brikina
12.06.07,12:24
Ahojte,

prisla mi teraz faktura, kde si nas dodavatel rfakturuje bonus za odobrate mnozstvo vyrobkov roku 2006. Je jun 2007 a netusila som, ze takato faktura pride, lebo zmluva pisomna na to nebola - takze rezerva na to nie je urobena, no riaditelia tuto fakturu oddobrili a povedali aby som zaplatila. Lenze ako to zauctovat??? Tyka sa to stareho roku...
Zoltán Kovács
12.06.07,10:26
Ahojte,

prisla mi teraz faktura, kde si nas dodavatel rfakturuje bonus za odobrate mnozstvo vyrobkov roku 2006. Je jun 2007 a netusila som, ze takato faktura pride, lebo zmluva pisomna na to nebola - takze rezerva na to nie je urobena, no riaditelia tuto fakturu oddobrili a povedali aby som zaplatila. Lenze ako to zauctovat??? Tyka sa to stareho roku...

Ak je to bonus od dodávateľa za odobraté množstvo tovaru, tak asi by mal platiť on Vám a nie vy jemu?!
alušik
12.06.07,10:32
Keďže ste s týmto výnosom v r.2006 nepočítali, tak to zaúčtuj ako výnos neovplyvňujúci základ dane r.2007 - ak to nie je významná položka. Mala by si urobiť dodatočné daňové priznanie za rok 2006 a výnos dodaniť.;)
betka
12.06.07,10:36
Rozoznávame rabaty, skontá, bonusy..
Skonto je zľava, zrážka z ceny tovaru pri promptnej alebo skorej platbe. Vzťahuje sa k jednotlivým dodávkam, alebo je posktnutá dodatočne po zaplatení Fa. Má vplyv na predajnú cenu tovaru:
- dodávateľ priznal skonto a vystavil doklad o oprave - dobropis: 6xx/325,343 (dodavateľ). U odberateľa: 315,343/1xx

Bonus - napr. na základe odobratého množstva tovaru sa poskytuje táto zľava.
Ak by dostal bonus dodaním nejakých zásob bezoodplatne: 132/648

Poskytnutý rabat a skonto sa posudzuje dvojako:
1. ako zníženie ceny zdan.plnenia a daň sa vypočíta z novej obvyklej ceny
2. alebo ak sa platiteľ DPH zníži cenu tovaru alebo služby po vzniku DP voči inému platiteľovi, nemusí sa opraviť ZD a daň za predpokladu, že sa na tomto postupe obe strany písomne dohodnú.

Pri poskytnutí bonusu vo vzťahu k DPH sa najskôr musí posúdiť charakter bonusu.
1. ako finančný bonus, kt. je poskytnutý k celkovej dodávke, bez ohľadu na druh dodávky, ak sa bonus nepriradí ku konkrétnej dodávke podľa par.25/6
2. vo forme bezodplatnej dodávky tovaru
3. spôsobom priznania zľavy z ceny budúcej dodávky, to má potom vplyv na ocenenie budúcej dodávky, čo sa prejaví ako nová obvyklá cena pre ocenenie zdan. plnenia

Ako hovorí Smith, dodavateľ vám má zaplatiť PP. Vy ste odobrali určité množstvo výrobkov, zrejme Vám vystvil dobropis. Ak je bez DPH (zmluvne ste sa dohodli) ak je ZD+DPH (nedohodli ste sa zmluvne) uvediete do DP riadok 25 (zákon o DPH-par. 53)
brikina
12.06.07,14:51
Betka, to bol uzasny prispevok...... ;)

Napriek tomu, ludia, ktori sa ozvali v prvom prispevku mali ciastocne pravdu - ked sa ohradili - lebo ja som mala napisat odberatel, nie dodavatel.
Ospravedlnujem sa... v sobotu sa vydavam a myslienky sa mi obcas popletu:D

Takze spravne je to, ze nam odberatel fakturuje bonus za odobraty tovar v r. 2006. Riaditel schvalil vyplatenie tohto bonusu, napriek tomu, ze to nie je nijako zmluvne podchytene - nechce prist o najväcsieho odberatela...ved viete ako to chodi.
Takze teraz by to malo byt napisane spravne....

Dakujem
betka
12.06.07,16:58
Brikina, v prvom rade, nech sa Vám svadba vydarí, nech je podľa Vašich predstáv, nech máte krásne počasie.
Asi ste naozaj trošku domotaná, ale chápem .....

Teraz ste napísali v príspevku č. 5-"Odberateľ fakturuje bonus.

1. Stretávam sa v tomto prípade, že firma, kt. dodáva výrobky, fakturuje tento bonus vo forme dobropisu za odber určitého množstva výrobkov.
Vy máte dobrého odberateľa, kt. zrejme od Vás odobral určité množstvo výrobkov, a tak sa Vaša firma rozhodla, že vyplatí bonus odberateľovi. Takže vy urobíte dobropis na dohodnutú sumu.
Text: poskytujeme Vám finančný bonus za rok 2OO6 za odobraté množstvo výrobkov vo výške 2 000 000, Sk vo výške 2%.
Finančný bonus ZD: -40 000, Sk DPH 19% ...-7600, Sk
Na základe tohto dobropisu zaplatíte Vášmu odberateľovi na účet, alebo v hotovosti 47600, Sk.
Ak by ste mali uzatvorenú zmluvu s odberateľom, v kt. sa môžete dohodnúť, že bonus budete vyplacať bez DPH, t.j. na sumu 40 000, Sk. Ak nie je zmluva, tak musí byť uvedená aj DPH.

2. Ak ste vy dobrý odberateľ a váš dodávateľ sa rozhodol, že bude Vašej firme vyplácať finančný bonus, potom on Vám vystaví dobropis na finančný bonus a pripíše Vm PP na účet.
brikina
13.06.07,04:01
Dakujem Betka, dúfam, ze to vsetko vyjde.

napisala som to spravne. Odberatel sám vystavil faktúru, kde nám - dodávateľovi - fakturuje obratový bonus za rok 2006. Viem, ono sa pyta, aby sme my vystavili dobropis, ale uz je to tak, ze oni vystavili faktúru, ktorú mi musíme uhradiť, resp. urobíme zápočet... to je vlastne teraz jedno. jedno.

Ide o to, ze sa to týka starého roku a ja neviem ako to zaúčtovať.