andrejf
14.06.07,15:42
Zdravim,

treba pozicat svokrinemu bratovi peniaze, povedal som ze jedine s papierom. Nieze by som mu neveril ale uz poznam pripady.

Teraz je otazka aky papier spisat ? Treba na to pravnika ? Aby som mal aspon nieco v ruke ... Staci spisat nieco typu ze tento poziciava tomuto a podpisat. Bude to na nieco dobre ?

Dik,
Andrej.
Monika Kováčová
14.06.07,13:44
Zmluva o pôžičke, mala by obsahovať aj termín, do kedy dĺžnik svoje peniaze vráti a akým spôsobom (hotovosť, prevod na účet a pod.)
dana9
14.06.07,13:50
Ahoj, zmluva o pôžičke musí mať určité náležitosti, posielam vzor, skpús si to upraviť


Zmluva o pôžičke
I.
Zmluvné strany


1.1 ........................(meno a priezvisko) trvale bytom: .................................................. .....
nar.: .................................................. ..................
rodné číslo: .................................................. .......

ďalej ako „veriteľ“

a

1.2 ........................(meno a priezvisko) trvale bytom: .................................................. .....
nar.: .................................................. ..................
rodné číslo: .................................................. .......

ďalej ako „dlžník“


uzavreli dnešného dňa v súlade s ustanovením § 657 a nasl. zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v platnom znení (ďalej len „Občiansky zákonník“) túto zmluvu o pôžičke.


II.
Predmet zmluvy

2.1 Predmetom tejto zmluvy je záväzok veriteľa poskytnúť dlžníkovi bezúročne peňažné prostriedky vo výške ................................. Sk (slovom ........................................ slovenských korún).

2.2 Dlžník podpisom tejto zmluvy o pôžičke potvrdzuje, že v deň jej podpísania prevzal od veriteľa v hotovosti peňažné prostriedky vo výške stanovej v bode 2.1 tejto zmluvy.

2.3 Dlžník sa podpisom tejto zmluvy zaväzuje poskytnuté peňažné prostriedky vo výške .......................... Sk (slovom ................................................. slovenských korún) použiť na účel dohodnutý v tejto zmluve a tieto vrátiť na základe splátkového kalendára podľa bodu 4.1 tejto zmluvy do ...... mesiacov od dňa podpisu tejto zmluvy o pôžičke.


III.
Účel pôžičky

3.1 Účelom pôžičky je poskytnutie finančných prostriedkov určených na kúpu nehnuteľnosti – pozemku s parcelným číslom ........., nachádzajúcej sa v katastrálnom území ....................., ktorá je zapísaná na LV č. ......., vedenom Správou katastra ............., Katastrálnym úradom .................. a stavby – rodinného domu vo výstavbe stojaceho na vyššie uvedenom pozemku, v zmysle zmluvy o budúcej zmluve zo dňa ............, .


IV.
Splatenie pôžičky

4.1 V súlade s ustanovením bodu 2.2 tejto zmluvy o pôžičke sa dlžník zaväzuje poskytnuté finančné prostriedky vrátiť v termínoch určených týmto splátkovým kalendárom:

Prvá splátka .................. Sk dňa ................. k rukám veriteľa.
Druhá splátka .................. Sk dňa ................. k rukám veriteľa.
Celkom ...................................... Sk


V.
Sankcie

5.1 V prípade, ak sa dlžník dostane do omeškania čo i len s jednou splátkou pôžičky voči splátkovému kalendáru podľa bodu 4.1 tejto zmluvy o pôžičke, môže veriteľ jednostranne odstúpiť od zmluvy a dlžná suma sa stane v plnej výške splatná.


VI.
Záverečné ustanovenia


1. Zmluvné strany podpisom Zmluvy potvrdzujú, že právny úkon je urobený v predpísanej forme a prejavy vôle sú hodnoverné a dostatočne zrozumiteľné.
2. Vo veciach neupravených Zmluvou sa zmluvný vzťah spravu­je príslušnými ustanove­niami všeobecne záväzných právnych predpisov.
3. Zmena Zmluvy je možná len písomnou dohodou zmluv­ných strán.
4. Ak niektoré us­tanovenia Zmluvy nie sú celkom alebo sčasti platné alebo účinné alebo neskôr stratia platnosť alebo účin­nosť, nie je tým dotknutá platnosť alebo účinnosť ostat­ných ustanovení. Namiesto neplatných alebo neúčinných ustanovení a na vy­plnenie me­dzier sa použije právna úprava, ktorá, pokiaľ je to právne možné, sa čo naj­viac približuje zmy­s­lu a účelu Zmlu­vy, pokiaľ pri uzatváraní Zmluvy zmluvné strany túto otázku brali do úvahy.
5. Zmluva je vyhotove­ná v dvoch rovnopisoch, jeden rovnopis pre Predávajúceho a jeden pre Kupu­jú­ceho.
6. Zmluva nadobúda platnosť a účinnosť dňom jej podpí­sania zmluv­ný­mi stranami.
7. Zmluvné strany vyhlasujú, že si Zmluvu riadne prečítali a potvrdzujú, že Zmluva je zrozumiteľná a určitá a vyjadruje ich skutočnú, slobodnú a vážnu vôľu, nie je uzatvorená v tiesni za nápadne nevýhodných podmienok a na znak súhlasu ju vlastnoručne podpísali.


