janikv
18.06.07,11:26
Dobry den, chcela by som sa spytat, ci nahodou niekto nevie, ci odborny zastupca zivnostnika, ak je jeho pribuznym v priamom rade, musi byt jeho zamestnancom alebo nie, resp. v akom pracovnopravnom vztahu k zivnostnikovi musi byt. Velmi pekne dakujem.:)
Sarah
18.06.07,09:44
Ak myslíte zodpovedného zástupcu na základe povinnosti zo živnostenského zákona, tak musí mať aj príbuzný pracovnú zmluvu.
janikv
19.06.07,09:14
Dakujem za odpoved. Som teraz ale trochu zmatena, lebo na jednej strane sa v zivnostenskom zakone pise, ze odborny zastupca musi byt v pracovnopravnom vztahu k podnikatelovi, ale na strane druhej podla zakona o nelegalnom zamestnavani:
"Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo

poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku."
Z tohoto mi vychadza, ze ak by som chcela byt odbornym zastupcom rodicovi (co je moj pribuzny v priamom rade) a bola by som dochodkovo poistena, nemusim s nim byt v pracovnopravnom vztahu.
Tak teraz fakt neviem. :mee:
Lion Topoľčany
19.06.07,09:25
Musím súhlasiť s "janikv". V tlači bola na túto tému polemika, že ak príde
kontrola napr. do výčapu a bude tam obsluhovať manželka majiteľa, nemalo
by sa to pokladať za porušenie zákona, ak manželka nemá prac.zmluvu /samozejme musia byť splnené horemenované podmienky/.
janikv
19.06.07,10:42
No tak to mam konecne potvrdene z inspektoratu prace. Info aj pre ostatnych infochtivych: Pribuzny podnikatela v priamom rade moze pracovat pre podnikatela bez uzatvorenia pracovnopravneho pomeru a nepovazuje sa to za porusenie zakona o nelegalnom zamestnavani (vid vyssie uvedeny citat). Avsak zivnostensky zakon priamo vyzaduje, aby odborny zastupca bol v pracovnopravnom vztahu s podnikatelom. Cize ak podnikatel so svojim odbornym zastupcom (napr. synom) neuzatvori pracovnu zmluvu, neporusuje zakonnik prace ani zakon o nelegalnom zamestnavani, ale porusuje zivnostensky zakon. Takze mu ta vynimka o zamestnavani pribuznych vobec nepomoze. :rolleyes:
janikv
19.06.07,10:43
Cize pravdu mali obaja moji zlati poradcovia, ktorym sa chcem tymto este podakovat. :) DAKUJEM