vela
06.02.05,20:01
Mam jeden problemik. Slovak pracoval v Anglicku od 24.6.2004 do 31.12.2004. To má napísané v riadnej pracovnej zmluve. Dovtedy pracoval na Slovensku a mal príjem zo závislej činnosti. Čiže musí podať daňové priznanie na Slovensku zo všetkých príjmov. Ale keďže bol v Anglicku viac ako 183 dní musí podať DP aj tam? Ak áno, aký je termín?
Zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia s Anglickom som čítala a vyplýva mi y nej, že musí podať DP. Ale radšej sa poradím.
GASTAN
07.02.05,10:26
Neviem ti odpovedat, ale dvojite zdanienie by ma zuajimalo tiez.

Zistila si o tom nieco ?


diik


--G
wiki
07.02.05,10:43
mna to tiez zaujima, lebo mam tiez tento problem a neviem ako postupovat. prosim vie niekto o tom nieco?
GASTAN
07.02.05,10:48
Snad nam Vela da feedback, ked to vycekuje.
Mna konkretne zaujima USA a Nemecko
vela
05.03.05,16:25
Odpoved mi dali Anglicania. Anglicka firma vyzvala vsetkych Slovakov, ktori tam pracovali viac ako 183 dni, aby si podali DP na ich danovom urade. Takze teraz pockam na potvrdenie z anglickeho DU a podam DP iba zo slovenskych prijmov, samozrejme spomeniem tam aj prijem z Anglicka:-)
Vladimír Ozimý
06.03.05,21:12
ja som to konečne pochopil, ano ak pracujte v zahraničí viac ako 183 dní tak na slovensku podávate daňové priznanie len s príjmov dosiahnutých v sr a daň si vysporiadavate v krajine kde ste robili tu danu dobu.
GASTAN
18.03.05,22:21
Ja mam este potom taku alternaciu, ze

co ked som v tej krajine, zkade je prijem (USA) VOBEC nebol ???
TNZ 0 dni v roku.
draik
19.03.05,10:28
ja som to konečne pochopil, ano ak pracujte v zahraničí viac ako 183 dní tak na slovensku podávate daňové priznanie len s príjmov dosiahnutých v sr a daň si vysporiadavate v krajine kde ste robili tu danu dobu.
Len v danovom priznani v SR treba spomenut tie prijmy zo zahranicia. A podla zmluvy o zamedzeni dvoj, zdanenia bud zahranicne prijmy vynat alebo si dan zaplatenu v zahranici zapocitat do danovej povinnosti vzniknutej v SR.
dr.kuko
19.03.05,10:34
Len v danovom priznani v SR treba spomenut tie prijmy zo zahranicia. A podla zmluvy o zamedzeni dvoj, zdanenia bud zahranicne prijmy vynat alebo si dan zaplatenu v zahranici zapocitat do danovej povinnosti vzniknutej v SR.
Draik a nevies mi poradit ako je to z prijmom v ČR a dvojitom zdaneni? Musi si ratat nejaky koeficient, ked dovtedy dotycna, len studovala a bola asi mesiac nezamestnana?
Dakujem
Vladimír Ozimý
19.03.05,12:03
A ked robis dlhsie ako 183 v zahranici nevysporiadavas dan tam? Ved podla zmluv si rezidentom toho statu. Ak je to menej vtedy ide o vynatia alebo zapocet.
afenka
19.03.05,13:02
Mna by zas zaujimalo ako to je s podanim DP na SR, ak sa tu nezdrzujem ani 4 mesiace pocas roka, ani tu nemam prijem. Prijem je len z Francuzska,kde podavam aj DP. Musim podat DP aj tu, aj ked by som tam uviedla vlastne len prijem zo zahranicia. Ako to potom spravit? Neviete niekto kde by som nasla zmluvu o zamedzeni dvojiteho zdanenia s Francuzskom? Cas bezi, tak mi prosim niekto poradte.
Vladimír Ozimý
19.03.05,14:08
pozri tu

