frijo
13.06.07,17:09
Dobry vecer prajem chcel by som sa spytat ako postupovat v pripade ked si zamestnavatel roby co chce. (ide o moju priatelku)

Najskor jej strhol z vyplaty peniaze na ktore nema pravo pretoze druha kolegina kradne cigarety a strhol to aj jej.

Dala vypoved ale on jej povedal ze ju nikde nepusti pokial si nenejde nahadu.

Je casnicka nemal by jej nahodou preplacat nadcasi a soboty nedele?

prosim o pomoc
nikulik
13.06.07,16:39
Nadčasy sú všetky hodiny, ktoré sú odpracované nad ustanovený pracovný čas, ten by mal byť zakotveny v pracovnej zmluve. Podľa zákonníka práce by mal ZĽ vyplácať mzdu a príplatok za sobotu, nedelu a takisto sviatok.
Ak priatelka dala ZĽ-ovi výpoved, ZĽ by ju mal akceptovať, a ak nie tak by mal uviesť dôvody prečo nesúhlasí.
OPRAVA: text označený zelenou farbou nie je správny.
Monika Kováčová
13.06.07,16:48
Čo sa týka zrážok zo mzdy, záleží na forme hmotnej zodpovednosti, ktorú pracovníčka podpísala.
frijo
13.06.07,16:51
A ako je to zo strhavanim z platu? Ma vobec pravo na take nieco ked to nieje dohodnute v zmluve nepodpisala ziadnu hmotnu zodpovednost a ani sa na takom niecom nedohodly.
Monika Kováčová
13.06.07,16:52
Ak naozaj neexistuje hmotná zodpovednosť ani písomná dohoda - uznanie dlhu zo strany zamestnanca zisteného pri inventúre, myslím, že zrážka zo mzdy je neopodstatnená a neoprávnená.
nikulik
13.06.07,16:55
ZĽ nemôže len tak samovoľne strhnúť zamestnancovi žiadnu sumu z platu, ak nemá príkaz na zrážanie zo mzdy od nejakej inštitúcie alebo ak nezistil, že došlo k porušeniu povinností pri plnení pracovných úloh.
Pozri od § 179: http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html#179
frijo
13.06.07,17:11
Ako som uz povedal druha kolegina kradla cigarey a zamestnavatel tiez rozdaval cigarety svojim kamosom a nenaodil to do pokladne a nakoniec to strhol zamestnancom.

Das sa v takomto pripade okamzite skoncit pracovy pomer?
endrju
13.06.07,17:46
... Podľa zákonníka práce by mal ZĽ vyplácať ... príplatok za sobotu, nedelu...

Kde nájdem v Zákonníku práce ustanovenú túto povinnosť pre zamestnávateľa? Márne ju tam hľadám :mee:
Monika Kováčová
13.06.07,17:47
Dá sa. Požiadať zamestnávateľa o vyplatenie celej mzdy, nakoľko bola uhradená len časť. Písomne. Pokiaľ tak neurobí do 15 dní odo dňa splatnosti, existuje možnosť okamžite rozviazať PP podľa ZP:

§ 69

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu alebo náhradu mzdy, alebo ich časť do 15 dní po uplynutí jej splatnosti,
sasilka
14.06.07,04:37
Na zrážku zo mzdy nad rámec zákonných zrážok (par.131 ZP) musí mať zamestnávateľ písomný súhlas.
čo sa týka "príplatkov za sobotu a nedeľu" tie zákonník práce nepozná (inak je to pri výkone prác vo verejnom záujme, ale to sa asi jej ako čašníčky netýka).

Skončit pracovný pomer moze vzdy vypovedou s normalnou dvojmesacnou vypovednou dobou, nakolko ide o jednostranny pravny ukon, s ktorym zamestnavatel nemusi suhlasit. Staci mu to dat v pisomnej podobe a preukazatelne dorucit (najlepsie postou).
ZDENIELA
14.06.07,05:56
Dobry vecer prajem chcel by som sa spytat ako postupovat v pripade ked si zamestnavatel roby co chce. (ide o moju priatelku)

Najskor jej strhol z vyplaty peniaze na ktore nema pravo pretoze druha kolegina kradne cigarety a strhol to aj jej.

