Ayscha
18.06.07,09:55
Ahojte od 1.7. ku nam nastupuje dohodar (nie student). Chcem sa spytat aby som nezabudla co vsetko mu mam vybavit? Prihlasenie do Socialnej poistovne, zdravotnej... A tiez ci je urceny maximalny pocet hodin ktory u nas moze odpracovat. Chcu ho zobrat na 4 hod./denne a plat 110,- Sk/hod.. Je to podla zakona mozne, lebo som tu citala nieco o tom ze max.odrobeny cas je 300 hod. rocne :confused: ?? Dakujem za radu zacinajucej mzdarke :o
katkaj
18.06.07,08:02
Ahojte od 1.7. ku nam nastupuje dohodar (nie student). Chcem sa spytat aby som nezabudla co vsetko mu mam vybavit? Prihlasenie do Socialnej poistovne, zdravotnej... A tiez ci je urceny maximalny pocet hodin ktory u nas moze odpracovat. Chcu ho zobrat na 4 hod./denne a plat 110,- Sk/hod.. Je to podla zakona mozne, lebo som tu citala nieco o tom ze max.odrobeny cas je 300 hod. rocne :confused: ?? Dakujem za radu zacinajucej mzdarke :o

Dohodára treba prihlásiť len do Sociálnej poisťovňe. Do zdravotnej ho zamestnávateľ neprihlasuje. Dohodár môže u jedného zamestnávateľa odpracovať maximálne 300 hodín v roku, mzdový strop nie je žiadny.
enave
18.06.07,08:04
Ak prijímaš pracovníka na dohodu o vykonaní práce, prihlasuješ ho iba do Sociálnej poisťovne, na RL FO vyznačíš, že ide o dohodu. Do Zdravotnej poisťovne ho neprihlasuješ. Zákonník práce obmedzuje počet hodín vykonaných na dohodu o vyk. práce na 300 hodín v kal. roku. Zárobok obmedzený nie je. Ešte si zisti, či je evidovaný na Úrade práce.
Ayscha
18.06.07,08:11
Dakujem za rady :-) ... Enave a ak by bol registrovany co to pre mna znamena?
katkaj
18.06.07,08:13
Dakujem za rady :-) ... Enave a ak by bol registrovany co to pre mna znamena?


Znamenalo by to obmedzenie počtu hodín a vyplatenej mzdy. Evidovaný uchádzač na úrade práce môže zarobiť mesačne maximálne 3200,- Sk a odpracovať 64 hodín mesačne.
Netka
18.06.07,11:45
Znamenalo by to obmedzenie počtu hodín a vyplatenej mzdy. Evidovaný uchádzač na úrade práce môže zarobiť mesačne maximálne 3200,- Sk a odpracovať 64 hodín mesačne.

Prosím Vás kde je toto obmedzenie na osobu evidovanú na UP v zákone?
Ďakujem.
katkaj
18.06.07,12:02
Prosím Vás kde je toto obmedzenie na osobu evidovanú na UP v zákone?
Ďakujem.


Zákon o službách zamestnanosti
§ 6
Uchádzač o zamestnanie
http://www.porada.sk/images/porada_style/hore.png (http://www.porada.sk/t21601-zakon-o-slubach-zamestnanosti--od-01012007.html#hore)


(2) Uchádzač o zamestnanie na účely tohto zákona je občan, ktorý môže pracovať, chce pracovať a hľadá zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie úradu (ďalej len "evidencia uchádzačov o zamestnanie") a ktorý

