artimstavoterm
15.06.07,07:32
Obraciam sa na Vás s prosbou, či máte niekto vo firme traumatologický plán.
willma
15.06.07,06:35
Traumatologický plán musí vypracovať bezpečnostný technik, s prihliadnutím na riziká vo firme. Jeden spracovaný síce mám, ale na našu firmu a jej špecifiká a možnosti vzniku úrazu.
artimstavoterm
15.06.07,06:44
Viem, že to musí vypracovať BT, ale chcel som nejaký vzor k nahliadnutiu.
willma
15.06.07,09:04
tak teda jeden prikladám
drobeceva
15.06.07,09:44
willma, ďakujem pekne v kolegovom mene. On už tu dnes nie je, ale mne dal za úlohu sledovať tému. Už som mu vytlačila, čaká ho na stole. Iste ho to poteší. Poviem mu, že keď bude v BA, máš u neho pivko.
willma
15.06.07,09:52
:D ďakujem, len pozor, treba si to trošku pozornejšie prečítať, je tam spomenutý ešte zákon 330 o BOZP. V podstate ale iné zmeny tam nie sú.
drobeceva
15.06.07,09:54
O.K., ešte raz ďakujem. Dúfam, že on sa Ti v pondelok ozve.
willma
15.06.07,10:03
kľudne :) :)
camelfly
15.06.07,10:06
ja skusim pridat este jeden hoci je to v cestine, aspon ako info a vzor ;)

http://www.guard7.cz/FORM_TRAUMAT_PLAN.htm
willma
15.06.07,10:11
ja skusim pridat este jeden hoci je to v cestine, aspon ako info a vzor ;)

http://www.guard7.cz/FORM_TRAUMAT_PLAN.htm že aj ty si smädná :D :D :D
camelfly
15.06.07,10:12
že aj ty si smädná :D :D :D

