poruba
07.02.05,10:11
Kuriatka moje, neviem si rady. FO má v vlastníctve aj s manželkou dom, ktorý prenajíma firme na podnikanie. Tento dom sa neodpisuje, lebo je to jeho súkromný majetok, ale táto FO má ako živnostník príjmy z prenájmu. V decembri prerobil kúrenie z plyn. gamatiek na ústredné. To znamená nové radiátory, rozvody a hlavne kotol. Dať to ako zhodnotenie budovy sa mi v tomto prípade zdá ako somarina. Radiátory, rozvody a prácu mám na jednej faktúre - tak by som to dala na opravy. Kotol je na druhej faktúre - to by som dala do majetku a odpisovala (stál skoro 70000,-). Čo mi poradíte? Som z toho na infarkt, lebo každý mi radí inak a v podstate sa s tým nikto nestretol. Ďáááákujem....
fličo
07.02.05,10:34
Vo Finančnom spravodajcovi 3/1998 bol uvedený pokyn Ministerstva financií, v ktorom presne rozoberali, čo sa dáva do stavby a je ako technické zhodnotenie a čo tvorí samostatné technologické zariadenia a tiež, čo je modernizácia a rekonštrukcia. Pokiaľ viem, tak zatiaľ tento pokyn platí. Je tam uvedené, že vykurovanie: rozvody ÚK a vykurovacie telesá s príslušenstvom sú súčasťou stavby a odpisujú sa spolu s ňou. Výmena kúrenia z plyn.gamatiek na ústredné je podľa mňa technické zhodnotenie a nie oprava.
poruba
07.02.05,11:22
Fličo, ja viem, v normálnom prípade je to technické zhodnotenie. Ale môj šéf je mantinel, tá budova je jeho súkormný majetok a NEODPISUJE SA! Tak ako môžem spraviť zhodnotenie a odpisovať to spolu s budovou? Toš ten eine kleine problem... Som z toho "na prášky"...
fličo
08.02.05,04:42
Som z toho tiež jeleň, asi som sa zamerala na spodnú časť otázky a nepozrela si ostatné súvislosti. sorry
Ja rozmýšľam takto: Ak musím vykonať opravy na majetku, ktorý prenajímam, ale nie je obchodným, ale súkromným majetkom, tak prečo chceš rozdeliť tú výmenu kúrenia na dve časti ? Môže kotol fungovať bez radiátorov a rozvodov ? A bez domu ? Ja by som to dala všetko ako výdavky, ktoré súvisia s prenájmom domu.
Danuska
08.02.05,06:46
V 2004 mám taký istý problém, ale ja som sro v prenájme, takže ja to odpisujem, len neviem či som to dobre zaradila do odpisovej skupiny III.
fličo
08.02.05,07:43
V 2004 mám taký istý problém, ale ja som sro v prenájme, takže ja to odpisujem, len neviem či som to dobre zaradila do odpisovej skupiny III.
Danuska, co vlastne odpisujes ? Zmenou k 1.1.2005 platnou už na rok 2004 je stanovené, že už za zdaňovacie obdobie roku 2004 nie je možné preniesť právo odpisovania z prenajímateľa na nájomcu, ako to zákon umožňoval od roku 1993 až do roku 2003. § 24 ZDP a §52 ods.40 ZDP
poruba
08.02.05,08:05
Fličo, ja mám to kúrenie rozdelené na 2 faktúry. Kotol je na jednej, ten sme kúpili my, a radiátory aj s prácou sú na druhej, tú nám vystavila firma, ktorá nám to namontovala. Preto som v úzkych. Faktúru s prácou hodím na opravy, to som schopná si aj obhájiť, ale ten kotol - ak ho dám tiež na opravy, nevyhodí mi to nejaký daňovák? Čo ak povie, že je to majetok? A nie je nikde definované, do ktorej odp. sk. patrí. Tiež tak, ako Danuška, som rozmýšlala nad III.
fličo
08.02.05,08:45
Kotly ÚK sú v KP pod položkou 28.22.12-Kotly ústredného kúrenia (Z: Kotly teplovodného alebo parovodného ÚK na ľubovoľný druh energie). Ale nech som sa v prílohe ZDP pozerala akokoľvek, nenašla som ani v II. ani v III.odpisovej skupine túto položku, preto treba postupovať podľa § 26 ods. 2 ZDP.
