acco
18.06.07,15:31
Milí poraďáci, veľmi Vás prosím o radu, neviem s tým absolútne pohnúť.

S.r.o. kúpila v roku 2005 automobil na spotrebný úver od ČSOB Leasing.
Začiatkom apríla 2007 nám ho ukradli. Polícia po mesiaci a pol vydala uznesenie o skončení šetrenia, na základe čoho nám ČSOB Leasing zaslala vyčíslenú predčasnú splatnosť úveru vo výške nesplatenej istiny. Poisťovňa ešte škodu nevyčíslila, ale poistné plnenie pôjde na účet ČSOB leasing.

Vstupná cena automobilu bola 550 000,- Sk. Odpisy boli stanovené rovnomerné, účtovné sa rovnajú daňovým, líšia sa len v počte mesiacov.
K 31.12.06 mám na účte:
022 - 550 000,00 Sk
082 - 171 885,00 Sk
Zostatková cena účtovná bola 378 115,- Sk, daňová 275 000,- Sk.

Poslednú splátku úveru sme platili ešte za máj 07, k 31.5. mám zostatok na účte 479 - 276 891,80 Sk.

Čo všetko budem účtovať a ako? Môžem ešte za rok 2007 účtovať odpisy? K akému dátumu mám majetok vyradiť?

Vopred ďakujem za každú radu.
Jana Acsová
18.06.07,13:41
Môžem ešte za rok 2007 účtovať odpisy? K akému dátumu mám majetok vyradiť?
Skúsime od konca: daňové odpisy za rok 2007 nie, lebo o automobile nebudete účtovať k 31.12.2007 (v prípade klasického účtovného obdobia) účtovné áno do momentu vyradenia. A deň vyradenia? Deň krádeže ... odvtedy ste stratili právo (možnosť) užívania majetku - nemáte ho a preto ho musíte vyradiť z používania.
Jana Acsová
18.06.07,13:46
Pri vyradení majetku v dôsledku škody zaúčtujete zostatkovú cenu automobilu 549/082 a následne vyradenie majetku 082/022.
acco
18.06.07,13:56
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Pri tých odpisoch ma napadá, či mám dorovnať účtovné daňovým, alebo len ďalej mesačne rovnomerne odpisovať do momentu vyradenia.
A k tomu dátumu vyradenia ma napadá otázka, či musí byť dátum krádeže a nemôže byť dátum uznesenia Polície...predsa len, mohlo sa vozidlo nájsť....
Jana Acsová
18.06.07,14:02
Pri tých odpisoch ma napadá, či mám dorovnať účtovné daňovým, alebo len ďalej mesačne rovnomerne odpisovať do momentu vyradenia. Podľa odpisového plánu ... účtovať odpisy do momentu vyradenia. Nič nedorovnávať. Účtovný prípad nastal. Daňový odpis nie je možné uplatniť.
Jana Acsová
18.06.07,14:04
A k tomu dátumu vyradenia ma napadá otázka, či musí byť dátum krádeže a nemôže byť dátum uznesenia Polície...predsa len, mohlo sa vozidlo nájsť....Používate ho? Máte ho? ... ak nie, niet čo váhať, ale vyradiť odo dňa, kedy ste stratili možnosť majetok využívať. Ak nastanú iné účtovné prípady, máte možnosť vykonať opravu účtovania a zohľadniť nové skutočnosti.
acco
18.06.07,14:15
Jasne...takže ak sme ho používali dva dni v mesiaci, tak môžem účtovný odpis za ten mesiac ešte zaúčtovať? Prepáčte, asi sa pýtam blbosti, ale nechcem urobiť žiadnu chybu.

Ostatné sa pokúsim zhrnúť, či tomu dobre rozumiem:
účtovná zostatková cena automobilu: 549/082
vyradenie automobilu v obstarávacej cene: 082/022
predpis náhrady škody od poisťovne: 378/648
zároveň poukázane poistné plnenie na účet ČSOB: 479/378
Ak sa mýlim, opravte ma prosím.

Ak bude náhrada škody od poisťovne nižšia, ako nesplatená istina úveru, budeme to musieť doplatiť. Ako budem účtovať?
Neviem, či sa môže stať to, žeby náhrada škody bola vyššia ako nesplatená istina.... nemám s tým žiadne skúsenosti. Prípadne ako by som účtovala v takom prípade?

Verím, že si ešte nájdete čas odpovedať mi.
Jana Acsová
19.06.07,05:29
Jasne...takže ak sme ho používali dva dni v mesiaci, tak môžem účtovný odpis za ten mesiac ešte zaúčtovať? Prepáčte, asi sa pýtam blbosti, ale nechcem urobiť žiadnu chybu.Skôr detaily ... doporučujem účtovný odpis uplatniť podľa toho, akým dátumom účtujete odpisy. Ak je vznik účtovného prípadu viazaný na koniec kalendárneho mesiaca, tak by som odpis už neuplatňovala.
Jana Acsová
19.06.07,05:33
Ostatné sa pokúsim zhrnúť, či tomu dobre rozumiem:
účtovná zostatková cena automobilu: 549/082
vyradenie automobilu v obstarávacej cene: 082/022
predpis náhrady škody od poisťovne: 378/648
zároveň poukázane poistné plnenie na účet ČSOB: 479/378
Ak sa mýlim, opravte ma prosím.
Netreba opravovať. Účtovné zápisy máte správne. Zápis 479/378 je účtovný prípad spojený so započítaním, tento budete účtovať v závislosti od pokladov, t.j. ČSOB leasing by sa mal vyjadriť k použitiu poistnej náhrady na úhradu istiny (oznámiť túto skutočnosť).
Jana Acsová
19.06.07,05:35
Ak bude náhrada škody od poisťovne nižšia, ako nesplatená istina úveru, budeme to musieť doplatiť. Ako budem účtovať?Napr. 479/221 ... klasická splátka.



Neviem, či sa môže stať to, žeby náhrada škody bola vyššia ako nesplatená istina.... nemám s tým žiadne skúsenosti. Prípadne ako by som účtovala v takom prípade?Napr. 221/378 ... záleží na forme úhrady preplatku.

Ak budete účtovať o zápočte 479/378 ... tak tento bude maximálne do výšky nesplatenej časti istiny.
acco
19.06.07,07:35
Ďakujem vám veľmi pekne.
Ak môžem ešte (dúfam posledné) dve otázky:

1. Ak vyradím teda automobil dňom krádeže 3.4.07 a posledný účtovný odpis uplatním za marec 07, je ešte úrok z úveru a havarijné poistenie, ktoré sme ešte museli v splátkach za apríl a máj zaplatiť ČSOB Leasingu do konce šetrenia polície daňovým nákladom?

2. Daňové odpisy mi v prípade tohto automobilu budú o cca 69 000,- prevyšovať účtovné, môžem to v daňovom priznaní za rok 2007 uplatniť ako položku znižujúcu výsledok hospodárenia?
acco
21.06.07,07:12
Prosííííííííííííííííííím :)