IVEB
15.06.07,07:56
Ak je zamestnanec celý mesiac na neplatenom voľne , tak sa mu prerušuje poistenie v SP .Moja otázka znie: Platí zamestnávateľ za zamestnanca , ktorý je na neplatenom voľne GP, UP aj keď nemá za mesiac žiadny príjem? Do ZP sa platí 14 % z min.mzdy / 10% zamestnávateľ a 4% zamestnanec/ Vďaka za odpovede.
azuz
15.06.07,05:58
Nie, neplatí žiadne poistné do SP - poistenie je prerušené.
ZDENIELA
15.06.07,06:03
Do Sociálnej poisťovne sa za zamestnanca na neplatenom voľne neplatí, pretože poistenie je za toto obdobie prerušené. Do zdravotnej poisťovne zamestnávateľ za zamestnanca odvedie z aktuálneho minimálneho vymeriavacieho základu.
Orsz
15.06.07,06:33
Ak je zamestnanec celý mesiac na neplatenom voľne , tak sa mu prerušuje poistenie v SP .Moja otázka znie: Platí zamestnávateľ za zamestnanca , ktorý je na neplatenom voľne GP, UP aj keď nemá za mesiac žiadny príjem? Do ZP sa platí 14 % z min.mzdy / 10% zamestnávateľ a 4% zamestnanec/ Vďaka za odpovede.

Ešte poopravím to zdravotné poistenie - ak je neplatené voľno, platí si zamestnanec celých 14% z VZ sám, a zamestnávateľ mu to pri najbližšej výplate, keď nastúpi stiahne zo mzdy. Je len povinnosťou zamestnávateľa voči zdravotnej poisťovni toto poistné z minimál.VZ zaplatiť za zamestnanca. Nezabudni do SP podať prerušenie poistenia na registr.liste FO.
Jana Motyčková
15.06.07,07:53
Ešte poopravím to zdravotné poistenie - ak je neplatené voľno, platí si zamestnanec celých 14% z VZ sám, a zamestnávateľ mu to pri najbližšej výplate, keď nastúpi stiahne zo mzdy.
To naozaj nie. Zamestnanec platí 4% a zamestnávateľ 10%. Zamestnávateľ má právo strhnúť iba tých 4%.Ak sa dohodnú písomne inak, je to ich vec.
Lámerová
28.06.07,10:22
Je potrebné hlásiť aj zdravotnej poisťovni, že zamestnanec má neplatené voľno? A čo keď som za ňho vôbec neodvádzala ZP. Takto mi vraveli, keď som sa informovala v Zd. poisťovni, že môžem a nemusím.
azuz
28.06.07,11:15
Je potrebné hlásiť aj zdravotnej poisťovni, že zamestnanec má neplatené voľno? A čo keď som za ňho vôbec neodvádzala ZP. Takto mi vraveli, keď som sa informovala v Zd. poisťovni, že môžem a nemusím.
Neplatené voľno sa na ZP nenahlasuje.
Yvonne
04.07.07,12:24
Pani Motyčková,
ako sa to dá technicky urobiť, keď na výplatnej páske nie je žiadny príjem?
JAJA11
04.07.07,12:29
To naozaj nie. Zamestnanec platí 4% a zamestnávateľ 10%. Zamestnávateľ má právo strhnúť iba tých 4%.Ak sa dohodnú písomne inak, je to ich vec.

Ak je to takto, tak by som zamestnancovi poskytla neplatené voľno len v ozaj špeciálnom dôvode, veď je to pre zamestnávateľa nespravodlivé, alebo by som sa snažila spraviť dohodu, že si to zaplatí celé sám. (Čo ak má neplatené voľno, lebo ide zarábať do zahraničia?):o
Jana Motyčková
04.07.07,13:44
Doplním Endrju-a - na VP bude mať príjem nula, zrážky nejakú sumu, k výplate mínus. A uvedenú sumu by mal doniesť do pokladne, poslať poštou, príp. sa mu to zrazí pri najbližšej výplate, resp. vedie sa to ako pohľadávka voči zamestnancovi.
jankasm
04.07.07,14:41
Pani Motyčková,
ako sa to dá technicky urobiť, keď na výplatnej páske nie je žiadny príjem?

