katarina26
18.06.07,12:09
Milí poraďáci,

pripínate v JÚ k faktúram kontačné lístky?
Stretla som sa rôznymi názormi. Niekto to robí, niekto nie.

Čo je správne?

Ďakujem.
liba2
18.06.07,10:13
Forma zápisu účtovacieho predpisu nie je predpísaná , takže každý spôsob je správny (ja používam pečiatku priamo na faktúru). :---

Dodatok:
až teraz som si všimla, že ide o JU, tak neviem čo na tom "kontačnom lístku" sa v JU uvádza.... :confused:
sta
18.06.07,10:19
Milí poraďáci,

pripínate v JÚ k faktúram kontačné lístky?
Stretla som sa rôznymi názormi. Niekto to robí, niekto nie.

Čo je správne?

Ďakujem.

Ja osobne v JÚ žiadne kontačné lístky nedávam. Ale stretla som sa v jednej firme s tým, že písali napr. na VPD do účtovacieho predpisu kódy, ktoré im ponúkal software. Zvlášť bol kód pre prevádzkovú réžiu a v rámci nej rôzne analytiky (tie mali tiež kódy), ďalej poistné, mzdy, a pod....;)
katarina26
18.06.07,10:26
Ja osobne v JÚ žiadne kontačné lístky nedávam. Ale stretla som sa v jednej firme s tým, že písali napr. na VPD do účtovacieho predpisu kódy, ktoré im ponúkal software. Zvlášť bol kód pre prevádzkovú réžiu a v rámci nej rôzne analytiky (tie mali tiež kódy), ďalej poistné, mzdy, a pod....;)


Ja som sa stretla s dvoma spôsobmi:
1. pripínajú sa kontačné lístky(alebo formou pečiatky) s podrobným rozúčtovaním účtovného prípadu.

2. nepripínajú sa kontačné lístky, ale na BV a VPD A PPD sa musí podrobne rozpísať kontácia .

Nájde sa na porade expert na JÚ, ktorý mi môže tieto dva postupy potvrdiť alebo vyvrátiť?
Julča
18.06.07,11:06
Necítim sa expert na Jú, chcem Ti len napísať, že ja kontačné líštky v Jú nepoužívam. Mala som už kontrolu z Dú a všetko bolo v poriadku. Neviem, aký máš soft. Ale pri účtovnaí či už banky, alebo pokladne zadávam kontáciu /napr. réžia, materiál .../ a to mi na zaúčtovanie stačí. Pri došlej a vyšlej faktúre tiež zadávam predkontácie pri nahrávani v knihe záväzkov a v knihe pohľadávok predkontáciu. Nevidím význam tých kontačných lístkov v Jú. Má niekto iný názor?
ekopo
18.06.07,11:50
Kontácia v JU? Nie na dokladoch. Každý soft na JU má iný systém evidovania a "účtovania" dokladov. V PU bude napr. 504 vždy len 504 a je jedno v akom softe. V JU v PD je to hlavne o tom, do príslušného stlpca zadať určitú sumu a to sa dá rôznym spôsobom v závislosti od sw. Rôznymi číselnými alebo písmennými kódmi, výberom z ponuky, slovným označením....atď. To isté platí pri evidovaní DF, VF..... Osobne preferujem v sw číselné označovanie - účty odvodené z PU.