Dala vypoved ale on jej povedal ze ju nikde nepusti pokial si nenejde nahadu.

Je casnicka nemal by jej nahodou preplacat nadcasi a soboty nedele?

prosim o pomoc

Tak odtiaľto by som si pomáhala čím ďalej a čím rýchlejšie ;)
Chobot
14.06.07,06:01
Ako som uz povedal druha kolegina kradla cigarey a zamestnavatel tiez rozdaval cigarety svojim kamosom a nenaodil to do pokladne a nakoniec to strhol zamestnancom.

Das sa v takomto pripade okamzite skoncit pracovy pomer?

Ermon vo svojom opríspevku niečo naznačil, ale asi z toho múdrejší nebudeš. vysvetlím ti trochu bližšie.

Konkrétne za to, čo si napísal, okamžite nemôže skončiť prac. pomer. To, že je zamestnávateľ ......:rolleyes: no povedzme neseriózny, nedáva dôvod na okamžité skončenie.

Dá sa oprieť o to, že jej strhol z výplaty. AK to bolo naozaj neoprávnené (žiadna hmotná zodpovednosť, žiadne dohody o zrážkach zo mzdy), tak môže uplatniť uvedený paragraf, ktorý umožňuje skončiť PP okamžite, ak zamestnávateľ nevyplatil celú mzdu alebo jej časť. Treba však dodržať určité termíny, aby to bolo v súlade so zákonom.

Najprv treba pozrieť, kedy majú stanovený výplatný termín. Najskôr to bude v pracovnej zmluve. Ak tam nie je nič uvedené, tak výplatný termín je podľa ZP mesiac po skončení príslušného mesiaca. Takže výplatu za mesiac máj je povinný vyplatiť do 30.6. Ak jej za máj strhol nejakú čiastku, a nedoplatil jej to do 15.7., tak 16.7. môže skončiť okamžite z dôvodu nevyplatenia mzdy (Ermon uviedol aj paragraf.).

A ako dala tú výpoveď? Povedala to len ústne, alebo mu to dala písomne. Ak to dala písomne a má potrvdenie, že muto doručila, tak od prvého dňa nasledujúceho mesiaca je plynie dvojmesačná výpovedná doba. Po jej uplynutí PP skončí, či už s tým zamestnávateľ súhlasí alebo nie. Ona nie je povinná zháňať si za seba náhradu, to je starosťou zamestnávateľa.
frijo
14.06.07,14:53
Dakujem za pomoc keby nieco tak sa este ozvem
frijo
14.06.07,14:59
Chobot dakujem za perfektne vysvetlenie zatial mu to povedala iba ustne pisomne mu este nic nedala.

Preto neviem ci ma pockat na to ci jej to vyplati res. urcite nevyplati a z toho tazit vo svojej vypovedy a tak jej odpadne dvojmesacna vyp. doba alebo by mu to mala dat hned.

Co by bolo najlepsie?
Chobot
15.06.07,06:07
Chobot dakujem za perfektne vysvetlenie zatial mu to povedala iba ustne pisomne mu este nic nedala.

Preto neviem ci ma pockat na to ci jej to vyplati res. urcite nevyplati a z toho tazit vo svojej vypovedy a tak jej odpadne dvojmesacna vyp. doba alebo by mu to mala dat hned.

Co by bolo najlepsie?

Najprv treba zistiť, kedy je ten výplatný termín. K tomu pripočítať tých 15 dní. Ak do tohoto termínu nevyplatí, tak napísať krátky list, že v zmysle § 69 ods. 1 písm. b. končí okamžite pracovný pomer, nakoľko nebola vyplatená mzda v plnej výške. PP končí dňaom doručenia výpovede.

