vanilka
12.06.07,10:35
v minulom roku sme nakupili tovar a zaroven sme ho aj predali, sme platcami DPH zakaznik ale s tovarom nebol spokojny a tak sme tovar vratili nasmu dodavatelovi to sa ale udialo uz v tomto roku chcela by som sa spytat ci je mozne kompenzovat vratenie tovaru vystavenim dobropisu zo strany dodavatela alebo ako to spravit aby to bolo spravne?
Tweety
12.06.07,08:41
Dodávateľovi ste tovar vrátili, vystaví dobropis, zákazník ho tiež vrátil, takže je potrebné vystaviť dobropis.
vanilka
12.06.07,08:54
takze jeden dobropis nam vystavi dodavatel a jeden vystavime my, takto to bude v poriadku, a aky typ DPH sa dava do takychto dobropisov este som ziadny nevystavovala
vanilka
12.06.07,09:28
tweety ten dobropis musi nas dodavatel vystavit na danu nasu prijatu fakturu s minuleho roka s tovarom ktory sa vratil alebo moze byt vystaveny aj na uplne inu fakturu v tomto roku? aspon takto mi tu tvrdia

pomoz prosim
dakujem
Zoltán Kovács
12.06.07,09:29
tweety ten dobropis musi nas dodavatel vystavit na danu nasu prijatu fakturu s minuleho roka s tovarom ktory sa vratil alebo moze byt vystaveny aj na uplne inu fakturu v tomto roku? aspon takto mi tu tvrdia

pomoz prosim
dakujem

Dobropis musí byť na konkrétnu faktúru.
Zoltán Kovács
12.06.07,09:29
takze jeden dobropis nam vystavi dodavatel a jeden vystavime my, takto to bude v poriadku, a aky typ DPH sa dava do takychto dobropisov este som ziadny nevystavovala

Aký program používaš??
Tweety
12.06.07,09:32
tweety ten dobropis musi nas dodavatel vystavit na danu nasu prijatu fakturu s minuleho roka s tovarom ktory sa vratil alebo moze byt vystaveny aj na uplne inu fakturu v tomto roku? aspon takto mi tu tvrdia

pomoz prosim
dakujem
Dobropis vystaví k pôvodnej fa za tovar, ktorý ste mu vrátili.
vanilka
12.06.07,10:17
uctujem v mrp win
Zoltán Kovács
12.06.07,10:19
uctujem v mrp win

Potom kód DPH bude:

16 - Rozdiel v dani po oprave základu dane § 25 ods. 1 až 3
vanilka
12.06.07,10:20
ma storno faktury a vystavenie dobropisu ten isty efekt? alebo je v tom nejaky vyrazny rozdiel?
Zoltán Kovács
12.06.07,10:22
ma storno faktury a vystavenie dobropisu ten isty efekt? alebo je v tom nejaky vyrazny rozdiel?

Storno - ruší sa celá faktúra

Dobropis - čiastková zmena v cene (teda rodiel od pôvodnej). Pri dobropise pôvodná faktúra ostáva v "platnosti", kým storno vlstne "zrušuje" pôvodnú faktúru v plnom rozsahu.
jana007
12.06.07,10:28
Ja mám podobný problém. V 3/2007 som vystavila faktúru na dodané práce. Odviedla som DPH v I/2007. Odberateľ mi faktúru vrátil po podaní DPH s tým, že tento kvartál ju nebude akceptovať, že ju mám vystaviť až v 5/2007. K pôvodnej faktúre mám vystaviť dobropis alebo storno ? Účtujem v MRP WIN JÚ.
Zoltán Kovács
12.06.07,10:33
Ja mám podobný problém. V 3/2007 som vystavila faktúru na dodané práce. Odviedla som DPH v I/2007. Odberateľ mi faktúru vrátil po podaní DPH s tým, že tento kvartál ju nebude akceptovať, že ju mám vystaviť až v 5/2007. K pôvodnej faktúre mám vystaviť dobropis alebo storno ? Účtujem v MRP WIN JÚ.

Storno - len som zvedavý aký dôvod sa uvedie? TO že odberateľ neakceptuje fa v období, kedy v skutočnosti došlo k zdaniteľnému plneniu nie je dôvod na storno, zrušenie (nech nazvyme hociako) faktúry.
jana007
12.06.07,10:37
Typ DPH dám 16 ?
vanilka
12.06.07,10:40
pod tou čiastkovou zmenou v cene sa rozumie rozdiel nakupnej ceny a predajnej?
myslím, že ak ja obdržím dobropis od dodávatela v cene nákupu musím k svojej vydanej faktúrue vystavit dobropis v tejto cene alebo je to inác?
betka
12.06.07,10:45
Ja mám podobný problém. V 3/2007 som vystavila faktúru na dodané práce. Odviedla som DPH v I/2007. Odberateľ mi faktúru vrátil po podaní DPH s tým, že tento kvartál ju nebude akceptovať, že ju mám vystaviť až v 5/2007. K pôvodnej faktúre mám vystaviť dobropis alebo storno ? Účtujem v MRP WIN JÚ.

