bui
14.06.07,17:54
Objednali sme si u zivnostnika inzinierske prace na projekte v USA. Tieto potom budeme fakturovat firme do USA. Zaplatili sme tomuto zivnostnikovi letenku. Ako to mam zauctovat? Na ucet 518? Lebo na 512 to ist nemoze kedze nejde o nasho zamestnanca.

Tato letenka sa bude tiez fakturovat do USA.
Mohla by byt suma za letenku v danovych nakladoch aj keby sa uz nefakturovala do usa?

Aj my mame taky pripad ze nas zamestnanec pracuje v Saudskej Arabii pre jednu cesku firmu. Tato firma mu vzdy zabezpeci letenku.
a my ceskej firma fakturujeme inz prace a aj diety nasho zamestnanca. Tiez by ma zaujimalo ako si to uctuju oni...
Ci vsetko aj letenku aj vyfakturovane diety uctuju na 518....
lebo ani v tomto pripade nejde o ich zamestnaca ale o nasho....
bui
15.06.07,06:53
ziadny nazor???:(
Orsz
15.06.07,06:56
Objednali sme si u zivnostnika inzinierske prace na projekte v USA. Tieto potom budeme fakturovat firme do USA. Zaplatili sme tomuto zivnostnikovi letenku. Ako to mam zauctovat? Na ucet 518? Lebo na 512 to ist nemoze kedze nejde o nasho zamestnanca.

Tato letenka sa bude tiez fakturovat do USA.
Mohla by byt suma za letenku v danovych nakladoch aj keby sa uz nefakturovala do usa?

Aj my mame taky pripad ze nas zamestnanec pracuje v Saudskej Arabii pre jednu cesku firmu. Tato firma mu vzdy zabezpeci letenku.
a my ceskej firma fakturujeme inz prace a aj diety nasho zamestnanca. Tiez by ma zaujimalo ako si to uctuju oni...
Ci vsetko aj letenku aj vyfakturovane diety uctuju na 518....
lebo ani v tomto pripade nejde o ich zamestnaca ale o nasho....

Tú letenku by si mal zúčtovať ten živnostník do svojich výdavkov a Vám to refakturovať. Ak by sa aj ďalej neprefakúrovala do USA, nemalo by to vadiť, cena mnôže byť obsiahnutá v cene projektu. U zamestnanca je to iné - účtuje sa to priamo do daňových nákladov firmy.
bui
15.06.07,08:01
to bol aj moj nazor, no konatelia sa divili v com je preblem..ze aj praha to tak robi nam, ze uhradi priamo vsetky naklady...hotel, letenku..a my im uz fakturujeme len prace, ktore v zahranici nas zamestnanec urobi....

Letenka je uz zaplatena z nasho uctu..

neviem co dalej:o
zuzanar
15.06.07,08:17
Môj názor je, že letenku pre živnostníka si nemôžete dať do nákladov. Mali sme podobný prípad v JU aj kontrolu. Kupovali sme letenky pre zamestnancov aj pre živnostníkov spolu a živnostníkom sme ich fakturovali. Cez kontrolu nám to prešlo, ale veľmi sa im to nepáčilo.
bui
15.06.07,08:22
pre nasich zametnancov to tak robia 2 firmy...jedna zahranicna v Prahe a aj jedna tuzemska...

Zabezpecia nasemu zametnancovi vsetko a on uz ide len robit...
A dokonca ak ma dalsie naklady, ktore tam zaplatil z vlastneho tak to donesie tej firma na preplatenie...

A firme v Prahe fakturujeme aj vsetky diety..stravne...ze by boli v Cechach ine zakony?:rolleyes: aj to je mozne

a fieme na slovensku nefakturujeme stravne..ale zase vsetko co tam nas zametnanec minie na stravu si im da preplatit...donesie im blocky z restauracie
Orsz
15.06.07,08:22
to bol aj moj nazor, no konatelia sa divili v com je preblem..ze aj praha to tak robi nam, ze uhradi priamo vsetky naklady...hotel, letenku..a my im uz fakturujeme len prace, ktore v zahranici nas zamestnanec urobi....

