bill23
18.06.07,11:42
Zakúpil sme auto v marci. V juni sme dokúpili alarm za 10000,- SK. Máme auto o túto čiastku technický zhodnotiť, alebo je možné alarm hneď odpísať v plnej výške?
betka
18.06.07,11:52
Môžete si výdavok na alarm zaúčtovať rovno ako daňový výdavok, ak auto používate na podnikateľské účely.
bill23
18.06.07,12:01
Dík za odpoveď. Auto je používané na podnikateľské účely.
Mirkaska
31.07.07,08:00
Môžete si výdavok na alarm zaúčtovať rovno ako daňový výdavok, ak auto používate na podnikateľské účely.

Mám podobnú otázku - auto je obstarané v júli tohto roku, v tom istom mesiaci sa nainštalovalo zariadenie bluetooth (kvôli telefonovaniu).
Mám o cenu bluetoothu zvýšiť obstarávaciu cenu automobilu alebo účtovať ako daňový výdavok?
Ak ako daňový výdavok - ktoré ustanovenie zákona mi to umožňuje?

Ďakujem za akúkoľvek radu.

Mirka
Mirkaska
31.07.07,12:31
posúvam.......
Johanka
31.07.07,13:25
Zákon o dani z príjmov
§ 29
Technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku

(1) Technickým zhodnotením hmotného majetku a nehmotného majetku sa na účely tohto zákona rozumejú výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, 107) rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku a nehmotnom majetku 30 000 Sk v úhrne za zdaňovacie obdobie.

(2) Za technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku podľa odseku 1 sa považuje aj technické zhodnotenie neprevyšujúce v úhrne za zdaňovacie obdobie 30 000 Sk, ak sa daňovník rozhodne takéto výdavky považovať za výdavky na technické zhodnotenie. V tomto prípade sa takéto výdavky odpisujú ako súčasť vstupnej ceny, zvýšenej vstupnej ceny alebo zvýšenej zostatkovej ceny hmotného majetku a nehmotného majetku.

Tzn. ak za celé zdaňovacie obdobie TZ nepresiahne 30 tis. Sk, môžete ho považovať za daňový výdavok.
Mirkaska
01.08.07,06:44
Zákon o dani z príjmov
§ 29
Technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku

(1) Technickým zhodnotením hmotného majetku a nehmotného majetku sa na účely tohto zákona rozumejú výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, 107) rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku a nehmotnom majetku 30 000 Sk v úhrne za zdaňovacie obdobie.

(2) Za technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku podľa odseku 1 sa považuje aj technické zhodnotenie neprevyšujúce v úhrne za zdaňovacie obdobie 30 000 Sk, ak sa daňovník rozhodne takéto výdavky považovať za výdavky na technické zhodnotenie. V tomto prípade sa takéto výdavky odpisujú ako súčasť vstupnej ceny, zvýšenej vstupnej ceny alebo zvýšenej zostatkovej ceny hmotného majetku a nehmotného majetku.

Tzn. ak za celé zdaňovacie obdobie TZ nepresiahne 30 tis. Sk, môžete ho považovať za daňový výdavok.



Ďakujem Johanka,
nebola som si istá v prípade, že sa auto technicky zhodnotilo v mesiaci obstarania.
Vladimír Ozimý
01.08.07,07:01
zákon hovorí len o technickom zhodnotení a hodnote to jest ak je do 30 tis tak sa môžete rozhodnúť či to bude súčasťou vstupnej ceny alebo nie...
certik
22.10.07,16:34
Dobrý den, čo v prípade že sa bluetooth namontoval do auta súkromného, používaného aj na podnikanie /je zaplatená dan z mot. vozidiel/. Je to danový výdavok?
Zoltán Kovács
22.10.07,17:04
Dobrý den, čo v prípade že sa bluetooth namontoval do auta súkromného, používaného aj na podnikanie /je zaplatená dan z mot. vozidiel/. Je to danový výdavok?

Podľa mňa nie je daňový výdavok, nakoľko ani auto nie je zahrnuté do obchodného majetku.
certik
22.10.07,17:10
a nemohla by som sa na to pozerať tak že je to zariadenie ani nie tak k autu ale k telefonu, ktorý je v majetku firmy?
betka
22.10.07,19:51
a nemohla by som sa na to pozerať tak že je to zariadenie ani nie tak k autu ale k telefonu, ktorý je v majetku firmy?

Súhlasím s Vašim pohľadom na vec.
Toto zariadenie je k telefonu, nie k autu. Ja si ho namontujem do auta, ale môžem ho demontovať a dať do druhého auta (nie je to síce záležitosť 5 minút). Súvisí s telefonom.
Nie je to TZ automobilu, ale "TZ" mobilu.

V súvislosti s automobilom by som toto mohla ako TZ považovať vtedy, ak mám autotelefon napevno v aute (napr. výbava avantgarde v CLK) a priamo s týmto pevným telefonom mi toto zariadenie slúži. Tu by to mohlo byť na diskusiu ;)
certik
22.10.07,21:12
Dakujem velmi pekne za nazor
nika.sum
12.11.07,07:22
Ahoj, ako zauctovat zimne pneumatiky (ich prva kupa) na leasingovane auto, suma spolu za 5 pneumatik je cca 31000, cize nad 30000. Je to technicke zhodnotenie?
vikinka
12.11.07,07:26
Nákup zim.pneumatík priamo do spotreby-réžie,nezmenia sa tech.parametre a účel použitia vozidla,je to bezpečnosť.
nika.sum
12.11.07,07:47
Dakujem, myslela som si, ale clovek nikdy nevie...