ErikaOl
14.06.07,12:04
Mám smenových pracovníkov.
1. Na sviatok mu vyšla smena 4 hodiny. Má za ne nárok na náhradu mzdy za sviatok a príplatok za sviatok? Alebo mu to mám zarátať ako normálne odpracovaný čas (4h) a zaplatiť mu to len jeho hodinovou mzdou?
2. A čo ten, ktorému smena nevyšla. Ten má nejaký nárok na náhradu mzdy za sviatok?
Už som dnes totiž volala 3 ľuďom a kažký mi povedal iné riešenie. :eek:

Prosíííííím.
:mee:
jankasm
14.06.07,11:45
Mám smenových pracovníkov.
1. Na sviatok mu vyšla smena 4 hodiny. Má za ne nárok na náhradu mzdy za sviatok a príplatok za sviatok? Alebo mu to mám zarátať ako normálne odpracovaný čas (4h) a zaplatiť mu to len jeho hodinovou mzdou?
2. A čo ten, ktorému smena nevyšla. Ten má nejaký nárok na náhradu mzdy za sviatok?
Už som dnes totiž volala 3 ľuďom a kažký mi povedal iné riešenie. :eek:

Prosíííííím.
:mee:

Ten, ktorému vyšla na ten deň smena, by mal podľa mňa dostať normálne zaplatené 4 hodiny plus príplatok za prácu vo sviatok.
Ten, ktorému smena nevyšla, by to mal mať zaplatené ako nadčas spolu s príplatkom za prácu vo sviatok.
Nie som si však 100% istá, tak skús počkať na odsúhlasenie prípadne opravenie môjho príspevku. ;) :)
endrju
14.06.07,11:55
Okrem čakania na odsúhlasenie príspevku od jankasm (apropó, druhej vete v jej príspevku nerozumiem) odporúčam vyhľadať a preštudovať na Porade témy, v ktorých boli otázky z prvého príspevku veľmi podrobne prediskutované.
ErikaOl
14.06.07,12:03
S prvou odpoveďou súhlasím.
Ale k bodu 2: Má zamestnanec, ktorý mal práve cez sviatok voľno (tak mu vyšla smenovka) nárok na nejakú náhradu?
endrju
14.06.07,12:05
...
Ale k bodu 2: Má zamestnanec, ktorý mal práve cez sviatok voľno (tak mu vyšla smenovka) nárok na nejakú náhradu?

Práve preto som vo svojom vyjadrení napísal že druhej vete nerozumiem ;)
ErikaOl
14.06.07,12:14
Endrju,
našla som príspevok, ale nejako nie celkom čo hľadám.Neporadíš mi kde hľadať? Som tu krátko, mám v tom ešte trošku chaos.
Zita4
14.06.07,12:21
Mám smenových pracovníkov.
1. Na sviatok mu vyšla smena 4 hodiny. Má za ne nárok na náhradu mzdy za sviatok a príplatok za sviatok? Alebo mu to mám zarátať ako normálne odpracovaný čas (4h) a zaplatiť mu to len jeho hodinovou mzdou?
2. A čo ten, ktorému smena nevyšla. Ten má nejaký nárok na náhradu mzdy za sviatok?
Už som dnes totiž volala 3 ľuďom a kažký mi povedal iné riešenie. :eek:
Prosíííííím.
:mee:
1. Ak pracoval vo sviatok (začal pracovnú zmenu vo sviatok), má nárok na príplatok za sviatok za celú odpracovanú zmenu.
2. Ten, ktorý nepracoval vo sviatok preto, že nemal naplánovanú zmenu, nedostane žiadnu náhradu.
endrju
14.06.07,12:33
http://www.porada.sk/showthread.php?t=39667
http://www.porada.sk/showthread.php?t=43091
http://www.porada.sk/showthread.php?t=1097
http://www.porada.sk/showthread.php?t=17423
http://www.porada.sk/showthread.php?t=14250
http://www.porada.sk/showthread.php?t=11905
http://www.porada.sk/showthread.php?t=149

Je to len časť dosť obsiahleho zoznamu tém, ktorý sa vygeneruje
pri vyhľadaní slov nepretržit* sviat* vo vyhľadávači na Porade.
Z príspevkov v týchto témach si určite poskladáš správnu odpoveď na Tvoju otázku.
hemaja
14.06.07,12:48
S prvou odpoveďou súhlasím.
Ale k bodu 2: Má zamestnanec, ktorý mal práve cez sviatok voľno (tak mu vyšla smenovka) nárok na nejakú náhradu?