Doručiť môže buď tak, že mu to dá osobne a nechá si potvrdiť prevzatie. Ak by sa zamestnávateľ zdráhal prevziať tento list, nech to spraví v prítomnosti 2 svedkov (nemusia byť zamestnanci, môžeš to byť ty a ešte jeden kamarát), ktorí na kópii potvrdia, že skončenie PP bolo doručené. Ak by sa ním nechcela osobne sretnúť, tak nech to pošle poštou doporučene s doručenkou. Tak bude mať dôkaz, že to pošta doručila. Ak by to aj neprevzal, tak platí, že to bolo doručené, keď sa list vráti späť ako nedoručený.

Alebo keď nechce až tak rýchlo skončiť, tak nech do konca mesiaca dá výpoveď (vzory tu nájdeš) a potom jej bude od 1.7. plynúť dvojmesačná výpovedná lehota.

Skôr by som to asi spravil s tou klasickou dvojmesačnou výpoveďou, lebo tá je nepriestrelná. Voči tomu nemôže nič urobiť.

To okamžité skončenie je dosť nasilu a tam môže robiť prieky ten zamestnávateľ.

Takže radil by som do konca mesiaca dať výpoveď a tie dva mesiace vydržať.
frijo
16.06.07,13:32
Este raz dakujem za pomoc nieje tu niekde vzor ako by mala vypoved vyzerat? Ak ano dedali by ste sem odkaz prosim. Aby sme to potom vedeli pripravit prosim. Dakujem za pomoc.
frijo
20.06.07,14:27
chcel by som sa este spytat co by sa stalo keby priatelka nenastupila do prace k zamestnavatelovy ze by proste k nemu neprisla. Problem je v tom ze v novej praci jej uz povedaly ze moze nastupyt.

Co teraz????????
endrju
20.06.07,15:01
chcel by som sa este spytat co by sa stalo keby priatelka nenastupila do prace k zamestnavatelovy ze by proste k nemu neprisla. Problem je v tom ze v novej praci jej uz povedaly ze moze nastupyt.

Co teraz????????

Prečítaj si pozorne túto tému:

http://www.porada.sk/t13295-skoneenie-pracovneho-pomeru-zo-strany-zamestnanca.html
frijo
20.06.07,18:00
Spytam sa este takto odpracovala u zamestnavatela 4 mesiace ma nejaky narok na dovolenku?
luciana1
20.06.07,18:07
Ahojte,

chcem sa opýtať na to ukončenie pracovného pomeru.

V prípade, že so zamestnávateľom vychádzam veľmi zle, nemôžem ukončiť pracovný pomer zo dňa na deň? Aj keď sa vzdám odstupného?

Je to naozaj veľmi zlé. Nadáva, uráža, je arogantný.
endrju
20.06.07,18:22
Spytam sa este takto odpracovala u zamestnavatela 4 mesiace ma nejaky narok na dovolenku?
Pravdepodobne nárok na dovolenku má. Ale podľa informácií, ktoré si doteraz uviedol, ni je možné povedať, koľko dní je to presne.
endrju
20.06.07,18:31
Ahojte,

chcem sa opýtať na to ukončenie pracovného pomeru.

V prípade, že so zamestnávateľom vychádzam veľmi zle, nemôžem ukončiť pracovný pomer zo dňa na deň? Aj keď sa vzdám odstupného?

Je to naozaj veľmi zlé. Nadáva, uráža, je arogantný.

Z Tvojich informácií nevyplýva, či nie si v skúšobnej dobe alebo či nie sú splnené podmienky na okamžité skončenie pracovného pomeru či už z Tvojej strany alebo zo strany zamestnávateľa.
Ak podmienky na okamžité ukončenie pracovného pomeru formou jednostranného prejavu vôle nie sú splnené, skončenie pracovného pomeru "zo dňa na deň" je možné asi iba na základe dohody o skončení pracovného pomeru.

Nárok na odstupné vzniká iba za veľmi prísne určených podmienok. Z Tvojich informácií nie je zrejmé, či by mohli byť také podmienky splnené. A ak nárok na odstupné nevznikne, nie je ani veľa možností na vzdanie sa nároku.
luciana1
21.06.07,04:58
Som zamestnaná u tohto zamestnávateľa tretí rok, som účtovníčka.

