fileva
12.06.07,09:53
Môžem zaúčtovať výdaj stravných poukážok pre SZČO súhrnom za tri mesiaca.
Živnostník zakúpil stravné poukážky ešte v januári na pol roka. JU mu robím od apríla ale so spätným účtovaním od januára. Čerpanie stravných poukážok za neho /od januára/ mi oznámil až v máji, pri spracovaní miezd zamestnancov za apríl.
Ďakujem za radu.
Tweety
12.06.07,09:57
Stravenky má, tak nevidím problém.
Alenaa
21.06.07,06:21
Ahojte,
je mi jasné, že v prípade, že si živnostník zakúpi stravné lístky, môže si dať do nákladov celú sumu, napr lístky po 80,- Sk.
Ako má postupovať v prípade, že si stravenky nekúpi a chce si dať stravné do nákladov? Má nárok iba na tie dni, keď si napíše cesťák?
Ďakujem
ZuzanaP
21.06.07,07:16
Ak si nekúpi stravné lístky, mal by mať iný doklad preukazujúci, že sa stravoval. Napr. bloček z reštaurácie (nemôže mať ale doklad z potravín, že si napr. kúpil 10 rožkov a šalát), stravné sa nedá uplatňovať paušálne.
scary
13.08.07,16:50
Ak si nekúpi stravné lístky, mal by mať iný doklad preukazujúci, že sa stravoval. Napr. bloček z reštaurácie (nemôže mať ale doklad z potravín, že si napr. kúpil 10 rožkov a šalát), stravné sa nedá uplatňovať paušálne.

Ak mám bločky z reštaurácie ako ich mám zaučtovať? Ďakujem za radu.
Johanka
13.08.07,18:03
Do výšky 89 Sk ako prevádzkovú réžiu.
Peterka
14.08.07,09:31
Ešte na doplnenie z bločkov z rešaurácie nemá nárok na odpočet DPH ake sa jedná o stravu pre SZČO
mary1
14.08.07,21:06
Zo zákona je jednoznačné, že SZČO má nárok na stravné vo výške max. 89,- Sk, aj keby bol služobne viac ako 12 hod. Otázka ale znie, môže si uplatňovať stravné aj za soboty a nedele? V zákone je uvedené: "...za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku..." To by znamenalo, že ak niekto tvrdí, že dať do daňovo uznateľných výdavkov iba 5 dní v týždni, je hranie sa na "istotu", ale ak preukážem, že skutočne pracujem aj So a Ne, môžem si uznať aj tieto dni (alebo sa mýlim? :rolleyes: ). Ide o to, že ja napr. fakturujem tak, že sa urobí rozpis prác, ktoré sa vykonali, kde je presne uvedený počet kalendárnych dní a tak sa stáva, že hoci je napr. 20 kalendárnych dní, pracovala som 23. Dali by ste do nákladov celých 23 x 89,- Sk?:confused:
mary1
23.08.07,20:47
Nikto na môj príspevok nereagoval. Znamená to, že všetci podnikatelia v skutočnosti pracujú iba 20 kalendárnych dní v mesiaci:rolleyes: ?
Zita5
23.08.07,21:13
Nikto na môj príspevok nereagoval. Znamená to, že všetci podnikatelia v skutočnosti pracujú iba 20 kalendárnych dní v mesiaci:rolleyes: ?


Ohľadom So a Ne pripájam odpoveď z DU ........


http://www.porada.sk/t25087-odpoved-udr-na-narok-stravnych-poukazok-pre-szco-pocas-so-a-ne.html


Ak bude potrebné hľadajte na Porade , je tu toho dosť o SL
MIŠO T
24.08.07,09:42
v príspevku č.8 je uvedené, že SZČO si može uplatniť stravné max 89 SK aj keby bol na ceste viac ako 12 hod. Je to správne?
ZuzanaP
24.08.07,09:55
Nie je to správne,
http://www.porada.sk/t38857-diety.html
ak je na služobnej ceste SZČO, spraví si cesťák a má nárok na stravné podľa počtu hodín strávených na služobnej ceste.
Aljok
24.08.07,09:58
ZoDP
(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
MIŠO T
24.08.07,09:59
Nie je to správne,
http://www.porada.sk/t38857-diety.html
ak je na služobnej ceste SZČO, spraví si cesťák a má nárok na stravné podľa počtu hodín strávených na služobnej ceste.