Mzdu a náhradu 100% za sviatok dostane len ten zamestnanec, ktorému na tento deň vyšla pracovná zmena. Kolega, ktorý pracuje tiež na zmeny, ale v tento deň má voľno, tomu nepatrí nič. Svoj fond pracovného času má mať rozvrhnutý vopred na celý mesiac a keďže mu na tento deň sviatku nevyšla zmena, tak ju nemôže mať ani zaplatenú. V budúcnosti si môžte robiť rozpis, kto pracoval cez sviatok a môžte to striedať, aby nemali zamestnanci pocit, že sú ukrivdení. Určite každý má záujem o prilepšenie k výplate. Náhrada mzdy za sviatok patrí vo všeobecnosti len tým zamestnancom, ktorí sú odmeňovaní mesačnou mzdou.
Zita4
14.06.07,16:26
Mzdu a náhradu 100% za sviatok dostane len ten zamestnanec, ktorému na tento deň vyšla pracovná zmena. Kolega, ktorý pracuje tiež na zmeny, ale v tento deň má voľno, tomu nepatrí nič. Svoj fond pracovného času má mať rozvrhnutý vopred na celý mesiac a keďže mu na tento deň sviatku nevyšla zmena, tak ju nemôže mať ani zaplatenú. V budúcnosti si môžte robiť rozpis, kto pracoval cez sviatok a môžte to striedať, aby nemali zamestnanci pocit, že sú ukrivdení. Určite každý má záujem o prilepšenie k výplate. Náhrada mzdy za sviatok patrí vo všeobecnosti len tým zamestnancom, ktorí sú odmeňovaní mesačnou mzdou.
Súhlasím so všetkým, okrem poslednej vety. Náhrada mzdy za sviatok patrí všetkým tým, ktorí sú odmeňovaní hodinovou mzdou.
(Z § 122 Zákonníka práce): U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí.
Zamestnancom s nerovnomerným pracovným časom v nepretržitej prevádzke náhrada mzdy nemôže vzniknúť, pretože ak má naplánovanú pracovnú zmenu vo sviatok, aj ju odpracuje. Ak nemá mať pracovnú zmenu, nemá prečo dostať náhradu mzdy.
hemaja
15.06.07,04:31
Súhlasím so všetkým, okrem poslednej vety. Náhrada mzdy za sviatok patrí všetkým tým, ktorí sú odmeňovaní hodinovou mzdou.
(Z § 122 Zákonníka práce): U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí.
Zamestnancom s nerovnomerným pracovným časom v nepretržitej prevádzke náhrada mzdy nemôže vzniknúť, pretože ak má naplánovanú pracovnú zmenu vo sviatok, aj ju odpracuje. Ak nemá mať pracovnú zmenu, nemá prečo dostať náhradu mzdy.

Áno, súhlasím, písala som to vo všeobecnosti, nemyslela som na nerovnomerne pracujúcich, ale zamestnanca, ktorý pracuje klasicky rovnomerne a má mesačnú mzdu. Tomu musíme zaplatiť sviatok, aj keď vtedy nepracuje, a to dokonca priemernou mzdou, rovnako ako napr. dovolenku. Chcela som len uviesť príklad, kedy sa môže platiť za sviatok. Ďakujem, mala som byť presnejšia.
azuz
15.06.07,05:07
Áno, súhlasím, písala som to vo všeobecnosti, nemyslela som na nerovnomerne pracujúcich, ale zamestnanca, ktorý pracuje klasicky rovnomerne a má mesačnú mzdu. Tomu musíme zaplatiť sviatok, aj keď vtedy nepracuje, a to dokonca priemernou mzdou, rovnako ako napr. dovolenku. Chcela som len uviesť príklad, kedy sa môže platiť za sviatok. Ďakujem, mala som byť presnejšia.
Zita4 Ťa chcela upozorniť natúto vetu zo ZP:
U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí
To znamená, že mesačne odmeňovaný zamestnanec za neodpracovaný sviatok (ak mu pripadla na sviatok zmena) nemá nárok na náhradu mzdy ale na mzdu.
jankasm
15.06.07,06:06
Práve preto som vo svojom vyjadrení napísal že druhej vete nerozumiem ;)

Sorry, došlo k malej chybičke. :D
Toho druhého zamestnanca som chápala tak, že síce mu smena nevyšla, ale v ten deň pracoval. Preto tá moja odpoveď o nadčase a príplatkoch. :cool:
Ešte raz, sorry. :---