Letenka je uz zaplatena z nasho uctu..

neviem co dalej:o

Tak si to dajte do zmluvy so živnostníkom, že náklady spojené s vyslaním hradí Vaša firma, a dáte si to do nákladov. Určite máte nejakú zmluvu o zabezpečení inžinierskych prác. Ďalej tam uvediete, že živnostník si bude faktúrovať odmenu len čisto za inžinierske práce, ktoré tam vykoná. Vy pri faktúrovaní do USA zohľadnite aj tieto náklady /urobte si kalkuláciu - vyčíslenie výslednej sumy - len pre seba, pre prípadnú kontrolu/.
Orsz
15.06.07,08:24
Môj názor je, že letenku pre živnostníka si nemôžete dať do nákladov. Mali sme podobný prípad v JU aj kontrolu. Kupovali sme letenky pre zamestnancov aj pre živnostníkov spolu a živnostníkom sme ich fakturovali. Cez kontrolu nám to prešlo, ale veľmi sa im to nepáčilo.

Myslím, že sa pozastavili skôr nad tým postupom, faktúrovať živnostníkom letenky, ktoré ste zakúpili vy - tam mi niečo chýba.
Orsz
15.06.07,08:26
pre nasich zametnancov to tak robia 2 firmy...jedna zahranicna v Prahe a aj jedna tuzemska...

Zabezpecia nasemu zametnancovi vsetko a on uz ide len robit...
A dokonca ak ma dalsie naklady, ktore tam zaplatil z vlastneho tak to donesie tej firma na preplatenie...

A firme v Prahe fakturujeme aj vsetky diety..stravne...ze by boli v Cechach ine zakony?:rolleyes: aj to je mozne

a fieme na slovensku nefakturujeme stravne..ale zase vsetko co tam nas zametnanec minie na stravu si im da preplatit...donesie im blocky z restauracie

Nemyslím, že by tam boli iné zákony, tieto náklady preplácajú, ale účtujú o tom ako o reprezentačnom, alebo si to podchytia v zmluve s firmou.
Danila
15.06.07,08:27
pre nasich zametnancov to tak robia 2 firmy...jedna zahranicna v Prahe a aj jedna tuzemska...

Zabezpecia nasemu zametnancovi vsetko a on uz ide len robit...
A dokonca ak ma dalsie naklady, ktore tam zaplatil z vlastneho tak to donesie tej firma na preplatenie...

A firme v Prahe fakturujeme aj vsetky diety..stravne...ze by boli v Cechach ine zakony?:rolleyes: aj to je mozne

a fieme na slovensku nefakturujeme stravne..ale zase vsetko co tam nas zametnanec minie na stravu si im da preplatit...donesie im blocky z restauracieAni my, ani v CZ nemáme problém zúčtovať do nákladov čokoľvek. Ale do nedaňových.
zuzanar
15.06.07,08:28
No oni práveže tvrdili, že to sú náklady živnostníka na výkon jeho práce, a tvárili sa, že jediné šťastie je, že sme im ich prefakturovali.:rolleyes:
Orsz
15.06.07,08:31
No oni práveže tvrdili, že to sú náklady živnostníka na výkon jeho práce, a tvárili sa, že jediné šťastie je, že sme im ich prefakturovali.:rolleyes:

To je síce pravda, ale dá sa to ošetriť aj v zmluve o vykonaní práce živnostníka pre firmu. Ide o to, aby tieto náklady boli premietnuté aj do príjmu.
bui
15.06.07,11:14
Ani my, ani v CZ nemáme problém zúčtovať do nákladov čokoľvek. Ale do nedaňových.

to by bolo pre nich strasne nevyhodne, keby si vsetky naklady spojene s pracami robotnikov inych firiem davali do nedanovych nakladov..ide o znacne sumy...hotely, letenky, diety...