EkoRenka
13.06.07,08:27
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o informáciu k nasledovnému prípadu:
Slovenská s.r.o. (registrovaná pre DPH na Slovensku) kladie parkety v Rakúsku pre rakúsku s.r.o. (registrovanú pre DPH v Rakúsku). Môj klient (registrovaný pre DPH na Slovensku) vykonáva tieto služby ako SZČO pre slovenskú s.r.o. v Rakúsku. Miestom služby je Rakúsko a teda dodanie služby nie je predmetom dane. Ale služba vykonávaná od môjho klienta je v inom členskom štáte, nevzniká nám povinnosť registrovať sa pre DPH v Rakúsku?
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
ALBO
13.06.07,08:54
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o informáciu k nasledovnému prípadu:
Slovenská s.r.o. (registrovaná pre DPH na Slovensku) kladie parkety v Rakúsku pre rakúsku s.r.o. (registrovanú pre DPH v Rakúsku). Môj klient (registrovaný pre DPH na Slovensku) vykonáva tieto služby ako SZČO pre slovenskú s.r.o. v Rakúsku. Miestom služby je Rakúsko a teda dodanie služby nie je predmetom dane. Ale služba vykonávaná od môjho klienta je v inom členskom štáte, nevzniká nám povinnosť registrovať sa pre DPH v Rakúsku?
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Na to vám zodpovie len rakúsky zákon, resp. DU. Pri jeho registrácii pôjde len o zbytočnú byrokraciu, ale asi by to tak malo byť.

SZCO bude fakturovať sro bez DPH. sro bude fakturovať rakušanovi bez DPH. Rakušan odvedie DPH, DPH je v rakúsku a mali by byť spokojní.
Ale SZCO robí v rakúsku a nemá na koho preniesť DP, takže by sa mala registrovať. fakturuje pod rakuskym DPH ic s rakuskou DPH pre sro.Tá fakturuje bez dane rakúšanovi a rakúšan odvedie. sro požiada Du rakusko o vrátenie. Je to komplikované.a neviem či to tak v praxi beží.
Skúste ten príklad otočiť na obdobnú situáciu na slovensku a zavolajte na DU BA 1 , určite sa s tým stretávajú.
EkoRenka
13.06.07,12:38
Na to vám zodpovie len rakúsky zákon, resp. DU. Pri jeho registrácii pôjde len o zbytočnú byrokraciu, ale asi by to tak malo byť.

SZCO bude fakturovať sro bez DPH. sro bude fakturovať rakušanovi bez DPH. Rakušan odvedie DPH, DPH je v rakúsku a mali by byť spokojní.
Ale SZCO robí v rakúsku a nemá na koho preniesť DP, takže by sa mala registrovať. fakturuje pod rakuskym DPH ic s rakuskou DPH pre sro.Tá fakturuje bez dane rakúšanovi a rakúšan odvedie. sro požiada Du rakusko o vrátenie. Je to komplikované.a neviem či to tak v praxi beží.
Skúste ten príklad otočiť na obdobnú situáciu na slovensku a zavolajte na DU BA 1 , určite sa s tým stretávajú.
Ďakujem za pomoc, ak má niekto iný názor, prosím, zareagujte. Na daňovom úrade v BB mi povedali, že v žiadnom prípade SZČO nemá povinnosť registrovať sa v Rakúsku na DPH, pretože tým, že celá služba je zdanená u príjemcu, došlo k jej celkovému zdaneniu a SZČO fakturuje len slovenskej s.r.o. a bez DPH.
Čo Vy na to?
Orsz
13.06.07,12:51
Ďakujem za pomoc, ak má niekto iný názor, prosím, zareagujte. Na daňovom úrade v BB mi povedali, že v žiadnom prípade SZČO nemá povinnosť registrovať sa v Rakúsku na DPH, pretože tým, že celá služba je zdanená u príjemcu, došlo k jej celkovému zdaneniu a SZČO fakturuje len slovenskej s.r.o. a bez DPH.
Čo Vy na to?

Podľa mňa nie je povinný sa registrovať, ak môže prenesieť DP na príjemcu-odberateľa, keďže ten je vo svojej členskej krajine platcom DPH. Uvedené činnosti - pokladanie parkiet sa vzťahujú na nehnuteľnosť, kde sa parkety pokladajú - preto sa budeš riadiť §15 ods.2 - kde miestom dodania je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza - teda v Rakúsku. Keďže odberateľ je registrovaný pre DPH - prenáša sa táto DP na nich. Pre teba je to oslobodené plnenie -ale na faktúru treba dať odvolávku na tento paragraf zákona o DPH. V prípade ak by nebol odberateľ v Rakúsku platcom DPH, a táto činnosť sa uskutočňuje na ich území, potom vznikne povinnosť registrovať sa v Rakúsku. Pochopila som to však tak, že sa všetko fakturuje jednej rakúskej s.r.o., platcovi DPH, ktorý zabezpečuje tieto služby iným rakúskym firmám, ale fakturuje ich už táto rakúska s.r.o.
EkoRenka
13.06.07,13:01
K poslednej vete: Celá služba sa fakturuje pre rakúsku s.r.o. (objednávateľa služby) od slovenskej s.r.o.(vykonávateľa služby) a môj klient - SZČO fakturuje slovenskej s.r.o. službu vykonanú v Rakúsku (čiastočne sa podieľa na službe vykonanej v Rakúsku). SZČO nemá zmluvný vzťah priamo s Rakúšanom. Jeho službu si objednala slovenská s.r.o. pod slovenským IČ DPH, ale vykonáva sa v Rakúsku. Stále si myslíte, že nie sme povinní registrovať sa v Rakúsku?
Orsz
13.06.07,13:27
K poslednej vete: Celá služba sa fakturuje pre rakúsku s.r.o. (objednávateľa služby) od slovenskej s.r.o.(vykonávateľa služby) a môj klient - SZČO fakturuje slovenskej s.r.o. službu vykonanú v Rakúsku (čiastočne sa podieľa na službe vykonanej v Rakúsku). SZČO nemá zmluvný vzťah priamo s Rakúšanom. Jeho službu si objednala slovenská s.r.o. pod slovenským IČ DPH, ale vykonáva sa v Rakúsku. Stále si myslíte, že nie sme povinní registrovať sa v Rakúsku?

