callyisto
17.06.07,10:10
Zdravím všetkých,

prosím o pomoc ako postupovať v danej veci:
Mám vyhladnutý byt, ktorý nie je odkúpený v OV (ca 15tis chýba na odkúpenie) a dokonca má aj dlhy z neplatenia (ca 56tis. + penále z omeškania ca 26tis.), spolu ca 97tis.
Predávajúci požaduje preddavok na uhradenie spomínaných dlžôb, nakoľko nemôže predať byt pokiaľ nie je v OV a nemá uhradené všetky podlžnosti.
O tento preddavok by predávajúci ponížil predajnú cenu bytu, t.j. nebude prirátaná k navýšeniu ceny bytu.
Disponujem hotovosťou, ktorá postačuje na vykrytie spomínaných dlžobných čiastok.

Mám dojem, že im asi horzí exekúcia? Preto sa ponáhľajú s predajom?

Kedy hrozí vlastníkovi exekúcia, pri akej výške nedoplatkov?

Ako postupovať v danej veci, ak by som chcel kúpiť spomínaný byt formou hypotéky cez ručenie daným bytom, je to vôbec možné?

Ako je možné právne ošetriť danú vec?

Kamarát spomínal niečo o pôžičke podpísanej pred notárom s možnosťou exekúcie (exekučný list ?) ...
Aká je možnosť vymáhania si svojich práv v prípade ak by sa niečo stalo? Ako druhý kamarát hovorí ... papier znesie všetko ... len kto bude chodiť po súdoch ? ...

Ten druhý kamarát spomínal, vraj by pomohlo niečo ako vytvorenie účtu v banke s dvomi dispozičnými právami mnou (kupujúci) ich (predávajúci), a ani jeden zo spomínaných by nemohol hýbať s peniazmi bez súhlasu toho druhého.

Keďže mi končí nasledujúci mesiac stavebné sporenie, je dosť možné, že na kúpu bytu nebudem potrebovať hypotéku ... v súčasnosti mám však super podmienky na úver (bonus pre mladých), prečo ich teda nevyužiť ?

Ďakujem vopred všetkým za pomoc pri riešení tejto zapeklitej situácie.
:)
btinternational
17.06.07,10:22
Treba si uvedomiť že nájomník bytu, ktorý má právo nájomný byt odkúpiť nemôže sa zaviazať zmluvou o budúcej kúpnej zmluve k odpredaju bytu ktorého nie je ešte vlastníkom, pretože náš právny systém nedovoľuje zaviazať sa k niečomu čo ešťe právne neexistuje a treba si uvedomiť, že terajší vlastník bytu či už je to podnik, mesto alebo bytové družstvo i po vyplatení pohľadávok zo strany dlžníka voči nemu nemusí tento byt previesť do vlastníctva terajšieho nájomcu dlžníka nakoľko s najväčšou pravdepodobnosťou bola porušená zmluva o nájme bytu. Exekúcia v tomto prípade, ak byt nie je vo vlastníctve dlžníka nie je možná na daný byt ale len na vypratanie tohto bytu. Vo vašom prípade zájdite za majiteľom bytu spolu s dlžníkom, ubezpečte sa, že v prípade splatenia pohľadávky zo strany dlžníka bude mu umožnené tento byt odkúpiť do osobného vlastníctva. Pri samotnom odovzdávaní finančnej čiastky na zaplatenie dlhu spíšte s budúcim predávajúcim-terajším nájomníkom-bytu zmluvu o pôžičke, v ktorej bude spomenutá výška požičanej sumy ako aj samotný účel pôžičky. K tejto zmluve si dajte takisto vytvoriť zmluvu o zriadení vecného bremena, ktorá bude slúžiť na zabezpečenie Vašej pôžičky a bude hovoriť o tom, že kupujúci-budúci predávajúci-je povinný tento byt odpredať Vám. Návrh na vklad tejto zmluvy podávajte súčastne so zmluvou o prevode vlastníctva bytu z terajšieho vlastníka-predávajúceho-na terajšieho nájomcu-kupujúceho. Vo Vašom prípade je najlepšou alternatívou podávať urýchlené návrhy na vklad a to aj čo sa týka kúpno-predajnej zmluvy z terajšieho vlastníka na terajšieho nájomníka.
btinternational
17.06.07,10:28
Treba si uvedomiť že nájomník bytu, ktorý má právo nájomný byt odkúpiť nemôže sa zaviazať zmluvou o budúcej kúpnej zmluve k odpredaju bytu ktorého nie je ešte vlastníkom, pretože náš právny systém nedovoľuje zaviazať sa k niečomu čo ešťe právne neexistuje a treba si uvedomiť, že terajší vlastník bytu či už je to podnik, mesto alebo bytové družstvo i po vyplatení pohľadávok zo strany dlžníka voči nemu nemusí tento byt previesť do vlastníctva terajšieho nájomcu dlžníka nakoľko s najväčšou pravdepodobnosťou bola porušená zmluva o nájme bytu. Exekúcia v tomto prípade, ak byt nie je vo vlastníctve dlžníka nie je možná na daný byt ale len na vypratanie tohto bytu. Vo vašom prípade zájdite za majiteľom bytu spolu s dlžníkom, ubezpečte sa, že v prípade splatenia pohľadávky zo strany dlžníka bude mu umožnené tento byt odkúpiť do osobného vlastníctva. Pri samotnom odovzdávaní finančnej čiastky na zaplatenie dlhu spíšte s budúcim predávajúcim-terajším nájomníkom-bytu zmluvu o pôžičke, v ktorej bude spomenutá výška požičanej sumy ako aj samotný účel pôžičky. K tejto zmluve si dajte takisto vytvoriť zmluvu o zriadení vecného bremena, ktorá bude slúžiť na zabezpečenie Vašej pôžičky a bude hovoriť o tom, že kupujúci-budúci predávajúci-je povinný tento byt odpredať Vám. Návrh na vklad tejto zmluvy podávajte súčastne so zmluvou o prevode vlastníctva bytu z terajšieho vlastníka-predávajúceho-na terajšieho nájomcu-kupujúceho. Vo Vašom prípade je najlepšou alternatívou podávať urýchlené návrhy na vklad a to aj čo sa týka kúpno-predajnej zmluvy z terajšieho vlastníka na terajšieho nájomníka.
callyisto
17.06.07,15:44
Ďakujem, za vyčerpávajúcu odpoveď.
callyisto
17.06.07,16:22
Máme aj iné riešenie?
rada
17.06.07,16:44
Máme aj iné riešenie?
Áno. Vyhliadnuť si iný byt bez akýchkoľvek nedoplatkov ...;)
Myslím si, že v súčasnosti by nemal byť problém, nakoľko je bytov aspoň v Bratislave dostatok.
Osobne sme mali obdobný problém, keď sme si chceli kúpiť väčší byt. Avšak mal rôzne nedoplatky (tie sa dajú ošetriť buď akreditívom alebo do úschovy) a postupne sa vynorili ďalšie nedostatky. Napriek tomu, že nám vyhovoval v ostatných stránkach rozhodli sme sa nekúpiť ho. Keď teraz po niekoľkých mesiacoch pozerám stránky o realitách stále sa objavuje v ponuke. Myslím, že aj to o niečom hovorí.:eek:
callyisto
17.06.07,16:59
Ono u nás na dzaľekom východze ... je to dosť problém ...
:)

