Lámerová
12.06.07,12:30
Dobrý deň,
môžem sa opýtač, či niekto nemá k dispozícii reg. poriadok a plán pre neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospečné služby?
Ďakujem
victoria
14.06.07,20:10
Celkom presnu odpoved asi nedam, nakolko aj ja sa pokusam zostavit registraturny poriadok pre neziskove organizcie, no mozno vam pomoze par ustanoveni z prirucky ministerstva o uchovavani dokumentov, ktore je platna pre prijimatelov prostriedkov z eurofondov, no ja vychadzam z toho, ze pre neziskove jednotky vseobecne.
"Účtovná jednotka je povinná pred svojím zánikom alebo pred ukončením podnikania alebo inej zárobkovej činnosti zabezpečiť uchovanie účtovných záznamov. Riadiaci orgán vyžaduje, aby v registratúrnom pláne bolo zabezpečené uchovávanie dokumentov projektu po dobu minimálne 10 rokov po ukončení projektu (po obdržaní poslednej platby) podľa vlastného registratúrneho plánu, ktorý vypracuje. Registratúrny plán zasiela KP/PP po uzatvorení zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku na vedomie riadiacemu orgánu. Registratúrny plán musí obsahovať informácie, ako sa bude manipulovať s účtovnými záznamami o projekte v prípade zániku a ukončenia činnosti účtovnej jednotky.
Uchovávať je potrebné nasledovné dokumenty týkajúce sa projektu:
zmluvy vrátane dodatkov (napr. zmluva o poskytnutí nenávratného finančného príspevku, zmluvy vyplývajúce z obchodných záväzkových vzťahov)
účtovné záznamy týkajúce sa projektu
dokumenty o oprávnení vykonávať podnikateľskú činnosť
ostatné obchodné dokumenty, ktoré sa vyhotovujú v súvislosti s vykonávaním podnikateľskej činnosti
ostatné dokumenty o projekte (napr. prezenčné listiny o realizácii aktivít, pracovné výkazy).
Ak by prišlo k zničeniu, strate, poškodeniu, túto skutočnosť je KP/PP povinný oznámiť riadiacemu orgánu bezodkladne. Vyradenie dokumentov sa môže vykonať len v prípade, ak predtým svoj úmysel oznámi riadiacemu orgánu a tento si neuplatnil nárok na prevzatie účtovných záznamov o projekte."
victoria
15.06.07,07:20
Prave som sa docitala na stranke Ministerstva vnutra v sekcii o archivnictve a registrature ze neziskove organizacie maju povinnost zostavovat registraturny plan aj poriadok pokial sa jedna o :
- orgán verejnej správy (orgán štátu, orgán
územnej samosprávy, profesijná organizácia,
iné verejnoprávne ustanovizne)
- právnická osoba zriadená orgánom verejnej
správy
- právnická osoba zriadená zákonom
Povinnost zostavovat registraturny plan maju subjekty :
- ústredné orgány alebo im na roveň postavené subjekty politických strán, nadácií, občianskych združení,
- neziskové organizácie poskytujúce
verejnoprospešné služby,
- štátne podniky,
- právnické osoby založené územnou
samosprávou,
- registrované cirkvi a náboženské spoločnosti
raya1
15.06.07,12:22
Reg. plán ide tiež na schválenie archívu ?
victoria
15.06.07,12:49
Podla mna ano, lebo registraturny plan rozdeluje dokumenty na dokumenty s trvalou dokumentárnou hodnotou a bez trvalej dokumentárnej hodnoty. Pokial ma organizacia dokumenty s trvalou dokumentarnou hodnotou tak aj ich nasledne znicenie resp. ulozenie do archivu by sa malo diat az po odsuhlaseni statnym archivom.
victoria
17.06.07,15:03
Prikladam registraturny plan pr eneziskovu organizaciu, ale je to len moj skromny navrh, este nie je schvaleny, takze zaruku zan nemozem poskytnut :-)
victoria
17.06.07,15:07
Takze pokus cislo 2 :-)
Lámerová
28.06.07,09:16
Ďakujem za príspevky.
Použila som návrh na stránke ministerstva. Mám ho aj schválený archívom. Nemali k tomu žiadne pripomienky.
victoria
18.07.07,05:40
Keby si nahodou niekto nevedel poradit v ramci registratury do ktorej skupiny povodcov sa zaradit podla pomocky ministerstva tak ako ja tak prikladam odpoved priamo zo statneho archivu. Pytala som sa do ktorej skupiny povodcov patri OZ s celoslovenskou posobnostou a nadacia.
Dobrý deň,

"Spoločnosti, ktoré uvádzate nie sú v súvislosti s nadobudnutím účinnosti zákona č. 216/2007 Z. z., ktorým sa mení a dopĺ ľa z kon č. 395/2002 Z. z. o archívoch a registratúrach a o doplnení niektorých zákonov zaradené medzi pôvodcov registratúry, ktorí sú povinní vypracovať a predložiť na posúdenie a schválenie registratúrny poriadok.

Sú povinné vypracovávať iba registratúrny plán.

Zárove ľ si V s však dovoľujeme upozorniť, že všetky ostatné povinnosti viažúce sa k správe dokumentov vzniknutých z činnosti týchto organizácií, zostávajú v plnom rozsahu zachované (povinnosť evidovať, uchovávať, ochra ľovať registratúrne záznamy a po uplynutí ich prevádzkovej potreby ich riadne vyraďovať iba zo súhlasom Slovenského národného archívu)."

Mozno to niekomu pomoze.
Evli
28.12.07,21:11
Hľadala som návrh registratúrneho poriadku a plánu na stránke ministerstva a nepodarilo sa. Ako postupovať?