d) vykonáva zárobkovú činnosť v rozsahu najviac 64 hodín mesačne a ktorého mzda alebo odmena za výkon tejto činnosti nepresahuje 3 200 Sk mesačne, pričom za zárobkovú činnosť sa považuje osobné vykonávanie činnosti na základe pracovnoprávneho vzťahu podľa osobitného predpisu5) alebo iného právneho vzťahu podľa osobitných predpisov;13a) skutočnosti o počte odpracovaných hodín a o výške mzdy alebo odmeny preukazuje uchádzač o zamestnanie na požiadanie úradu.
Ayscha
26.06.07,07:05
Ahojte mozete mi prosim poradit... K 1.7. ideme prijat dohodara, cize s nim uzatvorim Dohodu o vykonani prace. Ma u nas pracovat do 20 hod. tyzdenne s mzdou 110,- Sk/hodina. Chcem sa spytat ci mu musim na tuto dohudu davat kazdy mesiac inu napln prace a ci ho kazdy mesiac prihlasovat/odhlasovat do Soc.pois.. A tiez ci je nejaky rozdiel medzi dohodou o vykonani prace a dohode o brigad.praci studenta ak sa jedna o studenta vysokej skoly? Mozete mi prosim napisat kam okrem SP som povinna ho hlasit? Dakujem Zuzana :rolleyes:
VERONIKA6
26.06.07,07:17
Ahojte mozete mi prosim poradit... K 1.7. ideme prijat dohodara, cize s nim uzatvorim Dohodu o vykonani prace. Ma u nas pracovat do 20 hod. tyzdenne s mzdou 110,- Sk/hodina. Chcem sa spytat ci mu musim na tuto dohudu davat kazdy mesiac inu napln prace a ci ho kazdy mesiac prihlasovat/odhlasovat do Soc.pois.. A tiez ci je nejaky rozdiel medzi dohodou o vykonani prace a dohode o brigad.praci studenta ak sa jedna o studenta vysokej skoly? Mozete mi prosim napisat kam okrem SP som povinna ho hlasit? Dakujem Zuzana :rolleyes:
Medzi dohodou o vykonaní práce a dohodou o brigádnickej práci študenta je rozdiel. Obidve musíš prihlásiť vopred do soc.poisťovni. Nakoľko sa tu už o nich veľa popísalo, zadaj si do vyhľadávania a všetko sa tam dočítaš.
Aljok
26.06.07,07:27
Ayscha
27.06.07,09:11
Prosim vas o radu, uz som tu pisala ale napisali ste mi tu len linky na presmerovanie kde je toho sice vela popisaneho ale nie moj pripad :( .. Od 1.7. ku nam nastupuje zamestnanec - dohodar. Ja som s nou uzavrela Dohodu o vykonani prace, s pracovnym casom do 20 hodin tyzdenne a zarobok 110,-/hod. Lenze zistila som ze je to studentka VS, a teraz neviem ci jej mozem nechat tu dohodu alebo mi musi podpisat Dohodu o brigad. praci studenta? Mam v tom zmatky... :mee: A tiez prosim radu, ci ju musim do socialnej poistovne kazdy mesiac prihlasovat a odhlasovat znovu ked ju chceme mat na cely rok a kazdy mesiac bude vykonavat inu pracu. Prosiiim help..
Gabi03
27.06.07,09:16
Nemusíš uzatvárať dohodu o BPŠ. Neštudent len nemôže mať túto dohodu, ale študent môže mať obe formy dohody.
Na prihlasovanie do SP sa názory rôznia. Najistejšie bude, ak sa spýtaš na svojej pobočke. Ale ak budeš zakaždým odhlasovať a prihlasovať, určite nič nepokazíš.
Ayscha
27.06.07,09:19
Gabi dakujem si zlata :-) ... a este jedna vec, ona ked ma v dohode pracovny cas 20 hodin tyzdenne, tak to potom vychadza 80 hodin mesacne. Ale niekde som tu citala ze moze mat na tuto dohodu odpracovane len 300 hodin rocne :-O ... To znamena ze normalny dohodar moze mat opracovane len 300 hodin a student dohodar viac?
Gabi03
27.06.07,09:21
Gabi dakujem si zlata :-) ... a este jedna vec, ona ked ma v dohode pracovny cas 20 hodin tyzdenne, tak to potom vychadza 80 hodin mesacne. Ale niekde som tu citala ze moze mat na tuto dohodu odpracovane len 300 hodin rocne :-O ... To znamena ze normalny dohodar moze mat opracovane len 300 hodin a student dohodar viac?

Áno, ale len študent dohodár na DoBPŠ.
ZuzanaP
27.06.07,09:22
Odpracovanie 300 hodín nie je závislé od toho, kto prácu vykonáva. Takže aj študent na dohodu o vykonaní prác môže odpracovať len 300 hodín ročne.
Ayscha
27.06.07,09:29
Zuzana to znamena ze ona nemoze pracovat 20 hod. tyzdenne?
Zoltán Kovács
27.06.07,09:32
Zuzana to znamena ze ona nemoze pracovat 20 hod. tyzdenne?

