heike
12.06.07,11:24
Ako vypisujete pokladničné doklady v jednoduchom účtovníctve? (VPD, PPD)?

VPD: Ak kupujete niečo na pokladničný paragón, koho dávate na "vyplatené komu"? A koho podpis dávate na "podpis príjemcu"? Počula som, že má tam byť napísaná aj podpísaná SZČO - vydáva to sebe, aby mohla urobiť nákup.

PPD: Koho dávate na "prijaté od koho" pri vklade do podnikania? A podpis?
truckmzdy
12.06.07,09:49
Už niekoľko rokov vypisujem VPD tak, že do kolonky "Komu" píšem firmu, alebo osobu, od ktorej sa niečo kupuje, lebo tie peniaze nevydáva "niekto" podnikateľovi, ale podnikateľ inej firme. Ale teraz po rokoch som sa stretla presne s tým čo píšeš ty a bola som z toho totálne vyvalená, lebo takto vypísaný doklad som predtým nevidela.
Zoltán Kovács
12.06.07,09:59
Ako vypisujete pokladničné doklady v jednoduchom účtovníctve? (VPD, PPD)?

VPD: Ak kupujete niečo na pokladničný paragón, koho dávate na "vyplatené komu"? A koho podpis dávate na "podpis príjemcu"? Počula som, že má tam byť napísaná aj podpísaná SZČO - vydáva to sebe, aby mohla urobiť nákup.

PPD: Koho dávate na "prijaté od koho" pri vklade do podnikania? A podpis?

VPD: Príjemcu uvádzam szčo, lebo on zobral z pokladne peniaze na nákup.

PPD: Pri vklade podnikateľa uvádzam meno podnikateľa, ako občana.
atka4
12.06.07,10:00
Ja práve vypisujem majiteľa, teda SZČO. Pokladňu účtuje SZČO, a teda vystupuje v tomto prípade ako účtovná jednotka, t.j. už nie on, ako občan. Do pokladne a z pokladne vkladá a vyberá peniaze v prevažnej miere SZČO, tu ho ja identifikujem ako občana, ako napr. akéhokoľvek zamestnanca a pod., preto v prevažnej miere vypisujem ako príjemcu, prípadne dodávateľa jeho-občana.
Ale uznávam, že je to diskutabilné, pretože napr. ak sa likviduje faktúra, peniaze fyzicky vyberie podnikateľ a odnesie ich na účet, alebo uhradí dodávateľovi, ale na doklade vystupuje už konkrétna firmy.

Stretla som sa ale aj s takými dokladmi, kde nie je uvedené kto peniaze vybral, len uvedené podľa prílohy a pripojené pokladničné doklady, čo bolo nakúpené.

Ale myslím si, že by mal byť niekto uvedený a teda aj zodpovedný a preto na doklade uvedený, že peniaze vybral alebo vložil a to podpisom potvrdil.