Slovenská s.r.o. sa bude správať akoby službu sama dodala podľa §16 ods.6, i keď ju zabezpečila cez SZČO - pre ňu to bude oslobodené plnenie. I keď máte komplikovanejší prípad - nie je to o povinnosti registrovať sa na DPH v Rakúsku. Skôr treba vyriešiť ako to bude faktúrovať SZČO slovenskej s.r.o. s DPH alebo tiež ako oslobodené plnenie. Prikláňam sa viac k oslobodenému plneniu, pretože cieľom je, aby služba bola zdanená len raz - to sa prenáša na rakúskeho odberateľa.
ALBO
14.06.07,07:08
Podľa mňa nie je povinný sa registrovať, ak môže prenesieť DP na príjemcu-odberateľa, keďže ten je vo svojej členskej krajine platcom DPH. Uvedené činnosti - pokladanie parkiet sa vzťahujú na nehnuteľnosť, kde sa parkety pokladajú - preto sa budeš riadiť §15 ods.2 - kde miestom dodania je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza - teda v Rakúsku. Keďže odberateľ je registrovaný pre DPH - prenáša sa táto DP na nich. Pre teba je to oslobodené plnenie -ale na faktúru treba dať odvolávku na tento paragraf zákona o DPH. V prípade ak by nebol odberateľ v Rakúsku platcom DPH, a táto činnosť sa uskutočňuje na ich území, potom vznikne povinnosť registrovať sa v Rakúsku. Pochopila som to však tak, že sa všetko fakturuje jednej rakúskej s.r.o., platcovi DPH, ktorý zabezpečuje tieto služby iným rakúskym firmám, ale fakturuje ich už táto rakúska s.r.o.

Je tu jediný problém, že on SZCO fakturuje slovákovi a až ten refakturuje rakušanovi.
T.j SZCO podniká v rakúsku.
EkoRenka
14.06.07,09:38
Ďakujem všetkým, ktorí sa zapojili do riešenia. Z toho mi jednoznačne vyplýva, že by sa SZČO predsa mal registrovať pre DPH v Rakúsku. Tak nám držte palce.
fsmaster
10.11.11,09:40
dobry den,

mam podobny problem, ale este troska zlozitejsi. moja sro ma zluvu o sluzbach (IT konzultacie) so slovenskou sro - obaja platci dph, ale miesto vykonania sluzby podla kontraktu je rakusko. pre mna ako slovensku sro pri fakturacii slovenskej sro je jednoznacna povinnost fakturovat s dph. ale dalej to uz take jasne nie je.
1. ta druha slovenska sro to bude fakturovat bez dph rakuskej dph a to moc nepasuje
2. tym ze sluzba je vykonavana v rakusku aj ked prsotrednictvom inej slovenskej sro, vznika mi nejaka povinnost registrovat sa v rakusku?

snad ste sa niekto s takymto niecim stretli uz. za odpoved dakujem
zk24
10.11.11,09:43
dobry den,

mam podobny problem, ale este troska zlozitejsi. moja sro ma zluvu o sluzbach (IT konzultacie) so slovenskou sro - obaja platci dph, ale miesto vykonania sluzby podla kontraktu je rakusko. pre mna ako slovensku sro pri fakturacii slovenskej sro je jednoznacna povinnost fakturovat s dph. ale dalej to uz take jasne nie je.
1. ta druha slovenska sro to bude fakturovat bez dph rakuskej dph a to moc nepasuje
2. tym ze sluzba je vykonavana v rakusku aj ked prsotrednictvom inej slovenskej sro, vznika mi nejaka povinnost registrovat sa v rakusku?

snad ste sa niekto s takymto niecim stretli uz. za odpoved dakujem

1) Druhá slovenská s.r.o faktúruje bez DPH a prenáša daňovú povinnosť na prijímateľa služby.
2) Nevzniká vám žiadna povinnosť, pretože Vaša služba má miesto dodania na Slovensku, aj ked je fyzicky vykonaná v Rakúsku. Podľa §15 zákona o DPH je miestom dodania služby miesto kde má odberateľ sídlo. Takže vy faktúrujete slovenskému odberateľovi = miesto dodania je slovensko. To že ste poradenstvo vykonali skutočne v Rakúsku nie je doležité.
Sarlotka
10.11.11,19:11
suhlasim vo vasom prípade nejde ako v predchadzajucich pripadoch o sluzby spojene s nehnutelnostou...

SK SRO1- ktora vykonava cinnost fakturuje SK SRO2 s DPH
SK SRO2 ktora sprostredkovava it konzultacie fakturuje v zmysle §15 AU SRO bez DPH
AU SRO musi poskytnut IC DPH AU.....