Pracovať môže, len musíš evidovať kedy vyčerpá tých 300 hodín za rok. Ako náhle vyčerpá musíš ukončiť dohodu.
Ayscha
27.06.07,09:34
ahaaa :-) ... no a keby som to spravila tak ze mesacne mu vychadza keby odpracovala 20 hod. tyzdenne 8800,- ale ja to dam ze odpracovala len 6 hodin s vyplatou 8800,- ? Tak by sa to dalo obist nie? Spolu by mala len 288 hod./rok a mzdu nezmenenu ...
Zoltán Kovács
27.06.07,09:35
ahaaa :-) ... no a keby som to spravila tak ze mesacne mu vychadza keby odpracovala 20 hod. tyzdenne 8800,- ale ja to dam ze odpracovala len 6 hodin s vyplatou 8800,- ? Tak by sa to dalo obist nie? Spolu by mala len 288 hod./rok a mzdu nezmenenu ...

Odporúčam upraviť dohodu tak, že počet hodín menej a hodinová sadzba vyššia.
Ayscha
27.06.07,09:39
A este posledna otazka - keby som vymenila dohodu o vykonani prace za dohodu o brigad. prace studenta ani vtedy nemoze robit 20 hod. tyzdenne?
Gabi03
27.06.07,09:46
A este posledna otazka - keby som vymenila dohodu o vykonani prace za dohodu o brigad. prace studenta ani vtedy nemoze robit 20 hod. tyzdenne?

Vtedy môže.
nikulik
27.06.07,09:56
Vtedy môže.

Prečo potom v prísp.č.15 je uvedené, že 300 hodin musi do roka odpracovať aj DoVP aj DoBPŠ???
sta
27.06.07,09:58
A este posledna otazka - keby som vymenila dohodu o vykonani prace za dohodu o brigad. prace studenta ani vtedy nemoze robit 20 hod. tyzdenne?


Zákonník práce - Dohoda o brigádnickej práci študentov
§ 227
(1)Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút študenta, aj keď predpokladaný rozsah nepresahuje 100 hodín v kalendárnom roku.
(2)Na základe dohody o brigádnickej práci študentov nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času. Do tohto rozsahu sa nezapočítava čas pracovnej pohotovosti, za ktorú zamestnancovi nepatrí odmena, a pracovná pohotovosť doma.
(3)Dodržiavanie dohodnutého a najviac prípustného rozsahu pracovného času podľa odseku 2 sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.
§ 228
(1)Dohodu o brigádnickej práci študentov je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode musí byť uvedené: dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o brigádnickej práci študentov je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.
(2)Dohoda o brigádnickej práci študentov sa uzatvára na určitú dobu, prípadne na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej zrušenia. Neoddeliteľnou súčasťou dohody je potvrdenie štatútu študenta podľa uvedenej dohody. Okamžité zrušenie dohody možno dohodnúť len pre prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia pracovného pomeru nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju zrušiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15-dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom bola písomná výpoveď doručená.
Tweety
27.06.07,10:05
Prečo potom v prísp.č.15 je uvedené, že 300 hodin musi do roka odpracovať aj DoVP aj DoBPŠ???


Nemusí, na DOVP je to maximum hodín na dohodu, alebo všetky dohody u jedného zamestnávateľa, ktoré môže odpracovať, pri BPŠ je to priemerne 20 hod. týždenne za celú dobu dohody.
__________________
ZuzanaP
27.06.07,10:19
Tých 300 hodín sa týka len dohody o vykonaní prác, ako je spomínané vyššie. Nikde som tam nepísala o BPŠ.
mončok
28.06.07,08:38
Dobrý deň. Prosím Vás, akú dohodu by som mala vystaviť pre osobu, ktorá teraz ukončila strednú školu / mám potvrdenie o ukončení/ a prihlásil sa na vysokú školu. Mám ho považovať ešte za študenta? Chcel by pracovať do konca prázdnin a ak ho neprijmu na vysokú školu, tak aj ďalej.
Ďakujem.
azuz
28.06.07,08:46
Keďže mu už asi nikto nepotvrdí, že je študent, tak len na DoVP.
jankasm
28.06.07,08:46
Dobrý deň. Prosím Vás, akú dohodu by som mala vystaviť pre osobu, ktorá teraz ukončila strednú školu / mám potvrdenie o ukončení/ a prihlásil sa na vysokú školu. Mám ho považovať ešte za študenta? Chcel by pracovať do konca prázdnin a ak ho neprijmu na vysokú školu, tak aj ďalej.
Ďakujem.

