nemohlo byť na dohodu, ak niekoho zamestnám , resp. mám pre neho prácu iba na zastupovanie počas dovoleniek, PN. Upresním, uzatvorím s ním dohodu napr. v marci, že mi bude chodi%t zastupovať počas dovoleniek, čo može byť 30 hod. v máji, 40 v auguste a pod., do 300 hodín.
ajobs
21.12.05,13:59
K tomuto by sa niekto mohol vyjadriť, kde je vlastne definovaná opakujúca sa činnosť, pretože napr. aj upratovanie by to malo byť aj keby to bolo iba jeden krát do mesiaca, ale je to pravidelne celý rok. Ale mohlo by to byť napr. aj vymaľovanie , resp. dezinfekcia určitých priestorov, napr. v potravinách, ktorá sa vykonáva pravidelne napr. jeden krát za mesiac v priebehu celého roka. Ale prečo by to nemohlo byť na dohodu, ak niekoho zamestnám , resp. mám pre neho prácu iba na zastupovanie počas dovoleniek, PN. Upresním, uzatvorím s ním dohodu napr. v marci, že mi bude chodi%t zastupovať počas dovoleniek, čo može byť 30 hod. v máji, 40 v auguste a pod., do 300 hodín.

Zastupovanie počas dovoleniek je opäť opakujúca sa činnosť, pretože zamestnávateľ si vie tieto činnosti naplánovať a ošetriť buď zamestnancami v riadnom pracovnom pomere, alebo vie zamestnať na skrátený úväzok určitý vopred známy počet ľudí.
ajobs
21.12.05,14:01
Ešte chcem doplniť, že väčšina činností je opakovaných, a má byť teda vykonávaná na riadnu pracovnú zmluvu. Použitie dohôd o vykonaní prác má byť iba ojedinelé, a málo používané - na Slovensku je to však presne opačne.