Uskutočnili ste dodanie služby. závisí akú zmluvu o dielo máte so svojim odberateľom.
Daňová povinnosť Vám vzniká dňom dodania služby.
Je treba posúdiť, či sa služba poskytuje čiastkovo, alebo bude FA vystavená až po prevzatí diela.

určite by som nerobila dobropis, pretože služba bola dodaná.
Dobropis by som vystavila v prípade, ak by ste sa dohodli s odberateľom na znížení ceny služby vo forme nejakej zľavy, alebo by neprevzal časť služby, z titulu, že práce neboli riadne prevedené, alebo pri čiastočnom zrušení dodávky služby...
Zoltán Kovács
12.06.07,10:50
pod tou čiastkovou zmenou v cene sa rozumie rozdiel nakupnej ceny a predajnej?
myslím, že ak ja obdržím dobropis od dodávatela v cene nákupu musím k svojej vydanej faktúrue vystavit dobropis v tejto cene alebo je to inác?

Nie tá čiastková zmena sa rozumie nasledove:
Povodne som predával za 100, ale na základe reklamácie, resp. nejakej dohody s odberateľom dobropisujem 20, teba v skutočnosti som predal za 80.

Ak tebe odberateľ vrtil tovar v plnom rozsahu ako odobral, tak vystavíš strono v tej istej výške ako bola pôvodná faktúra. Dobropis od dodávateľa nemá nič spoločné s tvojim dobropisom pre tvojho odberateľa.
betka
12.06.07,10:51
v minulom roku sme nakupili tovar a zaroven sme ho aj predali, sme platcami DPH zakaznik ale s tovarom nebol spokojny a tak sme tovar vratili nasmu dodavatelovi to sa ale udialo uz v tomto roku chcela by som sa spytat ci je mozne kompenzovat vratenie tovaru vystavenim dobropisu zo strany dodavatela alebo ako to spravit aby to bolo spravne?

Vy vystavíte dobropis zákazníkovi: ZD: 120+DPH
Opravujeme Vám FA č. xxx zo dňa xy z titulu vrátenia tovaru, zákazník ......
Oprava ZD podľa par. 25 ZDP-došlo k vráteniu tovaru. Cenu dáte ako ste fakturovali svojmu odberateľovi na FA xxx. Do DP vpíšete do koloniek: (23,24)

Váš dodavateľ firma xy Vám vystaví dobropis ZD 100+ DPH- opravu ZD na tovar v cene, kt. Vám FA ako dodávku tovaru. V DP uvediete na riadku 25.
jana007
12.06.07,10:57
Uskutočnili ste dodanie služby. závisí akú zmluvu o dielo máte so svojim odberateľom.
Daňová povinnosť Vám vzniká dňom dodania služby.
Je treba posúdiť, či sa služba poskytuje čiastkovo, alebo bude FA vystavená až po prevzatí diela.

určite by som nerobila dobropis, pretože služba bola dodaná.
Dobropis by som vystavila v prípade, ak by ste sa dohodli s odberateľom na znížení ceny služby vo forme nejakej zľavy, alebo by neprevzal časť služby, z titulu, že práce neboli riadne prevedené, alebo pri čiastočnom zrušení dodávky služby...

Nami dodané práce neboli dokončené na 100 %. My sme vystavili faktúru, odviedli DPH. Potom mi ju šéf doniesol, že neplatí. A ja to mám teraz riešiť, chce faktúru vystavenú v máji. Takže dám storno k tej prvej a následne vystavím tú istú s májovým dátumom ? DPH = 0.
betka
12.06.07,11:02
Nami dodané práce neboli dokončené na 100 %. My sme vystavili faktúru, odviedli DPH. Potom mi ju šéf doniesol, že neplatí. A ja to mám teraz riešiť, chce faktúru vystavenú v máji. Takže dám storno k tej prvej a následne vystavím tú istú s májovým dátumom ? DPH = 0.

Ak máte v zmluve dohodnuté, že fakturácia sa uskutoční po uskutočnení prác, pričom práce budú prevzaté a ukončené, tak by som to urobila tým spôsobom ako uvádzate.

Ak máte v zmluve, že môžete FA urobiť aj čiastkovo, nepostupovala by som Vašim spôsobom.

