booker
17.06.07,16:02
Úspesne som sprostredkoval a zrealizoval predaj pozemku investorovi. Na základe podpísanej dohody o vyplatení provízie a cestného prehlásenia majitelov mi mala byt dohodnutá provízia okamzite po obdrzaní platby od kupujúceho vyplatená. Kupujúci mi potvrdil, ze platbu za pozemok vykonal. Odvtedy presiel skoro mesiac a predávajúci ani províziu nyvyplatili, ale ani neboli natolko cestní aby oznámili ze peniaze od kupujúceho dostali. Dokonca odmietaju so mnou aj komunikovat. Dá sa ich jednanie povazovat za podvod ? Nakolko nepoznám presnú výsku platby, nemozem podat zalobu na súd a ziadat o vydanie platobného príkazu na konkrétnu sumu. Dakujem
Orsz
17.06.07,14:08
Úspesne som sprostredkoval a zrealizoval predaj pozemku investorovi. Na základe podpísanej dohody o vyplatení provízie a cestného prehlásenia majitelov mi mala byt dohodnutá provízia okamzite po obdrzaní platby od kupujúceho vyplatená. Kupujúci mi potvrdil, ze platbu za pozemok vykonal. Odvtedy presiel skoro mesiac a predávajúci ani províziu nyvyplatili, ale ani neboli natolko cestní aby oznámili ze peniaze od kupujúceho dostali. Dokonca odmietaju so mnou aj komunikovat. Dá sa ich jednanie povazovat za podvod ? Nakolko nepoznám presnú výsku platby, nemozem podat zalobu na súd a ziadat o vydanie platobného príkazu na konkrétnu sumu. Dakujem

Máš to podložené zmluvou? Aj výšku provízie, napr. percentá z predajnej ceny?
booker
17.06.07,14:13
Zmluva je podpisaná dokonca pred svedkom. Právne úplne v poriadku.
Orsz
17.06.07,14:21
Zmluva je podpisaná dokonca pred svedkom. Právne úplne v poriadku.

Takže máš v rukách dôkaz, a teda možnosť posunúť to ďalej. V prvom rade by som ich písomne vyzvala na plnenie zmluvy, s ohradením sa na vymáhanie súdnou cestou. Ak nebudú reagovať, treba to posunúť na prvostupňový súd, ktorý o tom rozhodne.
booker
17.06.07,14:56
Dotycní uz boli dávno vyzvaní mojím právnikom na zaplatenie. Problém je v tom, ze nereagujú, takze neviem ani kolko penazí dostali, cím sa nedá vypocítat výska provízie. Jednoducho zatajili, ze dostali platbu, cím sa vlastne obohatili na moj úcet. Uvazujem o moznosti podania trestného oznámenia za podvod.
Orsz
17.06.07,14:59
Dotycní uz boli dávno vyzvaní mojím právnikom na zaplatenie. Problém je v tom, ze nereagujú, takze neviem ani kolko penazí dostali, cím sa nedá vypocítat výska provízie. Jednoducho zatajili, ze dostali platbu, cím sa vlastne obohatili na moj úcet. Uvazujem o moznosti podania trestného oznámenia za podvod.

Skôr by som povedala, nedodržanie zmluvy - tak vymáhanie pohľadávky. Myslím, že podvod je silné slovo, a ani sa mi tu moc nehodí, neviem. A čo hovorí právnik?
booker
17.06.07,15:08
Podla mna sa tu nejedná o nedodrzanie zmluvy, nakolko mi nebolo z ich strany oznámené ze dostali peniaze. To som sa dozvedel náhodou. Skor sa tu jedná o zatajenie prijmu. Moj pravnik je samozrejme opatrny, treba na to odborníka z oblasti trestného prava, ktorý eventuelne uz podobný pripad mal.
Orsz
17.06.07,15:38
Ak máš takého v okolí, skús to.
sunborn
18.06.07,11:00
Treba cez kataster zistit, ci doslo naozaj k prevodu pozemku na noveho nadobudatela - investora. Ak mas na katastri niekoho znameho tak by si sa mozno mohol dostat aj k zmluve a ciastke za prevod (predaj).
Neviem ako mas urobenu zmluvu o sprostredkovani a ci nadobudatel pozemku by mala byt ta ista fyzicka/ci pravnicka osoba, ktora ti mala vyplatit proviziu. Mohlo sa stat ze zmluvu s tebou podpisal jeden subjekt a pozemok je napisany na druhy. V tom pripade by ta surovo ofajc...