heike
16.06.07,21:48
Žena na materskej 2. rok má možnosť ísť na dohodu. Otázka znie: ako je to so zdravotným poistením? Môže ísť na dohodu na 300 hodín alebo môže zarobiť len 1/2 z minimálnej mzdy?
Orsz
16.06.07,20:33
Žena na materskej 2. rok má možnosť ísť na dohodu. Otázka znie: ako je to so zdravotným poistením? Môže ísť na dohodu na 300 hodín alebo môže zarobiť len 1/2 z minimálnej mzdy?

Príjem nie je obmedzený, ako kedysi, ak je žena na MD a nechce prísť o rodičovský príspevok, nesmie dieťa umiestniť do jaslí. Od 1.7.2007 bude obnovená dohoda o pracovnej činnosti, kde počet hodín v roku nie je obmedzený - ale dá sa uzavrieť len na 12 mesiacov. Už by novela zákonníka práce mala byť pomaly na svete.
Jozef Mihál
16.06.07,20:37
Pokiaľ ide o zdravotné poistenie:

Ak je dotyčná na rodičovskej dovolenke - teda má zamestnanie, v ktorom bola uvoľnená na rodičovskú dovolenku - môže na dohodu zarobiť koľko len chce a zdravotné poistenie platiť nebude - lebo pôjde o príjem na dohodu dosiahnutý popri zamestnaní.

Ak ale zamestnanie nemá, môže zarobiť za obdobie, kedy poberá rodičovský príspevok, maximálne polovicu úhrnu min.miezd, ak má zostať poistencom štátu.
Milka
17.06.07,07:01
Pokiaľ ide o zdravotné poistenie:

Ak je dotyčná na rodičovskej dovolenke - teda má zamestnanie, v ktorom bola uvoľnená na rodičovskú dovolenku - môže na dohodu zarobiť koľko len chce a zdravotné poistenie platiť nebude - lebo pôjde o príjem na dohodu dosiahnutý popri zamestnaní.
A aka je moznosť a výška zárobku, ak je žena na rodičovskej dovolenke do 6 rokov dieťaťa, už nepoberá rodič.príspevok - išla na materskú ako SZČO, nepodniká a chcela by si privyrobiť - musí tiež dodržať výšku príjmu - polovicu minimálnej mzdy, napríklad na dohodu, aby bola poistencom štátu a nemusela platiť zdravotné poistenie???
Orsz
17.06.07,07:21
Milka, pozor pri citácii, musíš svoje slová oddeliť, pretože z toho vyjde potom zmätok ;) .
Čo sa týka tvojej otázky, podľa mňa sa Ťa to týka tiež, je to podľa §11 ods.8 písm.k). Teda ak Tvoj zárobok bude max.do výšky polovice úhrnu minimálnych miezd - nie si povinná platiť zdravotné poistenie, a teda urobiť si následne ročné zúčtovanie zdravotného poistenia. Ak túto sumu presiahneš, stávaš sa poistencom ZP a musíš si platiť zdravotné poistenie.
gabrielka1
14.11.07,13:54
Príjem nie je obmedzený, ako kedysi, ak je žena na MD a nechce prísť o rodičovský príspevok, nesmie dieťa umiestniť do jaslí. Od 1.7.2007 bude obnovená dohoda o pracovnej činnosti, kde počet hodín v roku nie je obmedzený - ale dá sa uzavrieť len na 12 mesiacov. Už by novela zákonníka práce mala byť pomaly na svete.
Som na MD, poberám rodičovský príspevok, slobodná matka. Pracujem pre spoločnosť, v ktorej som pracovala pred MD, ale na mamu(dôchodkyňu, PZ). Teraz, keď sa zaviedla DoPČ, chcem to dať na seba, aby som si mohla uplatniť nezdaniteľnú sumu na daňovníka a daňový bonus. Doteraz som to neriešila, lebo som sa bola informovať na VšZP a metodička mi povedala, že nesmiem mať väčší príjem ako 42 t., inak si budem musieť robiť RZZP. Podľa vašej odpovede sa ma to však netýka. Čo by ste mi doporučili? Ďakujem
jankasm
14.11.07,14:05
Som na MD, poberám rodičovský príspevok, slobodná matka. Pracujem pre spoločnosť, v ktorej som pracovala pred MD, ale na mamu(dôchodkyňu, PZ). Teraz, keď sa zaviedla DoPČ, chcem to dať na seba, aby som si mohla uplatniť nezdaniteľnú sumu na daňovníka a daňový bonus. Doteraz som to neriešila, lebo som sa bola informovať na VšZP a metodička mi povedala, že nesmiem mať väčší príjem ako 42 t., inak si budem musieť robiť RZZP. Podľa vašej odpovede sa ma to však netýka. Čo by ste mi doporučili? Ďakujem

Pokiaľ zarobíš viac ako 45600,- budeš musieť robiť RZZP a zaplatiť zdravotné poistné. Pokiaľ však nezarobíš 46350,- /polovica minimálnej mzdy/ tak si nebudeš môcť uplatniť za rok daňový bonus. Alebo si ho môžeš uplatniť mesačne za tie mesiace, v ktorých zarobíš aspoň 4050,-.
Si v tej firme ešte zamestnaná? Evidujú ťa ako pracovníčku na MD? Ak áno, tak v tom prípade môžeš zarobiť koľko chceš a zdravotné poistenie platiť nebudeš.
Ešte jedna vec, keďže tvoja mam je tan ma PZ, nemôžeš sa tam na PZ zamestnať aj ty? Teraz už ženy na rodičovskej dovolenke môžu pracovať, a pokiaľ nedajú dieťa do štátnej škôlky, neprídu ani o rodičovský príspevok. Toto by bolo podľa mňa pre teba najlepšie riešenie. ;)
gabrielka1
14.11.07,14:11
Áno, som tam zamestnaná. Takže RZZP odpadá. Urobila som z tou mojou nasledujúcou pracovníčkou takú PZ, že počas zastupovania ... mňa na MD, teda až do môjho ukončenia, žiadny dátum, len na mojom rozhodnutí, kedy sa vrátim oficiálne. Ja im však stále robím mzdy, NBS a kadejaké iné výkazy, ale keby som dala PZ, tak poruším jej PZ. Mesačne beriem 11500. Robím robotu doma cez externé pripojenie.
jankasm
14.11.07,14:15
Áno, som tam zamestnaná. Takže RZZP odpadá. Urobila som z tou mojou nasledujúcou pracovníčkou takú PZ, že počas zastupovania ... mňa na MD, teda až do môjho ukončenia, žiadny dátum, len na mojom rozhodnutí, kedy sa vrátim oficiálne. Ja im však stále robím mzdy, NBS a kadejaké iné výkazy, ale keby som dala PZ, tak poruším jej PZ. Mesačne beriem 11500. Robím robotu doma cez externé pripojenie.

Tak potom v poriadku. Ona zostane na PZ a ty sa zamestnaj na dohodu o pracovnej činnosti. Ešte nemám preštudovaný zákonník práce /momentálne som na MD/ ale viem že sa hovorilo niečo o tom, že dohoda o pracovnej činnosti bude maximálne na 10 hodín týždenne. Takže toto si ešte pozri, aby si vedela ako dohodu spísať. ;)
Pri tvojom príjme potom bez problémov môžeš poberať DB, uplatniť si odpočítateľnú položku, a keďže príjem z dohody je vlastne popri zamestnaní /keďže si na RD ako zamestnanec/ tak RZZP sa ťa nebude týkať ani pri miliónovom príjme. :D
gabrielka1
14.11.07,16:04
Ešte, prosím, čo je to DB?
veronikasad
14.11.07,16:08
Ešte, prosím, čo je to DB?
DB = daňový bonus na dieťa
gabrielka1
14.11.07,16:10
Už asi viem, daňový bonus, však?
Jozef Mihál
15.11.07,19:38
Družstevný byt.
tuchyna
10.12.07,22:40
Pokiaľ ide o zdravotné poistenie:

Ak je dotyčná na rodičovskej dovolenke - teda má zamestnanie, v ktorom bola uvoľnená na rodičovskú dovolenku - môže na dohodu zarobiť koľko len chce a zdravotné poistenie platiť nebude - lebo pôjde o príjem na dohodu dosiahnutý popri zamestnaní.

Ak ale zamestnanie nemá, môže zarobiť za obdobie, kedy poberá rodičovský príspevok, maximálne polovicu úhrnu min.miezd, ak má zostať poistencom štátu.

Dobry vecer prajem, chcel by som sa spytat, co je potrebne zabezpecit a s cim ma manzelka pocitat ak planuje vykonavat pracu formou dohody o vykonanej praci (DVP), ktoru s nou uzavrie zamestnavatel v Ceskej republike na obdobie do 1 mesiaca, pricom by nerada celila znizenemu rodicovskemu prispevku. Ak zamestnavatel uhradi mzdu cez DVP, kto odvadza dan? Zamestnavatel v CR, ci zamestnanec v SR? Za Vas nazor vopred dakujem.
m.lujza@azet.sk
09.07.08,04:43
dotaz pre rok 2008:
DOVP - podpísané vyhlásenie so ženou na RD, bez poberania rod.príspevku (4.-6.rok RD), nie je inde zamestnaná.

Ak nechce platiť zdravotné poistenie, ale chce získať daňový bonus, má mať príjem z DOVP presne 4050 Sk.