Alfred
17.06.07,19:33
Zdravím Vás tu všetkych a poprosil by som o radu. Som živnostnik autodopravca a chcel by som zamestnat šoféra. Co všetko potrebujem na to aby mohol jazdit na mojom aute, mam na mysli nejake povolenia alebo co k tomu treba. vpred dakujem
ekopo
18.06.07,06:17
Ak chceš zamestnať šoféra na PP, ten v prvom rade musí mať príslušné oprávnenie na vedenie MV. Potom ho ako zamestnanca prijmeš do pracovného pomeru a nahlásiš do príslušnej ZP a do SP. To sú v kocke základné povinnosti na úvod. V názve témy ale píšeš o "zamestnaní" živnostníka. Ale v zadaní o zamestnaní šoféra. To sú rozdielne pojmy. Živnostníci majú spravidla medzi sebou zmluvný vzťah na základe OZ. Ale to je zase o inom. V prvom rade si musíš ujasniť o aký vzťah pôjde. Potom sa bude možné konkrétne vyjadriť k téme.
Stina
18.06.07,06:33
Ešte podotýkam : ak ho chceš zamestnať ako vodiča, to znamená, že vystupuješ ako zamestnávateľ a tak ako zamestnávateľ musíš byť registrovaný v SP, ZP aj na daňovom úrade .
rastom
18.06.07,06:33
Ano.. názov témy je dosť zavádzajúci....
racing
18.06.07,11:47
:confused: Dobrý deň, a keď je manželka SZČO - platca dph , manžel SZČO - neplatca, všetky fakturácie prepravných služieb idú na manželku, lízingy áut na manželku, teda celý účtovný a daňový systém prebieha u manželky. Ale mažel fakturuje svoje služby manželke, ona by mala fakturovať prenájom auta manželovi , s dph ? Vznikne jej daňová povinnosť ? Aký je váš názor, prípadne skúsenosti s manželmi, SZČO?
racing
18.06.07,12:25
Nikto nečítal môj príspevok?
Zoltán Kovács
18.06.07,12:41
:confused: Dobrý deň, a keď je manželka SZČO - platca dph , manžel SZČO - neplatca, všetky fakturácie prepravných služieb idú na manželku, lízingy áut na manželku, teda celý účtovný a daňový systém prebieha u manželky. Ale mažel fakturuje svoje služby manželke, ona by mala fakturovať prenájom auta manželovi , s dph ? Vznikne jej daňová povinnosť ? Aký je váš názor, prípadne skúsenosti s manželmi, SZČO?

Toto nie je celkom jasné. Aké služby fakturuje manžel manželke?
Fakturuje iba výkon práce soféra? Ak áno, potom manželka nemá čo fakturovať manželovi, nakoľko ona si "objednala" iba vykonanie práce soféra.
Alfred
18.06.07,16:10
no zjavne som sa domotal:D. takže dufam ze teraz to bude zrozumitelne. Myslel som to takto, ako živnostík mam dodavku a chcem na nu dat sofera, ale nie ako zamestnanca ale chcem aby si spravil živnost. No a neviem ci potrebuje nejake splnomocnenie na vedenie mojho vozidla alebo nie, alebo co k tomu vlastne potrebujem ci uz ja alebo on. :rolleyes:
ekopo
18.06.07,16:18
Veľa sa hovorí v súvislosti s novelou ZP o tkzv. závislej činnosti / práce. Takto ako je postavená otázka, to vyzerá na PP. Schodná cesta by bola napr. dať vozidlo do nájmu, alebo by bola možná zmluva o dielo, ale tá by bola treba na každú cestu (nereálne) . Ďalej príkazná zmluva by bola celkom schodná, tá sa dá dať na dlhšie časové obdobie.
racing
19.06.07,09:43
chcem reagovat na príspevok od smitha, teda manželka bude mať náklad , manžel príjem. A okrem odvodov v nákladoch nebude mat nič. Manželka príjmy od odberateľov, v nákladoch všetko čo sa týka štyroch áut, inú réžiu. Môže byť? A nie je správnejšie, keď manžel živnostník vystupuje ako samostatná SZČO, t.j. fakturuje odberateľom a auto si prenajme?
Zoltán Kovács
19.06.07,09:47
chcem reagovat na príspevok od smitha, teda manželka bude mať náklad , manžel príjem. A okrem odvodov v nákladoch nebude mat nič. Manželka príjmy od odberateľov, v nákladoch všetko čo sa týka štyroch áut, inú réžiu. Môže byť? A nie je správnejšie, keď manžel živnostník vystupuje ako samostatná SZČO, t.j. fakturuje odberateľom a auto si prenajme?

Manžel:
Príjem za vykonanie práce soféra
Výdaj: odvody, stravné, ....

Manželka:
Príjem za vykonanú prepravu
Výdaj: odovody, náklady na auta .....

Môže to byť aj tak, že manžel si prenajme od manželky auto a vo vlastnom mene bude vykonávať prepravu pre odberateľa a nie v mene manželky. Len pozor, či manžel má oprávnenie (ŽL) na prevádzkovanie takejto živnosti. Ak auta manželka má na leasing, potom potrebuje súhlas od leasingovej spoločnosti na to aby mohla auta prenajať manželovi.
racing
19.06.07,12:07
dakujem, smith
emgeton
19.06.07,12:29
Kolegovia, prečítajte si poriadne § 5 zák. 595/2003. Mám za to, že činnosť šoféra vo vašich prípadoch je jednačne závislá činnosť. Po prípadnej daňovej kontrole potom nenadávajte, že vaše príkazné zmluvy, zmluvy o dielo a pod. boli kontrolou preklasifikované do inej roviny.
rastom
20.06.07,06:43
Suhlas s emgetonom...
Avšak, keby manžel mal prenajaté auto...
alebo ho vložil do svojho podnikania a vykonával danú činoosť nie len pre manželku, ale aj pre niekoho iného.. bolo by to OK...
lebo to je prepravná činnosť :)
emgeton
20.06.07,06:56
Suhlas s emgetonom...
Avšak, keby manžel mal prenajaté auto...
alebo ho vložil do svojho podnikania a vykonával danú činoosť nie len pre manželku, ale aj pre niekoho iného.. bolo by to OK...
lebo to je prepravná činnosť :)

V takom prípade ( t.j. šofér by bol užívateľom MV s kt. by podnikal) mu stačí aj jeden odberateľ. Aj keby tým odberateľom bola "manželka". To už by naozaj bola prepravná činnosť. Stratil by sa znak závislosti.