pravdaze ano :D:D
drobeceva
15.06.07,10:22
Tak pošlem asi kolegu na sluzobku, ja som od neho oddýchnem a Vy si uhasíte smäd. Čo poviete, súhlasíte so mnou?
artimstavoterm
18.06.07,10:55
Ďakujem za vzor traumatologického plánu. Viem, že za ďakujem sa toho veľa kúpiť nedá, takže to pivo, čo sľúbila kolegyňa platí, navrhnite termín. Len horšie bude s tou služobkou.
willma
18.06.07,16:21
Ďakujem za vzor traumatologického plánu. Viem, že za ďakujem sa toho veľa kúpiť nedá, takže to pivo, čo sľúbila kolegyňa platí, navrhnite termín. Len horšie bude s tou služobkou.
nestresuj sa, stačí zajtra poobede :D :D :D
Andon
06.11.08,12:39
Môže mi niekto povedať ktorý zákon a § ukladá povinnosť vypracovanie Traumatologického plánu
willma
06.11.08,12:49
124/2006 Z.z. Zmena: 309/2007 Z.z. Zmena: 140/2008 Z.z. §8
§ 8
Povinnosti zamestnávateľa pri bezprostrednom a vážnom ohrození života alebo zdravia
(1) Na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia zamestnancov pri práci v prípade vzniku bezprostredného a vážneho ohrozenia života alebo zdravia je zamestnávateľ po zohľadnení veľkosti organizácie, charakteru práce, charakteru nebezpečenstiev a veľkosti rizika povinný
a) vopred vykonať opatrenia a zabezpečiť prostriedky potrebné na ochranu života a zdravia zamestnancov a na poskytnutie prvej pomoci a na ten účel najmä
1. písomne určiť postup pre prípad záchranných prác, evakuácie a vzniku poškodenia zdravia vrátane poskytnutia prvej pomoci,
2. vybaviť pracoviská potrebnými prostriedkami vrátane prostriedkov na poskytnutie prvej pomoci,
3. určiť a odborne spôsobilými osobami vyškoliť a pravidelne školiť dostatočný počet zamestnancov na vykonávanie záchranných prác, evakuácie a na poskytovanie prvej pomoci, ako aj na hasenie požiaru,
4. zabezpečiť potrebné kontakty s príslušnými zdravotníckymi pracoviskami, záchrannými pracoviskami a hasičskými jednotkami,
b) vopred vykonať opatrenia, aby sa zamestnanci mohli postarať o svoje zdravie a bezpečnosť, prípadne o zdravie a bezpečnosť iných osôb, a aby podľa svojich možností zabránili následkom tohto ohrozenia,
c) bezodkladne informovať o ohrození a o príslušných ochranných opatreniach všetkých zamestnancov, ktorí sú alebo môžu byť vystavení tomuto ohrozeniu,
d) bezodkladne vydať pokyny a zabezpečiť, aby zamestnanci mohli zastaviť svoju prácu, okamžite opustiť pracovisko a odísť do bezpečia,
e) nepožadovať od zamestnancov, okrem odôvodnených a výnimočných prípadov, aby pracovali alebo sa zdržiavali na pracovisku, na ktorom existuje také ohrozenie.
evula0
08.11.08,14:02
K tomu vzoru traumatologického plánu: doplnil by som ešte povinnosti zamestnancov a vedúcich zamestnancov pri vzniku pracovného úrazu ( volanie odbornej zdravotnej pomoci,zachovanie miesta úrazu, iný odvoz na ošetrenie alebo len návšteva lekára, iný postup napr.pri drobnom úraze bez lekárskeho ošetrenia, evidencia do knihy drobných úrazov, obsah zápisu, ohlásenie pracovného úrazu napr.bezpečnostnému technikovi, aby zabezpečil povinnosti zamestnávateľa voči soc.poisťovni,zdravotnej poisť.,inšpektorátu práce,vyšetrenie a spísanie záznamu a pod. Jednoducho usmernenie pre zamestnancov, čo majú robiť.
Taktiež by mali byť určené miesta, kde sú lekárničky napr.na vrátnici a stanovené pracovné funkcie, napr.vrátnik, zamestnancov, ktorí sú povinní sa zúčastniť 1krát za 2roky školenia prvej pomoci.
Tie prvé pomoci zase podľa mňa všetky nepatria do traumatologického plánu ale ako príručka do lekárničky a ako náplň školenia o prvej pomoci. V zásade sa predlekárska prvá pomoc poskytuje na záchranu života(bezvedomie,dýchanie,srdiečko,masívne krvácane,opatrenia proti šoku), ostatné okrem drobného poranenia (nejakého leukoplastu, studeného obkladu, ukľudňujúceho slova)majú robiť odborníci, ak nie je pracovisko odlúčené v džungli.
willma
08.11.08,16:41
dík za pripomienky, traumatologický bol spracovaný na pomery v našej firme, s prihliadnutím na všetky možné prípady. Veci v prvom odseku boli spracované v inom dokumente a niektoré pracoviská máme skutočne pánubohu za chrbtom. :-)
Melnick
08.11.08,18:09
mimotemy :o Ja nemám žiadny vzor, škoda. Tiež som smädná.:)
willma
08.11.08,18:30
mimotemy :o Ja nemám žiadny vzor, škoda. Tiež som smädná.:), idem si naliať aj ja za pohárik :D:D:D
erzet
08.11.08,20:05
že aj ty si smädná :D :D :D
Aj ja mám jeden a pred Vianocami pôjdem na predvianočné trhy do Blavy;)
willma
08.11.08,20:10
Aj ja mám jeden a pred Vianocami pôjdem na predvianočné trhy do Blavy;) tak fajn :D:D:D, ako bolo posledné predvianočné? stretneme sa u somára? (bez urážky, naozaj sme sa tam stretli):D:D:D
erzet
08.11.08,21:35
Smädný národ Slovenský
matata77
20.11.08,07:10
zdravim Vas,
my tiez pripravujeme traumatologicky plan, ale nie je mi uplne jasne, co s nim potom. Mame ho mat niekde v skrini alebo ma byt uverejneny a kde, mame dat zamestnancom podpisat, ze sa oboznamili s obsahom??? Hovori nejaky zakon nieco k tomu? Lebo ja som nic nenasla.
erzet
20.11.08,07:48
zdravim Vas,
my tiez pripravujeme traumatologicky plan, ale nie je mi uplne jasne, co s nim potom. Mame ho mat niekde v skrini alebo ma byt uverejneny a kde, mame dat zamestnancom podpisat, ze sa oboznamili s obsahom??? Hovori nejaky zakon nieco k tomu? Lebo ja som nic nenasla.
§ 8 - Povinnosti zamestnávateľa pri bezprostrednom a vážnom ohrození života alebo zdravia zákona č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci... v platnom znení

