Anairda
12.06.07,10:49
Máme v úmysle založiť dcérsku firmu v krajine EÚ. Ale veľa o tom neviem. Môže ma niekto nasmerovať? Aké sú tam pravidlá? Účtovníctvo si predpokladám vedú firmy sólo, materská podľa našich predpisov, dcérska podľa krajiny, kde bude mať sídlo?
Zoltán Kovács
12.06.07,09:02
Máme v úmysle založiť dcérsku firmu v krajine EÚ. Ale veľa o tom neviem. Môže ma niekto nasmerovať? Aké sú tam pravidlá? Účtovníctvo si predpokladám vedú firmy sólo, materská podľa našich predpisov, dcérska podľa krajiny, kde bude mať sídlo?

Myslím si, že dcerská spoločnosť sa zakladá podľa právnych noriem tej ktorej krajiny, kde bude založená. Účtovníctvo bude viesť podľa ich zákonov.
JAJA11
12.06.07,09:02
Máme v úmysle založiť dcérsku firmu v krajine EÚ. Ale veľa o tom neviem. Môže ma niekto nasmerovať? Aké sú tam pravidlá? Účtovníctvo si predpokladám vedú firmy sólo, materská podľa našich predpisov, dcérska podľa krajiny, kde bude mať sídlo?

My máme založenú firmu v CZ, vedieme účtovníctvo samostatne v každom štáte podľa ich zákonov. ;)
Leila2006
12.06.07,09:10
Skús pozrieť na stránkach venovaných EÚ a podnikaniu, nájdi si tam konkrétnu krajinu, pozri, ako je podnikanie zahr. osôb upravené napr. v obchodnom zákone príslušnej krajiny.
certik
08.09.08,15:13
Ahojte, možno mám hlúpu otázku ale vie niekde polopate vysvetliť čo je dcérska spoločnosť a niečo o jej účtovaní?
Danila
08.09.08,15:29
Ahojte, možno mám hlúpu otázku ale vie niekde polopate vysvetliť čo je dcérska spoločnosť a niečo o jej účtovaní?Prikladám Ti polopate ČO JE

http://www.porada.sk/t85402-kedy-dcerska-spolocnost.html

a o účtovaní tu je tiež takmer všetko, tak vyhľadávaj......:)
Gabi03
08.09.08,15:45
Ahojte, možno mám hlúpu otázku ale vie niekde polopate vysvetliť čo je dcérska spoločnosť a niečo o jej účtovaní?

Dcérska spoločnosť sa nazýva spoločnosť, ktorej jediným spločníkom je iná spoločnosť. Dcérska spoločnosť nemá nijaké zvláštne účtovanie vzhľadom na akékoľvek iné spoločnosti.
certik
09.09.08,05:36
Ďakujem Vám veľmi pekne, už som v obraze.
Erika-ežka
16.01.09,06:37
Prosím o radu pri tomto probléme:
Materská spoločnosť v ČR , dcérska spoločnosť - SR. Materská spoločnosť zariadila "dcére" komplet kanceláriu, dala jej auto - je napísané na materskú spoločnosť.
Je mi jasné, že aby mohla náklady na PC, tlačiareň atď. a PHM na auto uplatňovať, musí mať nejakú zmluvu s materskou spoločnosťou o prenájme, kde to musí byť presne vymedzené, že náklady hradí nájomca. Ale otázka znie: Ako to má byť správne s daňou z MV? Má ju uhradiť tu dcérska spoločnosť, aj keď nie je vlastníkom - či je dôležité ako to bude ošetrené v zmluve???
Prosím vyjadrite sa mi k tomu :confused:
Erika-ežka
16.01.09,07:40
Posúvam, prosím vyjadrite sa kto má z tým skúsenosti.
Erika-ežka
18.01.09,12:24
Ešte raz skúsim posunúť :cool:
JAJA11
19.01.09,05:35
Ešte raz skúsim posunúť :cool:

Ja si myslím, že daň má uhradiť dcérska firma, auto sa používa na podnikanie na Slovensku - tuším, že je tam aj taká možnosť pri vypisovaní tlačiva :o (Ale neviem to na 100 %)
Erika-ežka
19.01.09,06:48
Ja si myslím, že daň má uhradiť dcérska firma, auto sa používa na podnikanie na Slovensku - tuším, že je tam aj taká možnosť pri vypisovaní tlačiva :o (Ale neviem to na 100 %)
Keď to nie je až také jednoznačné, lebo pracovné cesty môžu byť aj do Čiech. Jedná sa mi o to, že aj keby to bolo ošetrené v zmluve, že daň z MV uhradí prenajímateľ - čiže česká firma, či stačí aby sa to uhradilo v rámci ich štátu a či nájomca tu už nebude mať ohľadom tejto dani nijakú povinnosť.
Prosím o radu.
JAJA11
19.01.09,07:14
Keď to nie je až také jednoznačné, lebo pracovné cesty môžu byť aj do Čiech. Jedná sa mi o to, že aj keby to bolo ošetrené v zmluve, že daň z MV uhradí prenajímateľ - čiže česká firma, či stačí aby sa to uhradilo v rámci ich štátu a či nájomca tu už nebude mať ohľadom tejto dani nijakú povinnosť.
Prosím o radu.

