silvia
12.06.07,12:45
Prosím Vás, započítavajú sa hodiny náhradného voľna do odpracovaných hodín alebo nie?

Pr. zamestnanec pracoval 8.5., 11.5. čerpal náhradné voľno. Počet odpracovaných hodín v máji je potom 168 hodín alebo 176 hodín?

Díky!!!
azuz
13.06.07,07:54
Prosím Vás, započítavajú sa hodiny náhradného voľna do odpracovaných hodín alebo nie?

Pr. zamestnanec pracoval 8.5., 11.5. čerpal náhradné voľno. Počet odpracovaných hodín v máji je potom 168 hodín alebo 176 hodín?

Díky!!!
Hodiny náhradného voľna sa považujú za odpracované. V Tvojom prípade je fond pracovného času 176 184 hodín, z toho 168 176 hodín odpracovaných a 8 hodín sviatok. Ak je mesačne odmeňovaný, zaplatíš to ako 176 184 odpracovaných hodín. Ak je odmeňovaný hodinovo, tak zaplatíš 160 168 odpracovaných hodín a 16 hodín náhradu mzdy za sviatok.
silvia
13.06.07,08:25
ďakujem za odpoveď, azuz, ale poslednej vete celkom nerozumiem...

Pr: Zamestnanec odmeňovaný hodinovo odpracoval v máji 20 prac.dní + 1 sviatok, druhý sviatok mal voľno, 1 pracovný deň čerpal náhradné voľno.

Ja to chápem takto:
odpracoval 21 dní x hod.sadzba
sviatok 1 deň x priemer
náhr.voľno 1 deň x priemer

1. odpracovaných hodín sa počíta 168 (21x8) + 8hod. náhrada za náhr.voľno + 8hod. náhrada za sviatok

2. alebo sa k odprac.hodinám pripočítava aj náhradné voľno, teda potom vykazujem 176 odpracovaných hodín...+ 8hodín náhrada za sviatok (tak mi to počíta program, ale nejako sa mi to nezdá..)
azuz
13.06.07,08:29
Pozri § 122 ods. 2, hlavne poslednú vetu, tá vysvetľuje moju poslednú vetu. Odsek prikladám.

2) Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu vo sviatok, patrí zamestnancovi za hodinu práce vo sviatok hodina náhradného voľna. V tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce vo sviatok, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa odseku 1. Za čerpanie náhradného voľna patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
silvia
13.06.07,10:24
Takže potom v poslednej vete Tvojho predposledného príspevku treba opraviť 160 hod. na 168 hodín, nie? (20 prac.dní + 1 sviatok)

...za prácu vo sviatok zamestnancovi patrí dosiahnutá mzda bez mzdového zvýhodnenia, ak čerpá náhradné voľno. Za čerpanie náhradného voľna patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
azuz
13.06.07,11:26
Takže potom v poslednej vete Tvojho predposledného príspevku treba opraviť 160 hod. na 168 hodín, nie? (20 prac.dní + 1 sviatok)

...za prácu vo sviatok zamestnancovi patrí dosiahnutá mzda bez mzdového zvýhodnenia, ak čerpá náhradné voľno. Za čerpanie náhradného voľna patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.


To čo som podčiarkla si kde vyčítala?
V máji boli 2 sviatky, ktoré platíš náhradou mzdy, lebo:
1/ jeden sviatok bol doma - platíš náhradu mzdy
2/ za odpracovaný druhý sviatok čerpal náhr. voľno a za túto dobu tiež platíš náhradu mzdy (viď zelená veta).
To je spolu 16 hodín. Takže Ti do doplnenia FPČ zostáva 160 168 hodín, ktoré zaplatíš mzdou (ak ich odpracoval).
silvia
13.06.07,11:54
...prepáč azuz, ale ja som asi blbá, mne to nejako nejde do hlavy...

Mesačne odmeňovaní pracovníci majú v máji 184 hod. Ak by spomínaný hodinovo odmeňovaný pracovník nepracoval cez sviatok 8.5. ale normálne v prac.deň 11.5., odpracoval by 168 hod. + 16 hod. by mal zaplatené sviatky. Tým, že mu to zamestnávateľ vymenil, bude mať len 176 hod.?

...vďaka za trpezlivosť... nie som mzdárka, len samouk...
azuz
13.06.07,12:01
...prepáč azuz, ale ja som asi blbá, mne to nejako nejde do hlavy...

Mesačne odmeňovaní pracovníci majú v máji 184 hod. Ak by spomínaný hodinovo odmeňovaný pracovník nepracoval cez sviatok 8.5. ale normálne v prac.deň 11.5., odpracoval by 168 hod. + 16 hod. by mal zaplatené sviatky. Tým, že mu to zamestnávateľ vymenil, bude mať len 176 hod.?

...vďaka za trpezlivosť... nie som mzdárka, len samouk...
Prepáč, ale blbá som ja:mee: . Ja stále počítam, že máj má 176 pracovných hodín a nie 184. Takže je to takto:
Fond pracovného času je 184 hodín.
Sviatky platené náhradou 16 hodín
Odpracovaný čas platený mzodu 168 hodín.
Opravím si to v prvom príspevku. ;)
silvia
13.06.07,12:12
diky azuz, konečne si ma potešila;)
ešte že som sa nedala;)