(1) Na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia zamestnancov pri práci v prípade vzniku bezprostredného a vážneho ohrozenia života alebo zdravia je zamestnávateľ po zohľadnení veľkosti organizácie, charakteru práce, charakteru nebezpečenstiev a veľkosti rizika povinný
a) vopred vykonať opatrenia a zabezpečiť prostriedky potrebné na ochranu života a zdravia zamestnancov a na poskytnutie prvej pomoci a na ten účel najmä
1. písomne určiť postup pre prípad záchranných prác, evakuácie a vzniku poškodenia zdravia vrátane poskytnutia prvej pomoci,
2. vybaviť pracoviská potrebnými prostriedkami vrátane prostriedkov na poskytnutie prvej pomoci,
3. určiť a odborne spôsobilými osobami vyškoliť a pravidelne školiť dostatočný počet zamestnancov na vykonávanie záchranných prác, evakuácie a na poskytovanie prvej pomoci, ako aj na hasenie požiaru,
4. zabezpečiť potrebné kontakty s príslušnými zdravotníckymi pracoviskami, záchrannými pracoviskami a hasičskými jednotkami,

§ 7 - Oboznamovanie a informovanie zamestnancov zákona č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci... v platnom znení

(1) Zamestnávateľ je povinný pravidelne, zrozumiteľne a preukázateľne oboznamovať každého zamestnanca
a) s právnymi predpismi a ostatnými predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, so zásadami bezpečnej práce, zásadami ochrany zdravia pri práci, zásadami bezpečného správania na pracovisku a s bezpečnými pracovnými postupmi a overovať ich znalosť,
b) s existujúcim a predvídateľným nebezpečenstvom a ohrozením, s dopadmi, ktoré môžu spôsobiť na zdraví, a s ochranou pred nimi,
c) so zákazom vstupovať do priestoru, zdržiavať sa v priestore a vykonávať činnosti, ktoré by mohli bezprostredne ohroziť život alebo zdravie zamestnanca.
(6) Zamestnávateľ je povinný zamestnancom a zástupcom zamestnancov pre bezpečnosť poskytnúť vhodným spôsobom a zrozumiteľne potrebné informácie o
c) opatreniach a postupe v prípade poškodenia zdravia vrátane poskytnutia prvej pomoci, ako aj o opatreniach a postupe v prípade zdolávania požiaru, záchranných prác a evakuácie,

Teda, nedať do skrine. Vydať smernicu, či ako to nazývate, informovať, o nej, preukázateľne zamestnancov a aby smernica bola kedykoľvek dostupná zamestnancom.
matata77
20.11.08,08:10
dakujem velmi pekne :-)
uz som myslela, ze je to ako s tymi reflexnymi vestami, ktore zakon ukladal iba mat v aute a nie aj pouzit ich :-)
Black
20.11.08,09:31
zdravim Vas,
my tiez pripravujeme traumatologicky plan, ale nie je mi uplne jasne, co s nim potom. Mame ho mat niekde v skrini alebo ma byt uverejneny a kde, mame dat zamestnancom podpisat, ze sa oboznamili s obsahom??? Hovori nejaky zakon nieco k tomu? Lebo ja som nic nenasla.

Každá smernica alebo vnútropodnikový predpis má byť opodstatnený (alebo robite traumat plan len preto aby ste splnili zákon?). Smernice či už BOZP, účto alebo iné majú:
1. bližšie špecifikovať zákonné podmienky vzhľadom na podmienky spoločnosti alebo/a
2. určuje a popisuje nejaký systém, ktorý sa má v spoločnosti používať (a je v tejto dokumentácii popísaný).

