adinka55
07.02.05,09:55
Prosim Vas, viete mi niekto povedat - musi zamestnanec hlasit zamestnavatelovi ze je poisteny v druhom pilieri?
Moj nazor je, ze NEMUSI zamestnavatela informovat. Ja vlastne odvadzam ako zamestnavatel odvody po starom do SP a SP si tieto ciastky sama prerozdeli. Je to tak?
Alexandra Molnárová
07.02.05,09:12
Ani podľa mňa nemusí nahlasovať, lebo zamestnávateľa to v podstate ani
nezaujíma. Našej zamestnankyni však jej DSS dala vyplnené tlačivo o tom, že uzavrela zmluvu, tak som si to založila medzi jej spisy.
jess
07.02.05,09:57
Mne tiež prišlo vyrozumenie od DSS, že mám dať info zamestnávateľovi, že som sporiteľ. Ale keď mne ak zamestnávateľovi príde zamestnanec s týmto papierom, tak ho asi tiež len zastrčím.http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
Alexandra Molnárová
07.02.05,10:07
Veď čo iné s tým môžeš urobiť len niekam strčiť?! :D :D :D
Vivien31
07.02.05,10:08
Podľa mňa je to blbosť ,aby zamestnávateľ viedol evidenciu o sporiteľoch ll. piliera, lebo 18% sa rozdeľuje až vSoc. poisťovni a to podľa rodného čísla a zmluvy sa posielali
od 1.1.2005 tiež už spomínanej poisťovni. Ale s aktualizáciou programu Softip - Herkules
mi prišlo " Rada riaditeľov Soc. poisťovne rozhodla , že zamestnávateľ, kt. zamestnáva 20 a viac zamestnancov je povinný od 1.2.2005 /t.j januárová výplata / poslať výkaz , kde budú zobrazení poistenci a sporitelia. Na konci informácie je , že sa môže požiadať o výnimku. No neviem ale mne priniesli potvrdenia o vstupe do ll. piliera zatial len 5 zamestnanci, mám ich vyzvať alebo to nechať tak?
vladan
07.02.05,10:14
informáciu o tom, že je zamestnanec sporiteľ, by ti mal ako zamestnávateľovi oznámiť ... teraz to neviem narýchlo nájsť, ale je to v novele buď zákona o sociálnom poistení alebo v zákone o starobnom dôchodkovom sporení :D
Katty
07.02.05,10:36
je to jeho povinnosť ale zdôvodnenie prečo a za akým účelom...ti aj tak nikto nedá...
matafe
07.02.05,11:42
informáciu o tom, že je zamestnanec sporiteľ, by ti mal ako zamestnávateľovi oznámiť ... teraz to neviem narýchlo nájsť, ale je to v novele buď zákona o sociálnom poistení alebo v zákone o starobnom dôchodkovom sporení :D
Zákon o starobnom dôch. sporení §65, ods1
Pôvodný návrh zákona o star.dôch. sporení bol robený tak, že zamestnávateľ mal vypočítavať sumy pre I. a II. pilier. Vtedy povinnosť informovať zamesnávateľa o uzatvorení zmluvy s DSS mala význam.
Avšak konečné znenie zákona hovorí, že sumy pre I. a II. pilier vypočítava až sociálna poisťovňa za každého poistenca, ktorý uzavrel zmluvu s DDS a kt. zmluva bola zaregistrovaná v registri zmluv v soc. poistovni.
Čiže to, či zamestnanec uzavrel zmluvu s DSS, v konečnom dôsledku zamestnávateľ nepotrebuje vedieť, ale §65 ods1 ostal v zákone....
matafe
07.02.05,12:51
V prípade, že zamestnávateľ nezaplatí odvody, príspevky na starobné dôchod. sporenie je povinná uhradiť soc. poisťovňa z fondu garančného poistenia.
Ale tu soc. poisťovni nastáva problém. Ak zamestnávateľ pošle výkaz s prílohou a nezaplatí, tak SP vypočita a uhradí príspevky pre DSS, horšie je, ak zamestnávateľ nepošle ani výkaz, pretože SP síce má povinnosť zaplatiť, ale nebude vedieť koľko, za ktorého poistenca, keďže nebude mať podklady pre výpočet. Ale to už je vec SP ako sa s tým vysporiada.