Jana G.
15.06.07,10:26
Dobrý deň, poraďte mi prosím, ak zamestnankyňa ide na MD, ale chce počas MD pracovať na 4 hodiny potom ju neodhlasujem zo soc.poisťovni ?A aké dôsledky to má na výšku materskej platenej so soc. poisťovni. Je to moja prvá materská, tak chcem mať všetko v poriadku. Ďakujem.
azuz
15.06.07,08:37
Ak chceš poberať materské počas materskej dovolenky, nesmieš mať príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ pre SP (§ 30 písm.b).
V zjednodušenom preklade to znamená, že počas poberania materského nesmieš pracovať. Ak začneš pracovať, budeš mať nárok len na rodičovský príspevok (po narodení dieťaťa).
Jana G.
15.06.07,08:54
Ďakujem za odpoveď, ale nie je to obmedzené platovo, že môžeš maximálne nejakú čiastku zarobiať a potom máš nárok na materskú? Pretože táto zamestnankyňa chce robiť ešte, kým sa nenarodí malé. Takže ju musím upozorniť, že tým pádom stráca materskú.
Ešte rad ďakujem.
jankasm
15.06.07,09:13
Ďakujem za odpoveď, ale nie je to obmedzené platovo, že môžeš maximálne nejakú čiastku zarobiať a potom máš nárok na materskú? Pretože táto zamestnankyňa chce robiť ešte, kým sa nenarodí malé. Takže ju musím upozorniť, že tým pádom stráca materskú.
Ešte rad ďakujem.

Nie, platove tam nie je žiadne obmedzenie. Jednoducho aj keď zarobí 1,-Sk ktorá jej vstupuje do VZ pre SP, tak stráca nárok na celú materskú.
Ak môžem poradiť, tak nech normálne nastúpi na MD a napr. ešte na ten cca. 1 mesiac do pôrodu s ňou uzatvorte dohodu o vykonaní práce. Z tej neplatí žiadne odvody, čiže nebude to jej VZ na SP.
Odvody z dohody platí len zamestnávateľ, a to úrazové a garančné poistenie. ;)
Lion Topoľčany
15.06.07,09:39
Ja osobne mám nasledovnú skúsenosť: keď som bola tehotná a lekár ma "vypísal 6 týždňov" pred pôrodom, pýtala som sa ho, že chcem ešte robiť v práci, keďže robím v kancelári. On mi povedal, že v žiadnom prípade, že na to je zákon. Žena 6-8 týždňov pred pôrodom musí byť doma a hotovo, že inak by zamestnávateľ porušil zákon /predstavte si, že počas prac. doby žena začne rodiť-už to je komická predstava/. Dodnes neviem, či mal pravdu, ale radšej som ho poslúchla. A dodnes som neoľutovala. Jednoducho som si začala "užívať"-vymetala som obchody s detskými vecičkami, cvičila som
tehotenskú kalanetiku a pod.