Zuzana2007
14.06.07,20:00
Zdravim vsetkych,

obraciam sa na Vas s prosbou. Pracujem v oblasti realit a bohuzial som musela prejst na zivnost. Bohuzial u nas v praci nie je nikto ochotny dajako mi pomoct. Ked sa na nieco spytam kazdy ma hned odbije, ze mam ist na internet a tam je vsetko.

Takze od 1.5.2007 som presla na zivnost. Pracujem ako maklerka. Bola som sa uz prihlasit na danovom urade, len teraz neviem co dalej.
Uz mam aj svoju uctovnicku, ale viacmenej spolu komunikujem cez maily a ta mi vzdy povie vsetko tak vseobecne a mne je trapne sa jej pytat na banalne otazky.

Takze, mam uz aj svoje prve fakturi v sume okolo 30,000 Sk. Boli mi uz aj vyplatene firmou, pre ktoru pracujem. Len ja teraz neviem co mam robit. Kolegyna plati odvody vo vyske cca 4 000 Sk a ked sa jej chcem spytat co mam robit ja tak ma len odbije.
Je mi jasne, ze musim z tych penazi nieco odvadzat statu, ale neviem kolko a kam mam tie peniaze poslat. Hambim sa za seba, ze neviem taketo zaklady, ale ked sa niekde spytam nikto nie je ochotny dat mi jasnu odpoved.

Tak Vas prosim pomozte.

DAKUJEM :)
Monika Kováčová
14.06.07,18:02
V prvom rade si splň oznamovaciu povinnosť na zdravotnej poisťovni. Tlačivá nájdeš na ich www.stránke, napr. www.vszp.sk, dolož kópiu ŽL a budeš mesačne platiť preddavky na ZP vo výške 1064,- Sk. Sociálne poistenie nemusíš platiť do 30.6.2008, pokiaľ sa dobrovoľne neprihlásiš.
betka
14.06.07,18:09
Zuzi, prečo sa hambíš za seba? To nehovor. Niekto vie účtovníctvo, a niekto je dobrý ako maklér.
A kolegyňa, kt. Ťa odbíja a nevie Ti poradiť, skôr poviem, že nechce poradiť, nech sa dá (prepáč za výraz) vypchať a určite Ti závidí. Neboj, raz aj ona bude potrebovať Tvoju pomoc, a Ty jej len pekne poraď a milo sa usmej...
cloe
14.06.07,18:14
Zuzka, nemáš sa prečo za seba hanbiť. Ver tomu, že väčšina tých čo prešli na živnosť boli na začiatku na tom rovnako ako ty. Len sa čudujem, akú to máš komunikáciu so svojou účtovníčkou, že sa jej bojíš niečo opýtať. A tá tvoja kolegyňa sa pravdepodobne tiež robí nejaká moc dôležitá. Ale neboj sa. Tu sa nájde veľa ľudí, ktorí ti pomôžu a poradia. Tak ako poradili mne aj mnohým iným. Pre začiatok urob, čo ti radila Monika predo mnou a len sa smelo pýtaj;)
vikinka
14.06.07,18:17
Osobne si neviem predstaviť hovoriť so svojim klientom všeobecne v daňových veciach a účtovných,hlavne som si vedomá, že potom budem musieť riešiť tak či tak tie "banálne "problémy dodatočne a možno už bude neskoro,neviem ale treba sa možno dohodnúť aj na určitých pravidlách s účtovníčkou:eek:
jamis
14.06.07,18:37
Podľa mňa by bolo asi lepšie nájsť si inú účrovníčku. Radiť všeobecne to nie je to pravé banánové.
S takým prístupom ku klientom by som ja asi veľmi neobstála.
Treba radiť konkrétne a aby to klientovi najviac vyhovovalo.
Zuzana2007
14.06.07,18:46
No vy ste, ale zlaty. Dakujem ani som necakala, ze to bude tak rychlo.
Takze ak si "vybavim" ozanmovaciu povinnost a kazdy mesiac budem platit spominanych 1069,- co mam dalej robit.

A s tou uctovnickou mate asi pravdu. Teda vlastne urcite. Ked ja sa rozumiem obchodovaniu s realitami a v uctovnictve som uplne mimo. A nerada davam ludom najavo, ze v niecom som totalne mimo. Ale dakujem vam vsetkym za ochotu.

Takze co mam robit po tej oznamovacej povinnosti.

Jeeezis normalne som kludnejsia ked viem, ze sa najdu aj ludia ochotny podelit sa o svoje vedomosti. :)
Timka1
14.06.07,18:51
ZP - 1064 (tuším tých 1069 bol preklep). Môžeš si dobrovoľne platiť aj sociálne poistenie. Ale najviac sa vyplatí platiť dobrovoľné nemocenské poistenie hlavne keď maš deti, lebo ošetrovné s deťmi je platené od prvého dňa poistenia.
Ako písala Jamis, bude najlepšie vymeniť účtovníčku, určite nájdeš spoľahlivejšiu. Veľa šťastia.
jamis
14.06.07,18:51
Budeš už len platiť do Zdravotnej poisťovne 1.064,-- Sk a do 31.3.2008 podáš daňové priznanie za rok 2007. Dobrovoľne si môžeš platiť aj do Sociálnej poisťovne a od 1.7.2008 povinne, ak tvoj príjem za rok 2007 prekročí sumu 91,200,-- Sk
Zuzana2007
14.06.07,18:53
Este sa chcem spytat, kedze mam zivnost od 1.5.2007 a doteraz som tak neurobila asi budem platit aj nejaku pokutu, vsak?
Zuzana2007
14.06.07,18:55
Takze ak zarobim napriklad mesacne 80,000 Sk tak z nich vlastne zaplatim len tych 1064,- poistovni a to je vsetko. Viac nemusim platit nikomu nic. Teda samozrejme neratam moje naklady na benzin, telefon a chod kancelarie.
jamis
14.06.07,18:56
Tak to záleží na konkrétnej ZP, odporúčam aby si tam zašla čo najskôr a zaplatila ZP za 5/2007. Ešte nie je tak neskoro.
Timka1
14.06.07,18:57
Tých 1064 na ZP je len preddavok, v roku 2008 sa robí ročné zúčtovanie zdravotného poistenia, kde sa zistí preplatok či nedoplatok.
Muška
14.06.07,18:57
Takze ak zarobim napriklad mesacne 80,000 Sk tak z nich vlastne zaplatim len tych 1064,- poistovni a to je vsetko. Viac nemusim platit nikomu nic. Teda samozrejme neratam moje naklady na benzin, telefon a chod kancelarie.
Zuzka,
30.6.2008 bude robiť Ročné zúčtovanie ZP a tých 1064,- Sk budú preddavky.
jamis
14.06.07,18:59
Takze ak zarobim napriklad mesacne 80,000 Sk tak z nich vlastne zaplatim len tych 1064,- poistovni a to je vsetko. Viac nemusim platit nikomu nic. Teda samozrejme neratam moje naklady na benzin, telefon a chod kancelarie.
Pri podaní daňového priznania zaplatíš ešte daň z príjmu / ak ti výjde/ a od 1.7.2008 budeš mesačne platiť do SP najmenej 2.520,-- Sk ak sa nezmení minimálna mzda.
Muška
14.06.07,19:02
naklady na benzin,
Ak chceš do výdavkov dávať benzín - mala by si podať ešte aj Priznanie k dani z MV

P.S. píšem "mala by si" - lebo ak nebudeš mať uhradenú daň z MV, tak výdavky Ti síce kontrola nevyhodí, ale budeš musieť spätne podať DP so všetkými sankciami.
jamis
14.06.07,19:02
Ak chceš do výdavkov dávať benzín - musíš podať ešte aj Priznanie k dani z MV
a zaplatiť daň.
veronikasad
14.06.07,19:03
Ak využívaš auto na podnikanie, doporučujem podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel a zaplatiť daň. Začiatok používania stanoviť najskôr 15 dní pred podaním DP, inak je pokuta 2000,- SK. Auto môžeš vložiť do majetku alebo si uplatňovať základnú sadzbu 6,20 sk/km + spotrebu PHM.

------------
Veronika
jamis
14.06.07,19:07
Zuzka, toto všetko by ti tvoja účtovníčka mala poradiť.
Preto ti radím...ozaj ju vymeň.
Ajuška
14.06.07,19:24
:rolleyes: ...tak toto sa dá zažiť ozaj len na porade... v priebehu pár minút toooľko ochotných a dobrých rád...:---
Muška
14.06.07,19:33
:rolleyes: ...tak toto sa dá zažiť ozaj len na porade... v priebehu pár minút toooľko ochotných a dobrých rád...:---

Ajuška, tak by si si mala zmeniť "pokec" v Tvojom profile :D:D:D
P.S.
Teda myslela som toto:

Miesto: často mávam pocit že žijem na Pustom Ostrove
Ajuška
14.06.07,19:46
mimotemy ...veď práve preto sa po nociach rada medzi Vás zatúlam, aby som ten pocit zmiernila...:rolleyes: