lsulekova
14.06.07,09:34
Mám nasledovný problém: Spoločnosť si požičala peniaze od fyzickej osoby v roku 2005 v CZK. V 05/2007 bola uzatvorená dohoda o prevzatí dlhu našim konateľom. T.j., že konateľ bude splácať dlh spoločnosti. Toto všetko je bezodplatne, pretože peniaze boli požičané za účelom kúpy nehnuteľnosti a aj sa ručilo nehnuteľnosťou a konateľ od spoločnosti túto nehnuteľnosť kúpil a tým pádom sa rozhodol aj prevziať dlh voči FO. A teraz neviem ako zaúčtovať. Záväzok je evidovaný na 479. Na stranu Dal budem účtovať aký účet? Ďakujem veľmipekne za pomoc, neviem si rady ani s účtovnými súvsťažnosťami. :mee:
Kurz som použila dňom podpisu dohody.
lsulekova
25.06.07,10:55
Nevie mi s tým nikto pomôcť?
davidko
29.06.07,08:46
Mozno to spolocne zvladneme :)
Ak som to spravne pochopila,
1) niekedy v roku 2005 si Vasa s.r.o. zobrala pozicku od FO a uctovala predpokladam 221/479.
2) za tieto peniaze Vaša s. r. o. obstarala budovu,povedzme, ze sa uctovalo nieco ako 042/321, 321/221 a 021/042
3) konatel od s.r.o. kupil tuto budovu (pises bezodplatne, no predpokladam, ze tym myslis, ze fyzicky nedoslo k penaznym prevodom, ale ze v predajnej zmluve bola cena budovi uvedena, len forma uhrady bola uvedena ako zapocet s jeho pohladavkou z prevzateho dlhu) - preskocim uctovanie o zostatkovej cene a vyradovani a zachytim len predajnu cenu budovy ako 311,315/641.
4) predpokladam, ze FO postupila svoju pohladavku z poskytnutej pozicky na Vasko konatela, ze Vam to oznamila a ze sa teda uctovalo v analytikach o ukonceni zavazku voci povodnemu veritelovi a zachytil sa zavazok voci novemu veritelovi-Vasmu konatelovi
5) uhrada za budovu bola vzajomnym zapoctom Vasej pohladavky s jeho takze si podla mna vyparujes 479.A/311,315
Skus, ci to tak nejak u Vas prebehlo.
lsulekova
29.06.07,11:06
1) áno
2) áno
3) zle som sa vyjadrila, kúpa bola odplatná. Cena podľa znaleckého 2,4 mil. Započítali sme pôžičku od konateľa 1,64 mil. Tj. k úhrade 760 tis. zaplatil v hotovosti.
4) existuje dohoda o prevzatí dlhu, ktorá je bezodplatná, t.j. že konateľ sa zaviazal k úhrade a nechce od firmy kompenzáciu.
5) ja som prevzatie dlhu skúsila zaúčtovať nasledovne: 479/648 (bolo to v nejakej literatúre, tak snáď to bude OK)