mattonik
18.06.07,15:25
Dobry den,

chcel by som Vas poziadat o pomoc v nasledovnych veciach. Som student a chcel by som si zalozit zivnost.

Chcem sa opytat, co vsetko som povinny platit a v akej vyske, od coho som ako student naopak oslobodeny, ak vobec od niecoho?


Je mozne do urcitej vysky zarobku nieco neplatit? Ak ano, do akej a co?

Ak ukoncim zivnost, som aj nadalej povinny platit dake odvody alebo ine poplatky? Ak ano, keby som ukoncil zivnost este ako student, bol by som od nich oslobodeny?

A este otazocka, je mozne aj dakym inym sposobom vydavat faktury alebo ine doklady o vykonani prace?

Za odpovede vopred dakujem.

mattonik
Jozef Mihál
18.06.07,13:27
mattonik, na túto "veľkú" otázku začnem odpovedať tým, že založenie živnosti stojí 1000 Sk.
mattonik
18.06.07,13:38
mattonik, na túto "veľkú" otázku začnem odpovedať tým, že založenie živnosti stojí 1000 Sk.

to viem + su tam dake poplatky za vypis z registra a podobne, preto som sa aj pytal, ze by ci neboli aj ine moznosti ako dokladovat vykonanu pracu? jedna sa konkretne o programovanie internetovych zalezitosti.

este ma napadlo, mozem si v pripade zivnosti davat veci do nakladov aj ked by som nebol platcom dph? Daju sa takymto sposobom odpisat aj veci, ktore boli zakupene skor ako vznikla zivnost?
Jozef Mihál
18.06.07,13:54
Ojoj, to nerobte na živnosť. Elegantnejšie je využiť autorský zákon - a nechať si za takéto práce platiť odmeny na základe autorských zmlúv.
mattonik
18.06.07,13:58
Ojoj, to nerobte na živnosť. Elegantnejšie je využiť autorský zákon - a nechať si za takéto práce platiť odmeny na základe autorských zmlúv.


som dost neznalych tychto veci, tak by som Vas velmi rad poziadal o vysvetlenie, ako, co na to treba, co bude musiet koli tomu spravit objednavatel? a samozrejme, ake poplatky alebo co preto musim spravit ja?

co vsetko sa da zahrnut pod tento autorsky zakon? je mozne ho pouzit aj v pripade tvorby grafiky a dizajnu pre webove stranky, reklamna materialy a pod.?
Jozef Mihál
18.06.07,14:05
To by ste odo mňa chceli veľa.

Kliknite tu:

http://www.porada.sk/search.php?searchid=3129058
mattonik
18.06.07,14:22
dakujem velmi pekne. som rad ze existuje nieco ako AZ :)

no nieco som sa z toho dozvedel, ale stale mi unikaju niektore veci.
musim sa ist zaregistrovat na DU, aby som dostal DIC, potom mozem na zaklade neho vydavat faktury? a hlavne, musim daco evidovat? lebo niekde tu som nasiel, ze je vyhodne to brat ako prilezitostny zarobok a neevidovat to?
mattonik
19.06.07,07:20
a dalsia otazka, ake uctovnictvo som povinny viest ak by som robil na AZ?
mattonik
21.06.07,18:50
som z toho AZ trochu zmeteny, ako je to teda s platenim dph a danovymi priznaniami? co vlastne musim podavat a co nie? dakujem
Jozef Mihál
21.06.07,18:57
Ak budete mať pravidelné príjmy na základe AZ tak:

- okamžite je nutné ísť sa registrovať na DÚ, kde Vám pridelia DIČ,

- účtovníctvo viesť nemusíte, ak sa rozhodnete uplatniť si paušálne výdavky a nedosiahnete obrat nad 1,5 mil. ročne, z pohľadu povinnosti viesť účtovníctvo je fungovanie na základe AZ to to isté, ako keby ste mali živnosť,

- info ohľadom DPH hľadajte v príslušných témach - pokiaľ ide o povinnosť registrovať sa ako platiteľ DPH, pri príjmoch podľa AZ ste na tom rovnako, ako nejaký živnostník, ktorý dosahuje príjmy zo živnosti.
mattonik
21.06.07,19:27
dakujem velmi pekne. cize ak som to spravne pochopil, ak si budem uplatnovat len pusalne poplatky a nedosiahnem obrat 1,5mil. rocne, nemusim viest uctovnictvo?
Jozef Mihál
21.06.07,19:39
Nemusíte. Mimochodom, hovorím to z vlastných dlhoročných skúseností.
mattonik
21.06.07,19:57
super. dakujem. a este otazocku, keby som si chcel dat do nakladov ine vydavky ako pausalne, bolo by potom uz treba viest uctovnictvo?
prepacte ze mam tolko otazok, len v tom chcem mat jasno nez sa do niecoho pustim. dakujem
Jozef Mihál
21.06.07,20:01
Áno, potom by bolo treba viesť účtovníctvo.
mattonik
21.06.07,20:16
Velmi pekne dakujem, dufam, ze je to z mojej strany nateraz vsetko.
mattonik
24.06.07,15:24
este ma napadla otazka, aj ked nezarobim za dane obdobie (3 mesiace tusim) ani korunu, aj tak musim davat danove?
accipiter
24.06.07,15:46
ano musíš
dať.
Muška
24.06.07,16:07
ano musíš
dať.
Musí iba v tomto prípade
§ 32
Daňové priznanie

(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník v lehote podľa § 49, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 ods. 2 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak........atd.