Tak to chápem aj ja .
ZuzanaP
24.08.07,10:06
Tak to chápeš dobre.;)
bredikova
25.09.07,13:53
Mám len jednu ozázku. Niekde na porade sa písalo , že sa spätne nemôžu dať stravné šeky do účtovníctva. Mám podnikateľa, ktorý si ich tam chce dať za kaťdú cenu. Potrebujem vedieť , o čo sa mám oprieť a ako mu to mám vyysvetliť, že to nejde.:confused:
Paula
25.09.07,13:58
Mám len jednu ozázku. Niekde na porade sa písalo , že sa spätne nemôžu dať stravné šeky do účtovníctva. Mám podnikateľa, ktorý si ich tam chce dať za kaťdú cenu. Potrebujem vedieť , o čo sa mám oprieť a ako mu to mám vyysvetliť, že to nejde.:confused:


Môj obvyklý návod: nech Ti vlastnoručne napíše na faktúru o nákupe SL, že si ju žiada zaúčtovať do výdavkov za dni minulé . A podpísať samozrejme nech nezabudne svoju požiadavku.:)
bredikova
25.09.07,14:12
Môj obvyklý návod: nech Ti vlastnoručne napíše na faktúru o nákupe SL, že si ju žiada zaúčtovať do výdavkov za dni minulé . A podpísať samozrejme nech nezabudne svoju požiadavku.:)

Díky. Asi to tak spravím.
veronikasad
25.09.07,14:14
Mám len jednu ozázku. Niekde na porade sa písalo , že sa spätne nemôžu dať stravné šeky do účtovníctva. Mám podnikateľa, ktorý si ich tam chce dať za kaťdú cenu. Potrebujem vedieť , o čo sa mám oprieť a ako mu to mám vyysvetliť, že to nejde.:confused:
Pokiaľ to chápem tak, že strav.poukážky boli kúpené a len neboli zaúčtované, to môžeš. Ak však chce teraz podnikateľ kupovať poukážky za spätné obdobie, napr. od januára, zákon mu to neumožňuje.

---------
Veronika
bredikova
25.09.07,14:22
Pokiaľ to chápem tak, že strav.poukážky boli kúpené a len neboli zaúčtované, to môžeš. Ak však chce teraz podnikateľ kupovať poukážky za spätné obdobie, napr. od januára, zákon mu to neumožňuje.

---------
Veronika


Ale kde to v tom zákone nájdem, aby som mu to dokázala. On je taký koumak. :cool:
Zita5
25.09.07,14:24
Ale kde to v tom zákone nájdem, aby som mu to dokázala. On je taký koumak. :cool:


http://www.porada.sk/t34521-stravne-listky-spatne.html?highlight=Stravn%FD+l%EDstok+sp%E4tne
veronikasad
25.09.07,14:25
Ale kde to v tom zákone nájdem, aby som mu to dokázala. On je taký koumak. :cool:pozri § 19 odst.2 písm.p Zákona o dani z príjmov.
Johanka
25.09.07,14:25
§19 ods.2 písm.p/, § 2 písm.i/ Zákona o dani z príjmov.
Johanka
25.09.07,14:27
Ale kde to v tom zákone nájdem, aby som mu to dokázala. On je taký koumak. :cool:
To je nejaká nová hra , imitácia daňovej kontroly ??? ... dôkazy nech podáva on, nie ty ;) .
bredikova
25.09.07,15:38
Ok. Dík, dík. Už som našla aj vyjadrenie DU a posielam mu ho.

Oni niektorí začínajúci podnikatelia si chcú zákony vysvetlovať po svojom. Treba ich trošku skrotiť a ukázať , že nie sú múdri len oni.

Tak vám všetkým ďakujem