Ja viem, že z princípu a zo slušnosti nemôžem odísť "zo dňa na deň".
Ale čo mám robiť, keď je to skutočne veľmi zlé.
luciana1
21.06.07,06:18
Neexistuje nejaká výnimka, dôvod za neprístojné správanie?

Keby som sa správala ja, tak ako on - v momente letím. Ja nemôžem nič? Len trpieť ešte 2 mesiace?

Som zúfalá:mee:
luciana1
21.06.07,07:31
Prosím, prosím - vie niekto poradiť?
endrju
21.06.07,07:43
Prečítala si už na Porade témy venované tejto problematike? Je ich tu niekoľko desiatok.
Spôsob riešenia problému už bol v nich prediskutovaný. Odporúčam hľadať, resp. začať preštudovaním témy spomínanej o niekoľko príspevkov vyššie, konkrétne, v príspevku číslo 18.
luciana1
21.06.07,07:46
Už som si o tom prečítala všetko možné. No všade mi to vychádza len na tú 2-mesačnú výpovednú dobu.

Ja som len myslela, či neexistuje nejaký spôsob ako to ukončiť. Či sa nedá dať dôvod okamžitej výpovede - hrubé správanie zamestnávateľa.

Viem som otravná, ale už veľa nechýba a asi prejdem na antidepresíva.
endrju
21.06.07,08:00
Už som si o tom prečítala všetko možné. No všade mi to vychádza len na tú 2-mesačnú výpovednú dobu.
Správne Ti to vychádza. Ale dvojmesačná výpovedná doba neznamená automaticky, že musíš tie dva mesiace byť prítomná na pracovisku. Pritom teraz nemyslím na to, že prestaneš len tak chodiť do práce.
Skús si ešte raz prečítať to, čo si už raz prečítala. Možno tam teraz nájdeš to, čo si predtým prehliadla.


Ja som len myslela, či neexistuje nejaký spôsob ako to ukončiť. Či sa nedá dať dôvod okamžitej výpovede - hrubé správanie zamestnávateľa.
Taký dôvod neexistuje. Zamestnávateľ môže napadnúť neplatnosť okamžitého zrušenia pracovného pomeru z takéhoto dôvodu. Ak to urobí, na súde vyhrá.


Viem som otravná, ale už veľa nechýba a asi prejdem na antidepresíva.
:eek:
Preboha, prečo??? Máš sto rokov alebo čo? Predpokladám, že do dôchodku máš ešte poriadne ďaleko a dovoľujem si tvrdiť, že si sa nestretla s podobným problémom posledný krát. Pokús sa o jeho vyriešenie iným spôsobom ako zbytočným užívaním liekov. Skúsenosť z riešenia problému sa Ti ešte môže veľmi dobre zísť pri riešení iných problémov.
Monika Kováčová
21.06.07,08:12
Je to naozaj veľmi zlé. Nadáva, uráža, je arogantný.

Keďže to na tvoj psychický stav zle vplýva, choď k svojmu praktickému lekárovi a daj sa vypísať PN, troška si oddýchneš, jeden, dva mesiace... :) A uvidíš, že všetko sa vyrieši...
Chobot
21.06.07,08:32
Keďže to na tvoj psychický stav zle vplýva, choď k svojmu praktickému lekárovi a daj sa vypísať PN, troška si oddýchneš, jeden, dva mesiace... :) A uvidíš, že všetko sa vyrieši...

No a keď toto skombinuješ s predtým podanou výpoveďou, tak máš riešenie tvojho problému. Jasnejšie ti to už asi nemôžeme podať. ;)
luciana1
21.06.07,11:08
Ste veľmi zlatý.

Stará ešte nie som, no niekedy si ako taká 100-ročná babka pripadám.
Normálne ste mi zlepšili náladu, keď som si toto prečítala. Je to zlé, ale nie na zabitie. Akurát je to čerstvé a nakopilo sa to k rodinným problémom, tak som to nejako nezvládla (dva pohreby v rodine počas jedného týždňa a k tomu šéf).

S tou PN som si nebola istá, či sa to zaratáva do výpovednej lehoty.

Ďakujem Vám za pomoc, ste skvelý. ;)