Zdenka29
18.06.07,11:30
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, že čo je pravdy na tom, keď zamestnám napr. svoju mamu dôchodkyňu, nemusím s ňou spisovať žiadnu prac.zmluvu alebo pod. a neplatím žiadne odvody?ďakujem za všetky odpovede
Zoltán Kovács
18.06.07,10:07
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, že čo je pravdy na tom, keď zamestnám napr. svoju mamu dôchodkyňu, nemusím s ňou spisovať žiadnu prac.zmluvu alebo pod. a neplatím žiadne odvody?ďakujem za všetky odpovede

Keď ju zamestnáš , máš podpísanú prac.zmluvu, tak platíš odvody aj dane (podľa zákonov o dani z príjmov, ZP a SP) . Ale keď ti mama len "občas" vypomáha, bez nejakej tej zmluvy tak neplatíš nič. O takejto výpomoci hovorí zákon o nelegálnej práci, kde sú konkrétne vymenovaný rodinný príslušníci, ktorí ti môžu takto pomáhať, a nebude sa to považovať za "čiernotu".
FIFA
29.06.07,11:13
Dobrý deň prajem. Mám taký dotaz k tejto téme. Ak bude živnostníkovi vypomáhať jeho žena a nie je nikde zamestnaná, musí sa zaregistrovať na úrade alebo ako dobrovolne nezamestnaná? Ak bude na úrade,budú jej hladať prácu ale aj platit sociálnu. Ak bude dobrovolne nezamestnaná všetko si bude musieť platiť sama?
veronikasad
29.06.07,16:41
Dobrý deň prajem. Mám taký dotaz k tejto téme. Ak bude živnostníkovi vypomáhať jeho žena a nie je nikde zamestnaná, musí sa zaregistrovať na úrade alebo ako dobrovolne nezamestnaná? Ak bude na úrade,budú jej hladať prácu ale aj platit sociálnu. Ak bude dobrovolne nezamestnaná všetko si bude musieť platiť sama?

Nie je dôchodkove poistená, ak sa chceš vyhnúť nelegálnej práci a príp. pokute Inšpekcie práce, zamestnaj ju na Dohodu o vykonaní práce. Nezabudni ju nahlásiť pred nástupom do SP na reg.liste FO -. ako dohodárku.

---------
Veronika
Katy a R
29.06.07,16:46
Dobrý deň prajem. Mám taký dotaz k tejto téme. Ak bude živnostníkovi vypomáhať jeho žena a nie je nikde zamestnaná, musí sa zaregistrovať na úrade alebo ako dobrovolne nezamestnaná? Ak bude na úrade,budú jej hladať prácu ale aj platit sociálnu. Ak bude dobrovolne nezamestnaná všetko si bude musieť platiť sama?

Ak bude evidovaná na úrade práce, nikto za ňu platiť do Soc poisťovne nebude (iba ak sama dobrovoľne)
Štát za ňu bude platiť len do zdravotnej poisťovne.
FIFA
18.07.07,06:27
Prosím Vás a možem manželku zamestnávateľa zamestnať na PP?
vikinka
18.07.07,06:34
Prosím Vás a možem manželku zamestnávateľa zamestnať na PP?
Áno, môžeš.
FIFA
18.07.07,06:47
A prosím Vás, platí pre ňu všetko tak ako aj pre obyčajného zamestnanca. Tým myslím napr. ak má malé dieťa v školke, môže jej byť vyplácaný daňový bonus?
vikinka
18.07.07,06:51
Áno,platí všetko tak isto ako u riadneho zamestnanca.
Anja111
18.07.07,06:53
A prosím Vás, platí pre ňu všetko tak ako aj pre obyčajného zamestnanca. Tým myslím napr. ak má malé dieťa v školke, môže jej byť vyplácaný daňový bonus?

... keď spĺňa podmienky pre výplatu DB, tak môže.
FIFA
18.07.07,06:55
Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď...Veľmi ste mi pomohli. Prajem krásny horúci letný deň:)