Dodo7
15.06.07,01:47
Som pracujúci dôchodca, pracujem na strednej škole ako zástupca. Aj keď poberam asi rok dôchodok, ešte som nepožiadal o skončenie pracovného pomeru. Teraz v mojej organizácii dochadza k organizačnýnm zmenám a bol som požiadaný, aby som ja sám skončil prac.pomer zo zdravotných dôvodov, aj napriek tomu, že som v tejto organizácii pracoval od začiatku mojej kariéry - asi 42 rokov a nikdy som nebol práceneschopný.Táto požiadavka zo strany môjho zamestnávateľa ma teda prekvapila a nesúhlasil som s tým, aby som sa robil, že som chorý. Môj zamestnávateľ ma chce uvoľniť, ale mi nechce vyplatiť odstupné. Môj nadriadený mi oznámil, že mi ponúkne také zaradenie, kde dôjde k zníženiu môjho doterajšieho zárobku. Rád by som preto vedel, ako mám postupovať. Mám v tejto situácii nárok na tzv. "odchodné" - doteraz som ešte nežiadal a či mám aj nárok na odstupné a za akých podmienok? Moja organizácia má v kolektívnej zmluve dohodnuté 4-mesačné odstupné, ale v praxi to nerada doržiava. Ako mám reagovať, keď nebudem chcieť prijať nové zaradenie?
Ďakujem. Školský rok pomaly končí a ja neviem, na čom som.
Dodo
adv
15.06.07,04:18
Dobry den,

znenie Zakonnika prace hovori :

§ 76

Odstupné a odchodné

(1) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c).

(2) Zamestnancovi pri skončení pracovného pomeru patrí odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak súhlasí so skončením pracovného pomeru pred začatím plynutia výpovednej doby z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c); zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu. Ak zamestnanec požiada o skončenie pracovného pomeru, je zamestnávateľ povinný tejto žiadosti vyhovieť.

(3) Ak zamestnanec po skončení pracovného pomeru nastúpi opäť k tomu istému zamestnávateľovi alebo k jeho právnemu nástupcovi do pracovného pomeru pred uplynutím času určeného podľa poskytnutého odstupného, je povinný vrátiť odstupné alebo jeho pomernú časť. Pomerná časť odstupného sa určí podľa počtu dní od opätovného nástupu do pracovného pomeru do uplynutia času vyplývajúceho z poskytnutého odstupného.

(4) Odstupné nepatrí zamestnancovi, u ktorého pri organizačných zmenách alebo racionalizačných opatreniach dochádza k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov na iného zamestnávateľa podľa tohto zákona.

(5) Odstupné vypláca zamestnávateľ po skončení pracovného pomeru v najbližšom výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, ak sa zamestnávateľ nedohodne s uvoľňovaným zamestnancom na výplate odstupného inak.

(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70%, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.


Samozrejme, ze bolo by dobre vidiet kolektivnu a pracovnu zmluvu, nakolko uvedena uprava je pre Vas priaznivejsia. inak sa neviem k tomu vyjadrit.

odchodne - nemate narok
odstupne - mate narok - podla Zakonnika prace vo vyske 3 miezd, avsak podla kol. zmluvy az vo vyske 4 miezd.
endrju
15.06.07,04:49
odchodne - nemate narok
odstupne - mate narok - podla Zakonnika prace vo vyske 3 miezd, avsak podla kol. zmluvy az vo vyske 4 miezd.

Určite? :eek:
Doteraz som si myslel, že v prípade uvedenom v prvom príspevku v téme je to práve naopak.
A myslel som si to práve na základe Tebou citovaných ustanovení Zákonníka práce.