Maja2
07.02.05,11:34
Pri zriadení prevádzky som musela na mesto nahlásiť otváracie hodiny. Chcem sa spýtať, či niekto kontroluje, či dodržiavam tieto otváracie hodiny a prípadne kto to môže pokutovať a na základe akého zákona. Pracujem na objednávky a niekedy v sobotu nemám klientov. Teraz neviem, či je lepšie nejakým oznámením zmeniť otváracie hodiny nahlásené v meste alebo to riskovať a chodiť v sobotu na prevádzku podľa potreby klientov. Alebo len na dvere pripísať k otváracím hodinám - že v sobotu podľa objednávok.
Ďakujem za odpoveď.
mada
07.02.05,11:25
Podnikateľsi musí splniť ohlasovaciu povinnosť na príslušnom Mestskom úrade 3 dni pred otvorením prevádzky na základe všeobeného záväzného nariadenia mesta, ktoré stanovuje podmienky podnikania - prevádzkovú dobu a každú trvalú zmenu je povinný nahlásiť na Mestský úrad. Nie som si istá, či v každom meste sú stanovené rovnaké podmienky, odporúčam si zistiť tieto skutočnosti v mieste podnikania.
Hlinkovx
07.02.05,11:44
Maja ..
my máme otváracie hodiny v Po - Pia..stanovené pevne čiže napr. od 8:00 - 16:00
a v sobotu máme napísané...na základe objednávky
kontrolu sme už mali..nemali k tomu výhrady..
Maja2
07.02.05,13:57
Asi teda pošlem na mesto žiadosť o zmenu otváracích hodín. Ale vôbec sa mi do toho nechce a som zvedavá, koľko si za to vypýtajú.

Hlinkovx a odkiaľ ste mali tú kontrolu? Z mestského úradu? Lebo veď kto iný by to kontroloval.
Vďaka.
Miro77
09.02.05,10:34
Podľa mňa ak nemáš prevádzku, ktorá by bola pre mesto kľúčová ako je napríklad lekáreň, lekár, potraviny, pošta a pod... Nemali by ti kecať do tvojej otváracej doby.
Čiže NEŽIADAŤ o zmenu, ale iba zaslať OZNÁMENIE o zmene otváracej doby. Otváraciu dobu môžu kontrolovať rôzne kontrólne orgány, ktoré ti môžu prísť na kontrolu. Oni si zistia, že kedy máš otvorené a prídu. Ak prídu a ty máš zatvorené a nemáš na dverách nápis prečo je zatvorené máš prúser. Ak je dlhodobo zatvorené treba mať napísane, kedy bude znovu otvorené. Nestačí ak tam dáš DNES zatvorené a oni prídu zajtra a pozajtra a stále tam bude DNES zatvorené.:mad:
V obci môžu tvoju otváraciu dobu skontrolovať bežný občania, ktorí sa vyberú k tebe do obchodu a už XX krát je tam zatvorené bez neakého oznamu. Ak sa takýto nespokojný občan posťažuje na Obec.úrade = prúser.
Patrik666
23.12.09,14:37
Dobri den chcel by som sa opytat ci existuje zakon ze dna 26.12. musi byt prevadzka zatvorena? Vopred Dakujem
misoft
23.12.09,14:43
ludex
23.12.09,14:45
Podľa mňa ak nemáš prevádzku, ktorá by bola pre mesto kľúčová ako je napríklad lekáreň, lekár, potraviny, pošta a pod... Nemali by ti kecať do tvojej otváracej doby.
Čiže NEŽIADAŤ o zmenu, ale iba zaslať OZNÁMENIE o zmene otváracej doby. Otváraciu dobu môžu kontrolovať rôzne kontrólne orgány, ktoré ti môžu prísť na kontrolu. Oni si zistia, že kedy máš otvorené a prídu. Ak prídu a ty máš zatvorené a nemáš na dverách nápis prečo je zatvorené máš prúser. Ak je dlhodobo zatvorené treba mať napísane, kedy bude znovu otvorené. Nestačí ak tam dáš DNES zatvorené a oni prídu zajtra a pozajtra a stále tam bude DNES zatvorené.:mad:
V obci môžu tvoju otváraciu dobu skontrolovať bežný občania, ktorí sa vyberú k tebe do obchodu a už XX krát je tam zatvorené bez neakého oznamu. Ak sa takýto nespokojný občan posťažuje na Obec.úrade = prúser.

