petres@pobox.sk
14.06.07,09:35
Dobry den,

sme dvor s 11 odkupenymi bytmi do osobneho vlastnictva. Kazdy byt ma nad sebou strechu, ktora je majetkom vsetkych (rovnako ako zaklady domu, obvodove mury, podbranie...), hoci cele roky si kazdy skladuje svoje veci iba nad svojim bytom. Nakolko niektore strechy su v katastrofalnom stave a ludia sa nevedia dohodnut na oprave tychto striech z fondu oprav, rozhodlo sa, ze si dame prerobit zmluvy tak, aby ku kazdemu bytu patrila jeho strecha a jeho fasada a kazdy si bude robit opravy na vlastne triko.

Chcem sa opytat, ci je to vobec mozne a kolko by asi stalo "prerobenie" kazdej takejto zmluvy.

P.S.: Este by som sa rada spytala na vyznam tohto typu tarchy v liste vlastnictva: Zalozne pravo v prospech ostatych vlastnikov bytov na zabezpecenie buducich pohladavok podla paragrafu 15, zak. c. 182/93 Zz.

Velmi pekne dakujem za odpovede.
Chobot
14.06.07,08:52
Dobry den,

sme dvor s 11 odkupenymi bytmi do osobneho vlastnictva. Kazdy byt ma nad sebou strechu, ktora je majetkom vsetkych (rovnako ako zaklady domu, obvodove mury, podbranie...), hoci cele roky si kazdy skladuje svoje veci iba nad svojim bytom. Nakolko niektore strechy su v katastrofalnom stave a ludia sa nevedia dohodnut na oprave tychto striech z fondu oprav, rozhodlo sa, ze si dame prerobit zmluvy tak, aby ku kazdemu bytu patrila jeho strecha a jeho fasada a kazdy si bude robit opravy na vlastne triko.

Chcem sa opytat, ci je to vobec mozne a kolko by asi stalo "prerobenie" kazdej takejto zmluvy.

P.S.: Este by som sa rada spytala na vyznam tohto typu tarchy v liste vlastnictva: Zalozne pravo v prospech ostatych vlastnikov bytov na zabezpecenie buducich pohladavok podla paragrafu 15, zak. c. 182/93 Zz.

Velmi pekne dakujem za odpovede.

Táto záležitosť je komplikovanejšia, než si myslíš. Začnem tým jednoduchším, čo sa pýtaš na konci.

Tá ťarcha - záložné právo sa zriaďuje zo zákona v prípade obytných domov. Ide o to, že pokiaľ niektorý vlastník neplatí riadne svoje záväzky (služby, fond opráv) a z vyúčtovanie mu vznikne nedoplatok, ktorý neuhradí, majú ostatní vlastníci právo dať do dražby jeho byt, lebo majú na neho záložné právo. Niečo podobné, ako keď si berieš úver z banky a založíš byt v prospech banky (keď neplatíš úver, môžu ti byt zhabať a predať). Len s tým rozdielom, že to nie je v prospech banky, ale v prospech všetkých ostatných vlastníkov.

Teraz to zložitejšie. Neviem, akú zmluvu chceš zmeniť? Kúpnu zmluvu? Tú už zmeniť nemôžeš, lebo na jej základe bolo vlastníctvo zapísané do katastra.

Predpokladám, že ste bytový dom, ktorý má 11 bytových jednotiek. Neviem, ako ste konštrukčne riešení, ale určite to nebudú úplne samostatné bytové domy, máte určite niektoré spoločné časti domu (napr. fasáda, aj tá strecha). Alebo sú to byty v bytovom dome, ktorý by sa dal popísať ako radová zástavba? Teda prízemné domy, kde každý byt má vlastnú strechu nad sebou?

Ak sa to dá konštrukčne rozdeliť na 11 akoby rodinných domov, tak to, čo chcete urobiť, by teoreticky bolo možné. Chcelo by to ale projektanta, ktorý vypracuje návrh do katastra o zmene stavby na 11 samostatných budov, kde každý by mal vlastného majiteľa.

Pokiaľ to je však klasická bytovka, tak to, čo chcete spraviť, nie je možné, lebo strecha bude vždy spoločným majetkom, o ktorý sa musíte starať spoločne. Je jedno, kto býva tesne pod tou strechou, tomu patrí aj strecha, ktorá nie je nad jeho bytom. Ak má s tým niekto tak veľké problémy, nech sa presťahuje do rodinného domu, kde mu bude patriť len tá jeho strecha. V bytovom dome sa s tým musí vyrovnať, že dom je spoločným vlastníctvom všetkých majiteľov bytov. A o spoločné časti (strechu, fasádu) sa musia postarať spoločne, aj keď to nie je nad ich bytom. Časy, kedy "moje" končilo pri dverách do bytu už skončili. Treba si uvedomiť, že to "naše" je aj "moje" a tak k tomu aj pristupovať.

mimotemy
Pred týždňom sme dali nové, plastové okná v spoločných priestoroch (pivnice, práčovňa, schodisko). Včera som videl na schodisku na jednom okne jeden pekne veľký pľuvanec. Ten, kto to ho tam umiestnil, by to doma na okne asi neurobil. A pritom je to tak isto aj jeho majetok, len si to neuvedomuje. Presne o tom je bývanie v bytovom dome.
petres@pobox.sk
14.06.07,09:21
Ahoj Chobot,

velka vdaka za vysvetlenie, tu tarchu teraz uz uplne chapem.

Co sa tyka toho nasho domu, su to naozaj prizemne byty umiestnene okolo dvora, cize sa dotykaju bocnymi stenami a kazdy ma nad sebou vlastnu strechu. Viem, ze vsetci by sme si vzajomne mali prispievat na potrebne opravy, upravy a podobne. Bohuzial s niektorymi ludmi sa naozaj neda... Ale zasa tiez zastavam nazor, ze radsej prispiet niekomu na opadanu zdevastovanu fasadu alebo padajucu strechu ako tomu, kto si chce iba zmenit farbu fasady (to bol priklad), lenze potom nastava klasicka otazka typu: "A preco jemu sa prispelo na fasadu a mne nie?" Jednoducho sa to neda spravodlivo riesit v niektorych otazkach. :-(

Dobre teda, skusim sa popytat podla Tvojej rady na nejakeho toho projektanta. Snad nam bude vediet vyhoviet.

Este raz velmi pekne dakujem.

mimotemy Ten pluvanec ma mrzi. :-( Mame sa este co ucit...