Čo ak pri daňovej kontrole budú chcieť zmluvu a máte tam uvedenú fakturáciu čiastkovú a povedia Vám, že čiastkovému dodaniu služby došlo skôr a teda vznikla i dańová povinnosť v predch. mesiacoch. ??? Je to diskutabilné, nevieme obsah zmluvy....
jana007
12.06.07,11:07
Pozerala som do zmluvy: Odberateľ sa zaväzuje po podpísaní zmluvy uhradiť platby za vykonané práce a dodaný materiál na základe vystavených faktúr potvrdených objednávateľom do 3 dní.
Takže chyba je v mojom šéfovi, pretože odberateľ nepotvrdil vystavenú faktúru. On mi ju vrátil až keď bola DPH odvedená. Tak čo ďalej ?
Zoltán Kovács
12.06.07,11:10
Pozerala som do zmluvy: Odberateľ sa zaväzuje po podpísaní zmluvy uhradiť platby za vykonané práce a dodaný materiál na základe vystavených faktúr potvrdených objednávateľom do 3 dní.
Takže chyba je v mojom šéfovi, pretože odberateľ nepotvrdil vystavenú faktúru. On mi ju vrátil až keď bola DPH odvedená. Tak čo ďalej ?

Buď trvať na pôvodnom stave, s vysvetlením šéfovi, že aké by mohli byť následky pri daňovej kontrole. Ale urobiť to čo žiadá šéf, s tým, že nech na papieri potvrdí svoj výslovný príkaz zmeniť fakturáciu. Ale potom nech nesie zodpovednosť on.
betka
12.06.07,11:10
Ak máte takú právomoc, skuste zavolať odberateľovi a dohodnúť sa, či by nemohla ostať FA pôvodná za vystavené práce, ak nebude súhlasiť zistite prečo...
Ak chce nejaké zľavy skúste sa dohodnúť, že ich vysporiadate v konečnej FA.

Ohľadom DPH, jemu je to jedno, či si odpočíta v mesiaci predtým alebo teraz ...
jana007
12.06.07,11:15
Ďakujem za rady. Moje právomoci nie sú také veľké, aby som mohla zasahovať do jednotlivých zákaziek. Takže, keď urobím v mojom programe MRP WIN JÚ storno faktúry, následne sa mi urobí nová ale mínusová? CHápem to dobre, ešte som to nikdy nerobila ?
betka
12.06.07,11:24
Ak idete postupovať tak ako ste sa rozhodli...., tak
Urobíte opravu podľa par. 25 Z o DPH
Opravujeme Vám FA č. 111 zo dňa 23.3.2007, udáte dôvod.......a dáte podľa programu.
v mojom programe robím dobropisy mínusom...
V DP dáte do riadku 23, 24
vanilka
19.06.07,06:41
prave mi prisiel dobropis od dodavatela zauctovala som ho do prijatych faktur s minusovou hodnotou neviem asi to nebude spravne lebo typ DPH 16 sa neda navolit, tym padom sa zmena v ZD neodrazi v DP riadku 25 pomoze mi niekto?
neviem sa z toho vymotat
Zoltán Kovács
19.06.07,07:39
prave mi prisiel dobropis od dodavatela zauctovala som ho do prijatych faktur s minusovou hodnotou neviem asi to nebude spravne lebo typ DPH 16 sa neda navolit, tym padom sa zmena v ZD neodrazi v DP riadku 25 pomoze mi niekto?
neviem sa z toho vymotat
Pri dodávateľských dobropisoch, keď ich evidujem do knihy DF, tak použijem kód klasicky 40.
vanilka
19.06.07,08:58
cize 16 typ dph vyberiem pri dobropise ktory vystavim ja zakaznikovi v dosledku vratenia tovaru,
nakup v minulom roku 74970 s dph
predaj v minulom roku 78 990 s dph

dobropis v sume -65000

zauctovala som ho v knihe DF s minusovou hodnotou a typom DPH 40 pricom sa mi zvysila danova povinnost
potom som vystavila dobropis v cene predajnej a od tej som odratala sumu 65000 a dala typ dph 16 odrazilo sa mi to v riadku 25 v sume 2234,-

je to takto správne?
lenkak
19.06.07,17:03
keď ty vystavíš dobropis tak typ dph 16, keď Ti príde došlý dobropis od dodávateľa tak typ 55. Program MRP-Win.
Fany
02.07.07,07:39
V máji sme vystavili zálohovú faktúru na budúcu dodávku tovaru, bola zaplatená, teda následne sme urobili rozúčtovanie DPH a toto DPH aj odviedli. Jedná sa o dosť vysokú sumu. Teraz zákazník toto zrušil, takže peniaze mu vrátime. Mám vystaviť storno faktúru, keďže tovar dodaný nebol? Typ DPH mám uviesť aký? Kde v priznaní DPH to mám uviesť? Alebo to zostane v kolonkách ako pôvodná faktúra iba mínusom? Ďakujem za rady.