V ..........................., dňa ..............


.................................................. ...... .................................................. ......
.........................(meno a priezvisko) .........................(meno a priezvisko)
veriteľ dlžník
Chobot
14.06.07,13:52
Zdravim,

treba pozicat svokrinemu bratovi peniaze, povedal som ze jedine s papierom. Nieze by som mu neveril ale uz poznam pripady.

Teraz je otazka aky papier spisat ? Treba na to pravnika ? Aby som mal aspon nieco v ruke ... Staci spisat nieco typu ze tento poziciava tomuto a podpisat. Bude to na nieco dobre ?

Dik,
Andrej.

Určite je lepší papier v hrsti ako prísľub na streche. Môžete napísať napr. dohodu o pôžičke, kde uvediete všetky podrobnosti : požičanú sumu, odplatu za požičanie (pozor nie úrok, lebo to by si musel byť banka), dátum požičania, dátum vrátenia.

Najlepšie by bolo, keby ti napísal zmenku. Tá je v našom právnom systéme najlepšie vymožiteľná na súde. Podrobnosti o zmenke upravuje zmenkový zákon č. 191/1950 (nie, nie je to chyba, je to zákon z roku 1950, ktorý ešte aj v jeho pôvodnej podobe je veľmi dobrý a nepotrebuje novelizácie). Tam nájdeš, čo všetko musí zmenka obsahovať. Zmenku navyše môžeš ľahko previeť aj na inú osobu.

Taktiež doporučujem jeho podpis na zmluve alebo zmenke nechať overiť notárom.
borob
15.06.07,05:05
moj otec mi vždy hovoril : ak chceš prisť o priatela- požičaj mu peniaze!!!


Lahký požičajko -Ťažký vracajko!!!

Mal pravdu Daj si velký pozor.

boro
anklar
15.06.07,05:46
moj otec mi vždy hovoril : ak chceš prisť o priatela- požičaj mu peniaze!!!


Lahký požičajko -Ťažký vracajko!!!

Mal pravdu Daj si velký pozor.

boroTvoj otecko bol múdry muž! Požičiame v dobrej viere, že nám peniaze vrátia a naším cieľom je pomôcť. Spravidla, výsledok je taký, že si narobíme problémy. Moja matka zasa hovorieva: Hlava bolí toho, kto požičal a nie toho, kto dlhuje.
Opatrne, lebo zmluva o pôžičke peňazí nie je zárukou, že sa aj vrátia.
daria29
15.06.07,19:17
nieco podobne sme urobili tak ze sme to napisali a potvrdila to na matrike za nejaky poplatok asi za 3o sk treba tqam jasne udaje a spolu ist podpisat
rada
16.06.07,05:45
Ak by som od začiatku mala nedôvoru v človeka, ktorému by som buď dobrovoľne alebo aj "pre kľud v rodine" mala požičať peniaze tak mu ich nepožičiam vôbec.
Ak sa predsa len rozhodnem požičať odporúčam uzavrieť písomnú zmluvu o pôžičke (napriek tomu, že zákon dovoľuje uzavrieť ju aj ústne či konkludentne). To, že mi matrika či notár overí podpis na zmluve má právnu silu iba potiaľ pokiaľ sa bude jednať o pravosť podpisu, ani jeden ani druhý nezodpovedajú za obsah zmluvy. Ibaže by sa zmluva napísala formou notárskej zápisnice (čo zase stojí dosť peňazí). Ak sa nejedná o veľkú sumu urobila by som to jednoduchou zmluvou o pôžičke - viď vzor hore - treba upraviť na vlastné podmienky. Treba si rozhodnúť či peniaze má vrátiť naraz alebo v splátkach. Možno si podľa zákona dohodnúť aj úroky. Ak v zmluve nebudú uvedené nemožno ich od dlžníka žiadať.