To by som nepovažovala za dôležité. Každé auto chodí na služobné cesta a často aj do zahraničia. Pokiaľ to auto je určené na používanie v slovenskej pobočke, účtujú sa náklady, tak potom by pravdepodobne mali zaplatiť daň na Slovensku. V ČR predpokladám, že neúčtujú žiadne náklady z tohto auta. Ono je dôležité, kto to auto využíva. :o Ale nech poradia múdrejší, to je len môj názor. Prípadne treba dať žiadosť na vyjadrenie DR SR.
Erika-ežka
20.01.09,08:40
Takže: zistila som
Podľa zákona č. 582/2004 Z.z. § 85 odsek 1) písm. d) je
Daňovníkom fyzická osoba alebo právnícká osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá používa vozidlo, v dokladoch kotrého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá má trvalý pobyt alebo sídlo v zahraničí.
T.z. tá slovenská dcérska spoločnosť je povinná uhradiť na území SR Daň z MV. :cool:
NICOLETTA
12.03.09,12:51
Dobrý deň,

prosím Vás o radu. V roku 2008 k nám do s.r.o.-čky vstúpil partner WX, s.r.o. Ten má teraz 24,5 %-tný podiel v našej spoločnosti.
Súvisí vstup partnera s auditom? Musime si teraz overovať ÚZ auditorom?
NICOLETTA
12.03.09,13:22
posuvam...
michelle84
04.09.09,08:49
Prosím Vás, môže dcérska spoločnosť predať majetok materskej spoločnosti? Nie sú tu nejaké výnimky zo zákona alebo usmernenia? Ďakujem.
ANNAP
08.12.09,06:22
máme "dcéru" v ČR od októbra 2008,slovenská sro je 100 % vlastníkom, slovenská sro ešte v roku 2008 počas registrácie českej sro kúpila nehnuteľnosť, peniaze odišli z účtu slovenskej sro ( mám to na účte 052 ). Po registrácii na OR českej sro nehnuteľnosť bola
zapísaná na katastri na českú sro-ona je vlastníkom. Plánovala som prevod finančný riešiť dlhodobou pôžičkou ( účtovne cez 479 ), ale nakoľko sa jedná o prepojené firmy musí byť pôžička medzi nimi úročená,alebo ak materská firma poskytne bezúročnú pôžičku dcére, bude musieť " matka " zahrnúť do základu dane tzv. fiktívne úroky. Keďže sa jedná o väčšiu sumu a bude to na viac rokov, bedeme musieť zdaňovať dosť veľké sumy. Poraďte mi ako toto obísť. Možno vkladom nehnuteľnosti -navýšenie základného imania alebo tvorbou nejakého investičného fondu . Dolaďte mi to aj účtovne aj daňovo, dopredu ďakujem
ANNAP
08.12.09,12:17
nikto mi nepomôže?
JankaO
08.12.09,12:21
Dar by nebol vhodný?
ANNAP
08.12.09,12:59
Dar by nebol vhodný?

Janka ešte aj nad tým premýšľam, ale zase neviem, čo všetko by to obnášalo
keď je to "dcéra" z hľadiska dane

ďakujem
ANNAP
11.12.09,05:43
ešte sa vraciam k môjmú rébusu,
keby som to spravila, že spoločník, ( slovenská matka ) sa rozhodne vložiť nezapisovaný priplatok k základnému imaniu kvôli zlepšeniu kapitalizácie firmy ( českej dcéry) , ja to zúčtujem účtom 061 s analytikou a dcéra na účet 413. Tento nezapisovaný príplatok bude vratný , ošetríme to zmluvou, Vzniká tu len problém, ak bude dcéra v strate, tak tento príplatok bude ponížený o stratu, a neviem čo ešte by ma prekvapilo, z hľadiska daní asi nič neovplyvňuje, čo si myslíte?

a ešte : dar neprichádza do úvahy v ČR je daň z darovania
certik
11.01.10,17:11
Môže mi prosím niekto poradiť ako zaúčtovať zvýšenie ZI dcéry u matky? má to byť 061/367
alebo 043/367 a po zápise do OR 061/043?
ďakujem
svetra76
14.01.10,07:12
Ahoj,neviem to isto,ale dcérske spoločnosti sa volajú.Organizačné zložky zahraničnej osoby.Ide vo svojej podstate o samostatne fungujúci subjekt,tým pádom sa riadí platným zákonom tej či oej krajiny v EU.Ďalej si myslím,že najlepšie urobíš,ak sa spojíš s právníkom v tej krajine,alebo to spolahlivo zistíš na Ambasáde.
Iwett
21.07.10,18:59
Dobrý večer, poradí mi niekto, ako mám zaúčtovať v dcérskej firme mzdové náklady riaditeľa slovenskej organizačnej zložky, ktorý je zamestnancom českej materskej spoločnosti? Ďakujem
Iwett
22.07.10,03:41
Dobrý deň, poradí mi niekto? Môže sa mzda riaditeľa českej firmy brať ako prenájom zamestnancov a materská firma vystaví faktúru dcérskej? Ďakujem