V jednej krčme dal krčmár nápis ZAJTRA NALIEVAME ZADARMO! a mal plnú krčmu,ale asi týždeň to bolo stále ZAJTRA. :D:):D
marina8
23.12.09,14:56
Dobri den chcel by som sa opytat ci existuje zakon ze dna 26.12. musi byt prevadzka zatvorena? Vopred Dakujem

zákonník práce par. 94, výnimku majú 25.12 a 26.12 cukrárne, restaurácie a podobne zaraidenia
inspektorat prace sa chysta na zatahy :D
Vikt
13.01.10,20:29
dobry den, mna zaujima kto vlastne stanovuje otvaraciu dobu napr.uz na spominanu krcmu??? zakon ma nejako limituje /od - do, prip. kolko hodin musim mat otvorene/, alebo si len ja stanovim tu dobu /napr. aj od 6.00-22.00 hod./a dam na schvalenie obecnemu uradu.
Tattianocka
31.03.10,13:22
Dobrý Deň prajem, chcem sa spýtat či niekto nevie ako to je zo zákonom na 4.4.2010 (nedeľa), kedy vraj musia byt všetky prevádzky zatvorené.
Ďakujem.
hanelie
31.03.10,13:37
Dni pracovného pokoja
§ 94
Na začiatok

(1) Dni pracovného pokoja sú dni, na ktoré pripadá nepretržitý odpočinok zamestnanca v týždni, a sviatky.

(2) Prácu v dňoch pracovného pokoja možno nariadiť len výnimočne, a to po prerokovaní so zástupcami zamestnancov.

(3) V deň nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni možno zamestnancovi nariadiť len tieto nevyhnutné práce, ktoré sa nemôžu vykonať v pracovných dňoch:

a) naliehavé opravárske práce,
b) nakladacie a vykladacie práce,
c) inventúrne a uzávierkové práce,
d) práce vykonávané v nepretržitej prevádzke za zamestnanca, ktorý sa nedostavil na zmenu,
e) práce na odvrátenie nebezpečenstva ohrozujúceho život, zdravie alebo pri mimoriadnych udalostiach,
f) práce nevyhnutné so zreteľom na uspokojovanie životných, zdravotných a kultúrnych potrieb obyvateľstva,
g) kŕmenie a ošetrovanie hospodárskych zvierat,
h) naliehavé práce v poľnohospodárstve v rastlinnej výrobe pri zakladaní, ošetrovaní a zbere pestovaných plodín a pri spracovaní potravinárskych surovín.

(4) Vo sviatok možno zamestnancovi nariadiť len práce, ktoré možno nariadiť v dňoch nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni, práce v nepretržitej prevádzke a práce potrebné pri strážení objektov zamestnávateľa.

(5) V dňoch 1. januára, vo Veľkonočnú nedeľu, 24. decembra po 12.00 hodine a 25. decembra nemožno zamestnancovi nariadiť ani s ním dohodnúť prácu, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi vrátane s ním súvisiacich prác (ďalej len "maloobchodný predaj") s výnimkou maloobchodného predaja podľa prílohy č. 1a; ustanovenia odseku 3 písm. f) a odseku 4 sa v týchto prípadoch nepoužij
Suzanne.shop
19.04.12,11:27
Dobry deň, chcela by som sa informovať, ze ked davam ziadost povolenie otvaracich hodin na mesto, ci musim pisat aj obednajsiu prestavku, je to potrebne? ďakujem za radu.
blavaciko
22.04.12,16:41
ano, pise sa aj prestavka
Suzanne.shop
27.04.12,08:35
dakujem pekne za radu :-)
Letko
02.05.12,06:34
OTVÁRACIE HODINY V OBCHODOCH počas víkendov.

V Anglicku sa supermarkety zatvárajú v nedeľu už o 17:00, v Nemecku sú obchody zatvorené celú nedeľu. U nás sa niekedy zatvárali obchody už v sobotu napoludnia, otvárali až v pondelok.

Ste spokojní s tým, že obchody sú u nás cez víkend otvorené ako cez týždeň?
Suzanne.shop
09.05.12,07:27
Dobry den, mala by som ešte otazocku,stale ste mi tu dobre poradili. ked chcem predavat odevy, bizuteriu,material pre nechtove studia a take ako lesky na pery, pudre, make up a pod .. Musim na hygienu do ziadosti napisat ako druh predmetu posudenia.: Predaj textilu, bizuterie a ...?? coho? kozmetickeho tovaru? alebo drbneho kozmetickeho tovaru? naozaj neviem :-( dakujem Vam za radu :-)