margaretka100
12.06.07,20:54
ahojte poraďáci,poraďte mi prosim
rušenie rezerv vytvorenych v r.2006 som si už naštudovala.
v r.2006 som vytvorila rezervy na dovolenky+odvody 552/323
na začiatku r.2007 som si prevodovým mostíkom previedla sumu z 552 na 521 a 524 (aby mi sedeli výkazy)
lenže mám veľaveľa zamestnancov a dovolenky čerpaju tak po 1 dni..:-(
by som sa zblaznila rozpušťať im to počas celeho roka po jednom dni,po pol dni..:-(
myslite že by bolo správne na začiatku r.2007 zrušiť vytvorenu rezervu -521/-323, príp.-524/-323:confused:
a čerpanie dovolenky-to budem mať normalne v nakladoch v hrubych mzdach 521 každý mesiac.. takže účtovne bude všetko v poriadku..
čo si o tom myslíte?
poraďte mi prosím.
Ďakujem
margaretka100
14.06.07,15:40
neviete mi nikto prosím poradiť??:(
Danila
14.06.07,17:52
neviete mi nikto prosím poradiť??:(Margaretka táto téma je tu rozobraná podrobne.Napr.:
http://www.porada.sk/t33677-rezervy-uctovanie.html?highlight=Vytvorenie+rezervy
ingi
14.06.07,19:36
ahojte poraďáci,poraďte mi prosim
rušenie rezerv vytvorenych v r.2006 som si už naštudovala.
v r.2006 som vytvorila rezervy na dovolenky+odvody 552/323
na začiatku r.2007 som si prevodovým mostíkom previedla sumu z 552 na 521 a 524 (aby mi sedeli výkazy)
lenže mám veľaveľa zamestnancov a dovolenky čerpaju tak po 1 dni..:-(
by som sa zblaznila rozpušťať im to počas celeho roka po jednom dni,po pol dni..:-(
myslite že by bolo správne na začiatku r.2007 zrušiť vytvorenu rezervu -521/-323, príp.-524/-323:confused:
a čerpanie dovolenky-to budem mať normalne v nakladoch v hrubych mzdach 521 každý mesiac.. takže účtovne bude všetko v poriadku..
čo si o tom myslíte?
poraďte mi prosím.
Ďakujem
Margarétka, nakoľko použitie rezerv v r. 2007 si si už ako píšeš naštudovala, skúsim k ďalším otázkam. :)
Podľa môjho názoru nie je správne použiť rezervu vytvorenú v r.2006 na začiatku roka 2007, nakoľko k použitiu rezervy dochádza vtedy, keď sa odhadnutá existujúca povinnosť stane reálnym záväzkom, k čomu v tomto prípade dochádza vtedy, keď zamestnanec čerpá dovolenku. Zjednodušene povedané rezervu by som čerpala mesačne na základe vyčerpaných dovoleniek za príslušný mesiac.
Čo sa týka zložitosti výpočtov vo vzťahu k počtu zamestnancov, ak Ti to pomôže, priložím sem link na príspevok od Andreja_rv, ktorý nám ešte v januári poskytol excelovskú tabuľku na uľahčenie práce so spomínanými rezervami:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=366729&postcount=12

Čo sa týka časti otázky o samotnom účtovaní použitia rezerv a Tebou uvedeného príkladu, podľa môjho názoru by si si mala upravíť spôsob (techniku) účtovania rezerv v internej smernici, kde uvedieš dôvody Tvojho účtovania (vyplácané dovolenky sú súčasťou predpisu k hrubým mzdám na účte 521, ...) a kokrétny spôsob účtovania.

V druhej časti otázky o možnosti zvoliť si konkrétny spôsob účtovania použitia rezervy som vychádzala z § 19 ods. 8, poslednej vety Postupov účtovania: "Pri rezervách sa uplatňuje zásada správneho vyčíslenia konečného zostatku súvahového účtu rezerv a k tomu prislúchajúcich konečných stavov nákladov. “