poruba
08.02.05,11:12
Ďakujem ti, dobrá víla, asi to spravím podľa toho § 26. Nič lepšie ma nenapadá, jedine, že by ma do konca marca osvietilo ( a to asi nehrozí ) ....papapa
ekin
08.02.05,14:49
poruba, ja uctujem tiez občana-FO, ktorý prenajíma vlastnú nehnuteľnosť, čiže má zdaniteľné príjmy z prenájmu a budovu odpisujem podľa ZDP, rozdelím na m2, z ktorých má príjem a m2 súkromné. Koeficientom uplatním odpisy budovy. Keďže nevediem pre nich účtovníctvo - vediem iba evidenciu príjmov a výdajov vrátane odpisov. Myslím si, že by si takto mohla postupovať aj ty, veď tým len šéfovi pomôžeš, budove neublížiš odpismi...
fličo
09.02.05,05:15
poruba, ja uctujem tiez občana-FO, ktorý prenajíma vlastnú nehnuteľnosť, čiže má zdaniteľné príjmy z prenájmu a budovu odpisujem podľa ZDP, rozdelím na m2, z ktorých má príjem a m2 súkromné. Koeficientom uplatním odpisy budovy. Keďže nevediem pre nich účtovníctvo - vediem iba evidenciu príjmov a výdajov vrátane odpisov. Myslím si, že by si takto mohla postupovať aj ty, veď tým len šéfovi pomôžeš, budove neublížiš odpismi...
Ekin, môžeš mi, prosím, uviesť, na základe čoho sa dávajú do výdajov odpisy vlastnej prenajímanej nehnuteľnosti, prípadne jej časti ? Priznám sa, že v tomto trochu tápem.
poruba
09.02.05,08:40
Ekin, tú budovu prenajíma celú, nedá sa to rozdeliť na časti. A s tým by bol aj problém. Prenajíma ju už 4 roky a bývalá ekonómka (hviezda jasná) ju nikam neuviedla, nič neodpisovala, takže teraz začať s odpismy za budovu by bola asi samovražda.(Zabudla som pripomenúť, že svoju budovu prenajíma svojej s.r.o. - ale to nie je až také podstatné, to teraz robí každý druhý) A ak mám pravdu povedať, tiež mi nie je jasné, na akom princípe to ty robíš...
ekin
15.02.05,12:53
par. 6 ods 11 ZoDP hovorí o daňovníkovi, ktorý uplatňuje preukázateľne výdaje a pod písm.b) .....je o HM a NHM, ktorý možno odpisovať.
Ak dosahuje príjmy s týmto majetkom, je úplne samozrejmé, že aj tieto výdavky (náklady) sú jeho výdavkom. Platilo to už v predchádzajúcich obdobiach a platí to aj teraz. Ak mám príjmy a s tým súvisiace výdavky a preukázateľne ich evidujem (nevediem účtovníctvo), odpisy sú uznateľným výdavkom (nákladom).
soske
17.05.05,06:58
Dobrý deň v istom článku ste spomínali FS 3/1998. Súrne by so ho potreboval a na stranke MF už tento ročnik nie je k dispozicii. Mohol by mi ho niekto poskytnúť?
budem ho veeelebiť:)
fličo
17.05.05,07:32
Dobrý deň v istom článku ste spomínali FS 3/1998. Súrne by so ho potreboval a na stranke MF už tento ročnik nie je k dispozicii. Mohol by mi ho niekto poskytnúť?
budem ho veeelebiť:)
Chceš z neho niečo konkrétne alebo celý FS ? Ak necháš v ss svoju adresu, príp. fax, pošlem ti, čo z neho chceš, lebo najväčšia časť je príloha k farmaceutickým výrobkom.
soske
17.05.05,09:17
Hurááá

Potrebujem zaradenie technologii patriacich ku stavbam do odpisov.
Ktoré ku stavbe a ktoré samostatne aj keď sú súčasťou stavieb.
pavel@lino.sk
diki :)