janette š.
18.06.07,10:19
Dobrý deň prajem,

chcela by som Vás požiadať o radu ohľadom nástupu do práce počas RD.

Zamestnancom firmy som od roku 1997, v roku 2002 som otehotnela. Skoro celú dobu svojho tehotenstva som bola PN - kvôli rizikovému tehotenstvu. Na MD som nastupovala v roku 2003. Počas mojej MD sa však moja pracovná pozícia zrušila o čom som informovaná nebola.
Počas poberania RP - v roku 2006 som opäť porodila a nastúpila na druhú materskú dovolenku a následnú RD.

O mesiac sa po 1 roku druhej RD vraciam späť do práce - na inú pozíciu.

Absolvovala som výberové konanie na pracovnú pozíciu... a vyhrala. Dohodli sme sa na 6 hodinovej skrátenej pracovnej dobe.

Počas pohovoru mi boli (síce nie priamo a mňa v tej chvíli vôbec nenapadlo zaoberať sa tým) povedané, že by som mala absolvovať opäť 3 mesačnú skúšobnú dobu, čo mi však teraz pripadá nelogické, neviem však či nesprávne.

Moja ďalšia otázka sa týka vrátenia sa na rodičovskú dovolenku.

Je možné v prípade, že firma nebude korektná, prípadne deti budú naše odlúčenie veľmi zle znášať, vrátiť sa späť na RD??
Síce by som bola nerada, keby táto situácia nastala, ale radšej s ňou počítať dopredu.

Ďakujem vopred za Váš čas a za odpovede.
.... A ospravedlňujem sa za dlhokánsky príspevok, radšej som však všetko rozpísala dopodrobna.

Janette
ZlaticaB
18.06.07,08:27
Pravdepodobne budeš mať aj novú prac. zmluvu, keďže budeš na novej prac. pozícií, takže ta 3 -mes. skúš. doba je opodstatnená a na RD sa môžeš vrátiť do dovršenia 3 rokov veku dieťaťa
janette š.
18.06.07,08:46
Zlatica ďakujem za odpoveď.

Zavolám do firmy a zistím, či budem mať novú pracovnú zmluvu. V tomto prípade by sa mi zdala skúšobná doba opodstatnená.

Moja pôvodná zmluva je na dobu neurčitú a všetky zmeny /prechádzala som v rámci firmy na inú funkciu/ sa upravovali spísaním Dohody o zmene pracovnej zmluvy. Takto by to nešlo?
Nové pracovné zmluvy totiž firma dáva už len na dobu určitú.
ZlaticaB
18.06.07,08:51
Áno, môžeš mať aj dohodu o zmene prac. zmluvy
Chobot
18.06.07,10:32
Zlatica ďakujem za odpoveď.

Zavolám do firmy a zistím, či budem mať novú pracovnú zmluvu. V tomto prípade by sa mi zdala skúšobná doba opodstatnená.

Moja pôvodná zmluva je na dobu neurčitú a všetky zmeny /prechádzala som v rámci firmy na inú funkciu/ sa upravovali spísaním Dohody o zmene pracovnej zmluvy. Takto by to nešlo?
Nové pracovné zmluvy totiž firma dáva už len na dobu určitú.

Ak to je nová zmluva, tak nie je protizákonné dohodnúť novú skúšobnú dobu. Nevidím v tom ale význam, pretože ty už nie si neznámy zamestnanec (nový), ktorého by potrebovali vyskúšať.

Najlepšie by bolo urobiť to formou dodatku k prac. zmluve. Lebo ak by si nesúhlasila s novou pozíciou, tak by ti museli dať výpoveď z dôvodu nadbytočnosti.
ZlaticaB
18.06.07,10:45
Mne skôr nesedí to,že zrušili jej pôvodné prac. miesto bez toho aby ju nejakým spôsobom informovali. Preto predpokladám či nebudú chcieť s ňou uzavrieť novú prac. zmluvu /možno nastali nejaké zmeny aj u zamest-ľa./
Chobot
18.06.07,10:52
Mne skôr nesedí to,že zrušili jej pôvodné prac. miesto bez toho aby ju nejakým spôsobom informovali. Preto predpokladám či nebudú chcieť s ňou uzavrieť novú prac. zmluvu /možno nastali nejaké zmeny aj u zamest-ľa./

Počas RD ju nemusia informovať, ak zrušia jej pracovné miesto. Jednoducho ju vedú v evidencii ako zamestnankyňu na RD a potom, čo ona nahlási ukončenie, ak nemôžu ju zaradiť na pôvodné, jej musia ponúknuť pozíciu na podobnej kvalifikačnej úrovni.
janette š.
19.06.07,05:11
ZlaticaB, Chobot veľmi-veľmi ďakujem za rady a za Váš čas.

Po telefonáte do firmy som už múdrejšia.
Pôvodne plánovali novú pracovnú zmluvu na dobu určitú a skúšobnú dobu.
Dokázali sme sa však dohodnúť na Dodatku k pracovnej zmluve, kde sa ukotví zmena pozície a zmena na 6 hodinový pracovný čas, takže doba neurčitá ostáva, skúšobná doba nebude :-)
ZlaticaB
19.06.07,09:39
Som rada, že ste sa dohodli. Prajem veľa pracovných úspechov.