Traumatologický plán má v prvom rade určiť systém záchranných prác, zodpovedností a povinností zamestnancov, zamestnavateľa, technika BOZP v prípade nebezpečenstva alebo nebezp. udalosti. Čo bude robiť spoločnosť, ktorá má tento traumatologhický plán zavretý v skrini ak sa taká udalosť u vás vyskytne a zamestnanci nebudú vedieť čo majú robiť? ;)

Odporúčam, nielen vyhotoviť a poučiť ale aj vyvesiť ku lekárničkám a na viditeľnom mieste v spoločnosti, tak aby bol dostupný v prípade nebezp. udalosti alebo úrazu, a tak aby ste ho nemuseli ist hladat do tej skrine:D
matata77
20.11.08,11:12
ano, niektore veci naozaj robime len preto, aby bol splneny zakon, pretoze je mnoho veci, ktore su nezmyselne a zbytocne. Tym nemyslim konkretne traumatologicky plan, aj ked si myslim, ze 95 % zamestnancov by aj bez jeho precitania vedelo, co ma robit a ak by sa nieco stalo, nestudovali by 20 stranovy dokument, ale konali, napr. zavolali prvu pomoc.
Za nezmyselne povazujem napriklad to, ze porusujeme zakon, ked mame na lekarnickach cerveny krizik (tak sa lekarnicky predavaju) a musime nakupovat biele nalepky so zelenym krizikom a prelepit, lebo asi su zamestnanci taki sprosti, ze nebudu vediet, co v tej skrinke je.
Black
20.11.08,11:26
ano, niektore veci naozaj robime len preto, aby bol splneny zakon, pretoze je mnoho veci, ktore su nezmyselne a zbytocne. Tym nemyslim konkretne traumatologicky plan, aj ked si myslim, ze 95 % zamestnancov by aj bez jeho precitania vedelo, co ma robit a ak by sa nieco stalo, nestudovali by 20 stranovy dokument, ale konali, napr. zavolali prvu pomoc.
Za nezmyselne povazujem napriklad to, ze porusujeme zakon, ked mame na lekarnickach cerveny krizik (tak sa lekarnicky predavaju) a musime nakupovat biele nalepky so zelenym krizikom a prelepit, lebo asi su zamestnanci taki sprosti, ze nebudu vediet, co v tej skrinke je.

Hmmmmm. Traumatologický plán máte na 20 strán:eek:. Tak to bude naozaj neefektívne a zbytočné. Traumatologický plán sa nezvykne písať na viac ako 3 strany.

A co sa týka tej obcasnej nezmyselnosti, musím s tebou plne súhlasiť. Po 1.7.2006 sa BOZP naozaj stala len nezmyselným papierovaním. Mam pocit, že naši zákonodarci to trochu prehnali. Ale co uz ked sme v tej EÚ ;)
matata77
20.11.08,12:37
Hmmmmm. Traumatologický plán máte na 20 strán:eek:. Tak to bude naozaj neefektívne a zbytočné. Traumatologický plán sa nezvykne písať na viac ako 3 strany.

A co sa týka tej obcasnej nezmyselnosti, musím s tebou plne súhlasiť. Po 1.7.2006 sa BOZP naozaj stala len nezmyselným papierovaním. Mam pocit, že naši zákonodarci to trochu prehnali. Ale co uz ked sme v tej EÚ ;)
OK, prehnala som to, nie 20 stran. PZS nam ho vypracovala iba na 17. Same uzitocne veci - napriklad, co robit s podchladenym clovekom a omrzlinami (robime v miestnostiach, v ktorych cely rok neklesne teplota pod 25 stupnov).
evula0
21.11.08,04:43
OK, prehnala som to, nie 20 stran. PZS nam ho vypracovala iba na 17. Same uzitocne veci - napriklad, co robit s podchladenym clovekom a omrzlinami (robime v miestnostiach, v ktorych cely rok neklesne teplota pod 25 stupnov).

Ten plán by naozaj nemal obsahovať hovadiny, prvá pomoc je obsahom príručky do lekárničky alebo školenia. V prípade zástavy srdca to asi nebude nikto študovať ale to musím vedieť.A do 5-10 minút príde odborná pomoc.Taktiež nemá niekde visieť na stene, aby si ho mohli zamestnanci v prípade napr.požiaru študovať. Má to byť interný predpis, s ktorým sa preukázateľne oboznámili. Na stene má visieť len napr.únikový plán s rozmiestnením hasiacich prístrojov a tel.číslami.