Do 31.8.2007 je považovaný stále za študenta, takže môže mať uzatvorenú dohodu o brigádnickej práci študenta (musí ti však doložiť potvrdenie o návšteve školy na školský rok 2006/2007).
Ak ho však neprijmu na VŠ tak potom od septembra už môže pracovať len na dohodu o vykonaní práce alebo na pracovný pomer. ;)
azuz
28.06.07,08:51
Do 31.8.2007 je považovaný stále za študenta, takže môže mať uzatvorenú dohodu o brigádnickej práci študenta (musí ti však doložiť potvrdenie o návšteve školy na školský rok 2006/2007).
Ak ho však neprijmu na VŠ tak potom od septembra už môže pracovať len na dohodu o vykonaní práce alebo na pracovný pomer. ;)
jankasm, dovolím si nesúhlasiť. Vychádzam z tohto:
510
VYHLÁŠKA
Ministerstva školstva Slovenskej republiky
z 23. augusta 2004
o ukončovaní štúdia na stredných školách a o ukončovaní prípravy v odborných učilištiach, učilištiach a praktických školách
Ministerstvo školstva Slovenskej republiky podľa § 25 ods. 7 (http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&LngID=0&zzsrlnkid=1429790&phContent=~/ZzSR/ShowRule.ascx&RuleId=0&FragmentId1=2970334&FragmentId2=2970334&Version=3&key=ZZr%3BZZr%3Ad%3A%2Finetpub%2Ftb%2Fsources%2Fru les%2F2004%2F215%2F3%2F2004c215z510v3%2Ehtm) a § 26 ods. 4 (http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&LngID=0&zzsrlnkid=1429790&phContent=~/ZzSR/ShowRule.ascx&RuleId=0&FragmentId1=2970339&FragmentId2=2970339&Version=3&key=ZZr%3BZZr%3Ad%3A%2Finetpub%2Ftb%2Fsources%2Fru les%2F2004%2F215%2F3%2F2004c215z510v3%2Ehtm) po dohode s Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky a podľa § 28 ods. 4 zákona č. 29/1984 Zb. (http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&LngID=0&zzsrlnkid=1429790&phContent=~/ZzSR/ShowRule.ascx&RuleId=0&FragmentId1=2970347&FragmentId2=2970347&Version=3&key=ZZr%3BZZr%3Ad%3A%2Finetpub%2Ftb%2Fsources%2Fru les%2F2004%2F215%2F3%2F2004c215z510v3%2Ehtm) o sústave základných a stredných škôl (školský zákon) ustanovuje:
§ 1
Základné ustanovenie
http://www.epi.sk/zzsr/img/link1.gif
Táto vyhláška upravuje spôsob ukončovania štúdia na stredných školách, ukončovania pomaturitného štúdia, nadstavbového štúdia, odbornej prípravy v odborných učilištiach a v učilištiach a ukončovania prípravy na výkon jednoduchých činností v odborných učilištiach a praktických školách.
§ 2
Spôsob ukončovania štúdia
(1) Štúdium v študijnom odbore strednej odbornej školy, ktorého dĺžka štúdia je kratšia ako štyri roky, a v učebnom odbore stredného odborného učilišťa, učilišťa a odborného učilišťa sa ukončuje záverečnou skúškou.1) (http://javascript: fZzSRInternal('29643', '2522969', '0', '0', '0', '111713'))
(2) Štúdium v študijnom odbore v gymnáziu, v strednej odbornej škole, v strednom odbornom učilišti s najmenej štvorročným štúdiom a v nadstavbovom štúdiu sa ukončuje maturitnou skúškou.1) (http://javascript: fZzSRInternal('29643', '2522969', '0', '0', '0', '111713'))
(3) Pomaturitné štúdium,2) (http://javascript: fZzSRInternal('29643', '2522969', '0', '0', '0', '111714')) v ktorom si študujúci dopĺňajú a prehlbujú dosiahnuté vzdelanie (ďalej len „pomaturitné štúdium inovačné“), a pomaturitné štúdium, v ktorom sa študujúci zdokonaľujú na kvalifikovaný výkon povolania (ďalej len „pomaturitné štúdium zdokonaľovacie“), sa ukončuje záverečnou pomaturitnou skúškou.

A keď je štúdium ukončené, už nemôže byť študent, aj keď pre niektoré zákony je považovaný za nezaopatrené dieťa.
jankasm
28.06.07,08:58
No zase sem sa dozvedela niečo nové, dík. :rolleyes:
Ja som to brala automaticky s tým, že do konca augusta má nárok na prídavky aj na DB a teda som predpokladala, že stále má aj štatút študenta. Podľa toho čo si uviedol, to však celkom tak nie je. :cool: