hlucia
14.06.07,19:27
Dobrý večer, chcela by som sa spýtať ako mám postupovať pri započítaní pohľadávky. Môj manžel omylom uhradil svojmu dodávateľovi 2x fa. cez účet. dodávateľ nám poslal dohodu o vzájomnom započítavaní na túto sumu. Tak aby sme mu nemuseli zaplatiť ďalšiu pohľadávku a teraz si neviem dať rady so zaúčtovaním. účtujem v alfe. vopred ďakujem za pomoc
veronikasad
14.06.07,17:38
Účtujem tiež v ALFE, aby som mala lepší prehľad o takýchto platbách, dávam to cez priebežné položky a vysporiadavam to ID. Alebo jednoducho napíšem list, v ktorom oznámim zmenu VS a priložím ho k výpisu.

--------
Veronika
hlucia
14.06.07,17:45
Lenže mi sme im v tej sume uhradili jednu celú a jednu polovicu druhej faktúry. Mohla by som napísať lístok, že z tejto sumy boli uhradené fa s takýmito VS a priložiť ich k výpisu. a ešte sa spýtam či mám túto dohodu priložiť k faktúram. ďakujem
betka
14.06.07,17:46
Existuje viac spôsobov:
Osobne používam tento.
Prvú úhradu zaúčtujem ako VOZD, a druhú zaúčtujem ako VNZD.
V rámci uzávierkových účtovných operácií na základe ID si to vysporiadam a zaúčtujem ako VOZD. Poznačím si, že išlo o úhradu a započítanie pohľadávky xy, kt. som uhradila xx dna, prefotím si FA a pripnem zápočet.
veronikasad
14.06.07,17:50
Lenže mi sme im v tej sume uhradili jednu celú a jednu polovicu druhej faktúry. Mohla by som napísať lístok, že z tejto sumy boli uhradené fa s takýmito VS a priložiť ich k výpisu. a ešte sa spýtam či mám túto dohodu priložiť k faktúram. ďakujem

Kopiu dohody si prilož k výpisu a na fa poznač dátum úhrady a pôvodný VS, ak by sa niekedy niečo hľadalo aj u dodávateľa.
hlucia
14.06.07,17:57
ďakujem veľmi pekne za pomoc. Lucia
ego.mc
27.03.09,00:41
Mám takýto problém.
Podnikateľ A je dlžný podnikateľovi B za dodaný tovar. Súd v januári vydal platobný rozkaz, hoci je to záväzok (pohľadávka) z rokov 2001-2002.
Podnikateľ B je zároveň podnikateľovi A rozhodnutím súdu z minulého roku povinný uhradiť škodu, ktorú mu spôsobil (mali spolu združenie) tým, že neoprávnene v jeho mene vystavil na seba faktúry a zinkasoval DPH. Opäť sa jedná cca o roky 2001-2002.
Obaja prešli daňovými kontrolami za roky 2000-2004.
Páni podnikatelia A a B sa teraz dohodli, že si svoje záväzky vyriešia vzájomným zápočtom.
Problém vidím v zaúčtovaní rozhodnutia trestnoprávneho súdu, keďže u oboch podnikateľov tieto faktúry boli v minulosti evidované ako uhradené.
Takže otázka:
Je možné v účtovníctve oboch podnikateľov zaúčtovať "ukradnutú" DPH a následne vzájomný zápočet ich pohľadáviek - záväzkov ako POZD - VOZD?
ego.mc
01.04.09,20:34
Ehm.
Vyjadrí niekto svoj názor?
Ďakujem.