Záleží od programu. Mne program napr. umožní vo výplatnej páske vstup k VZ do poisťovní, kde si môžem VZ upraviť. Čiže aj keď je príjem 0,- tak VZ pre ZP by sa mal dať nahodiť, aby malo z čoho vypočítať tých 14%. ;)
Yvonne
05.07.07,13:06
Myslela som presne tieto dve veci: kde na to vziať a ako to spraviť vo VP.
A aj tá "tretia" vec je dobrá, endrju! Hodím to na papier! Ďakujem Vám všetkým za odpovede! Pekný sviatočný deň!!!
Kinga
10.07.07,08:34
Pre zaujímavosť dopĺňam informáciu do tejto témy

3.7.2007 - Kariéra - strana 19
Pri neplatenom voľne dajte pozor na odvody
______________________________________

Povinnosti voči zdravotnej poisťovni

Ďalej je potrebné rozlišovať medzi pracovným voľnom bez náhrady mzdy, ktoré firma povinná vám poskytnúť podľa osobitných predpisov podľa § 136, 139 a 141 Zákonníka práce, a pracovným voľnom bez náhrady mzdy na žiadosť vás ako zamestnanca, na ktoré ale nemáte právny nárok.
„V prvom prípade počas pracovného voľna firma nemusí za zamestnanca preddavky na zdravotné poistenie odviesť. Keď však žiadate o pracovné voľno z dôvodu, že ste si vyčerpali dovolenku, v tomto prípade zamestnávateľ musí za vás odviesť poistné najmenej vo výške 14 % z minimálnej mzdy, ktorá je od 1. 10.minulého roku 7 600 korún," radí Petra Balážová zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
Odvod preddavku, ako aj oznamovacie povinnosti plní teda za zamestnanca firma. Keď sa zamestnanec pri brigáde v zahraničí aj zdravotne poistí, v tom prípade by sa mal zo zdravotného poistenia v SR odhlásiť a jeho slovenský zamestnávateľ by za neho poistné neodvádzal.
„Ak ide zamestnanec brigádovať do zahraničia bez odhlásenia zo zdravotného poistenia na Slovensku, firma musí za neho odvádzať preddavky na poistné aspoň v minimálnej výške, aj keď zamestnanec u nej nezarobí ani korunu. V takomto prípade treba vo svojej zdravotnej poisťovni požiadať o vydanie Európskeho preukazu zdravotného poistenia," dopĺňa na záver Balážová.
Neplatené voľno sa považuje za prekážku v práci, preto vám firma bude krátiť dovolenku o 1/12 za prvých 100 takto zmeškaných dní a každých ďalších 22 dní takto zmeškaných tiež o 1/12. Ak neplatené voľno trvá viac ako 30 kalendárnych dní, máte povinnosť sami si platiť zdravotné poistenie z vymeriavacieho základu 7 600 korún. Môžete sa však dohodnúť so zamestnávateľom, že tieto odvody vám bude hradiť on a vy mu ich nejakým spôsobom budete refundovať. Ak vám firma odmieta platiť odvody počas neplateného voľna, musíte si ich platiť sami.
Kinga
10.07.07,12:01
Prave take nieco riesim a na nete som nasla prispevok, ktory som pripojila.
Chapem tomu tak, ze ak Vam organizacia povoli cerpat neplatene volno len za podmienky, ktoru pisomne uvedie vo svojom stanovisku k predlozenej ziadosti o NV, ze suhlasi s NV ak si zaplatite celych 14% ZP, potom si ich zamestnanec musi zaplatit sam, ale vzdy sposobom, ze zaplatite zamestnavatelovi (do pokladne, na ucet vyrovnanim pohladavky...), a zamestnavatel ma povinnost uhradit a uviest na mesacnom prehlade ZP...., alebo sa mylim?
ivemar
10.07.07,12:50
Myslim, ze ak by sa islo skutocne podla zakona o zdravotnom poisteni, tak na nieco take zamestnavatel nema pravo - alebo suhlasi s neplatenym volnom a plati svojich 10 %, alebo nesuhlasi s neplatenym volnom. Ale pre zdravotne poistovne je dolezite, aby svoje peniaze dostali a je im jedno ci od zamestnavatela alebo priamo zamestnanca a zamestnanec, ked chce neplatene volno, suhlasi so vsetkym, takze prax je asi taka,ze si plati 14 %.