http://www.akont.sk/dp_zmluvy_template.php?template=francuzsko.htm

ale podla mna je to v zmluve tak že príjmy ak maš zavislu činnosť vo francuzsku zdanujes len tam....
Petronella
21.03.05,07:02
Vladimir, vies mi prosim poradit aj kde presne mam uvadzat ten prijem zo zahranicia (v ktorom riadku). Ja mam taky specialny problem, robim v Rakusku, mam tam aj prechodny pobyt, ale vykonavala som umelecku cinnost na dohodu na Slovensku. Cize musim podat DP v SR, pricom musim dolozit cestne prehlasenie o pijmoch v zahranici. Vopred pekne dakujem!
GASTAN
21.03.05,09:41
Len v danovom priznani v SR treba spomenut tie prijmy zo zahranicia. A podla zmluvy o zamedzeni dvoj, zdanenia bud zahranicne prijmy vynat alebo si dan zaplatenu v zahranici zapocitat do danovej povinnosti vzniknutej v SR.
Aj som cital zakon ale nechapem tuto cast:
bude vynaty (co to znamena vynaty - to akoze sa to nebude ratat do danoveho zakladu?)
alebo zapocitany do danovej povinnosti (to akoze to zvysi zaklad dane platenej na slovensku?)
GASTAN
21.03.05,09:44
O com je vlasne v kocke zakon o dvojitom zdaneni ?

Ze dan platim tam, kde som vacsinu casu ? Je jedno zkadial su zdroje ?
Alebo sa to ani neda takto jednoducho popisat ?
Petronella
21.03.05,09:54
Je to individualne podla statu. Zalezi to co je v zmluve o dvojitom zdaneni medzi jednotlivymi statmi..........http://www.akont.sk/dp_zmluvy.php
GASTAN
21.03.05,10:21
Heh a ja som si myslel, ze su fsetky zhruba rovnake.

Dokonca som mal pocit (USA) ze je volitelne, kde si to budem uplatnovat (boli tam take formulacie ze "moze"
schade1
08.12.05,16:04
Aj ja mam podobny problem, tyka sa to prace v Taliansku. Ako urobit danove priznanie ak cast roka pracoval v zahranici t. j. od 01.01. - 31.01.05, potom do jula bol nezamestnany a od jula presiel na zivnost. Zararadit do danoveho priznania aj prijem z Talianska ak ten uz bol zdaneny?
Vie mi niekto poradit? Prosim.....surne....dakujem
schade1
08.12.05,16:10
Aj ja mam podobny problem, tyka sa to prace v Taliansku. Ako urobit danove priznanie ak cast roka pracoval v zahranici t. j. od 01.01. - 31.03.05, potom do jula bol nezamestnany a od jula presiel na zivnost. Zararadit do danoveho priznania aj prijem z Talianska ak ten uz bol zdaneny?
Vie mi niekto poradit? Prosim.....surne....dakujem
Milan Benka
08.12.05,17:16
Mal by podať DP v Taliansku, následne dostane potvrdenie o zaplatení dane.
Následne k 31.03.2005 podá DP na Slovensku, kde si započíta daň zaplatenú v Taliansku.
Myslím, že z "talianskej" dane mu niečo vrátia. Ohľadom presnejších info nech kontaktuje zastupiteľské orgány - veľvyslanectvo, konzulát alebo niečo podobné.
ivetas
29.12.05,11:32
Zdravim, takze ak som to spravne pochopila, ak niekto pracoval viac ako 183 dni v zahranici, DP podava v danej krajine a nie u nas. Ale ako to mam spomenut v tom danovom priznani????? To mi nie je celkom jasne. Vie mi v tom dakto pomoct?????
heluška
29.12.05,11:51
Pripojím sa k téme, lebo mám tiež takýto prípad, syn pracoval celý rok v Anglicku závislá činnosť, doma na Slovensku nemá žiadny príjem, ale aj napriek tomu musí podať Daňové priznanie na Slovensku, zákon o dani z príjmov § 32 ods.2 a použiť metodu vynatia príjmov podľa príslušnej zmluvy o zamedzení dvoj.zdanenia, ktorá platí medzi SK a UK,naskytá sa tu však ďalší aspekt, nakoľko daňový rok anglický sa nezhoduje so slovenským daňovým rokom a aj v tomto prípade musí podať DP na Slovensku a uviesť tam tie príjmy z UK, ktoré tam uvedie v predpokladenej výške a somozrejme aj daň, § 45 od.2 ZDP. Čiže odkladať si pásky výplatné, pretože v Anglicku daňový rok končí až v apríli, takže nemá doklad o vyplatených príjmoch. Podľa mňa je to však všetko len zbytočná byrokracia, pretože daň tu už neodvádza, akurát bude celý daňový úrad vedieť koľko v UK zarobil.
Paula
30.12.05,10:27
S dovolením využijem túto tému.
Pre určenie daňovej rezidencie podľa ZDP sa uvádza viacero kombinácií a priznávam, mám v tom chaos (už druhý rok).

