margaretka100
14.06.07,18:58
Môže FO refakturovať stravné lístky,aj keď to nemá v predmete činnosti podnikania?
ide o to,že FO podnikala do apríla ako FO podnikateľ.Od mája založila s.r.o. a podnikala ako s.r.o..FO skončila činnosť.Lenže v marci nakúpila FO podnikateľ stravné lístky pre zamestnancov,lenže tak veľa,že aj na máj by mali.. a teraz to chce -ten zvyšok,čo ostal vo FO -prefakturovať spoločnosti s r.o...
myslím že by to nemal byť problém,len som si teraz nie istá,či môže takto postupovať pri stravných lístkov (že str.lístky môže predávať iba poskytovať ktorý má na to udelenú licenciu.. lenže toto je refakturácia,tak teď nevim:confused:
čo si myslíte?
ďakujem
Monika Kováčová
14.06.07,17:03
včera som o tom písala: Tiež nemám v predmete podnikania poskytovanie a dodávku elektrickej energie a refakturujem ju nájomcom, že?

Prepáčte, že sa opakujem.

http://www.porada.sk/t54550-mozem-fakturovat.html#post480242
Denda
14.06.07,17:09
včera som o tom písala: Tiež nemám v predmete podnikania poskytovanie a dodávku elektrickej energie a refakturujem ju nájomcom, že? Služby súvisiace s nájmom sú službami, ktoré súvisia s činnosťou, ktorá nemusí byť živnosťou. Je v tom rozdiel.
Monika Kováčová
14.06.07,17:12
Hej, to je v priloženom linku sa rozoberá refakturácia nákladov na školenie BOZP, je to podobné, pokiaľ ide len o fakturovanie "nákladov" bez zisku, a je k tomu dohoda/zmluva, nevidím v tom problém.
Denda
14.06.07,17:19
Hej, to je v priloženom linku sa rozoberá refakturácia nákladov na školenie BOZP, je to podobné, pokiaľ ide len o fakturovanie "nákladov" bez zisku, a je k tomu dohoda/zmluva, nevidím v tom problém.
Problém je v tom, že nevidím dôvod, prečo by mala byť fakturácia smerovaná na subjekt, ktorému to nepatrí. Prečo prijme niekto dodávku, ktorá sa netýkala jeho podnikania? Veď to môže byť posúdené ako chybná fakturácia. A chybnú faktúru máme možnosť vrátiť. To, že sa prijme dodávka, ktorá subjektu nepatrí a následne prefakturuje problém nerieši ... ale prehlbuje.
Monika Kováčová
14.06.07,17:28
No ja by som to ako problém nevidela, a kľudne by som si to zdôvodnila napr. takto:
FO, podnikateľ mal zamestnancov, ktorým kúpil stravné lístky. Využil možnosť zľavy na poplatku, ktorý poskytuje spoločnosť distribujúca SL a kúpil také množstvo, aby 1. ušetril, 2. zamestnanci dostali lístky vopred, aby ich na stravovanie mohli použiť - t.j. marec, apríl, máj.
Nakoľko svoju podnikateľskú činnosť ukončil a zamestnanci už pracujú pre spoločnosť s r.o., v ktorej je spoločníkom (čo samozrejme v marci nevedel...), SL sú vo výdavkoch FO podnikateľa neoprávnene a preto na základe Zmluvy... resp. dohody náklady na Stravné lístky refakturuje s.r.očke.
Myslím, že je to predovšetkým o obkecaní....

Ale druhá vec je oveľa jednoduchšia:
s.r.o. kúpi stravné lístky na máj atď a FO nech ich použije na svoju vlastnú spotrebu / resp. na zabezpečenie stravovania podnikateľa a podľa toho účtuje o SLístkoch ako VNZD, resp. VOZD.

Osobne by som sa rozhodla pre druhé riešenie.
Denda
14.06.07,17:33
No ja by som to ako problém nevidela, a kľudne by som si to zdôvodnila napr. takto: ...Ak hovoríme o potrebe niečo "obkecať", tak to zrejme nebude prípad, ktorý môžeme uplatňovať ako "bezproblémové pravidlo" vždy a všade. Netvrdím, že niekedy nie je iná možnosť. Ale pravidlo to určite nebude. Najmä z pohľadu DPH nie. A možnosť vrátiť SL je vždy, najmä ak nemám v predmete činnosti napr. sprostredkovanie ...
Monika Kováčová
14.06.07,17:40
... no neviem Denda, kde si vyčítala, že píšem o pravidle. Odpovedala som na konkrétnu otázku... problém, ktorý ako sa domnievam je jednorázový, neopakujúci sa a určite nie pravidlom...
Denda
14.06.07,17:47
Tieto odpovede boli medzi prvými ...

včera som o tom písala: Tiež nemám v predmete podnikania poskytovanie a dodávku elektrickej energie a refakturujem ju nájomcom, že?

Hej, to je v priloženom linku sa rozoberá refakturácia nákladov na školenie BOZP, je to podobné, pokiaľ ide len o fakturovanie "nákladov" bez zisku, a je k tomu dohoda/zmluva, nevidím v tom problém.
Kvôli tomuto ma to zaujalo.

S príspevkom č. 8 súhlasím.
Jana Acsová
14.06.07,17:53
Môže FO refakturovať stravné lístky,aj keď to nemá v predmete činnosti podnikania?
ide o to,že FO podnikala do apríla ako FO podnikateľ.Od mája založila s.r.o. a podnikala ako s.r.o..FO skončila činnosť. V kontexte na Vami zadanú otázku, t.j. by to mohlo byť akceptované ... len ešte zvážte, či nie je možné napríklad čerpať obstarané SL samotnou fyzickou osobou. Problém môže mať s.r.o.: obstarala SL od subjektu, ktorý nie je ich emitentom (ak sa jedná o poukážky) ... prípadne nahliadnite do všeobecných obchodných podmienok, či tento prípad nie je výslovne dodávateľom lístkov zakázaný. Postupujte podľa toho.
Monika Kováčová
14.06.07,17:56
A možnosť vrátiť SL je vždy, najmä ak nemám v predmete činnosti napr. sprostredkovanie ...

Ešte ma v súvislosti s touto časťou tvojho citátu napadlo (popíjam si čajík a rozmýšľam..., že vlastne pravda je tam aj tam..), tie stravné lístky sa asi ťažko dajú vrátiť, ak ich už zamestnanci majú, nakoľko na faktúre sú uvedené čísla poukážok... ale to je troška mimotemy
margaretka100
15.06.07,04:40
ďakujem Vám všetkým moc za odpovede..
trošku som teraz domotana,ale skusim sa nad tym ešte hlbšie zamyslieť a nejako to vyriešim:)