margaretka100
15.06.07,18:27
Ahojte poraďáci,
môžete mi prosím poradiť:
musím v pracovnej zmluve uvádzať,do akého stupňa náročnosti je zamestnanec zaradený+koeficient? (je to zo zákona povinné uvádzať?)
Vysokoškolsky vzdelaní majú koef.1,4? (Ing.)
musí byť týmto koef.prepočítaná mzda,tzn.že niekto má min.mzdu,ktorá je momentálne 7600 sk,lenže on nemôže mať 7600 sk ale 7600 x 1,4:confused:
ďakujem vopred za rady
Zita4
15.06.07,19:34
Ahojte poraďáci,
môžete mi prosím poradiť:
musím v pracovnej zmluve uvádzať,do akého stupňa náročnosti je zamestnanec zaradený+koeficient? (je to zo zákona povinné uvádzať?)
Vysokoškolsky vzdelaní majú koef.1,4? (Ing.)
musí byť týmto koef.prepočítaná mzda,tzn.že niekto má min.mzdu,ktorá je momentálne 7600 sk,lenže on nemôže mať 7600 sk ale 7600 x 1,4:confused:
ďakujem vopred za rady
Trošku si si pomýlila náročnosť práce a vzdelanie. ;)
Predsa ak vysokoškolsky vzdelaný človek bude robiť trebárs vrátnika, nezaradíš ho podľa jeho vzdelania, ale podľa náročnosti práce.
Na pracovnej zmluve nemusíš uvádzať stupeň náročnosti práce. Treba tam dohodnúť mzdu, a tá musí byť v súlade so zákonom. To je všetko.
margaretka100
15.06.07,20:51
Trošku si si pomýlila náročnosť práce a vzdelanie. ;)
Predsa ak vysokoškolsky vzdelaný človek bude robiť trebárs vrátnika, nezaradíš ho podľa jeho vzdelania, ale podľa náročnosti práce.
Na pracovnej zmluve nemusíš uvádzať stupeň náročnosti práce. Treba tam dohodnúť mzdu, a tá musí byť v súlade so zákonom. To je všetko.

Dik za opravu Zitka..:)
takže môžem dať aj vyšokoškolsky vzdelanému pracovníkovi min.mzdu 7600,- Sk-napr.bude programátor..
bude to v poriadku? Prepáč ak sa pýtam trochu mimo,ale v tomto som novačik.. ďakujem za pochop..
Paula
15.06.07,21:02
Dik za opravu Zitka..:)
takže môžem dať aj vyšokoškolsky vzdelanému pracovníkovi min.mzdu 7600,- Sk-napr.bude programátor..
bude to v poriadku? Prepáč ak sa pýtam trochu mimo,ale v tomto som novačik.. ďakujem za pochop..


Pre neho to asi v poriadku nebude, ak je vo svojom fachu dobrý, nájde si o nulu na konci viac :)
DanielaSL
15.06.07,21:06
Dik za opravu Zitka..:)
takže môžem dať aj vyšokoškolsky vzdelanému pracovníkovi min.mzdu 7600,- Sk-napr.bude programátor..
bude to v poriadku? Prepáč ak sa pýtam trochu mimo,ale v tomto som novačik.. ďakujem za pochop..

Nebude to v poriadku, v prvom stupni by mali byť zaradení pracovníci, ktorí vykonávajú len nenáročnú prácu napr. vrátnici, upratovačky. Myslím si , že chytiť metlu , handru a vysávač dokáže snáď každý, ale programovať nie....Tak adekvátne tejto práci by mal byť takýto človek aj ohodnotený. A prihliadať by sa malo aj na jeho kvalifikáciu. Určite niekto so základným vzdelaním nebude robiť programátora a vysokoškolák , ktorý vyštuduje na elektrotechnickej fakulte nepôjde robiť vrátnika.
margaretka100
16.06.07,18:39
a kde si prosím Vás môžem nájsť stupne náročnosti,aby som vedela,do ktorého stupňa konkrétneho zamestnanca treba zaradiť a zadať adekvátnu mzdu..?
ďakujem
veronikasad
16.06.07,18:48
Charakteristiky stupňov náročnosti pracovných miest tvoria prílohu Zákonníka práce

-------
Veronika
Orsz
16.06.07,19:02
Zákonník práce s prílohou nájdeš aj tu na porade. Hore sú titulované zákony. Pozri sa.
margaretka100
17.06.07,19:53
Ďakujem Vam všetkym za ujasnenie problemu
margaretka100
23.06.07,20:40
Nebude to v poriadku, v prvom stupni by mali byť zaradení pracovníci, ktorí vykonávajú len nenáročnú prácu napr. vrátnici, upratovačky. Myslím si , že chytiť metlu , handru a vysávač dokáže snáď každý, ale programovať nie....Tak adekvátne tejto práci by mal byť takýto človek aj ohodnotený. A prihliadať by sa malo aj na jeho kvalifikáciu. Určite niekto so základným vzdelaním nebude robiť programátora a vysokoškolák , ktorý vyštuduje na elektrotechnickej fakulte nepôjde robiť vrátnika.

hm.. prosim Vas,a teraz mi skuste poradit:
dvaja zamestnanci mali pracovne zmluvy vystavene bez koeficientu.. mali nižšie mzdy,ako by bolo spravne podľa naročnosti prace..
teraz by som im to chcela opraviť,lenže spätne by to bolo problem..
takže by som ich mohla prerobit napr. od 1.7. - ako by ste to riešili dodatkom k pracovnej zmluve? tam by sme uviedli koeficient a novu mzdu?:confused:
DanielaSL
23.06.07,20:51
Ja by som to riešila dodatkom k pracovnej zmluve.
margaretka100
24.06.07,12:59
Ja by som to riešila dodatkom k pracovnej zmluve.

ok,takže im pripravim dodatok k pracovnej zmluve,uvediem tam iba koeficient a novu mzdu,ostatne vlastne ostava nezmemene,takže to tam nemusim uvadzať..
margaretka100
29.06.07,17:41
prosim Vas, zamestnanca, ktory opravuje PC, predava PC a tlačiarne apod, môžem ho zaradiť do 2 stupňa naročnosti?
a zamestnanec, ktory tvory web stranky, tiež to môže byť 2. stupeň naročnosti?

otazka č.2:
viem že min.mzda je 7600,- Sk, len teraz mam problem vypočitať min.hodinovu mzdu..:confused: ospravedlňujem sa za blbu otazku, ale naozaj neviem,kde to najdem..

Ďakujem moc
Monika Kováčová
29.06.07,17:47
43,70 min. hodinová mzda. Koeficient 1,2 potom min. hod. mzda je 52,44
margaretka100
29.06.07,17:58
43,70 min. hodinová mzda. Koeficient 1,2 potom min. hod. mzda je 52,44

dik moc ermon,
a prosim ta, mysliš si že tych dvoch zamestnancov môžem dať do 2 stupňa naročnosti? neviem, či by to nemal byť už treti stupeň:confused: ale radšej by som ich dala do 2,len hlavne aby to bolo v poriadku..
diki:)
endrju
29.06.07,18:03
43,70 min. hodinová mzda. Koeficient 1,2 potom min. hod. mzda je 52,44
Upozorňujem, že takto vypočítanú sadzbu je potrebné zaokrúhliť na celé desaťhaliere nahor. Takže správne má byť 52,50 ;)

P.S. pre margaretka100:
Pripomínam, že treba "hľadať, hľadať a hľadať"...
Tieto údaje boli na Porade prezentované možno už "milión krát" :cool:
Monika Kováčová
29.06.07,18:04
sem sa zmestí predavač v obchode s PC
b) pracovné miesto zodpovedajúce druhému stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon ucelených obslužných rutinných prác alebo odborných rutinných kontrolovateľných prác podľa daných postupov alebo prevádzkových režimov, alebo prác spojených s hmotnou zodpovednosťou; výkon jednoduchých remeselných prác; výkon opakovaných, kontrolovateľných prác administratívnych, hospodárskosprávnych, prevádzkovo-technických alebo ekonomických podľa pokynov alebo ustanovených postupov,


a sem tvorca web stránok
c) pracovné miesto zodpovedajúce tretiemu stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon rôznorodých odborných alebo ucelených odborných prác alebo samostatné zabezpečovanie menej zložitých agend; samostatný výkon individuálnych tvorivých remeselných prác; riadenie alebo operatívne zabezpečovanie chodu zariadení alebo prevádzkových procesov spojené so zvýšenou duševnou námahou s prípadnou zodpovednosťou za zdravie a bezpečnosť iných osôb alebo za ťažko odstrániteľné škody,