ikon
16.06.07,06:54
Dobrý deň, chcem sa opýtať čo treba vybaviť po narodení dieťaťa (okrem nahlásenia do ZP a okrem vybavenie rodného listu na matrike).
Je pravda že je potrebné odovdzdať do Sociálnej poisťovne kópiu rodného listu z dôvodu pokračovania vyplácania materského (na oddelení nemocenského poistenia)?
Počula som, že sa treba prihlásiť ako FO za ktorú platí štát (súčasťou tejto registrácie je aj čestné prehlásenie, že sa riadne starám o dieťa) - na oddelení dôchodkového poistenia. Do akého času to treba vybaviť po narodení dieťaťa?
ďakujem
Lion Topoľčany
16.06.07,10:07
Bola som na školení Jožka Mihála, niečo také sa tam spomínalo, mám dojem, že to treba vybaviť do 15 dní od narodenia dieťaťa. Najlepšie by bolo, keby ste sa informovali na soc.poisťovni, alebo na stránkach www.socpoist.sk
camelfly
16.06.07,10:50
Jana Motyčková
16.06.07,12:57
Súhlas s Lion Topoľčany - do 15 dní od narodenia dieťaťa sa treba prihlásiiť na dôchodkové poistenie štátom v Sociálnej poisťovni. Ak to vybavíš neskôr, dôchodkové poistenie ti bude štát platiť až odo dňa prihlásenia. To dôchodkové poistenie má význam, ak máš 2.pilier, ale tiež pre zápočet rokov do dôchodku.
chicago
05.03.08,16:35
Dobrý deň všetkým,

ja mám trošku inú otázočku. Zamestnávateľa mám v Prešove, no bývam v blízkosti Bardejova. Som v očakávaní (už o 2,5 týždňa, naše prvé bambíno):), rodiť budem v Bardejove. Mám 2. dôch. pilier. Do dnešného dňa som si myslela, že všetky potrebné papierovačky vybavíme v Bardejove, ale údajne to nie je celkom tak. Údajne sa musím nahlásiť do Sociálnej poisťovne v mieste môjho zamestnávateľa. Znamená to, že do 15. dní musím nohy polámať a utekať do Prešova, aby som o 2. DP neprišla? Nemôžem RL dieťaťa a prihlášku a vlastne všetky veci vybaviť v Bardejove? Ako je to potom s príspevkami na dieťa, o ktoré mám požiadať? Kde si ich mám uplatniť, v BJ alebo PO?
Mám ešte 2 otázky. Mám RL dieťaťa zaslať aj zamestnávateľovi? Ako je to s uplatnením si daňového bonusu na dieťa? Manžel je SZČO. Môže si ho uplatniť až v ročnom zúčtovaní (pre nás to znamená až v r. 2009)?
Hm, asi mám tých otázok veľa, no prosím skúsených o rýchlu odpoveď :D.
Vopred ďakujem.
brčko
05.03.08,18:21
Prihlášku na dôchodkové poistenie vybavuješ v SP podla trvalého bydliska a nie podla sídla zamestnávatela (som tiež ten prípad), tak isto na UPSVaR odbor sociálnych vecí podla trvalého bydliska si vybavuješ príspevky pri narodení dieťaťa (neskôr rodičovský príspevok).
Ja som zaslala RL dieťaťa zamestnávatelovi a tiež kopiu dokladu o dlžke trvania MD zo SP (to ale nemusíš), ktoré som potrebovala pri vybavovaní rodičovského príspevku po ukončení poberania materskej.
Bonus si môže uplatniť manžel od mesiaca narodenia dieťaťa vrátane (napr. ak sa dieťa narodí 31.3.08, je nárok na DB už za mesiac marec 2008) v danovom priznaní za rok 2008 (nie v roč.zúčtovaní ak je SZČO).
Ešte priložím jeden link:
http://www.porada.sk/641517-post5.html
chicago
12.03.08,14:49
Ďakujem brčko.
Telefonovala som do SP. Je to tak, ako radíš.
Jozef Mihál
12.03.08,15:00
D123
14.03.08,20:49
zvazit ci sa dobrovolne nepoistit na poistenie v nezamestnanosti - vid prispevok 50 a 55 http://www.porada.sk/t65069-p5-podpora-v-nezamestnanosti.html

Maja
Jozef Mihál
14.03.08,21:07
...dodám, zvážiť, či sa dobrovoľne nepoistiť na nemocenské poistenie... po skončení materskej môže ošetrovné (pri PN dieťaťa) či nemocenské (pri PN mamičky) vylepšiť rodinný rozpočet...
sobica
07.05.08,06:46
Ahojte,
prosím Vás tých 15 dni v rámci ktorých je potrebné sa prihlásiť na SP na dôchodkové poistenie je kalendárnych alebo pracovných?
ďakujem
brčko
07.05.08,07:35
kalendárnych
sobica
07.05.08,11:15
ďakujem :)