Tánička
14.06.07,12:13
Prosím Vás, môže si SZČO uplatniť do daňových nákladov výdavky za stravné a občerstvenie pri vedení školenia? V živnostenskom liste má uvedené: Školiaca a lektorská činnosť v rozsahu volnej živnosti, Technicko-organizačné zabezpečenie školení, kurzov, prednášok v rozsahu voľnej živnosti, .......
Ak áno, aké doklady musí doložiť? Bločky za zaplatenie stravného a občerstvenia má. Treba napr. prezenčnú listinu, alebo niečo iné?
Ďakujem
JAJA11
14.06.07,10:18
Prosím Vás, môže si SZČO uplatniť do daňových nákladov výdavky za stravné a občerstvenie pri vedení školenia? V živnostenskom liste má uvedené: Školiaca a lektorská činnosť v rozsahu volnej živnosti, Technicko-organizačné zabezpečenie školení, kurzov, prednášok v rozsahu voľnej živnosti, .......

Hlavne by malo byť z prihlášky na školenie zrejmé, že v cene je aj občerstvenie. Podpísaný zoznam účastníkov by mal stačiť na zadokladovanie oprávnených nákladov na občrstvenie.

Ak áno, aké doklady musí doložiť? Bločky za zaplatenie stravného a občerstvenia má. Treba napr. prezenčnú listinu, alebo niečo iné?
Ďakujem Áno. :rolleyes:
Monika Kováčová
14.06.07,10:28
Nie .:rolleyes:
duficek
14.06.07,10:33
hlasovanie publika nepomohlo, zolik 50 na 50 nepomoze, ostava uz len zavolat znamemu :) mimotemy
Tweety
14.06.07,10:35
Prosím Vás, môže si SZČO uplatniť do daňových nákladov výdavky za stravné a občerstvenie pri vedení školenia? V živnostenskom liste má uvedené: Školiaca a lektorská činnosť v rozsahu volnej živnosti, Technicko-organizačné zabezpečenie školení, kurzov, prednášok v rozsahu voľnej živnosti, .......
Ak áno, aké doklady musí doložiť? Bločky za zaplatenie stravného a občerstvenia má. Treba napr. prezenčnú listinu, alebo niečo iné?
Ďakujem
Môže, ak budú služby školenia fakturované, nevidím v tom problém.
hemaja
14.06.07,11:31
Pripojím sa k tejto téme, sme s.r.o., ktorá vykonáva školenia a má autoškolu. Začali sme organizovať dopravné súťaže pre školy, škôlky. Na tieto akcie kupujeme deťom džúsiky a keksíky. Ako to mám teraz zaúčtovať? Rozmýšľam nad 501 - spotreba materiálu, ale neviem, či to bude správne. Vopred ďakujem za rady.
JAJA11
14.06.07,11:44
Pripojím sa k tejto téme, sme s.r.o., ktorá vykonáva školenia a má autoškolu. Začali sme organizovať dopravné súťaže pre školy, škôlky. Na tieto akcie kupujeme deťom džúsiky a keksíky. Ako to mám teraz zaúčtovať? Rozmýšľam nad 501 - spotreba materiálu, ale neviem, či to bude správne. Vopred ďakujem za rady.

V tomto prípade by som to považovala za problematické, predpokladám, že to robíte zdarma, takže to sú skôr dary. :o
hemaja
14.06.07,11:50
V tomto prípade by som to považovala za problematické, predpokladám, že to robíte zdarma, takže to sú skôr dary. :o

V podstate áno, robíme to zdarma. Ani sa mi tak nejedná o dph, ako skôr o náklad. Nie je žiadne riešenie?
Monika Kováčová
14.06.07,11:55
Je. 513 .
ekopo
14.06.07,12:07
Sme v JU..
JAJA11
14.06.07,12:12
V podstate áno, robíme to zdarma. Ani sa mi tak nejedná o dph, ako skôr o náklad. Nie je žiadne riešenie?

Jedine, že by sa to podarilo ušetriť pri bežných školeniach, ktoré máte platené. (Ťažko sa dokáže, kto koľko keksov zjedol, takže aspoň takto, lebo je to nespravodlivé, ak niekto chce robiť dobre deťom a nemôže si to ani dať do nákladov.) ;) :rolleyes:
Monika Kováčová
14.06.07,12:21
Pripojím sa k tejto téme, sme s.r.o., ktorá vykonáva školenia a má autoškolu. Začali sme organizovať dopravné súťaže pre školy, škôlky. Na tieto akcie kupujeme deťom džúsiky a keksíky. Ako to mám teraz zaúčtovať? Rozmýšľam nad 501 - spotreba materiálu, ale neviem, či to bude správne. Vopred ďakujem za rady.
vieme ekopo, vieme....:)
ekopo
14.06.07,13:08
Ja len aby sa téma nerozvinula do PU.
JAJA11
14.06.07,13:16
Je. 513 .

Ale reprezentačné je pripočítateľná položka. (Okrem predmetov do 500,- Skk označené logom firmy, čo džúsiky a keksíky asi nie sú.) :confused:
hemaja
14.06.07,13:23
Ja len aby sa téma nerozvinula do PU.

ospravedlňujem sa, nevšimla som si, že je to o JU, videla som zaujímavú tému, ktorú práve riešim, tak som napísala, nechcela som zakladať novú.
ekopo
14.06.07,13:57
ospravedlňujem sa, nevšimla som si, že je to o JU, videla som zaujímavú tému, ktorú práve riešim, tak som napísala, nechcela som zakladať novú.
veď to je v poriadku :)
Monika Kováčová
14.06.07,14:43
Ale reprezentačné je pripočítateľná položka. (Okrem predmetov do 500,- Skk označené logom firmy, čo džúsiky a keksíky asi nie sú.) :confused:

vieme JAJA11, vieme.:) ale dary to isto nie sú:


V tomto prípade by som to považovala za problematické, predpokladám, že to robíte zdarma, takže to sú skôr dary. :o
Vianocka
14.06.07,15:34
Prosím Vás, môže si SZČO uplatniť do daňových nákladov výdavky za stravné a občerstvenie pri vedení školenia? V živnostenskom liste má uvedené: Školiaca a lektorská činnosť v rozsahu volnej živnosti, Technicko-organizačné zabezpečenie školení, kurzov, prednášok v rozsahu voľnej živnosti, .......
Ak áno, aké doklady musí doložiť? Bločky za zaplatenie stravného a občerstvenia má. Treba napr. prezenčnú listinu, alebo niečo iné?
Ďakujem

Ja by som poradila nasledovne:

Keď organizujete školenie, iste máte urobenú predbežnú kalkuláciu ceny za školenie na jednotlivého účastníka školenia. A predpokladám, že tam máte uvedené aj občerstvenie, ktoré v rámci školenia poskytnete. Vzhľadom k tomu, že občerstvenie pre školených bude zahrnuté v cene školenia, čím bude dokazateľné, že výdavok za poskytnuté občerstvenie bude kryté príjmom za toto občerstvenie v rámci celkovej ceny školenia, potom je tento výdavok uznateľným daňovým výdavkom (réžia) a je možné odpočítať aj DPH z nákupu.