ani tento byt nie je na 100% to čo by som chcel ...
ale pri tejto cene to na určitý čas 2-5 rokov asi dokážem akceptovať ...
callyisto
04.08.07,04:24
Ešte jedna alternatíva ma napadla:
Predávajúci si môže požičať od niekoho iného, s tým, že mu požičané vrátim cez kúpu bytu ...

P.S.
Reálne to nezabralo ... ale aspoň som kľudný, že nemusím postupovať riziko požičania peňazí bez akejkoľvek zábezpeky.
duves
04.08.07,07:35
Zdravím všetkých,

prosím o pomoc ako postupovať v danej veci:
Mám vyhladnutý byt, ktorý nie je odkúpený v OV (ca 15tis chýba na odkúpenie) a dokonca má aj dlhy z neplatenia (ca 56tis. + penále z omeškania ca 26tis.), spolu ca 97tis.
Predávajúci požaduje preddavok na uhradenie spomínaných dlžôb, nakoľko nemôže predať byt pokiaľ nie je v OV a nemá uhradené všetky podlžnosti.
O tento preddavok by predávajúci ponížil predajnú cenu bytu, t.j. nebude prirátaná k navýšeniu ceny bytu.
Disponujem hotovosťou, ktorá postačuje na vykrytie spomínaných dlžobných čiastok.

Mám dojem, že im asi horzí exekúcia? Preto sa ponáhľajú s predajom?

Kedy hrozí vlastníkovi exekúcia, pri akej výške nedoplatkov?

Ako postupovať v danej veci, ak by som chcel kúpiť spomínaný byt formou hypotéky cez ručenie daným bytom, je to vôbec možné?

Ako je možné právne ošetriť danú vec?

Kamarát spomínal niečo o pôžičke podpísanej pred notárom s možnosťou exekúcie (exekučný list ?) ...
Aká je možnosť vymáhania si svojich práv v prípade ak by sa niečo stalo? Ako druhý kamarát hovorí ... papier znesie všetko ... len kto bude chodiť po súdoch ? ...

Ten druhý kamarát spomínal, vraj by pomohlo niečo ako vytvorenie účtu v banke s dvomi dispozičnými právami mnou (kupujúci) ich (predávajúci), a ani jeden zo spomínaných by nemohol hýbať s peniazmi bez súhlasu toho druhého.

Keďže mi končí nasledujúci mesiac stavebné sporenie, je dosť možné, že na kúpu bytu nebudem potrebovať hypotéku ... v súčasnosti mám však super podmienky na úver (bonus pre mladých), prečo ich teda nevyužiť ?

Ďakujem vopred všetkým za pomoc pri riešení tejto zapeklitej situácie.
:)
Je tam vela nejasnosti.
Kto vlastni ten byt? Obec? Druzstvo? V pripade, ze byt nie je v osobnom vlastnictve, nie je mozne nan zriadit exekuciu za neplatenie služieb. Vymahanie nedoplatkov moze obec riesit platnou legislativou, nie vsak exekuciou na majetok, ktory dlznikovi (povinnemu) nepatri. Obec pravdepodobne potrebuje riesiť neplatiča a je len na kupujuceho, ci bude suhlasiť s uhradou nedoplatkoch po predošlom najomnikovi. Obec navrhuje taketo riesenie k obojstrannej spokojnosti, lebo inak sa musi obratit na exekutora a ten preveruje majetkovu situaciu dlžnika. Je to dost zdlhave a neiste. Dlžnik nemusi nic vlastnit a nemusi mat ani bankovy ucet, z ktoreho by dal exekutor prikaz uspokojit pohladavku opravnenemu.

V pripade, ze byt je naozaj v OV - treba to preverit na katastralnom urade, treba nechat vyhotovit odpis LV. Tak okrem majitela zistis, ci na nehnutelnosti neviaznu uz tarchy, pripadne aj exekucia. Exekucia sa zapisuje vzdy na prednostne 1.miesto pred vsetky pripadne tarchy, aj skor vzniknute.