Za daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou (rezidenta SR) sa v zmysle §2 písm.d)ZDP rozumie:
- fyzická osoba, ktorá má na území SR trvalý pobyt
- fyzická osoba, ktorá sa tu obvykle zdržiava

............ďalej sa uvádza: Fyzická osoba je rezidentom v tom zmluvnom štáte, v ktorom má stály byt. Ak má stály byt v oboch zmluvných štátoch, je rezidentom v tom zmluvnom štáte, ku ktorému má užšie osobné a hospodárske vzťahy (stredisko životných záujmov).......a teraz ma zaujíma konkrétne, žo znamená "stály byt". Ak ako občan SR pracujem v ČR na TPP (môj jediný príjem) celý kalendárny rok, mám tam stály byt (resp. platím si na základe zmluvy oficiálne nájom za bývanie) - teda zdržiavam sa v ČR celý rok a tam je moje stredisko životných záujmov.....i tak som povinná podať DP na Slovensku?

Ďakujem za jednoznačnú odpoveď "áno" alebo "nie" (už som u-§-ovaná :confused: )
martina 11
02.01.06,06:48
Tak potom podávaš DP len v zahraničí a na Slovensku iba ak by mal príjmy zo SR (a to len z týchto príjmov v SR). On je potom rezidentom ČR a tam sa zdaňuje z celosvetových príjmov .
Paula
02.01.06,07:02
Tak potom podávaš DP len v zahraničí a na Slovensku iba ak by mal príjmy zo SR (a to len z týchto príjmov v SR). On je potom rezidentom ČR a tam sa zdaňuje z celosvetových príjmov .
Ďakujem za reakciu. Vlani mi na DÚ tvrdili, že sa musí podať na Slovensku. Poznám mnohých ľudí, ktorí si v ČR dávajú robiť v takomto prípade iba ročné zúčtovanie u zamestnávateľa.

Doplnenie:Už viem naisto, že podať musí DP na Slovensku.
Najka
11.01.06,10:58
Ahojte, chcela by som vedieť ako sa počíta tých 183 dní. SZČO robí celý rok v ČR a každý mesiac chodí domov na 1-2 týždne. Považuje sa to za prerušenie, alebo sa to počíta do tých 183 dní.
Marína
11.01.06,21:04
Mam podobny problem. Klient mal príjem zo z.č. - zamestananie v SR pol roka. Potom si otvoril živnosť v SR a v Nemecku ( kde teda nebol 183 dní). Ma príjmy aj zo živnosti v SR aj v Nem. Uvádza príjmy z Nemecka v daň. priznaní? (ak tam aj boli zdanené?)
mimotemy
ale má to súvis. Tvoj klient si podal žiadosť o určenie príslušnosti k právnym predpisom podľa ustanovení Nariadenia Rady(EHS) č. 1408/71?
Ak nie, prečítaj si tému(celú)

http://www.porada.sk/t15904-tpp-v-er-a-szeo-v-srpoistenie.html (http://www.porada.sk/t15904-tpp-v-er-a-szeo-v-srpoistenie.html)


a odborný článok od somij(Janky) a ebeš


http://www.porada.sk/t15462-eurpske-prvo-soc-zabezpeenia--prslunos-k-prvnym-predpisom.html (http://www.porada.sk/t15462-eurpske-prvo-soc-zabezpeenia--prslunos-k-prvnym-predpisom.html)